Гроссі Рафаель: глава МАГАТЕ та аргентинський дипломат
Гроссі Рафаель — має 35-річний дипломатичний стаж, з кінця 2019 року керує Міжнародним агентством з атомної енергії
Біографія
Рафаель Маріано Гроссі народився 12 березня 1961 року в Буенос-Айресі, Аргентина.
Освіта
Гроссі вивчав політологію в Universidad Católica Argentina. Потім він осягав ази дипломатії в Instituto del Servicio Exterior de la Nación, а міжнародних відносин в University of Geneva. У 1991 році Рафаель захистив дисертацію з міжнародної політики у Швейцарії.
Сім’я
Гроссі — багатодітний батько. Разом з дружиною Синтією Ечаверією він виховав вісьмох дітей. Синтія — старший співробітник з координації в адміністративному відділі в Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань
Кар'єра
У 1995 році Гроссі став співробітником аргентинського зовнішньополітичного відомства. Приблизно в той же час він "захопився" ядерною тематикою. З 1997 по 2000 рік Гроссі працював в Організації Об'єднаних Націй. Під керівництвом Рафаеля експерти займалися складанням Міжнародного реєстру озброєнь. Крім того, аргентинець був радником помічника Генсека організації з питань роззброєння.
Протягом п'яти років аргентинський дипломат очолював штаб Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), Організації із заборони хімічної зброї. Паралельно з цим був послом Аргентини в Бельгії та Люксембурзі, а також представляв Аргентину в Північноатлантичному альянсі.
У 2007 році Гроссі повернувся на батьківщину і працював у Міністерстві закордонних справ Аргентини. Протягом він займався політичною координацією відомства.
У 2010 році Рафаель обійняв посаду заступника Генерального директора МАГАТЕ. Через три роки він став послом Аргентини в Австрії, Словаччині та Словенії. За сумісництвом, Гроссі представляв рідну країну в МАГАТЕ і міжнародних організаціях зі штаб-квартирою в австрійській столиці.
У 2017 році Рафаель допоміг виявити затонулий підводний човен "Сан Хуан". Гроссі запропонував перевірити записи гідроакустичних станцій Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань. З їх допомогою було виявлено кілька потужних сигналів, які подавав "Сан Хуан".
Наприкінці 2019 року він був обраний головою МАГАТЕ, змінивши на цій посаді японця Юкія Амано. Цікаво, що аргентинець міг зайняти цю посаду п'ятьма роками раніше. Його кандидату затвердив Кабінет міністрів, підтримали сусідні країни. Але аргентинський президент відмовився підтримувати досвідченого дипломата.
У рамках свого мандату в МАГАТЕ, Гроссі працює над запобіганням розповсюдженню ядерної зброї, сприянням розвитку та боротьбі зі зміною клімату.
Після 24 лютого 2022 року через розв'язані путінською Росією бойові дії біля атомних електростанцій у центрі Європи знову з'явилася загроза великої техногенної катастрофи.
У тому ж році Рафаель відвідав спочатку Чорнобильську атомну електростанцію, які українські війська змогли звільнити від окупантів, а потім і захоплену російськими військами Запорізьку АЕС в Енергодарі.
Після відвідин останньої він заявив, що на атомній електростанції буде функціонувати постійна місія Міжнародного агентства з атомної енергії. Чиновник зазначив, що хотів би створити навколо окупованої АЕС захисну зону для уникнення повторення трагедії на Чорнобильській атомній станції в 1986 році.
На початку 2023 року Гроссі повідомив, що експерти його відомства працюватимуть на всіх українських атомних електростанціях. Їх завданням стане спостереження режиму безпеки у військових умовах і ударів по українській енергосистемі, які впливають на роботу АЕС.
Компромат
Рафаель Гроссі не був помічений в гучних скандалах і журналістських антикорупційних розслідуваннях.