Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 23—25 червня 2025 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 23—25 червня 2025 року

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 23—25 червня 2025 року

Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут.

Вступ

У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики 23—25 червня. У ці три дні найвищою інтенсивність боїв була знову на Покровському напрямку, високою — на Торецькому і Лиманському, трохи знизилася на Північно-Слобожанському і Новопавлівському. Телемарафон найбільшу увагу приділив Покровському, Новопавлівському і Північно-Слобожанському, іншим активним напрямкам приділили менше уваги. В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили трьом найактивнішим напрямкам фронту: Покровському, Північно-Слобожанському і Новопавлівському. Іншим активним напрямкам приділили менше уваги.

23 червня ворог масовано атакував Київ, 24 червня — Дніпро. В обох випадках було багато загиблих і поранених. Перший канал Суспільного був оперативнішим і ґрунтовнішим за телемарафон у репортажному висвітленні перебігу цих подій.

У зовнішньополітичній тематиці в ці дні основними подіями були саміт НАТО у Гаазі, де президент Зеленський зустрічався з Трампом, і війна між Ізраїлем і Іраном після бомбувань США ядерних об’єктів в останньому. Саміт НАТО ґрунтовніше висвітлював Перший канал Суспільного, бо в телемарафоні це робили лише окремі канали. Так само в телемарафоні частина каналів взагалі майже не висвітлювала тему війни на Близькому Сході. Також і експертне обговорення обох тем було значно ґрунтовнішим і всебічнішим на Першому каналі Суспільного.

У звітні дні в телемарафоні традиційно найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок, були порушення стандарту оперативності, крім того було порушення етичних норм. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було забагато порушень стандарту достовірності й стандарту відокремлення фактів від думок.

Протягом тижня 23—29 червня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Голосу» та «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представництво владної та опозиційних фракцій було в більшості збалансованим, хоча були окремі питання.

У звітні дні червня телемарафоні прояви політичного піару були в ефірах каналу «Рада», бізнесового — в ефірі ICTV та СТБ. В ефірі Першого каналу Суспільного тричі невиправдано згадували фракційну приналежність нардепів.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

У звітні дні, за інформацією Генштабу, найвищою залишалася інтенсивність боїв на Покровському напрямку (від 51 до 65 боєзіткнень на добу). Другим за інтенсивністю був у ці дні Торецький (від 15 до 27). На Лиманському напрямку було від 17 до 24 боєзіткнень на добу, на Новопавлівському — від 17 до 20. Знизилася активність ворога на Північно-Слобожанському і Курському напрямку (від 5 до 14 боєзіткнень). З інших напрямків фронту лише на Краматорському одного дня кількість боєзіткнень перевищувала 10 за добу (23 червня було 12 боєзіткнень). На всіх інших напрямках фронту кількість боєзіткнень не перевищувала 8 на добу.

У телемарафоні редакції сукупно найбільше уваги приділили найактивнішому Покровському напрямку (пряме ввімкнення, репортажний сюжет і 8 обговорень із гостями). Наступними за увагою були Новопавлівський напрямок (репортаж і 7 обговорень), Північно-Слобожанський (6 обговорень), Лиманський (5). Ситуацію на Торецькому напрямку обговорювали з гостями лише двічі. По напрямках найбільш системними були ICTV з СТБ і канал «Ми — Україна». Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали речників різних підрозділів Сил оборони (16 разів), з військовими-фронтовиками говорили 12 разів, експертів запросили лише 4 рази. Фронтові репортажі в ці дні робили лише ICTV та СТБ (пряме ввімкнення і три сюжети) й на «Інтері» (один репортаж).

В ефірі Першого каналу Суспільного у звітні дні найбільше уваги приділили Покровському (8 обговорень з гостями), Північно-Слобожанському (репортаж і 7 обговорень), Новопавлівському (репортаж і 6 обговорень) і Краматорському (репортаж і 5 обговорень) напрямкам. Ситуацію на Торецькому обговорювали з 5 гостями, а от Лиманському напрямку в ці дні приділили значно менше уваги — лише 3 обговорення. Говорити про фронт у гості в ці дні найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (10 разів), військових-фронтовиків і експертів запрошували по 7 разів. З фронту зробили 4 репортажних сюжети.

Телемарафон:

23 червня

У ранковому ефірі каналу «Рада» в новинах про ситуацію на фронті повідомляли усно на мапі. В гостьових студіях говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим про Покровський, Торецький і Новопавлівський напрямки. Про ситуацію на Краматорському напрямку говорили з оператором безпілотних систем 54-ї ОМБР Владиславом, на Придніпровському — з заступником командира роти 153-ї ОМБР на позивний «Президент», про Південно-Слобожанський напрямок говорили з командиром розрахунку батальйону безпілотних систем 3-ї ОШБР Ігорем Пицем, а про Північно-Слобожанський — із речником Держприкордонслужби Андрієм Демченком.

У денному ефірі каналу «1+1» у новинах традиційно давали фронтові зведення у формі БЗ. У гостьовій студії говорили лише про Південно-Слобожанський напрямок з начальником групи взаємодії зі ЗМІ бригади «Гарт» Олександром Даниленком.

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ у новинах, крім коротких зведень, було дуже якісне пряме ввімкнення Марії Малевської з Покровського напрямку і два якісних фронтових репортажі: Марії Малевської, Олександра Бринзи й Ігоря Серебріяна про ситуацію в Костянтинівці та про бої 24-ї ОМБР під Часовим Яром і Олега Корнієнка й Захара Комаха про бойову роботу артилеристів 67-ї ОМБР на Новопавлівському напрямку. В розмовній студії говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим про Лиманський, Торецький, Покровський, Новопавлівський і Південно-Слобожанський напрямки. З начальником відділення комунікацій 77-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Віталієм Гнилком говорили про Куп’янський.

24 червня

У ранковому ефірі каналу «Інтер» в новинах, крім коротких повідомлень, був якісний фронтовий репортаж Станіслава Кухарчука, В’ячеслава Ромодана й Ігоря Щепета про бойову роботу гранатометників 53-ї ОМБР на Сіверському напрямку. В гостьовій студії давали традиційний оглядовий сюжет про окремі бойові епізоди на різних напрямках фронту. В гостьовій студії говорили з військовослужбовцем 110-ї ОМБР Сергієм Волковим про ситуацію на Новопавлівському напрямку, з пресофіцером Луганського прикордонного загону бригади «Помста» Віктором Пономарьовим — про Куп’янський, а з речником Держприкордонслужби Андрієм Демченком — про Північно-Слобожанський.

У денному ефірі каналу «Рада» в новинах були лише короткі усні повідомлення на мапі. В гостьовій студії говооили з начальником штабу підрозділу ЦСП «Омега» Олександром на позивний «Бос» про ситуацію на Покровському напрямку, з речником ОТУВ «Харків» Павлом Шамшиним — про Південно-Слобожанський, а з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним говорили про Придніпровський і Оріхівський напрямки фронту.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» у стартовому випуску новин о 18-й про фронт не згадували. Пізніше повідомляли усно на мапі. В підсумковому випуску був оглядовий сюжет. У гостьових студіях говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим про Куп’янський, Лиманський, Краматорський і Торецький напрямки, з речником Української добровольчої армії Південь Сергієм Братчуком — про Покровський, Новопавлівський, Північно- і Південно-Слобожанський. Про ситуацію на Північно-Слобожанському напрямку говорили з речником Держприкордонслужби Андрієм Демченком, на Південно-Слобожанському — з начальником пресслужби бригади «Гарт» Ігорем Лизогубом, про Краматорський — із командиром роти вогневої підтримки 5-ї ОШБР Дмитром Зіньком, про Покровський — зі старшим офіцером-комунікаційником 59-ї ОШБР безпілотних систем Тарасом Мишаком.

25 червня

У нічному ефірі каналу «Ми — Україна» говорили з заступником начальника Генштабу в 2006—2010 роках Ігорем Романенком про загальні тенденції на фронті, а з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком — про ситуацію на Північно-Слобожанському, Лиманському, Покровському і Новопавлівському напрямках.

У ранковому ефірі каналу «1+1» у перших двох випусках новин про фронт не згадували, згодом давали традиційні БЗ. У гостьовій студії говорили з речником Української добровольчої армії Південь Сергієм Братчуком про Покровський, Новопавлівський і Північно-Слобожанський напрямки, а з пілотом батальйону БПЛА 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади Павлом Мержуком — про Сіверський. Була традиційна по середах рубрика «Оперативний черговий», де ведучий Руслан Ярмолюк детально обговорював з воєнним оглядачем, офіцером ЗСУ Андрієм Ткачуком ситуацію на Новопавлівському, Лиманському й Оріхівському напрямках. До розмови підключали офіцера 115-ї ОМБР на позивний «Фартовий» із Лиманського напрямку й офіцера 128-ї окремої гірсько-штурмової бригади на позивний «Ганс» з Оріхівського.

У денному ефірі ICTV та СТБ у перших трьох випусках новин про фронт не повідомляли, а далі, крім коротких повідомлень, був якісний фронтовий репортаж Марії Малевської, Олександра Бринзи й Ігоря Серебріяна про бойову роботу артилеристів 43-ї окремої артбригади на Покровському напрямку. В розмовній студії говорили з командиром взводу БПАК 122-го батальйону 81-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Денисом Волохом про Сіверський напрямок.

У вечірньому блоці каналу «Рада» в новинах про фронт повідомляли лише усно на мапі. В гостьовій говорили з воєнним експертом Олександром Мусієнком про літній наступ ворога, з командиром екіпажу бойової групи «Тайфун» на позивний «Німець» — про Покровський напрямок, а з головним сержантом взводу технічного забезпечення 3-ї ОШБР Юрієм Івашовим — про Південно-Слобожанський.

Перший канал Суспільного:

23 червня

У новинах, крім коротких повідомлень про фронт, було три фронтових репортажі: дуже якісний Владислава Уколова про роботу дронарів 33-ї ОМБР на Новопавлівському напрямку, ще про роботу фронтового стабпункту 79-ї ОДШБР на Донеччині (напрямок не вказали) і про бойову роботу артилеристів 153 окремого батальйону ТРО на Сумщині. В гостьовій студії говорили з речником Держприкордонслужби Андрієм Демченком про Північно-Слобожанський напрямок, із начальником штабу батальйону 13-ї бригади НГУ «Хартія» на позивний «Вовк» — про Південно-Слобожанський, із начальником відділення комунікацій 116-ї ОМБР Андрієм Рубцовим — про Куп’янський, із пресофіцером 42-ї ОМБР Вадимом Іващенком — про Куп’янський і Торецький, про Краматорський напрямок говорили з головним сержантом батальйону 93-ї ОМБР Денисом Кардашем і з пресофіцером 24-ї ОМБР Олегом Петрасюком. З речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим говорили про резерви ворога і про ситуацію на Покровському напрямку. З консультантом Комітету ВР з нацбезпеки Іваном Ступаком аналізували ситуацію на Північно-Слобожанському, Покровському, Новопавлівському і Торецькому напрямках.

24 червня

У новинах про фронт були лише короткі повідомлення. В гостьовій студії про ситуацію на Покровському напрямку говорили з заступником командира артдивізіону бригади «Спартан» Станіславом Соколовським, на Північно-Слобожанському — зі старшим офіцером відділення комунікацій 117-ї окремої бригади ТРО Дмитром Лантушенком, на Південно-Слобожанському — з начальником відділу планування 13-ї бригади НГУ «Хартія» Олексієм Крименюком і з керівником служби УБПАК 115-ї ОМБР Андрієм на позивний «Стратег», про неназваний напрямок на Донеччині говорили з головним сержантом 54-ї ОМБР Максимом Отоліним. У експертних студіях говорили з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком про Північно-Слобожанський напрямок, із заступником начальника Генштабу у 2006—2010 роках Ігорем Романенком — про Покровський, Новопавлівський, Лиманський, Торецький і Краматорський, зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом — про Північно-Слобожанський, Покровський і Новопавлівський.

25 червня

У новинах, крім коротких повідомлень про фронт, був репортаж про операцію з порятунку поранених з поля бою бійцями 56-ї ОМПБР на Краматорському напрямку. В розмовній студії про Південно-Слобожанський напрямок говорили з речником ОТУВ «Харків» Павлом Шамшиним і з начальником групи взаємодії зі ЗМІ бригади «Гарт» Олександром Даниленком. Про Лиманський напрямок говорили з офіцером секції управління боєм батальйону «Свобода» бригади «Рубіж» Андрієм Кривущенком. З військовослужбовцем ЗСУ Андрієм Ткачуком говорили про Покровський, Торецький і Краматорський напрямки, а з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним про Новопавлівський, Гуляйпільський, Оріхівський і Придніпровський, про Оріхівський напрямок говорили з офіцером відділення комунікацій 128-го окремого гірсько-штурмового батальйону Ігорем Ткаченком. У експертних студіях із головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем обговорювали ситуацію на Північно-Слобожанському, Покровському, Лиманському і Новопавлівському напрямках, а зі співзасновником проєкту Deep State Русланом Микулою — на Північно-Слобожанському, Покровському, Новопавлівському, Куп’янському, Краматорському, Торецькому й Оріхівському.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

У звітні три дні найгіршими за наслідками були дві масованих ворожих повітряних атаки: 23 червня ворог здійснив ракетно-дронову атаку по Києву, внаслідок якої загинуло 9 людей, 34 були поранені. 24 червня балістичними ракетами атакував Дніпро, внаслідок чого у місті загинуло 18 людей, 279 було поранено.

У висвітленні наслідків цих атак і рятувально-пошукових робіт Перший канал Суспільного був і ґрунтовнішим, і оперативнішим за телемарафон. Кореспонденти Суспільного раніше починали прямі ввімкнення з місць влучань, крім того канал охоплював більшу кількість локацій і був оперативним в оновленні даних щодо загиблих і поранених, що динамічно змінювалися.

Серед учасників телемарафону 23 червня найбільш якісно по Києву відпрацювала редакція каналу «1+1», канал «Рада» задовільно висвітлював події 23 і 24 червня репортажно, але часом робив дивний вибір спікерів для коментарів (народні депутати, радник Офісу президента, недотичні до подій). Більш оперативно і з ширшим охопленням різних локацій працював Перший канал Суспільного і 24 червня з висвітлення наслідків ворожої атаки по Дніпру.

23 червня

  • 9 загиблих і 34 поранених внаслідок комбінованого масованого ворожого удару по Києву. Зруйновано під’їзд багатоповерхівки, пошкоджено житлові будинки, кампус КПІ, вихід з метро «Святошин». Повітряні сили знешкодили 339 дронів і 15 ракет, є влучання в 6 локаціях

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» в перших випусках новин повідомляли усно і давали БЗ, перше пряме ввімкнення з місця влучання в багатоповерхівку в Шевченківському районі робили о 8:50. Згодом протягом слота робили звідти ще 6 прямих ввімкнень з синхронами місцевих мешканців і речниці ДСНС Світлани Водолаги, в одному з увімкнень на місці події говорили з головою Київської МВА Тимуром Ткаченком. Крім того, робили пряму трансляцію з Шевченківського району, прямі ввімкнення з пошкодженої станції метро «Святошин» і зі Солом’янського району, де впали уламки на офісне приміщення. В гостьовій студії говорили з начальницею управління комунікацій ДСНС України Світланою Водолагою, речницею ДСНС Київщини Вікторією Рубан, керівником Центру екстреної меддопомоги МОЗ Віталієм Крилюком про стан поранених, начальником управління комунікацій Повітряних сил Юрієм Ігнатом, міністром внутрішніх справ Ігорем Клименком і з авіаекспертом Богданом Долінце. Говорили про подію з народним депутатом Сергієм Євтушком (якась малозрозуміла мені логіка: представили депутата як першого заступника голови Комітету ВР з питань регламенту. І запитали у нього, чого намагається досягти ворог ракетно-дроновими ударами по містах). А ще запитували експертну оцінку в радника керівника Офісу президента Сергія Лещенка (це взагалі незрозуміло).

В денному ефірі каналу «1+1» з Шевченківського району дуже якісно робила 6 прямих ввімкнень Мар’яна Бухан. У цих ввімкненнях були інтерв’ю з міністром внутрішніх справ Ігорем Клименком, синхрони речниці Водолаги, мешканців зруйнованого будинку і родичів людей, яких розшукували під завалами. Наприкінці слоту каналу Мар’яна Бухан зробила репортажний сюжет. Крім того, в новинах давали БЗ про «Святошин» і про пошкоджений уламками бізнес-центр із синхроном його працівниці. В гостьових студіях говорили з речницею ДСНС Світланою Водолагою, речником ДСНС Олександром Хорунжим, керівницею медичного забезпечення ДСНС Наталією Яша і з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком.

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ був якісний репортажний сюжет Христини Гавриш і Максима Костенка. З місця пошуково-рятувальної операції у Шевченківському районі робили два прямих ввімкнення з синхронами речниці Водолаги, голови Шевченківської РДА Олександра Сазановича і жителів зруйнованого під’їзду. В гостьовій студії говорили лише з речником ДСНС Олександром Хорунжим і з директором Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком.

Перший канал Суспільного:

Вже у випуску новин о 7-й робили пряме ввімкнення кореспондентки з Шевченківського району з місця влучання у п’ятиповерхівку з синхроном мешканки будинку. Протягом дня розбір завалів і пошуково-рятувальні роботи там висвітлювали ще 12 прямими ввімкненнями кореспондентів, в ході яких давали синхрони речниці ДСНС Світлани Водолаги, міського голови Києва Віталія Кличка, мешканця зруйнованого будинку, який зміг самотужки вибратися з-під завалів, місцевої мешканки, кінологині ДСНС, психологині ДСНС. Давали синхрон заступника директора Дитячої клінічної лікарні Сергія Синицького про стан поранених дітей. Періодично давали пряму трансляцію з місця проведення аварійно-рятувальних робіт і транслювали брифінг міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка на місці влучання.

Зі Святошинського району робили два прямих ввімкнення. На вечір зробили узагальнений репортажний сюжет. Протягом дня оперативно оновлювали інформацію про загиблих і поранених. У розмовній студії говорили з речницею ДСНС Світланою Водолагою (двічі з оновленням даних по загиблих), керівником відділу реагування на надзвичайні ситуації Українського Червоного Хреста Олександром Лавренюком, головою Солом’янської РДА Києва Сергієм Мовенком, пресофіцером ДСНС України Олександром Хорунжим, проректором з розвитку інфраструктури КПІ Олександром Мирончуком про пошкодження уламками будівель інституту. Про особливості атаки ворога по столиці говорили з експертами — оглядачем порталу «Мілітарний» Вадимом Кушніковим і експертом з ракетного озброєння Олександром Кочетковим.

  • 3 загиблих і 12 поранених внаслідок балістичного удару по ліцею в Білгород-Дністровському

Телемарафон:

У денному ефірі «1+1» робили БЗ, говорили з головою Одеської ОВА Олегом Кіпером. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ робили БЗ з синхроном речниці ДСНС Одещини Мариною Аверіною. У розмовній студії говорили з секретарем Білгород-Дністровської міськради Олександром Скалозубом.

Перший канал Суспільного:

Вдень повідомляли усно на фото, згодом давали БЗ. А у випуску новин о 19-й робили пряме ввімкнення кореспондентки каналу з місця з синхронами речниці ДСНС Одещини Марією Аверіною та учнів ліцею. У підсумковому випуску зробили репортажний сюжет. У розмовній студії говорили про подію з прессекретаркою голови Одеської ОВА Юлією Колтак і з речницею ДСНС Одещини Вікторією Журавською.

  • 2 загиблих і 11 поранених унаслідок ворожого удару дроном по Чернігівщині

Телемарафон:

Усі канали — «Рада» в ранковому ефірі, «1+1» в денному й ICTV та СТБ у вечірньому — обмежилися усними повідомленнями на фото.

Перший канал Суспільного:

У ранкових випусках повідомляли усно, о 13-й робили пряме ввімкнення кореспондентки з місця влучання. Згодом був репортажний сюжет. У гостьовій студії говорили про подію з радником голови Чернігівської ОДА Андрієм Подорваном.

  • Одна загибла і 8 поранених унаслідок атаки по Білій Церкві на Київщині, повторним обстрілом поранено двох рятувальників, знищено клініку для реабілітації дітей з інвалідністю і бійців після полону

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» повідомляли усно на фото. Говорили з головою Київської ОДА Миколою Калашником. У денному ефірі каналу «1+1» Дмитро Фурдак робив із Білої Церкви 3 якісні прямі ввімкнення з синхронами місцевих жителів і речниці ДСНС Київщини Вікторії Рубан. У гостьовій студії окремо подію не обговорювали. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ спочатку давали з синхронами рятувальника і директорки знищеного реабілітаційного центру. І був якісний репортажний сюжет Інни Гуріненко і Віктора Зеленкова.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли у формі БЗ. Говорили з речницею ДСНС Київщини Вікторією Рубан.

24 червня

  • 17 загиблих і 279 поранених* внаслідок масованої ракетної атаки по Дніпру. Внаслідок удару по Дніпру постраждали десятки закладів освіти і медзакладі. Ракета влучила поблизу потяга у Дніпрі

(* інформація на кінець цієї доби)

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» повідомляли в новинах про вибухи у Дніпрі без подробиць, а об 11:45 робили пряме ввімкнення кореспондентки з Дніпра по суті лише про вибухи.

У стартовому випуску новин каналу «Рада» о 12-й про Дніпро нічого не було, перші повідомлення робили в гостьовій студії. Далі давали БЗ про пошкоджений потяг. О 14-й робили перше пряме ввімкнення кореспондентки з місця влучання у приватній забудові. Далі були ще два прямих ввімкнення звідти ж з синхронами жителів пошкоджених приватних будинків. Про подію говорили з керівником з пасажирських комунікацій «Укрзалізниці» Олександром Шевченком і з народною депутаткою Оксаною Савчук (такий самий дивний вибір, як і попереднього дня з нардепом Євтушком).

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» робили три прямих ввімкнення кореспондентки з Дніпра з синхронами поранених. У підсумковому випуску зробили репортажний сюжет. У гостьовій студії говорили з пресофіцером ДСНС Дніпропетровщини Сергієм Ковтонюком, із начальником пасажирського потягу Одеса — Запоріжжя Павлом Винарчиком.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли о 12-й усно. О 13-й робили перше пряме ввімкнення з місця влучання поблизу потяга Одеса — Запоріжжя з синхроном очевидця, який їхав автівкою в момент удару. Далі робили ще два прямих ввімкнення з залізниці з синхроном начальника потяга. Дуже якісно відпрацювала кореспондентка каналу Поліна Паламарчук. Крім того, робили ще 6 прямих ввімкнень кореспондентів з чотирьох різних локацій, де були влучання, з синхронами місцевих мешканців. Крім того, зробили пряме ввімкнення з вокзалу Запоріжжя, куди прибув потяг з людьми, яких евакуювали з пошкодженого у Дніпрі потяга з синхронами пасажирів. На вечір зробили якісні репортажні сюжети — Олесі Приходько, Поліни Паламарчук і Антоніни Чуйко про загальні наслідки атаки по місту і Карини Галунової та Максима Савчука про враження пасажирського потяга Одеса — Запоріжжя. У гостьовій студії говорили з міським головою Дніпра Борисом Філатовим, очільником гуманітарного центру «Проліска» у Дніпрі Сергієм Петровським, керівником з пасажирських комунікацій і клієнтського сервісу «Укрзалізниці» Олександром Шевченком і з речником Генштабу у 2014—2017 роках Владиславом Селезньовим про особливості останніх ворожих атак.

  • 3 загиблих і 6 поранених унаслідок ворожого удару по Верхньосироватській громаді Сумщини

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» робили БЗ і давали синхрон голови Сумської ОВА Олега Григорова, зробили пряме ввімкнення кореспондентки з Сум (слабке рішення розповідати про подію дистанційно). В гостьовій студії обговорили наслідки з речником ДСНС Сумщини Олегом Стрілкою. Канали «Рада» в денному ефірі та «Ми — Україна» у вечірньому обмежилися короткими БЗ, з гостями подію не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Уже о 7-й ранку робили спочатку БЗ з синхроном голови Сумської ОВА Олега Григорова і пряме ввімкнення кореспондентки з місця події. Згодом був якісний репортажний сюжет Діани Крахматової (знімала сама). В гостьовій студії обговорювали подію з речником ДСНС Сумщини Олегом Стрілкою і з заступником командира загону швидкого реагування Українського червоного хреста на Сумщині Віталієм Куликом.

25 червня

  • Кількість загиблих у Дніпрі зросла до 18. По місту триває ліквідація наслідків ворожої атаки

Телемарафон:

У ранковому ефірі «1+1» був репортажний сюжет про події попереднього дня і три прямих ввімкнення з місць влучань, з синхронами поранених людей і мешканців пошкоджених будинків. Говорили з першим заступником голови Дніпропетровської ОВА Юрієм Яндульським. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ було два різних репортажі (кращим був сюжет Софії Богуцької та Олександра Юрасова). Давали синхрон меддиректора лікарні Олександра про стан поранених. Говорили з речником ДСНС Дніпропетровщини Сергієм Ковтонюком. У вечірньому ефірі каналу «Рада» зробили два прямих ввімкнення з Дніпра. Давали синхрон завідувача травматологічного відділення лікарні про стан поранених.

Перший канал Суспільного:

Робили три прямих ввімкнення з трьох різних локацій: від пошкодженого атакою храму ПЦУ з синхроном в.о. ректора Дніпровської духовної семінарії, про ліквідацію наслідків у пошкодженій будівлі дніпровського Будинку органної музики з синхроном його директора Антона Чернети й від пошкодженого гуртожитку. На вечір зробили репортажний сюжет. Говорили з головою Дніпропетровської облорганізації Українського Червоного хреста Людмилою Лашко.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:

Ключовими темами звітних днів для України були саміт НАТО в Гаазі та розвиток подій на Близькому Сході після американського бомбардування ядерних об’єктів Ірану (з окремою опцією впливу цієї війни на ціни на нафту). У висвітленні саміту НАТО Перший канал Суспільного якісно давав цілісну картину того, що відбувалося в Гаазі та довкола саміту, завдяки вдалому поєднанню прямих ввімкнень власної кореспондентки, трансляцій різних заходів і вибраних ключових синхронів ньюзмейкерів.

У телемарафоні картинка була «рваною», від дуже якісного репортажного висвітлення в слоті каналу «1+1» до «прохідного» в ефірах деяких інших каналів, особливо ж каналу «Рада». Набагато глибшою і різнобічнішою була й експертиза в ефірі Першого каналу Суспільного. А от в ефірах телемарафону ретельно поставилися до експертних оцінок хіба що в ефірах каналу «Ми — Україна», той же «1+1», попри якісне репортажне висвітлення, майже не обговорював тематику з експертами, а в ефірі каналу «Рада» експертні оцінки давали головно радники керівника Офісу президента, що виглядало дивно, як на мене.

Тему війни на Близькому Сході, її впливи на ситуацію з війною в Україні, а також про впливи на ринок нафти знову-таки Перший канал Суспільного аналізував набагато ґрунтовніше за телемарафон. Серед учасників останнього достатню увагу цій тематиці приділяли канали «Ми — Україна» й «Інтер», решта висвітлювала побіжно, а канал «1+1» узагалі не обговорював цю тематику з експертами.

23 червня

  • Війна Ізраїлю з Іраном, удари США по ядерних об’єктах Ірану, удари Ірану по військовій базі США в Катарі, реакції на події

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» було БЗ, синхрон президента Зеленського, цитували реакцію МЗС України. Цитували допис Трампа з соцмережі. У гостьовій студії обговорювали тему з головним консультантом Національного інституту стратегічних досліджень Іваном Усом про економіку Ірану, ізраїльським політологом, підполковником запасу ЦАХАЛ Аріє Зайденом. А з кандидатом юридичних наук Геннадієм Дубовим чомусь оцінювали роботу іранського ППО (по-моєму, тема явно не за компетенцією гостя). У денному ефірі каналу «1+1» обмежилися коротким БЗ, з гостями тему не обговорювали. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ робили БЗ і оглядовий сюжет. У розмовній студії обговорили тему з заступником директора Центру близькосхідних досліджень Сергієм Даниловим.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно про попередження Держдепу США. Робили БЗ про виступи представників Ізраїлю й Ірану на засіданні Радбезу ООН. Цитували допис Трампа і спікера Палати представників Майка Джонсона. Ще робили БЗ з синхроном прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу. Тематику ґрунтовно обговорювали в гостьовій студії, говорили з працівником американського благодійного фонду «Разом для України» Юліаном Гаєм про реакції в США на удар по Ірану, з керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім, з офіцером ЦАХАЛу Суреном Карапетовим, із журналістом із Лондона Богданом Цюпиним про реакції світу на бомбардування США Ірану, з експертом із двосторонніх відносин Ізраїлю й України Шимоном Бріманом, з громадською активісткою з Ізраїлю Ганною Жаровою про безпекову ситуацію в Ізраїлі, з муфтієм духовного управління мусульман України у 2009—2022 році Саїдом Ісмагіловим, із секретарем посольства України в Ірані в 1997—2001 роках Володимиром Джиджорою, з послом України в Ізраїлі Євгеном Корнійчуком про евакуацію українців, з головним редактором видання «Україна по-арабськи» Мухамадом Фараджалахом і з експертом зі стратегічних комунікацій Юрієм Богдановим

  • Ціни на нафту різко відреагували на удари США по Ірану. Супертанкери в Ормузькій протоці почали розвертатися. Трамп закликав тримати ціни на нафту низькими

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» обговорили тему з народним депутатом Олексієм Леоновим. У денному ефірі «1+1» зробили БЗ, з гостями тему не обговорювали. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ зробили оглядовий сюжет. З гостями тему не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно. Зробили ґрунтовне експертне обговорення теми, зокрема говорили з аналітиком консалтингової компанії «Нафторинок» Олександром Сіренком, з експертом з міжнародних енергетичних і безпекових відносин Михайлом Гончаром, з заступником директора Асоціації енергетичних і природних ресурсів Андрієм Закревським і з керівником аналітичного напряму Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Іллею Несходовським.

24 червня

  • Саміт НАТО у Гаазі. Трамп каже, що може зустрітися на полях саміту з Зеленським. Виступи Зеленського в парламенті Нідерландів і на Форумі оброронних індустрій

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» робили анонсове БЗ на архіві й оглядовий сюжет. Ближче до 12-ї зробили з Гааги пряме ввімкнення кореспондентки каналу «1+1» з синхроном генсека НАТО Марка Рютте. Обговорили тему з кандидатом політичних наук Олексієм Буряченком, а з воєнним оглядачем Денисом Поповичем говорили про можливі загрози країнам НАТО з боку Росії.

У денному ефірі каналу «Рада» робили анонсове БЗ на архіві. Двічі робили прямі ввімкнення кореспондентки «Радіо Свобода» з Гааги. Транслювали виступи президента Зеленського на Форумі оборонних індустрій і в парламенті Нідерландів. Обговорювали тематику з політологом Володимиром Фесенком, керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім, кандидатом політичних наук Олексієм Буряченком і з народною депутаткою Євгенією Кравчук.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» робили два прямих ввімкнення кореспондентки каналу з Гааги з синхронами Рютте і Зеленського. І давали її ж репортажний сюжет. Обговорили тему з головою делегації України в ПА НАТО Єгором Чернєвим. Ґрунтовно обговорювали події та тематику з експертами: керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком, політологом Володимиром Фесенком, колишнім послом України в США і Франції Олегом Шамшуром, експертом з міжнародної безпеки Фонду «Демократичні ініціативи» Тарасом Жовтенком і головним консультантом Національного інституту стратегічних досліджень Іваном Усом.

Перший канал Суспільного:

Починали день з анонсових усних повідомлень і синхрону президента Зеленського. Далі якісно відстежувала перебіг подій власна кореспондентка каналу Олена Куренкова, яка протягом дня зробила чотири прямих ввімкнення з ключовими синхронами ньюзмейкерів — генсека НАТО Марка Рютте, президента Зеленського, прем’єра Нідерландів Діка Схоофа. Давали прямі трансляції ключових подій: громадського форуму НАТО, який передує саміту Альянсу, приїзду президента Зеленського до Гааги, виступу президента Зеленського на пленарному засіданні Форуму оборонних індустрій, зустрічі Зеленського з Рютте, головою Європейської Ради Антоніу Коштою і президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн, виступу Зеленського в парламенті Нідерландів, прибуття лідерів країн-учасниць Альянсу на саміт.

У гостьовій студії говорили з українськими ньюзмейкерами: головою постійної делегації України в ПА НАТО Єгором Чернєвим і з його заступником Романом Костенком, з головою Комітету ВР з питань інтеграції України до ЄС Іванною Климпуш-Цинцадзе і з депутатом Європарламенту Сергієм Лагодинським. І ґрунтовно обговорювали різні аспекти тематики з експертами: кандидатом політичних наук, викладачем Київського нацуніверситету Ярославом Телешуном, кандидаткою політичних наук Марією Гелетій, кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським, речником Генштабу в 2014—2017 роках Владиславом Селезньовим, експерткою Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Оксаною Юринець, керівним партнером Української антикризової групи Тарасом Загороднім, експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим, директором Інституту соціально-політичного проєктування «Діалог» Андрієм Миселюком і з доктором соціологічних наук, керівником Інституту конфліктології та аналізу Росії Олександром Шульгою про саміт у контексті імовірного нападу Росії на країни НАТО.

  • Трамп заявив про припинення вогню між Ізраїлем і Іраном. Іран атакував Ізраїль ракетами. Трамп закликав Ізраїль «повернути пілотів додому»

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» цитували стартовий допис Трампа і робили БЗ про ракетну атаку Ірану. Цитували заяву українського МЗС. Зробили два оглядових сюжети. Обговорювали тематику зі сходознавцем, експертом Центру громадянських свобод В’ячеславом Ліхачовим, із виконавчим директором Економічного дискусійного клубу Олегом Пендзиним про ціни на нафту, з кандидатом політичних наук Олексієм Буряченком.

У денному ефірі каналу «Рада» цитували допис Трампа про припинення вогню і зробили БЗ. З експертами тему не обговорювали.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» зробили БЗ про обміни ракетними ударами, давали синхрон президента Трампа і зробили оглядовий сюжет. Давали якісний сюжет Людмили Гаврилюк про повернення з Ізраїлю українців. У гостьовій студії тематику обговорили з експертами: виконавчим директором Центру близькосхідних досліджень Ігорем Семиволосом, політологом Володимиром Фесенком і з колишнім послом України в США і Франції Олегом Шамшуром.

Перший канал Суспільного:

Зранку цитували Трампа, міністра закордонних справ Ірану, цитували заяву українського МЗС і давали пряму трансляцію з Тель-Авіва. Вдень цитували заяву ізраїльського уряду і давали синхрон Трампа. Широко обговорювали тематику в гостьовій студії, говорили зі співзасновницею ГО «Ізраїльські друзі України» Ганною Жаровою про безпекову ситуацію в Ізраїлі, з віцепрезидентом Світового конгресу українців Євгеном Семеновим (з Абу-Дабі), з членкинею «Міжнародного центру української перемоги» Вікторією Войціцькою, з українським журналістом в Ізраїлі Леонідом Барацем, з доктором Єврейського університету в Єрусалимі Володимиром Месамедом, з керівним партнером Української антикризової групи Тарасом Загороднім, з експертом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Ігорем Поповим і з директором Інституту соціально-політичного проєктування «Діалог» Андрієм Миселюком.

  • Угорщина і Словаччина заблокували новий пакет санкцій проти Росії

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» про це не згадували взагалі. В денному ефірі каналу «Рада» згадали усно, але з гостями не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» повідомляли усно, а обговорили з головним консультантом Національного інституту стратегічних досліджень Іваном Усом.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно, обговорили з політологом Сергієм Назаренком.

25 червня

  • Саміт НАТО в Гаазі. Члени НАТО погодили видатки в 5% ВВП на оборону. Держави НАТО зобов’язалися допомагати Україні за рахунок оборонних витрат. Саміт НАТО визнав Росію довгостроковою загрозою. Зустріч президентів Зеленського і Трампа, заяви після зустрічі. Зустріч Зеленського з європейськими лідерами і Рютте

Телемарафон:

У нічному блоці каналу «Ми — Україна» підсумки першого дня саміту обговорювали з політологами Петром Олещуком, Максимом Несвітайловим, Олегом Лісним, Геннадієм Дубовим і Валентином Гладких.

У ранковому ефірі каналу «1+1» починали з дуже якісного, з глибокими бекграундами і експертною складовою спецрепортажу Яни Слісарчук і Андрія Марченка з Гааги (по суті це був невеликий документальний фільм). Далі були репортажний сюжет про попередній день і бекграундовий сюжет про саміт НАТО в Бухаресті 2008 року. Далі Яна Слісарчук якісно працювала в режимі прямих ввімкнень, загалом було чотири таких. Час від часу вмикали пряму трансляцію з Гааги. Обговорювали тематику лише з політичним експертом Максимом Джигуном і з речником Української добровольчої армії Південь Сергієм Братчуком (трохи дивне рішення).

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ давали БЗ з синхроном короля Нідерландів Віллема-Александра, БЗ з синхроном Рютте, БЗ з фрагментом виступу Зеленського в парламенті Нідерландів, БЗ з синхроном Трампа, цитували допис Зеленського про розмову з Трампом і БЗ про закінчення саміту і комюніке. На початку слота робили одне, втім малоінформативне пряме ввімкнення власного кореспондента з Гааги, а в підсумку зробили просто оглядовий сюжет. Обговорили тематику лише з головою напрямку регіональної безпеки та дослідження конфліктів Фонду «Демініціативи» Марією Золкіною.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» повідомляли усно про зустріч Зеленського з Трампом і цитували допис Зеленського з цього приводу. Давали синхрон Трампа про розмову з Зеленським. Дали БЗ про зустріч Зеленського з прем’єркою Данії Мете Фредеріксен з синхроном Зеленського. У підсумковому випуску зробили пряме ввімкнення кореспондентки «Радіо Свобода» з Гааги. Експертами з усіх питань виступали в гостьовій студії два радники керівника Офісу президента Сергій Лещенко і Михайло Подоляк. Ще говорили з воєнним експертом Олександром Мусієнком.

Перший канал Суспільного:

В цей день основні події саміту і зустріч Зеленського з Трампом протягом дня в режимі прямих ввімкнень якісно висвітлювала з Гааги кореспондентка каналу Олена Куренкова, загалом протягом дня було чотири ввімкнення по ходу основних подій, зокрема якісно коментувала пряму трансляцію з Гааги, а в підсумковому випуску вона зробила якісний репортажний сюжет. Протягом дня давали періодичні трансляції та ключові синхрони ньюзмейкерів: генсека Рютте, прем’єра Нідерландів Схофа, прем’єра Угорщини Орбана, канцлера Німеччини Мерца, президента США Трампа, президента Литви Науседи, президента Зеленського. Транслювали підсумкову пресконференцію генсека НАТО Марка Рютте і пресконференцію президента США Дональда Трампа за підсумками саміту НАТО.

Тематику всебічно обговорювали з експертами: дипломаткою, почесною консулкою України в Філадельфії Іриною Мазур, керівником компанії з виготовлення дронів Ігорем Криничком про домовленості щодо спільних виробництв дронів з країнами НАТО, керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком про збройову допомогу і спільне виробництво зброї, докторкою політичних наук, професоркою Київського нацуніверситету Ганною Малкіною, доктором політичних наук Петром Олещуком, головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем про збройову допомогу і спільні виробництва зброї з країнами НАТО, головою правління Інституту світової політики Віктором Шлінчаком, головою Центру аналізу і стратегій Ігорем Чаленком, експерткою з міжнародних відносин мережі «АНТС» Катериною Мусієнко, політологом Андрієм Ткачуком, експертом з політики США, політичним та медійним аналітиком Артуром Колдомасовим, надзвичайним і повноважним послом України в США у 2005—2010 роках і у Франції у 2014—2020 роках Олегом Шамшуром, політологом Володимиром Фесенком, експертом Центру дослідження армії, конверсії та роззброєння Михайлом Самусем, доктором політичних наук Максимом Розумним, головою ГО «Україна в НАТО» Юрієм Романюком і навіть з експерткою з ділового етикету Наталією Адаменко про зміну у стилі вбрання президента Зеленського для участі в заходах саміту.

  • Перемир’я у війні Ізраїлю з Іраном. Неоднозначні оцінки результату бомбардувань США в Ірані

Телемарафон:

У нічному блоці каналу «Ми — Україна» тематику обговорили з політологами Петром Олещуком і Максимом Несвітайловим, з політичним оглядачем Геннадієм Дубовим і з президентом Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Гончаром про впливи на ринок нафти. У ранковому ефірі каналу «1+1» обмежилися коротким БЗ. У денному ефірі ICTV та СТБ говорили з головою Центру геополітичних досліджень «Konstanta R&D Group» Вірою Константиновою і з послом України в Ізраїлі Євгеном Корнійчуком, головно про захист і евакуацію українців з Ізраїлю. У вечірньому ефірі каналу «Рада» зробили оглядовий сюжет і поговорили з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком в якості експерта.

Перший канал Суспільного:

Давали БЗ і синхрони віцепрезидента США Джей Ді Венса і прем’єра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу. Повідомляли усно про публікації, що удари США не знищили ядерну програму Ірану. Давали синхрон Рафаеля Гроссі про те, що МАГАТЕ не знає, де в Ірані збагачений уран. Обговорили тему з доктором політичних наук Петром Олещуком і поговорили про безпекову ситуацію в Ізраїлі з українською журналісткою Світланою Глаз, яка нині там мешкає.

  • Україна і Рада Європи підписали угоду про спецтрибунал щодо злочину агресії Росії

Телемарафон:

У ранковому блоці «1+1» робили анонсове усне повідомлення. У денному ефірі ICTV та СТБ теж робили анонсову згадку, а обговорили тему з членкинею делегації України в ПАРЄ Євгенією Кравчук. У вечірньому ефірі каналу «Рада» обмежилися трансляцією виступу Зеленського в ПАРЄ.

Перший канал Суспільного:

В гостьовій студії обговорювали тему з заступницею члена української делегації в ПАРЄ Іриною Констанкевич, з членкинею української делегації в ПАРЄ Євгенією Кравчук і з доктором юридичних наук, професором Борисом Бабіним.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

У внутрішній політиці у звітні дні була одна важлива тема — оголошення підозри віцепрем’єру Олексію Чернишову і відкладення суду з обрання йому запобіжного заходу. У телемарафоні в кращому разі про це повідомляли репортажно, а канал «1+1» навіть зробив пряме ввімкнення з суду. Втім з експертами тему не обговорювали. Перший канал Суспільного робив пряме ввімкнення з суду й обговорював тему з експертами та детективом НАБУ.

23 червня

  • Віцепрем’єру Чернишову оголосили підозру, він каже, що сам прийшов у НАБУ

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «1+1» повідомляли усно і давали синхрон Олексія Чернишова. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ зробили БЗ на архіві й навели цитату допису Чернишова в соцмережі.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно і наводили цитату допису Чернишова. Обговорювали з народною депутаткою від «Голосу» Соломією Бобровською і з керівником підрозділу детективів НАБУ Олександром Скомаровим.

25 червня

  • Чернишов просив перенести обрання запобіжного через зайнятість, засідання суду відклали

Телемарафон:

У ранковому ефірі «1+1» робили пряме ввімкнення з Вищого антикорупційного суду і давали синхрон адвоката Чернишова Олександра Тананакіна. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ тему не згадували взагалі. У вечірньому ефірі каналу «Рада» зробили з суду БЗ і дали синхрон адвоката. В гостьових студіях тему в телемарафоні не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Робили пряме ввімкнення з Вищого антикорупційного суду. В гостьовій студії обговорили тему з юристкою, керівницею проєктів антикорупційного центру «Межа» Оленою Купіною.

ІНШІ ПОДІЇ ТА ТЕМИ:

23 червня

  • Командування Сухопутних військ відреагувало на удар ворога ракетою по полігону 22 червня, внаслідок чого були загиблі й поранені військовослужбовці

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» цитували реакцію президента Зеленського і говорили з речником Сухопутних військ Віталієм Саранцевим. У денному ефірі каналу «1+1» і вечірньому каналів ICTV та СТБ тему не згадували.

Перший канал Суспільного:

Цитували реакції командування. Обговорювали тему з членами Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Олександром Федієнком і Соломією Бобровською. Говорили також із начальником управління комунікацій командування Сухопутних військ Віталієм Саранцевим і з експертом — головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 роках Миколою Маломужем.

Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного

25 червня

  • Українські музиканти закликають Офіс президента блокувати російську музику (обговорили з головою Комітету ВР з питань свободи слова Ярославом Юрчишиним).
  • Детектив НАБУ Цивінський переміг на конкурсі на посаду керівника Бюро економічної безпеки (обговорили з народними депутатами Олексієм Гончаренком від «Європейської солідарності» і Богданом Кицаком від «Слуги народу». І з експерткою — головою Антикорупційного центру «Межа» Мартиною Богуславець).
  • Штрафів від ТЦК побільшало на понад 11 тисяч за три місяці (давали якісну інфографіку й обговорили з адвокаткою Тетяною Козаченко).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

23 червня

  • Військовий з «Азову» повідомив про напад, звинувачує бійців Третьої штурмової.
  • За ексголову Тернопільської облради Головка внесли заставу 15 млн грн.
  • Суд арештував мера Бердичева, якого підозрюють у хабарництві, і визначив заставу.
  • Директорку «Софії Київської» поновили на посаді після 8 місяців перевірок.
  • Податкову тимчасово очолила людина зі стажем менш як рік.

24 червня

  • Кількість закритих ФОПів зросла на 50%, малий бізнес відкривається значно повільніше.

25 червня

  • У Росії засудили 184 українських військовополонених, які потрапили в полон на Курщині.
  • Двом військовим повідомили про підозру в нападі на бійця «Азову».

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 23—25 червня

Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.

Телемарафон:

«1+1»

Достовірність:

Показували відео з анонімних телеграм-каналів («Труха» та інші). Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «рятувальники кажуть», «рятувальники підтверджують», «сказали нам рятувальники». Найбільше грубих порушень стандарту були суто абстрактними псевдопосиланнями: «попередньо нам сказали», «ми дізналися», «була інформація», «відомо», «на цю хвилину відомо», «відомо на зараз», «станом на зараз відомо», «уже відомо», «вже точно відомо», «я бачила в одному матеріалі».

Без посилань подавали велику частину фактів про наслідки ворожої атаки по Дніпру. Багато було й узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «Нідерланди заявили», «місцева влада обіцяє», «прогнозують рятувальники», «говорили оглядачі», «на думку військових експертів», «люди кажуть», «поговорили з місцевими, багато хто каже», «кажуть місцеві».

Точність:

Невідповідно «перекривали» відео частину БЗ, зокрема традиційно випадковим відео бойових дій фронтові зведення, або, наприклад, повідомлення про атаку КАБом по Куп’янську «перекривали» відео з Харкова. Невідповідно «перекривали», в тому числі й архівами, численні прямі ввімкнення.

І на цьому відео й раніше записаних синхронах традиційно був неправдивий титр «наживо».

Невідповідно «ілюстрували» розмови з гостями-військовими — випадковим відео бойових дій, могли, наприклад, говорити про Сумщину, а показувати відео з Покровського напрямку.

У репортажі було «поранених рахують сотнями, серед них десятки дітей». Не рахують поранених сотнями й десятками. Завжди відомо про конкретну кількість. Після прямого ввімкнення, в якому і кореспондентка, і міністр внутрішніх справ Клименко казали про 7 загиблих у зруйнованому будинку в Шевченківському районі Києва, ведуча у відводці сказала: «де якраз загинуло, вже точно відомо, четверо людей».

Ведучий казав про саміт НАТО в Гаазі: «будемо стежити за новинами з Брюсселю».

Була й суто логічна помилка. Ведуча розповідала про всі заходи, в яких брав участь президент Зеленський, а продовжила це так: «країна приймає його вперше, тож Гаагу на землі, в повітрі та на морі патрулюють 27 тисяч поліцейських і 10 тисяч військових». Вийшло, що всі ці поліцейські і військові охороняють українського президента, що не відповідало дійсності.

Відокремлення фактів від думок:

Переважна більшість грубих порушень стандарту були суто емоційними оцінками журналістів у новинах: «найгарячіша ділянка фронту», «смертоносне залізо», «вбивче залізяччя», «смертоносний «шахед», «смертоносної залізяки», «особливо жорстоко», «чергова неспокійна ніч», «страшний жах пережили», «свою варварську абсолютно тактику», «коли Росія оскаженіла», «з просто назви чарівної квітки на символ вбивства», «смерті, найгіршого, що може нести “русскій мір”», «російські варвари», «росіяни показали своє нелюдське нутро», «цього не дуже веселого нашого ефіру», «така трошки гнітюча атмосфера», «така біда», «оговтується від пекельного дня», «дуже важко бачити їх емоції», «масштаби руйнувань величезні», «масштаби руйнувань дійсно величезні», «одну з найстрашніших атак», «досі оговтуються від пережитого», «досі шокована», «потроху приходять до тями», «доволі трагічні новини», «найтрагічніше те», «хоча надії насправді дуже небагато», «на жаль, від травм загинула», «на жаль, швидка не встигла», «вона, на жаль, загинула», «на щастя, в цій локації лише вибиті вікна», «на щастя, стіни стоять», «на щастя, всі встигли сховатися», «на щастя, там обійшлося без жертв», «може бути диво», «дивом минулося без загиблих», «дивом не постраждали», «дуже щемливий момент», «безпрецедентні заходи безпеки», «обурили Трампа», «гучні заяви», «дуже запеклі дискусії», «це дійсно буде дуже цікава дискусія», «досить емоційно розмовляє», «золоті слова», «дуже символічний був момент», «це така пікантна подробиця», «враження доволі дивне».

Чимало в новинах було і маркерів авторизації та посилення уваги: «я так розумію», «я б сказала так», «хочу сказати», «хочу додати», «ще раз наголошую», «можу ще раз наголосити», «те, на чому треба наголосити ще раз», «також хочу сказати», «ще скажу», «що ще можу додати», «чесно вам скажу», «просто щоб ви зрозуміли», «треба сказати», «цікаво», «до слова», «до речі», «чесно».

Було узагальнення: «всі в один голос білоцерковчани кажуть».

Повнота інформації:

Не досить було Олександра Мусієнка представляти лише «військовослужбовцем Сил ТРО, військовим експертом», а Максима Джигуна — «політичним експертом». Не титрували ні датами, ні як архівне бекграундовпе відео попередніх самітів НАТО. 25 червня не титрували датою відео ворожого удару по Дніпру, який стався напередодні.

Доступність подачі інформації:

Навіщось показували скриншоти зі сторінки віцепрем’єра Чернишова у фейсбуці. Цікаво, от навіщо тут було щось виділяти маркером? Невже редакція вважає, що це хтось зможе прочитати з екрана телевізора?

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 23—25 червня 2025 року - Фото 1

Ведуча казала «який, так би мовити, вайб». Скажу чесно, я теж не знав значення цього покруча. Гадаю, так само і більшість глядачів марафону. Ще було «топ-посадовців» і «з корупційним дисконтом».

Оперативність:

25 червня як новину повідомляли про візит Зеленського до Лондона, який відбувся 23 червня, тобто за дві доби до цього ефіру.

ICTV та СТБ

Достовірність:

Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «повідомляє місцева влада», «пошуковці кажуть», «правоохоронці підтвердили», «розповіли в поліції», «інформагентства з посиланням на джерела».

Найбільше грубих порушень стандарту були суто абстрактними псевдопосиланнями: «у нас є інформація», «відомо», «відомо вже», «там уже відомо», «станом на зараз відомо», «наразі відомо», «наразі також відомо», «пізніше стає відомо», «попередньо», «за повідомленнями джерел».

Чимало фактів подавали взагалі без будь-яких посилань на джерела: про кількість людей в Костянтинівці, про ворожий удар по Білгород-Дністровському, про наслідки атаки ворога по Білій Церкві, про загиблих і поранених у Дніпрі.

І були узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «артилеристи заспокоюють», «бійці називали», «психологи кажуть», «експерти відзначають», «експерти припускають», «аналітики називають», «назвала преса».

Точність:

Повідомлення про візит президента Зеленського до Великої Британії «перекривали» відео з розбору завалів у Києві. Потім відео Зеленського в Британії «перекривали» анонсове повідомлення про саміт НАТО в Гаазі, а ще це повідомлення «перекривали» чомусь архівним відео Зеленського в Єврокомісії з Урсулою фон дер Ляєн. Якась дивна, як на мене, логіка. Повідомлення про підрив військових у Харкові за допомогою вибухівки у волонтерскьому скутері «перекривали» взагалі просто відео випадкових перехожих і автівок на вулицях Харкова. Якась повна нісенітниця, як на мене.

Ведуча казала: «а ще ізраїльські літаки завдали чималої шкоди ізраїльським аеродромам». Себто іранським. Помилку не виправила.

Ведуча новин традиційно неправильно казала, що «сьогодні 1218-й день війни».

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше грубих порушень стандарту були суто емоційними оцінками журналістів у новинах: «одна з найзапекліших битв», «виглядає особливо моторошно», «ці моторошні кадри», «вгатили росіяни», «вгатила балістикою», «гатять авіацією», «на місці трагедії», «на місце цієї трагедії», «свистить смертоносне залізяччя», «повітря рідне, просочене свободою, а не затхлістю “русского міра”», «руйнування величезні», «і досі не можуть відійти від жаху», «досі оговтується», «українці оговтуються», «оговтуються від пережитого», «на щастя, ніхто не загинув», «на щастя, навчань у закладі не було», «Андрієві ще пощастило», «дивом вцілів», «дивом залишилися майже неушкодженими», «інтрига зберігалася», «мав амбітну ціль», «зберігав інтригу», «примчав до Москви скаржитися Путіну», «благати про допомогу».

Було кілька маркерів авторизації: «я хочу сказати», «можу підтвердити», «я б особисто не брався б», «що варто зазначити».

Було узагальнення: «Трамп — це абсолютно людина настрою, тут всі в НАТО це розуміють».

Було припущення: «ймовірно, викладачі саме готувалися до іспиту».

І «експертні» міркування журналістів: «Удари Ізраїлю та Сполучених Штатів по Ірану вже змінили баланс сил на Близькому Сході: Іран більше не виглядає могутнім, ослаб військово і втрачає політичні впливи». «Від відповіді Ірану залежатиме, як розгортатимуться події на Близькому Сході, втім уже очевидно: світ наближається до межі існування».

Повнота інформації:

Не досить і до того ж геть недоречно було воєнного експерта Олександра Мусієнка представляти лише «військовослужбовцем Сил територіальної оборони». Це ж ніяк не позначає його компетентність як експерта. У сюжеті не досить було Максима Несвітайлова лише «політологом».

«Інтер»

Достовірність:

«Посилалися» на інтернет: «телеграм-канали розповсюджують», «монітори повідомляли». Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «в Пентагоні заявили», «в Конгресі кажуть», «в Тегерані наполягають», «за даними ЗМІ». були абстрактні псевдопосилання: «ми знаємо», «за попередньою інформацією», «відомо», «пізніше стало відомо». Без посилань на джерела кореспондентка з Миколаєва розповідала подробиці ворожого обстрілу Херсона. Без посилань на джерела кореспондентка з Сум розповідала всі фактичні подробиці ворожої атаки в селі Великий Бобрик. Були й узагальнені псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «прикордонники «Форпосту» зазначають», «бійці наголошують», «експерти попереджають».

Точність:

Абияк архівами «перекривали» численні БЗ і оглядові сюжети. Випадковим відео «ілюстрували» розмови з гостями.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше грубих порушень стандарту були емоційними оцінками журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій: «від побаченого на світанку холоне кров», «в цьому пеклі», «все жахіття», «а це нові серії пекельних документалок», «вороги горять на службі у прямому сенсі», «на жаль, більше ударів», «показали неабияку майстерність», «це надзвичайно рідкісне явище». Були зайві маркери авторизації та посилення уваги: «я не тільки маю на увазі», «впевнений», «також хочу додати», «ба більше», «знаєте». І були суб’єктивні міркування журналістів: «Для українців важливе кожне життя». «Це не наша війна, але вона впливає на нас дедалі сильніше».

Повнота інформації:

Не досить було Дениса Поповича представляти лише «військовим оглядачем».

«Рада»

Достовірність:

Показували відео з анонімних телеграм-каналів. Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «медики називають», «іранські ЗМІ писали». Найбільше грубих порушень стандарту були суто абстрактними псевдопосиланнями: «відомо», «як відомо», «стало відомо», «також відомо», «наразі відомо», «станом на зараз відомо», «за попередньою інформацією», «оновили інформацію» (невідомо хто).

Неодноразово без посилань повідомляли нові дані про кількість загиблих і поранених у Дніпрі й про наслідки влучань у Самарі. Було і кілька узагальнених псевдо на авторство суб’єктивних думок: «кажуть лікарі», «за словами лікарів», «експерти стверджують».

Точність:

Невідповідно «перекривали» різні БЗ, наприклад говорили про пошкоджені в Дніпрі школи та дитсадки — показували потяг тощо. Абияк «перекривали» і прямі ввімкнення з Дніпра. Кореспондентка говорила про пошкоджені навчальні заклади, потім про медичні заклади, а показували поруйновані кімнати приватного будинку.

23 червня ведучий казав про «падіння уламків і певні руйнування в 19 районах столиці». В Києві лише 10 районів.

У повідомленні про Дніпро казали: «поранених понад 300». Слід казати точне число. Ведучий казав «повідомив очільник Одеської обласної військової адміністрації Сергій Лисак». Насправді Дніпропетровської. Помилку ведучі не виправили.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше грубих порушень стандарту були суто емоційними оцінками журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій: «точаться неймовірно запеклі бої», «там запеклі бої», «на місці трагедії», «з місця трагедії», «в столиці також оговтуються», «оговтується Дніпропетровщина», «цинічно це відбувається», «цинічно говорять», «є на жаль, загиблі й постраждалі», «не чутно, на жаль», «на щастя, постраждав сам потяг», «складна дуже ніч була», «неспокійно було», «викликає значний інтерес», «не на жарт обурився», «відреагували миттєво». Втім, великою була і кількість неавторизованих суб’єктивних міркувань гостьових ведучих.

Повнота інформації:

Протягом ефіру 23 червня ведучі повідомляли про різну кількість поранених при цьому це були дані як по місцю влучання ракети в Шевченківському районі, так і по всьому Києву. Багато разів ведучі не робили такого необхідного уточнення. Відтак виходило, що то поранених 19, потім їх 10, потім знову 19 тощо.

Без бекграунду повідомляли, що «парламент Ірану пригрозив закрити Ормузьку протоку». У такому вигляді далеко не всі глядачі зрозуміли, про що це взагалі.

Ведуча казала що Трамп «підтвердив прихильність США статті 5 Північноатлантичного договору». А необхідного бекграунду про зміст 5-ї статті не було.

Не досить було Богдана Долінце представляти лише «авіаекспертом», Володимира Фесенка — лише «політологом». Не досить та й недоречно було представляти воєнного експерта Олександра Мусієнка як «військовослужбовця Сил ТРО».

Всі БЗ були без інтершуму

Доступність подачі інформації:

Навіщось показували скриншот із телеграм-сторінки Вищого антикорупційного суду. Ще було: «обговорили гуманітарний трек», «топ-теми дня».

«Ми — Україна»

Достовірність:

Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «з дипломатичних джерел відомо», «пишуть місцеві ЗМІ», «підрахували журналісти», «у Вашингтоні заявили».

Найбільше грубих порушень стандарту були суто абстрактними псевдопосиланнями: «щойно стало відомо», «попередньо відомо», «за попередніми даними», «знаю», «знаємо», «ми знаємо напевно», «офіційна інформація», «кажуть».

Багато фактичної інформації по Дніпру подавали без посилань на джерела. І були узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «в Гаазі вже заявили», «в Альянсі запевнили», «медики вважають».

Точність:

Поранених не рахують на сотні. Ведучі казали «більш як півтори сотні постраждалих», «травмованих більше двох сотень» тощо. Завжди є точна кількість, коли йдеться про людські життя. Ведуча в підводці до прямого ввімкнення з Дніпра казала про «більше двох сотен» поранених, а в самому ввімкненні кореспондентка казала про 174. Ні ведуча, ні кореспондентка при цьому не посилалися на жодні джерела інформації. І ніхто з них не робив надважливого в подібній ситуації (коли інформація про кількість поранених динамічно змінюється) — на котру саме годину відомо про ту чи іншу кількість. І далі в наступному випуску новин ведуча знову так само говорила про «більше двох сотень». І знову без посилань і уточнень. Так само було і з кількістю загиблих, то казали, що 19, потім казали про 15 тощо.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше грубих порушень стандарту були емоційними оцінками журналістів у новинах: «на превеликий жаль», «нищівні наслідки», «гатили прицільно», «гучно цієї ночі було», «безпрецедентно складний для країн-учасниць час», «безпрецедентні заходи безпеки», «найбільшою інтригою залишається», «тема, яка спалахнула нещодавно», «довгоочікувана зустріч», «славнозвісної ситуаційної кімнати», «поїхав на чолобитну до Москви», «на Близькому Сході в повітрі запахло небезпекою», «у доволі безтурботних Кувейті, Еміратах, Бахрейні і Катарі».

Був один маркер посилення уваги «до речі». Було узагальнення: «люди і досі не можуть оговтатися від пережитого». Чимало було й суб’єктивних міркувань журналістів у новинах, припущень і «експертних» думок: «Але на більше не спромігся, бо удари американців по Фордо вочевидь вразили й Путіна». «Тут і знадобиться дипломатична витонченість генсека». «І якщо таки завтра членам НАТО вдасться погодити збільшення витрат на власну оборону, то Україні ці на руку, адже тоді й наша держава отримає більше ресурсів». «Проте світ не встигає за зміною подій на Близькому Сході й досі не впевнений, що справді крихкий мир Ізраїлю та Ірану може перерости у щось стабільне з легкої руки Трампа-миротворця». «Тому для самого Ірану блокування протоки стане пострілом у власне коліно, хоча це дуже б потішило Росію…».

Повнота інформації:

Кореспондент в огляді казав: «неядерних бомб, вагою по 30 тисяч фунтів кожна». Гарантовано майже вся аудиторія не знає, що таке фунт і як він співвідноситься з кілограмами. Потрібен був бекграунд, або ж слід було відразу ж перевести в кілограми. Заодно це і порушення стандарту доступності.

Ведуча говорила про можливе блокування Ормузької протоки і не пояснювала, що це означає.

Не досить було представляти лише «політологами» Володимира Фесенка, Петра Олещука і Олега Лісного, а Геннадія Дубова — «політичним оглядачем». Не досить було Максима Несвітайлова представляти «політологом, експертом-міжнародником». У представленні ведуча називала Павла Лакійчука «капітаном першого рангу», а забула додати, що у відставці.

У БЗ і сюжетах на відео не було інтершуму, а на окремих сюжетах замість інтершуму було музичне шумовиння.

Оперативність:

У вечірніх новинах 24 червня повідомляли як новину про візит президента Зеленського до Великої Британії, який відбувався напередодні, тобто за добу до ефіру.

Етичні порушення:

Ведуча згадувала про останні атаки ворога по цивільних містах і поставила гостеві ось таке запитання: «Чи не настав час здійснювати асиметричні відповіді для того, щоб вони хоча би на кілька відсотків відчули той біль, який відчувають українці — гатити по їхній території? Я розумію, що це незаконно, що це не за правилами ведення війни, але мені здається, що зараз ці правила не діють і нам треба відповідати на ті вбивства, які здійснює російська армія». Навряд чи можна вважати етичною ідею, щоб українські військові атакували мирне населення ворога. Гість (речник Сергій Братчук) у відповіді був надзвичайно дипломатичним.

Перший канал Суспільного

Достовірність:

Показували відео з соцмереж і «посилалися» «відео нині розлітається мережею». Кілька разів робили узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «у поліції повідомили», «за інформацією поліції», «рятувальники повідомляли», «місцеві жителі нарахували».

А найбільше, та й загалом надзвичайно багато було суто абстрактних псевдопосилань: «відомо», «як відомо», «наразі відомо», «також відомо», «зараз відомо», «станом на зараз відомо», «наскільки нам відомо», «попередньо», «за попередніми даними», «за попередніми нашими даними», «за попередньою інформацією», «попередньо ми знаємо», «попередньо зазначалося», «попередньо очікується», «за останніми даними», «повідомлялося», «нам сказали», «ми знаємо».

Чимало було й узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «місцеві жителі розповідали», «оборонці констатують», «повідомили про це прикордонники», «бійці розповідають», «розповіли військові медики», «місцеві розповідають», «зазначають місцеві», «аналітики називають».

Точність:

Ведучі новин казали: «більш як три десятки людей травмовані», «понад три десятки поранених». Поранених не рахують на десятки, слід завжди казати точну кількість.

Невідповідно «перекривали» прямі ввімкнення з Дніпра.

У випуску новин о 7-й і 7:30 ведучий новин хибно стверджував, що «на фронті минулої доби зафіксовано 107 бойових зіткнень». Це з вечірнього зведення Генштабу, тобто не за добу, а станом на 22:00 минулої доби. І знову ж таки, у зведенні чорним по білому написано «станом на 22:00» і «з початку доби»! Не розумію, як це перетворюється в повідомленнях на цілу добу? І що характерно: в наступних випусках новин ведучий вже повідомляв про «142 зіткнення впродовж доби». Не виправив попередню фактичну помилку і не перепросив за неї. Так само в ранкових випусках 24 червня ведучий говорив про 127 бойових зіткнень за добу. Насправді до 22-ї минулої доби. Так само 25 червня в ранкових випусках: «за минулу добу зафіксували 122 бойових зіткнення». Цього ж дня ведучий гостьової студії казав у блоці о 7-й годині, що «на Покровському напрямку за останню добу ворог здійснив 49 атак». Це також було взято зі зведення Генштабу за 22 годину напередодні. Тобто не за добу.

Ведуча гостьової студії помилково називала Бюро економічної безпеки «аникорупційним бюро».

Відокремлення фактів від думок:

Дуже багато було суто емоційних оцінок журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій: «найгарячіше на Покровському», «найгарячіші напрямки», «на найбільш гарячому», «російська армія вгатила», «страх, уламки скла», «про жертви, на жаль», «на жаль, є загиблі», «всі затримали подих», «всі хочуть вірити в диво», «які очікують на диво», «в очікування якогось дива», «стоїть затримавши подих», «дивом зміг витягнути її», «інформації, на жаль, наразі немає», «на щастя, поїдуть додому», «найбільшою інтригою було», «вона є настільки довгоочікуваною», «доволі емоційна зустріч», «дуже емоційний саміт», «буде безпрецедентно коротким», «у них дійсно жевріє надія».

Найбільше грубих порушень стандарту були маркерами авторизації і маркерами посилення уваги, переважно у прямих ввімкненнях кореспондентів: «як я вже сказала», «як я вже зазначила», «можу зазначити», «хочу зазначити», «також хочу зазначити», «з того, що хотіла би сказати», «хочу додати», «я думаю», «я кажу», «я розповідала», «як я казала», «додам», «зазначу», «зауважу», «до речі зауважу», «наостанок зауважу», «останнє що зауважу», «ще коротко зауважу», «варто зауважити», «варто зазначити», «ще напевно важливо буде зауважити», «було цікаво особливо помітити», «цікаво», «до речі».

Кілька разів журналісти новин робили припущення: «Росія потім знову напише, що цілилися по інфраструктурі, цілилися по критичних об’єктах». «Водночас питання війни Росії проти України ймовірно відійде на другий план порядку денного». «Розбір завалів буде тривати ще можливо навіть добу».

Повнота інформації:

23 червня ведучий підводився до прямого ввімкнення «і зараз в одному з районів столиці перебуває наша кореспондентка». При тому, що наслідки атаки ворога були по 7 районах столиці. З головним сержантом 54-ї ОМБР говорили про «ситуацію на Донеччині» і про ситуацію «в зоні вашої відповідальності». Напрямок фронту ведучі не згадали.

У повідомленні про попередження Держдепу США громадян країни не було критично важливого бекграунду про бомбардування Сполученими Штатами ядерних об’єктів в Ірані. Формально цей бекграунд був аж в кінці наступного повідомлення про засідання Радбезу ООН, але насправді він мав бути у першому повідомленні.

Не досить було Олександра Кочеткова лише «експертом з ракетного озброєння», а Юрія Богданова «експертом зі стратегічних комунікацій». Не досить було представляти лише «політологами» Володимира Фесенка і Сергія Назаренка. Не досить було представляти Андрія Ткачука як «офіцера ЗСУ та політолога». Тим більше те, що він офіцер ЗСУ, не має жодного відношення до його компетентності як зовнішньополітичного експерта. Представляли Ігоря Романенка як «генерал-лейтенанта» і забули сказати, що у відставці.

Баланс думок:

Обговорювали тему підозри НАБУ віцепрем’єру Олексію Чернишову з народною депутаткою від «Голосу» Соломією Бобровською. Тема була явно дискусійна, слід було одночасно (як це зазвичай і робить Суспільний мовник) кликати в ефір представника «Слуги народу». Але цього зроблено не було.

Доступність подачі інформації:

У підводці до репортажу ведучий казав «на Бахмутському напрямку». Усе ж для розуміння аудиторії слід називати напрямки фронту за чинними їх визначеннями Генштабом. У цьому випадку ймовірно йшлося про Краматорський.

Показували навіщось скриншот зі сторінки Сухопутних військ у соцмережі, ще й маркером там щось виділяли у мікроскопічному тексті. Так само давали скриншоти допису віцепрем’єра Чернишова у фейсбуці, допису президента Зеленського в телеграмі. І от уже точно не мало жодного сенсу показувати скріншот з сайту ізраїльського уряду на івриті. А ще була ось така «адаптація»

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 23—25 червня 2025 року - Фото 2

Кореспондентка казала: «це такий певний бекграунд». Це суто професійний термін, незрозумілий глядачам. А ще в новинах було: «той меседж», «адженду цього саміту», «який буде таймлайн», «таймлайн дещо зсувається», «з топ-посадовцями».

Оперативність:

Навіщось у підсумковому випуску 24 червня показували репортаж про роботу стабілізаційного пункту на фронті на Донеччині, який напередодні вже показували о 15-й, тобто більш як за добу.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 23—29 червня

Депутати у телемарафоні:

Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 15 разів (попереднього тижня було 17 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону абсолютно домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», цього разу вони отримали 10 запрошень, що склало майже 67% від усіх «депутатських» студій тижня, а з урахуванням формально позафракційних Стефанчука і Корнієнка — 80%.

Крім «слуг» двічі запрошували представників «Батьківщини» (традиційно це були Михайло Цимбалюк і Сергій Євтушок, і традиційно — в ефірі «Ради»). Крім того, в ефір «Ради» одного разу запросили й справжню позафракційну. Звісно ж, це була Оксана Савчук (причому їй ведуча каналу поставила ось таке запитання: «Яку мету зараз ставить Путін, б’ючи по нам всім, б’ючи і вдень, і вночі? І яка межа терпіння наших західних партнерів?». По-моєму, депутатка Савчук не помічена була ні як воєнна, ні як зовнішньополітична експертка, а вже тим більше як експертка в питанні внутрішнього світу кремлівського диктатора).

Представників опозиційних фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» цього тижня у марафон не кликали. «Плюралізм» був лише в ефірі каналу «Рада», в ефірах усіх інших каналів були винятково представники владної фракції (причому, в ефірі каналу «1+1» Єгор Чернєв знову був у якості гостя суто «експертної» студії).

За персоналіями картина виглядала так:

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 23—25 червня 2025 року - Фото 3

Тричі в ефірі телемарафону були «слуги» Єгор Чернєв і Євгенія Кравчук, двічі — їхня колега по фракції Леся Забуранна. Всі інші депутати гостювали в телемарафоні по одному разу.

Офіс президента цього тижня в ефірі телемарафону по три рази представляли радник керівника ОП Сергій Лещенко (і всі три рази на «Раді», сумарно ж мав в ефірі 42 хвилини) і уповноважений президента Владислав Власюк (в ефірах «1+1», «Інтера» й «Ми — України», сумарно 26 хвилин). Двічі в ефірі побував радник Михайло Подоляк (на «Інтері» і на «Раді» мав сумарно 37 хвилин). По разу в ефірах «Ради» побували також заступники Єрмака Ігор Брусило й Олена Ковальська (обидвоє мали по 10 хвилин ефіру).

Депутати на Першому каналі Суспільного:

В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побував 21 народний депутат (попереднього тижня їх теж було 21). Цього разу по представництву владної та опозиційних фракцій баланс було наче й не дотримано: 7 представників «Слуги народу» і 13 представників парламентської опозиції (6 представників «Голосу», 5 «Європейської солідарності» і 2 представники «Батьківщини»). Втім, одного разу запрошена представниця «Слуги народу» Леся Забуранна до дискусійного ефіру не приєдналася. А ще одного разу з представницями «Голосу» та «Європейської солідарності» обговорювали тему ймовірної підготовки владними депутатами спецзакону для проведення виборів після війни, ведучий казав: «Запрошували також представників фракції “Слуга народу”, але вони не знайшли можливості долучитися до нас сьогодні» (що у такій темі доволі симптоматично, на мою думку).

Крім представників влади і опозиції, одного разу запросили і представницю депгрупи «За майбутнє», в якості заступниці члена постійної делегації в ПАРЄ (хоча, на мій погляд, логічніше було би говорити з кимось із членів делегації, згодом тему підписання угоди про створення трибуналу обговорили з такою членкинею Євгенією Кравчук).

У дискусійних студіях принцип балансу між владою й опозицією двічі було порушено, щоправда, раз на користь опозиції (коли говорили з Соломією Бобровською з «Голосу» про удар ворога по полігону), інший раз на користь влади (коли говорили з Олександром Федієнком зі «Слуги народу» як із членом ТСК з розслідування можливих порушень законодавства при будівництві фортифікацій).

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 23—25 червня 2025 року - Фото 4

Персонально список гостей-депутатів в ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 23—25 червня 2025 року - Фото 5

По два рази в ефірі каналу побували нардепи Олексій Кучеренко від «Батьківщини» і Юрій Камельчук від «Слуги народу». Всі інші гостювали на каналі по одному разу.

4. Прояви політичного і бізнесового піару 23—25 червня

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував лише 4 прояви піару (2 політичного і 2 бізнесового). По каналах картина була такою:

 

Проявів негативного піару не було.

Опис проявів на каналах:

«1+1» (проявів не було)

ICTV та СТБ (2 прояви)

23 червня

Був класичний іміджевий бізнесовий піар — цілий сюжет про луцький холдинг «Modern Expo Group», яка, за словами ведучої «провідний виробник обладнання, яке можна побачити в найвідоміших центрах світових мереж Європи і не тільки», «створюють інноваційне обладнання, використовуючи сучасні технології», «все, аби підкорити найвибагливішого клієнта». І в сюжеті: «один з провідних у світі виробників», «завдяки асортименту продукції можна запросто відкрити торгівельний заклад під ключ — в цьому особливість компанії», «як справжній лідер компанія постійно шукає інноваційні технологічні рішення», «до якості продукції на підприємстві дуже прискіпливі», «своїми досягненнями компанія пишається, але не зупиняється, ставить нові амбітні цілі» тощо. Просто не розумію, як таке можна показувати в новинах у телемарафоні. Поза тим показали це двічі.

«Інтер» (проявів не було)

«Рада» (2 прояви)

24 червня

Традиційно цитували допис керівника Офісу президента Андрія Єрмака. З політичною заявою.

Був «паркет» про захід Мінсоцполітики з синхроном міністерки Оксани Жолнович.

«Ми — Україна» (проявів не було)

В ефірі Першого каналу Суспільного у звітні дні було 3 формальних прояви політичного піару. Всі три були невиправданими контекстом розмови згадками про фракційну приналежність депутатів. Так, 23 червня запросили в ефір народну депутатку з «Голосу» Соломію Бобровську як членкиню Комітету ВР з нацбезпеки, оборони і розвідки говорити про удар по полігону ЗСУ. Далі ще й обговорювали з нею тему підозри НАБУ віцепрем’єру Олексію Чернишову. Не кликали паралельно представника владної фракції (що викликає питання, бо обидві теми неоднозначні), але при цьому навіщось згадали фракційну приналежність депутатки.

24 червня так само недоречно було згадувати в титрі про приналежність до фракції «Голосу» Романа Костенка, з яким говорили про саміт в Гаазі як з заступником голови постійної парламентської делегації України в ПА НАТО. При цьому ведучі в представленні фракцію не згадували, що є правильним. І при цьому в попередній розмові з головою делегації Єгором Чернєвим не згадували його приналежність до фракції «Слуги народу», що також було правильним.

25 червня запрошували до ефіру народну депутатку Євгенію Кравчук як членкиню української делегації в ПАРЄ говорити про підписання угоди щодо створення спецтрибуналу для Росії. І незрозуміло навіщо в титрі додали «заступниця голови фракції “Слуги народу”», що жодним чином не мало відношення до контексту розмови. У відводці від розмови ведуча в студії теж згадала фракційність гості.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 23—25 червня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітних днів тижня я не зафіксував.

Як і завжди, ефіри «Ради» вели токсичні ведучі каналу: Тетяна Гончарова (23, 24 і 25 червня), Максим Зборовський (23 і 24 червня) і Назар Довгий (23, 24 і 25 червня), які раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.

РЕЗЮМЕ

23—25 червня найвищою залишалася інтенсивність боїв на Покровському напрямку, другими за інтенсивністю були Торецький і Лиманський. Натомість трохи знизилася інтенсивність боїв на Новопавлівському і Північно-Слобожанському.

У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільше уваги приділили Покровському напрямку, наступними за увагою були Новопавлівський, Північно-Слобожанський і Лиманський. Торецькому напрямку приділили значно менше уваги. Обговорювали ситуацію на фронті найчастіше з речниками різних підрозділів Сил оборони, з фронту зробили пряме ввімкнення і 4 сюжети.

В ефірі Першого каналу Суспільного у звітні дні найбільше уваги приділили Покровському і Північно-Слобожанському напрямку, також Новопавлівському і Краматорському. Лиманському і Торецькому напрямкам приділили менше уваги. Говорити про фронт у гості в ці дні найчастіше кликали речників різних підрозділів, з фронту зробили 4 репортажних сюжети.

У звітні дні найгіршими за наслідками були масовані ворожі повітряні атаки: по Києву 23 червня і по Дніпру 24 червня. У висвітленні наслідків цих атак і рятувально-пошукових робіт Перший канал Суспільного був і оперативнішим, і ґрунтовнішим за телемарафон по охопленню локацій. Серед учасників телемарафону ці події оперативно і якісно відпрацьовували не всі канали.

Ключовими темами звітних днів для України були саміт НАТО в Гаазі та розвиток подій на Близькому Сході після американського бомбардування ядерних об’єктів Ірану. У висвітленні саміту НАТО Перший канал Суспільного якісно давав цілісну картину, натомість у телемарафоні канали працювали нарізно, найбільш якісними в репортажі були на «1+1». Крім того, на Першому каналі Суспільного у висвітленні обох ключових тем цих днів була набагато глибшою і експертиза, ніж в телемарафоні, де окремі канали взагалі не обговорювали ці важливі теми з експертами.

Тем, які телемарафон у ці дні не згадував взагалі, але про них говорили на Суспільному, було небагато:

  • Українські музиканти закликають Офіс президента блокувати російську музику (23 червня).
  • Детектив НАБУ Цивінський переміг на конкурсі на посаду керівника Бюро економічної безпеки (25 червня).
  • Штрафів від ТЦК побільшало на понад 11 тисяч за три місяці (25 червня).

З тем, що не висвітлювалися ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного були такі:

  • Суд арештував мера Бердичева, якого підозрюють у хабарництві, і визначив заставу (23 червня).
  • Директорку «Софії Київської» поновили на посаді після 8 місяців перевірок (23 червня).
  • Кількість закритих ФОПів зросла на 50%, малий бізнес відкривається значно повільніше (24 червня).
  •  Росії засудили 184 українських військовополонених, які потрапили в полон на Курщині (25 червня).

У звітні дні в телемарафоні традиційно найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок, були також порушення стандарту оперативності й етичних норм. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було забагато порушень стандарту достовірності й стандарту відокремлення фактів від думок.

Протягом тижня 23—29 червня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу» (майже 67% від усіх депутатських студій або навіть 80% з врахуванням формально позафракційних «слуг»). Представників «Голосу» і «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій було загалом збалансованим, хоча було два випадки, коли локально до такого балансу були питання.

23—25 червня в телемарафоні проявів піару загалом було небагато, всі прояви політичного піару були в ефірах каналу «Рада», бізнесового — в ефірах каналів ICTV та СТБ. В ефірі Першого каналу Суспільного в ці дні тричі невиправдано згадували фракційну приналежність гостей-нардепів.

Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного у звітні дні не було. Ефіри «Ради» вели токсичні ведучі каналу.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
Згадувані персони
Дональд Трамп
Дональд Трамп
Політик
287 згадок
Андрій Єрмак
Андрій Єрмак
Чиновник, Діяч культури
23 згадки
Ігор Клименко
Ігор Клименко
Силовий блок
21 згадка
Ігор Клименко
Ігор Клименко
Політик
21 згадка
Олексій Чернишов
Олексій Чернишов
Політик, Чиновник, Бізнесмен
21 згадка
Борис Філатов
Борис Філатов
Політик, Бізнесмен
19 згадок
Сергій Братчук
Сергій Братчук
Чиновник, Силовий блок
18 згадок
Іван Ступак
Іван Ступак
Політик
15 згадок
Олександр Мусієнко
Олександр Мусієнко
Блогер і експерт
12 згадок
Рафаель Гроссі
Рафаель Гроссі
Чиновник
9 згадок
Микола Маломуж
Микола Маломуж
Блогер і експерт
7 згадок
Юрій Ігнат
Юрій Ігнат
Силовий блок
6 згадок
Владислав Селезньов
Владислав Селезньов
Силовий блок
6 згадок
Андрій Демченко
Андрій Демченко
Чиновник
5 згадок
Оксана Жолнович
Оксана Жолнович
Чиновник
5 згадок
Олександр Кочетков
Олександр Кочетков
Блогер і експерт
5 згадок
Олексій Кучеренко
Олексій Кучеренко
Політик, Силовий блок
5 згадок
Сергій Лещенко
Сергій Лещенко
Політик, Блогер і експерт
5 згадок
Владислав Власюк
Владислав Власюк
Чиновник
4 згадки
Олексій Гончаренко
Олексій Гончаренко
Політик
4 згадки
Сергій Євтушок
Сергій Євтушок
Політик, Чиновник
4 згадки
Юрій Камельчук
Юрій Камельчук
Політик
4 згадки
Євгенія Кравчук
Євгенія Кравчук
Політик
4 згадки
Михайло Подоляк
Михайло Подоляк
Блогер і експерт
4 згадки
Тимур Ткаченко
Тимур Ткаченко
Чиновник
4 згадки
Петро Олещук
Петро Олещук
Блогер і експерт
3 згадки
Ігор Романенко
Ігор Романенко
Чиновник
3 згадки
Олег Григоров
Олег Григоров
Чиновник, Силовий блок
2 згадки
Володимир Фесенко
Володимир Фесенко
Блогер і експерт
2 згадки
Михайло Гончар
Михайло Гончар
Блогер і експерт
1 згадка
Саїд Ісмагілов
Саїд Ісмагілов
Громадській діяч
1 згадка
Олег Кіпер
Олег Кіпер
Силовий блок
1 згадка
Богдан Кицак
Богдан Кицак
Політик
1 згадка
Ірина Констанкевич
Ірина Констанкевич
Політик
1 згадка
Роман Костенко
Роман Костенко
Політик
1 згадка
Антоніо Кошта
Антоніо Кошта
Політик
1 згадка
Олексій Леонов
Олексій Леонов
Політик
1 згадка
Сергій Назаренко
Сергій Назаренко
Чиновник
1 згадка
Ігор Попов
Ігор Попов
Політик, Чиновник
1 згадка
Оксана Савчук
Оксана Савчук
Політик
1 згадка
Олег Шамшур
Олег Шамшур
Політик, Чиновник
1 згадка
Олександр Шевченко
Олександр Шевченко
Політик, Чиновник
1 згадка
Олександр Шевченко
Олександр Шевченко
Чиновник
1 згадка
Віктор Шлінчак
Віктор Шлінчак
Блогер і експерт
1 згадка
Оксана Юринець
Оксана Юринець
Політик, Чиновник
1 згадка
loader
loader