Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 квітня 2025 року
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 квітня 2025 року

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 квітня 2025 року

Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону.

Вступ

У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики 7—9 квітня. У ці три дні найвищою була інтенсивність боїв на Покровському напрямку, активними були також Лиманський, Курський і Торецький. Телемарафон зосереджував основну увагу на Покровському і чомусь на Харківському напрямках, іншим активним напрямкам приділили дуже мало уваги. В ефірі Першого каналу Суспільного основну увагу приділили Лиманському, Покровському, Харківському і Курському напрямкам.

У звітні дні була жалоба і поховання загиблих від ворожого ракетного удару по Кривому Рогу 4 квітня, з масштабних за наслідками ворожих атак по цивільних у ці дні був масований удар «шахедами» по Дніпру 9 квітня. Перший канал Суспільного був оперативнішим за телемарафон у висвітленні цієї події.

У зовнішньополітичній тематиці важливими були перші наслідки та реакції світу на запровадження США імпортних тарифів і реакції на взяття в полон китайських військових, які воювали проти України. Репортажне висвітлення цих подій було приблизно однаковим, а експертиза Першого каналу Суспільного була відчутно якіснішою і глибшою за таку в телемарафоні.

Була одна важлива подія внутрішньополітичної тематики — відставка секретаря Київради. У телемарафоні цю тему висвітлювали вкрай незбалансовано й однобічно, на відміну від Першого каналу Суспільного.

У звітні дні в телемарафоні, як і зазвичай, найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. Були також грубі порушення стандарту балансу думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було найбільше порушень стандарту повноти інформації.

Протягом тижня 7—13 квітня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» в телемарафон традиційно не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.

7—9 квітня в телемарафоні прояви політичного піару були в ефірах всіх учасників марафону, дві третини їх були в ефірі каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

У звітні дні, за інформацією Генштабу, загальна інтенсивність боїв була високою (до 161 боєзіткнення на добу). В усі три дні найвищою була інтенсивність на Покровському напрямку (до 58 боєзіткнень). Крім того, активними були Лиманський (до 27), Курський (до 25) і Торецький (до 23 боєзіткнень за добу). Більш як десять боєзіткнень за добу було ще на Новопавлівському напрямку (до 13). На всіх інших напрямках кількість боєзіткнень не перевищувала десяти за добу.

У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділяли Покровському напрямку (було 7 обговорень із гостями, 3 репортажних сюжети та 2 прямих ввімкнення) і чомусь Харківському (8 обговорень з гостями та 2 репортажні сюжети). Іншим активним напрямкам телемарафонці чомусь у ці дні приділили значно менше уваги, зокрема Лиманському (3 обговорення в студії та 2 сюжети), Курському (3 обговорення), Торецькому (2 обговорення), Новопавлівському (одне обговорення). Найбільше уваги фронту в ці дні приділяли канали «1+1» і ICTV з СТБ.

Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків (14 разів) і речників різних підрозділів Сил оборони (13 разів), експертів запрошували лише 6 разів.

Натомість у звітні дні в телемарафоні було доволі багато фронтових репортажів. Об’єднана редакція ICTV з СТБ зробила 3 репортажних сюжети й одне пряме ввімкнення, канал «1+1» — два сюжети й одне ввімкнення. Ще по одному репортажному сюжету зробили канали «Рада» і «Ми — Україна».

В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Лиманському напрямку (ситуацію там обговорювали з 10 гостями), Покровському (7 обговорень із гостями), Харківському (6 обговорень) і Курському (5 обговорень). Ситуацію на Торецькому і Новопавлівському напрямках обговорювали в 4 гостьових студіях. У гості найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (12 разів), експертів запрошували 9 разів, військових-фронтовиків — 5 разів. Зробили один фронтовий репортажний сюжет.

Телемарафон:

7 квітня

У ранковому ефірі каналу «Рада» було нарешті порушено погану традицію — в новинах з’явилися повідомлення про фронт. О 8-й також було традиційне зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова. У гостьових студіях про Покровський напрямок говорили з командиром відділення БПЛА 38-ї окремої бригади морської піхоти Богданом на позивний «Вайт» і з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим. З останнім також обговорили загальні тенденції по фронту і ситуацію на Харківському напрямку. З головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком також говорили про загальні тенденції на фронті та про Курський напрямок.

У денному ефірі каналу «1+1» у новинах крім коротких повідомлень був якісний фронтовий репортаж Юлії Кирієнко, Олександра Шияна й Олега Мостового про бої десантників 25-ї бригади під Покровськом. У гостьовій студії говорили зі співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом про Курський напрямок.

У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ в новинах крім коротких повідомлень про фронт були два якісних фронтових репортажних сюжети Олега Корнієнка, Олексія Євченка і Захара Комаха про бойову роботу дронарів бригади «Рубіж» на Лиманському напрямку і про бої артилеристів 115-ї ОМБР за Серебрянський ліс. Олег Корнієнко також робив пряме ввімкнення про ситуацію на Покровському напрямку. В розмовних студіях говорили з командиром підрозділу БПАК 158-го батальйону Романом Кравцем про ситуацію на прикордонні Сумщини. З речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим говорили про Покровський, Лиманський, Торецький, Куп’янський і Сіверський напрямки. З начальником відділення комунікацій 46-ї окремої аеромобільної бригади ДШВ Олександром Невідомим говорили про Покровський напрямок, а з воєнним аналітиком Олександром Мусієнком про прогнози щодо нового великого наступу ворога.

8 квітня

У ранковому ефірі каналу «Інтер» у новинах про фронт повідомляли коротко і давали синхрон президента Зеленського про бойові дії на Курщині та Бєлгородщині. О 8-й було зведення від речника Генштабу Ковальова. У гостьовій студії показували традиційний огляд ситуації на різних ділянках фронту. В гостьових студіях говорили про Покровський напрямок із заступником командира окремого загону безпілотних систем спецпризначення «Тайфун» Павлом Гвозденком, про Харківський — із командиром підрозділу «Terra» 3-ї ОШБР Миколою Волоховим. Про ситуацію на прикордонні Сумщини говорили з речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником.

У денному ефірі каналу «Рада» в новинах робили фронтові зведення на мапі. У гостьовій студії чомусь основну увагу приділили Харківському напрямку, про який говорили з заступником командира 3-ї ОШБР Родіоном Кудряшовим, пресофіцером бригади «Форпост» Владиславом Дячуком і командиром FPV-розрахунку 3-ї ОШБР Ігорем Пицем. Ще з речником ОТУВ «Сіверськ» Мисником обговорили ситуацію на Сумщині.

У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» був якісний фронтовий репортажний сюжет Ірини Антонюк і Олексія Жучкова про дронову пошту на передовій на Харківському напрямку і був оглядовий сюжет про ситуацію на різних напрямках фронту. В гостьовій студії говорили зі старшим офіцером комунікацій 59-ї ОШБР Тарасом Мишаком про Покровський напрямок, із заступником командира батальйону 57-ї ОМПБР Олексієм Алексеєнком — про Харківський, із командиром роти вогневої підтримки 5-ї ОШБР Миколою Зіньком — про Краматорський, а з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним — про Оріхівський і Гуляйпільський напрямки.

9 квітня

У нічному блоці каналу «Ми — Україна» з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком обговорили ситуацію на Сіверському, Покровському і Торецькому напрямках.

У ранковому ефірі «1+1» у новинах крім коротких повідомлень і зведення речника Генштабу Ковальова о 8-й, був якісний фронтовий репортаж Юлії Кирієнко, Олександра Шияна й Олега Мостового про бої артилеристів 117-ї бригади на Покровському напрямку. В гостьовій студії говорили про Харківський напрямок із командиром батальйону 429-го полку безпілотних систем «Ахіллес» на позивний «Оса» та з командиром роти полку на позивний «Боксер». З оператором батальйону безпілотних систем «Небесна кара» 54-ї ОМБР Владислав на позивний «Гадюка» говорили про напрямок, визначений ведучими як «Донецький». І цього дня була традиційна по середах рубрика «Оперативний черговий» із Русланом Ярмолюком. У рубриці було пряме ввімкнення воєнкорки каналу Юлії Кирієнко про ситуацію на Покровському напрямку. Говорили з офіцером 65-ї ОМБР на позивний «Форест» про Оріхівський напрямок, а з начальником відділення комунікацій 60-ї ОМБР Максимом Білоусовим — про Лиманський. У студії ж зі співзасновником проєкту Deep State Романом Погорілим докладно обговорювали ситуацію на Новопавлівському, Оріхівському, Покровському і Лиманському напрямках.

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ в новинах, крім коротких повідомлень, був якісний фронтовий репортаж Олега Корнієнка, Олексія Євченка і Захара Комаха про бої десантників 25-ї бригади на Покровському напрямку. В розмовній студії говорили з оператором батальйону безпілотних систем Владиславом на позивний «Гадюка» про Краматорський напрямок, а зі штаб-сержантом відділення комунікацій 77-ї ОАМБР Віктором Петровичем — про Куп’янський.

У вечірньому ефірі каналу «Рада» в новинах, крім коротких повідомлень на мапі бойових дій, був репортаж про роботу стабілізаційного пункту 113-ї окремої бригади ТРО на Харківському напрямку. В гостьовій студії говорили з заступником командира 210-го окремого штурмового полку Володимиром Кончицем про Курський напрямок.

Перший канал Суспільного:

7 квітня

У новинах про ситуацію на фронті були короткі повідомлення і репортажний сюжет про бойову роботу 34-ї окремої бригади берегової оборони на Придніпровському напрямку. В гостьовій студії з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим обговорювали ситуацію на Покровському, Харківському і Лиманському напрямках. З командиром роти ударних безпілотників «Фаворит» Денисом Перчем говорили про Торецький і Лиманський, з начальником відділення комунікацій 60-ї ОМБР Максимом Білоусовим — про Лиманський, з командиром роти 3-ї ОШБР за позивним «Естет» — про Харківський. Ситуацію на прикордонні Сумщини обговорили з речником ОТУВ «Сіверськ» Вадимом Мисником і начальником пресслужби бригади «Сталевий кордон» Іваном Шевцовим. Ситуацію на фронті також обговорювали з експертами: про Покровський, Новопавлівський, Торецький, Куп’янський і Курський напрямки говорили з полковником запасу Сергієм Грабським, про Покровський, Лиманський і Новопавлівський напрямки — зі співзасновником проєкту Deep State Русланом Микулою, про Курський — з оглядачем видання «Мілітарний» Вадимом Кушніковим. З головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком говорили про уповільнення темпів ворожого наступу з листопада і про прогнози щодо великого наступу ворога

8 квітня

У новинах були короткі БЗ і усні повідомлення на адаптованій мапі Deep State. У гостьових студіях про ситуацію на Лиманському напрямку говорили зі штаб-сержантом відділення комунікацій 115-ї ОМБР Сергієм Литовченком і з речницею 66-ї ОМБР Анастасією Блищик. З офіцером 57-ї ОМБР на позивний «Ганс» говорили про Харківський напрямок. З речником 413-го окремого батальйону безпілотних систем «Рейд» Олексієм Годзенком говорили про операцію зі знищення ворожих ЗРК «Бук» на Курщині. З речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним говорили про Оріхівський, Гуляйпільський і Придніпровський напрямки. З воєнним оглядачем Денисом Поповичем говорили про Лиманський, Покровський, Куп’янський, Оріхівський і Краматорський напрямки, також про Сумщину і Бєлгородську область. З ізраїльським воєнним оглядачем, військовим у відставці Давидом Шарпом говорили про бойові дії ЗСУ на Білгородщині та Курщині.

9 квітня

У новинах були короткі фронтові повідомлення. В гостьових студіях говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим про ситуацію на Покровському, Торецькому, Новопавлівському і Лиманському напрямках. Про Лиманський напрямок говорили також з пресофіцером 3-ї ОШБР Олександром Бородіним. Ситуацію на Харківському напрямку обговорювали з начальником групи взаємодії зі ЗМІ бригади «Гарт» Держприкордонслужби Олександром Даниленком, начальником відділення комунікацій 48-ї окремої аеромобільної бригади Богданом Петренком і заступником командира батальйону 58-ї ОМБР Максимом Комаренком. З командиром підрозділу 10-ї гірськоштурмової бригади Степаном Барною говорили про Сіверський напрямок. Говорили і з експертами: з головою Служби зовнішньої розвідки в 2005—2010 роках Миколою Маломужем — про Покровський і Новопавлівський напрямки, з ветераном російсько-української війни, майором запасу Олексієм Гетьманом — про Покровський, Торецький і Лиманський, зі співробітником СБУ в 2004—2015 роках Іваном Ступаком — про Курський.

ІНШІ ПОДІЇ НА ФРОНТІ:

9 квітня

  • Головнокомандувач Сирський каже, що РФ фактично розпочала наступ на Сумську і Харківську області

Телемарафон:

У денному ефірі каналів ICTV та СТБ наводили цитати головнокомандувача Сирського і керівника Центру протидії дезінформації Андрія Коваленка. В розмовній студії тему не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «Рада» повідомлення збудували як спростування від керівника ЦПД Коваленка, а вже згодом дали цитату Сирського. В гостьовій студії тему обговорили з воєнним експертом Олександром Мусієнком.

Перший канал Суспільного:

У новинах цитували головнокомандувача Сирського. В гостьових студіях з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим говорили про Харківщину. Загалом обговорили тему з експертами — співробітником СБУ в 2004—2015 роках Іваном Ступаком і аналітиком проєкту «Інформнапалм» Антоном Павлушком.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ І СВІТОВА ПОЛІТИКА:

У зовнішньополітичній тематиці у звітні дні продовжувалися розвитки двох американських або навіть трампівських треків (як це полюбляють казати журналісти телемарафону). Надзвичайно активно розвивалася тема різноманітних наслідків введення Трампом імпортних тарифів, де окрему нішу займали реакції найпотужніших гравців — ЄС і Китаю. І продовжувалися відгомони «мирних переговорів» адміністрації Трампа щодо врегулювання російсько-української війни.

Тематику тарифної політики Трампа Перший канал Суспільного висвітлював набагато ретельніше за телемарафон, з залученням широкого кола експертів, з обговоренням різних аспектів. Тему «переговорів» і телемарафон, і Перший канал Суспільного висвітлювали у ці дні побіжно.

Окремою надважливою зовнішньополітичною темою цих днів були реакції різних гравців на взяття українськими військовими в полон громадян Китаю, що воювали на боці Росії. Цю тему Перший канал Суспільного також висвітлював набагато повніше і різнобічніше, ніж телемарафон. У телемарафоні частина учасників взагалі приділяла всім згаданим темам мінімум уваги.

І були ще дві події, які мали важливе значення для України: США оголосили про виведення своїх військових з ключового хабу допомоги Україні в Польщі, а президент Зеленський призначив нового представника в ООН і нових послів у низці країн, у тому числі надзвичайно важливих для України, зокрема в Китаї. На ці події телемарафонці майже не звернули уваги, в кращому разі просто коротко про них повідомляли в новинах, натомість Перший канал Суспільного робив їх експертне обговорення.

7 квітня

  • Трамп закликав Росію припинити удари по Україні, у Путіна пояснили, що їм «заважає» зупинити вогонь

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» тему не помітили. У денному ефірі каналу «1+1» робили БЗ і давали синхрон Трампа. В гостьовій студії обговорювали тему з політичним експертом Максимом Джигуном. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ давали синхрон Трампа і зробили оглядовий сюжет про те, що пише з приводу «перемир’я» світова преса. У розмовній студії обговорювали тему з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком (в якості експерта).

Перший канал Суспільного:

Вже о 8-й ранку давали синхрон президента Трампа, згодом цитували речника Кремля Пєскова. У гостьовій студії тему обговорювали з політтехнологом, керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім і з головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком.

  • Перші наслідки тарифів Трампа і реакції різних країн. Зустріч міністрів торгівлі ЄС з питання протидії

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» тему не висвітлювали. У денному ефірі каналу «1+1» зробили пряме ввімкнення власної кореспондентки про реакції в Європі на «митну війну» Трампа. Давали також синхрони президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, віцеканцлера Німеччини Роберта Габека і єврокомісара Стефана Сежурне. В гостьовій студії тему не обговорювали. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ зробили оглядовий сюжет. У розмовній студії обговорили тему з виконавчим директором Центру економічної стратегії Глібом Вишлінським.

Перший канал Суспільного:

У новинах протягом дня давали синхрон президента Трампа, давали БЗ про нараду міністрів торгівлі ЄС з синхронами заступника держсекретаря Польщі Міхаеля Барановського, єврокомісара з питань торгівлі Маруша Шефчовича і представника МЗС Латвії Артьомса Ушуйскіса. Крім того, наводили синхрон президентки фон дер Ляєн і цитували прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска. У підсумковому випуску зробили великий оглядовий сюжет. У гостьових студіях протягом дня провели надзвичайно широке експертне обговорення теми, зокрема говорили з кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським, кандидатом економічних наук, керівником аналітичного напряму Мережі захисту національних інтересів «АНТС» Іллею Несходовським, аналітиком Ради зовнішньої політики «Українська призма» Євгеном Костогризовим, політтехнологом, керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім, головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком, із членом Економічного дискусійного клубу Олегом Пендзиним про прогнози впливу на ціни в Україні, з президентом Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайлом Гончаром про падіння цін на нафту.

8 квітня

  • Українські військові взяли в полон двох китайців, які воювали за Росію. МЗС викликало повіреного у справах Китаю для пояснень. У Держдепі США назвали «тривожними» докази участі громадян Китаю у війні проти України

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» дали БЗ з телеграм-каналу президента Зеленського. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» зробили БЗ і давали синхрон президента Зеленського. У гостьовій студії тему обговорили з керівником Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу давали синхрон президента Зеленського і відео полонених з телеграм-каналу президента. Цитували міністра закордонних справ Андрія Сибігу. В гостьових студіях обговорювали різні аспекти теми з ізраїльським воєнним оглядачем, військовим у відставці Давидом Шарпом, російським опозиційним політиком Іллею Пономарьовим, кандидатом політичних наук Ярославом Телешуном і керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком.

  • Трамп розкритикував Росію, сказавши, що «вони бомбардують зараз, як божевільні»

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» цьому був частково присвячений сюжет власного кореспондента каналу у Вашингтоні. В гостьовій студії обговорили тему з політологом Максимом Джигуном. У денному ефірі каналу «Рада» давали синхрон президента Трампа. В гостьовій студії обговорювали з міжнародним оглядачем Денисом Сігаєм і політологом Володимиром Фесенком. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» давали синхрон Трампа, а в гостьовій студії обговорювали з колишнім послом України в США і Франції Олегом Шамшуром.

Перший канал Суспільного:

В новинах цитували Трампа. Обговорили в гостьовій студії з головою правління ГО «Інститут світової політики» Віктором Шлінчаком.

  • Тарифи Трампа — продовження. Маск просив Трампа скасувати нові тарифи. США запровадили проти Китаю тарифи у 104%

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» робили БЗ і наводили синхрон міністра фінансів США Скотта Бессента. Крім того, зробили оглядовий сюжет про реакції європейських політиків на тарифи Трампа. Обговорили в гостьовій студії з політологом Максимом Джигуном. У денному ефірі каналу «Рада» зробили пряме ввімкнення  кореспондентки «Радіо Свобода» з Брюсселя про реакції і плани ЄС. У гостьовій студії тематику не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» зробили оглядовий сюжет. У гостьових студіях обговорили тематику з радником президента з економічних питань у 2019—2024 роках Олегом Устенком і з експертом нафторинку Олександром Сіренком про наслідки для цін на нафту.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу крім усних повідомлень давали синхрон речника МЗС Китаю. А в гостьових студіях обговорювали тематику з виконавчим директором Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Олександром Леоновим, головою Центру політичних студій «Доктрина» Ярославом Божком, кандидатом економічних наук, головним консультантом Національного інституту стратегічних досліджень Іваном Усом і з президентом об’єднання «Укрметалургпром» Олександром Каленковим про наслідки для металургійної галузі України.

  • США оголосили про виведення військових і техніки з ключового хабу допомоги Україні в Польщі. США можуть вивести до половини військових зі Східної Європи

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» цю важливу тему не згадували. У вечірньому ефірі «Ми — Україна» зробили коротку згадку у формі БЗ. У гостьовій студії тему не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли про це у формі БЗ. У гостьовій студії обговорили тему з кандидатом політичних наук Ярославом Телешуном.

  • У Київ прибули прем’єр-міністр, глава МЗС та міністр оборони Бельгії. Бельгія надасть Україні пакет допомоги на мільярд євро

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» було анонсове повідомлення на фото посадовців в аеропорту. У денному ефірі каналу «Рада» давали цитату міністра закордонних справ Бельгії Максима Прево. Зробили трансляцію спільної пресконференції президента Зеленського і прем’єра Бельгії Барта де Вевера. Згодом давали вибіркові синхрони з цієї пресконференції. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» за підсумками зустрічі робили пряме ввімкнення. Згодом робили БЗ і давали синхрони президента Зеленського.

Перший канал Суспільного:

Про це повідомляли у формі БЗ. Давали пряму трансляцію пресконференції президента Зеленського і прем’єр-міністра Бельгії де Вевера. У гостьовій студії обговорювали подію з професором Національного університету «Львівська політехніка» Миколою Бучиним.

  • Засідання Радбезу ООН щодо удару Росії по Кривому Рогу

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» про це не згадували (хоча саме засідання якраз і відбувалося під час ефіру каналу). У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» обмежилися коротким БЗ на архівному відео.

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу робили пряму трансляцію засідання Радбезу ООН. У гостьовій студії обговорювали тему з юристкою Регіонального центру з прав людини Катериною Рашевською, російським опозиційним політиком Іллею Пономарьовим і з кандидатом політичних наук Ярославом Телешуном.

  • Зеленський призначив нового представника в ООН і нових послів, зокрема в Китаї, Нідерландах і Норвегії

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Інтер» і у денному ефірі каналу «Рада» про це взагалі не згадували. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» зробили коротке БЗ, у гостьовій студії призначення не обговорювали.

Перший канал Суспільного:

Повідомляли усно. В гостьовій студії обговорювали призначення з експертами — головою Центру політичних студій «Доктрина» Ярославом Божком і головою Центру аналізу і стратегій Ігорем Чаленком.

9 квітня

  • МЗС Китаю каже, що просив своїх громадян не втручатися в конфлікти. Зеленський: На боці Росії воюють 155 громадян Китаю

Телемарафон:

У ранковому ефірі «1+1» робили БЗ. У гостьовій студії обговорили тему з воєнним експертом Олександром Мусієнком і з політологом, аналітиком Центру масштабування технологічних рішень Максимом Несвітайловим. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ давали синхрони речниці Держдепу США Теммі Брюс і президента Зеленського. В розмовній студії тему не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «Рада» зробили БЗ. У гостьовій студії обговорювали тему з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком (в якості експерта).

Перший канал Суспільного:

В ефірі каналу давали синхрон речниці Держдепартаменту США Теммі Брюс і цитували заяву МЗС Китаю. У гостьових студіях влаштували широке і всебічне експертне обговорення теми. Говорили з кандидатом політичних наук Богданом Ференсом про можливі впливи на взаємовідносини України з Китаєм, з ветераном російсько-української війни, майором запасу Олексієм Гетьманом і співробітником СБУ в 2004—2015 роках Іваном Ступаком про суто воєнні аспекти, з експерткою з питань Східної Азії, аналітикинею центру «Нова Європа» Наталією Бутирською про реакцію МЗС Китаю, з оглядачем-міжнародником Анатолієм Максимовим, речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським, експертом-сходознавцем Центру громадянських свобод В’ячеславом Ліхачовим і директором ГО «Інститут соціально-політичного проєктування «Діалог» Андрієм Миселюком.

  • Тарифи Трампа: «Цілують мене в дупу», — каже Трамп про країни, які намагаються укласти тарифні угоди зі США. Китай вводить 84% мита на товари зі США. Трамп підвищує тарифи для Китаю до 125%. Трамп призупиняє дію тарифів для десятків країн. Країн ЄС погодили відповідь на тарифи Трампа

Телемарафон:

У нічному ефірі каналу «Ми — Україна» тему обговорювали з експертами: політологом Петром Олещуком, економістом «Ukraine Economic Outlook» Григорієм Кукурузою, експертом з міжнародної безпеки Фонду «Демініціативи» Тарасом Жовтенком і з головою Центру аналізу та стратегій Ігорем Чаленком. У ранковому ефірі каналу «1+1» в новинах робили БЗ. У гостьовій студії обговорили тематику з політологом, аналітиком Центру масштабування технологічних рішень Максимом Несвітайловим. У денному ефірі каналів ICTV та СТБ робили БЗ, давали синхрон Трампа про «дупу» і зробили оглядовий сюжет. У розмовній студії тематику не обговорювали. У вечірньому ефірі каналу «Рада» робили БЗ. А в гостьовій студії обговорили тему з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком (в якості експерта).

Перший канал Суспільного:

У новинах робили оглядовий сюжет, давали синхрони Трампа, речниці Білого Дому Керолайн Лівітт і речника МЗС Китаю Лінь Цзяна. У гостьовій студії протягом дня зробили широке експертне обговорення тематики. Говорили з кандидаткою політичних наук Марією Гелетій, експерткою з питань Східної Азії, аналітикинею центру «Нова Європа» Наталією Бутирською, інвестиційним банкіром Сергієм Фурсою, речником Українського конгресового комітету США Андрієм Добрянським, першим віцепрезидентом Торговельно-промислової палати Михайлом Непраном про вплив мит США на ціни в Україні, експертом-сходознавцем Центру громадянських свобод В’ячеславом Ліхачовим про відповідь Китаю і з директором ГО «Інститут соціально-політичного проєктування «Діалог» Андрієм Миселюком.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

7 квітня була жалоба, траурні заходи й поховання загиблих у Кривому Розі внаслідок ракетної атаки ворога 4 квітня. З ворожих атак по цивільних найгіршою за наслідками була масована атака «шахедів» по Дніпру 9 квітня з 15 пораненими. Обидві теми Перший канал Суспільного висвітлював і повніше, і оперативніше за телемарафон. Серед учасників телемарафону досить оперативно працював лише телеканал «1+1».

7 квітня

  • День жалоби і поховання загиблих у Кривому Розі внаслідок ворожого ракетного удару 4 квітня. 29 поранених досі в лікарні, половина у важкому стані

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» зосередилися на реакціях світу. Давали цитату духовного радника Трампа. Робили БЗ про засудження від ООН. У гостьовій студії про реакції світу говорили з заступником голови Комітету ВР з питань зовнішньої політики Арсенієм Пушкаренком і з радником керівника Офісу президента Сергієм Лещенком (в якості експерта). В денному ефірі каналу «1+1» з поховань і жалобних заходів робили три прямі ввімкнення власної кореспондентки з Кривого Рогу. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ зробили репортаж з Кривого Рогу про поховання загиблих дітей. І сюжет про реакції світу на злочин росіян.

Перший канал Суспільного:

Протягом дня робили два прямі ввімкнення власної кореспондентки з Кривого Рогу — про панахиду за загиблими на місці удару і про поховання загиблих дітей. У підсумковому випуску новин робили репортажний сюжет. У розмовній студії говорили з головою Ради оборони Кривого Рогу Олександром Вілкулом і з президентом Української авіаційної асоціації Геннадієм Хазаном про зміну тактики ворога у застосуванні ракет по мирних цілях.

  • Оприлюднено відео з ресторану в Кривому Розі, яке спростовує російську дезінформацію про знищення там українських військових і офіцерів НАТО

Телемарафон:

У денному ефірі «1+1» були спростування від військових і жителів міста в прямих ввімкненнях. Саме відео з ресторану не показували. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ показували відео.

Перший канал Суспільного

В ефірі каналу показували відео. В гостьовій студії російську дезінформацію з приводу удару по Кривому Рогу обговорили з аналітикинею Vox Chek Єлизаветою Ткаченко.

9 квітня

  • 15 поранених у Дніпрі через масовану атаку безпілотників

Телемарафон:

У нічному слоті каналу «Ми — Україна» встигли повідомити про подію в новинах опівночі. У ранковому ефірі каналу «1+1» з першого ж випуску о 6-й показували БЗ, а з 9-ї ранку зробили два прямих ввімкнення з місця найбільшого влучання з синхронами постраждалих жителів мікрорайону. В денному ефірі каналів ICTV та СТБ зробили БЗ з синхронами людей. Згодом зробили повноцінний репортажний сюжет. У вечірньому ефірі каналу «Рада» був репортажний сюжет.

Перший канал Суспільного:

У першому випуску новин о 7-й давали БЗ з синхронами людей. Починаючи з 8-ї зробили два прямих ввімкнення власного кореспондента з місця влучання. Згодом давали два різних репортажних сюжети. У гостьовій студії подію обговорювали з депутаткою Дніпропетровської облради Одаркою Білою і з командиром загону швидкого реагування «Червоного хреста» Олексієм Єршовим, який працював на місці влучання.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:

У звітні дні була лише одна важлива внутрішньополітична подія — відставка секретаря Київради Володимира Бондаренка. В ефірі телемарафону, зокрема в ефірах «Інтера» і «Ми — України» тему висвітлювали лише в гостьових студіях і вкрай однобічно і незбалансовано, слово надали речнику Київської МВА і депутатці Київради від «Слуги народу», слова представникам Кличка не надавали. Перший канал Суспільного навпаки ретельно відстежував тему репортажно, при цьому збалансовано. Але чомусь тему взагалі не обговорювали в гостьовій студії.

8 квітня

  • Секретар Київради Бондаренко пішов із посади на тлі корупційної справи

Телемарафон:

У ранковому ефірі «Інтера» анонсували засідання Київради з цього питання. А в гостьовій студії говорили з речником Київської МВА Євгеном Ієвлєвим. Розмова була вкрай однобічна і незбалансована. В денному ефірі каналу «Рада» обмежилися коротким БЗ. А в вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» обговорювали подію з депутаткою Київради від «Слуги народу» Лілією Пашинною — так само як і на «Інтері», це обговорення було вкрай однобічним і незбалансованим.

Перший канал Суспільного:

Канал дуже ретельно висвітлював цю тему репортажно. Вже об 11-й робили пряме ввімкнення власної кореспондентки з засідання Київради. О 12-й було БЗ з синхроном депутата КР від «УДАРу» Віктора Домагальського. Згодом давали фрагмент виступу Володимира Бондаренка про припинення повноважень секретаря Київради. Далі робили пряме ввімкнення з синхроном депутата Київради від «Слуги народу» Андрія Вітренка. У підсумковому випуску зробили репортажний сюжет. Втім, у гостьовій студії тему чомусь не обговорювали.

ІНШІ ПОДІЇ ТА ТЕМИ:

Було дві важливих теми. Подорожчання на 17% великоднього кошика в ефірі телемарафону помітили лише на каналі «Рада», інші учасники марафону певно вирішили, що 17% для гаманця пересічного українця — це небагато. В ефірі Першого каналу Суспільного темі приділили більше уваги.

Друга тема — поліція Харківщини повідомила про деталі непересічної кримінальної справи проти агента Росії, який вчинив убивство військового, невдалий замах на голову РДА і планував замах на голову ОВА. Тут так само Перший канал Суспільного був і оперативнішим і набагато більш докладним у висвітленні теми, порівняно з телемарафоном.

7 квітня

  • В Україні стандартний великодній набір харчів подорожчав на 17%

Телемарафон:

У ранковому ефірі каналу «Рада» обговорили це з міністром аграрної політики та продовольства Віталієм Ковалем. В денному ефірі «1+1» і вечірньому ICTV та СТБ важливу тему не помітили.

Перший канал Суспільного:

Давали якісну інфографіку. Обговорили з експертом — директором Інституту аграрної економіки Юрієм Лупенком.

8 квітня

  • У Харкові судитимуть агента Росії, який застрелив військового, вчинив невдалий замах на голову Дергачівської РДА і планував замах на голову Харківської ОВА

Телемарафон:

У денному ефірі каналу «Рада» зробили і давали синхрон з брифінгу начальника слідчого управління поліції Харківщини Сергія Болвінова. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» зробили сюжет.

Перший канал Суспільного:

О 12-й робили пряме ввімкнення власного кореспондента з Харкова про брифінг правоохоронців з деталями справи. Згодом робили БЗ з синхронами Болвінова, а до підсумкового випуску новин зробили сюжет. У розмовній студії говорили з головою Дергачівської МВА В’ячеслава Задоренка (на якого намагалися вчинити замах) і з самим начальником слідчого управління поліції Харківщини Сергієм Болвіновим.

Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного

7 квітня

  • Міноборони підготувало законопроєкт про демобілізацію, але Генштаб його не підтримує (обговорювали з нардепами, членами Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони і розвідки Олександром Федієнком від «Слуги народу» і Іриною Фріз від «Європейської солідарності»).
  • Зеленський підписав закон, що обмежує можливість повертати незаконно відчужені землі (обговорювали з парламентським аналітиком руху «Чесно» Віталієм Мікулою і головою ГО «Голка» Іриною Федорів).

8 квітня

  • На родичів полонених з Оленівки подали до суду через перекриття ними дорожнього руху в центрі Києва (робили сюжет-дослідження).

9 квітня

  • Ексочільник ДФС Насіров мобілізувався з лави підсудних до ЗСУ (робили повідомлення, давали синхрон прессекретарки САП Ольги Постолюк, захист Насірова Суспільному в коментарі відмовив).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

7 квітня

  • Німецькі медіа виявили підозрілу інтернет-активність Росії перед резонансним терактом у Німеччині.
  • Мінкульт не бере на себе відповідальність за евакуацію прифронтових музеїв.
  • 79% прихильників Республіканської партії в США виступають проти допомоги Україні.
  • КМІС: половина громадян вважає, що ситуація з корупцією в Україні погіршилася.

8 квітня

  • Заступника міністра освіти і голову фракції «Слуга народу» в Київраді Андрія Вітренка звинуватили в плагіаті в дисертації.
  • До конкурсу на посаду голови Суспільного допустити чотирьох претендентів, у тому числі Ткаченка.

9 квітня

  • Ексначштабу «Азову» Кротевич заявив, що Сирський має піти з посади.
  • Європа закликає США не зменшувати військову присутність на континенті занадто різко.
  • ДБР провело обшуки в оселі соратника Кличка.

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 7—9 квітня

Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.

Телемарафон:

«1+1»

Достовірність:

Використовували відео з анонімних телеграм-каналів «Труха», «ХДніпро» тощо, «посилалися» «як пишуть в ютубі». Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «ми читаємо в західних ЗМІ», «в пресі раніше з’являлася інформація», «свідки кажуть», «маємо інформацію від медиків», «звітують в ворожому Міноборони». Найбільше грубих порушень стандарту були суто абстрактними псевдопосиланнями: «ми бачимо», «ми читаємо аналітику», «за моєю інформацією», «також є інформація», «маємо інформацію», «відомо», «вже відомо», «на зараз відомо», «на зараз знаємо», «розповідають» (невідомо хто). У трьох випадках наводили факти без будь-яких посилань на джерела. Кілька разів робили узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «кажуть десантники», «кажуть воїни», «кажуть бійці», «бійці називають», «лікарі кажуть».

Точність:

Традиційно випадковим відео бойових дій «перекривали» всі фронтові зведення. Абичим архівним «перекривали» численні БЗ про будь-що. Так само абичим архівним «перекривали» пряме ввімкнення з Німеччини й титрували це архівне абищо брехливим титром «наживо». Так само ж титрували будь-які раніше відзняті відео і синхрони й у інших прямих ввімкненнях. Розповідали про ворожі удари по Краматорську, а на відео був геотитр «Дніпро».

Відокремлення фактів від думок:

Більшістю грубих порушень стандарту були суто емоційні оцінки журналістів у новинах: «найгарячіші бої», «чергова пекельна ніч», «невимовно важкий день», «жахливий день», «на місці трагедії», «панічні настрої», «понівечені двадцять автівок», «дивом вціліла», «лише дивом минулося без жертв», «цинічно заявляли», «містяни приголомшені», «знищений і понівечений», «їх нещадно палять», «добряче наламали росіянам плани», «ситуація на фондових ринках дуже драматична», «на тлі цієї всієї паніки», «чергових скандальних рішень», «з ювелірною точністю». Траплялися і неавторизовані як слід судження ведучих гостьової студії. І навпаки в новинах журналісти вживали маркери зайвої там авторизації та посилення уваги: «хочу розпочати з того», «хочу сказати», «скажу», «до речі».

Повнота інформації:

Не досить було Максима Джигуна представляти «політичним експертом». Не досить було Олександра Мусієнка представляти лише як «військовослужбовця ТРО і військового експерта». Не були титровані синхрони з Дніпра. Двічі не давали бекграунд після прямих ввімкнень з Кривого Рогу.

Доступність подачі інформації:

Ведучий запитував у гостя про ситуацію на «Донецькому напрямку». Це питання уніфікації понять: у Генштабу жоден із напрямків не визначають як Донецький. Тож і в ефірі слід би було вживати усталені Генштабом позначення напрямків, щоб не ускладнювати глядачам сприйняття інформації. Цього разу в рубриці «Оперативний черговий» використовували неадаптовану мапу Deep State. Написи на ній з екрана не читаються. Так само її використовували без адаптації і в новинах.

ICTV та СТБ

Достовірність:

Було «посилання» «написали тамтешні пабліки» (причому ворожі). Двічі були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «кажуть у ЗСУ», «росіяни повідомляли». Тричі робили суто абстрактні псевдопосилання: «стало відомо», «за попередніми оцінками», «попередньо». Без посилань казали про кількість людей у Покровську і про стан поранених у Кривому Розі. Найбільше ж було узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «у Китаї ж заявили», «наголошує Пекін», «озвучують наші військові», «кажуть захисники», «бійці вірять», «аналітики про це пишуть», «експерти кажуть», «аналітики прогнозують», «економісти прогнозують», «відзначають журналісти», «майбутні науковці переконані», «учасники конкурсу переконані», «медики кажуть».

Точність:

Випадковим набором відео «перекривали» фронтові зведення. І геть невідповідно «перекривали» архівами численні БЗ. Невідповідно «перекривали» і пряме ввімкнення. У випуску о 18-й ведуча з посиланням на Генштаб стверджувала, що «77 боєзіткнень на фронті сталося за добу». Насправді ж не за добу, а з початку доби. Цю кількість було взято зі зведення Генштабу о 16:00, де наводяться дані з початку доби. За добу дають дані о 8-й ранку наступного дня.

Відокремлення фактів від думок:

Надзвичайно багато було в ці дні суто емоційних оцінок журналістів у новинах: «найгарячіше на Покровському напрямку», «у найгарячіших точках», «нічний жах супротивника», «жахливий обстріл», «страшних обстрілів», «повітря насичене небезпекою та смертю», «бомбардує двоногих шкідників з російською пропискою», «філігранна робота оператора», «понівечені майже два десятки авто», «гатив ворог», «величезну вирву», «дивом рятувався», «дивом вдалося вціліти», «тарифний землетрус», «хитає світові ринки», «вони червоніють і стрімко летять вниз», «це розлютило Трампа», «повторив кремлівську мантру», «із традиційним для Кремля лицемірством», «в Росії вже запанікували», «в Кремлі запанікували», «цинічної ворожої атаки», «цинічної атаки», «цинічні вбивства», «цинічно заявив», «хто зі співчуттям, а хто з холодною стриманістю», «просто вражають», «промовиста цитата, що облетіла всі ЗМІ», «кадри, які вже увійшли в історію», «навіть і оком не мигнуть». Чимало було й суто суб’єктивних «експертних» міркувань журналістів у новинах: «Цей удар може стати потужнішим за санкції». «Компенсувати втрати, збільшивши видобуток, Росії буде важко». «Навряд чи навіть це зупинить військову машину Росії, але точно суттєво знекровить її». «На цьому тлі здавалося б питання української війни зникне зі шпальт провідних західних ЗМІ». «3 дні знадобилося світу, щоб оговтатися і активніше реагувати на жахливий обстріл Кривого Рогу». Також були зайві в новинах маркери авторизації і посилення уваги: «скажу одразу», «я вам скажу одразу», «загалом скажу», «до слова», «до речі».

Повнота інформації:

Ведуча взагалі не казала, звідки вмикається воєнкор каналу. Не досить було Олександра Мусієнка представляти лише «військовослужбовцем сил ТРО, воєнним аналітиком».

«Інтер»

Достовірність:

Грубих порушень стандарту було небагато. Псевдопосилання: «чуємо», «ЗМІ оприлюднили фото». У огляді подій на фронті частина фактичної інформації була без посилань на джерела.

Точність:

Невідповідно «перекривали» всі БЗ і оглядові сюжети архівами.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше грубих порушень стандарту було пов’язано з використанням журналістами емоційних оцінок і образності в новинах і в новинних елементах гостьових студій: «найгарячішим залишається», «запобігти можливим трагедіям», «вразили жирну ціль», «за мить вирушають на той світ», «триває утилізація загарбників», «влучно підбирають касети, від яких ті не можуть встояти на ногах», «отримують порції розривного важкого металу», «епізод пекельного моторалі», «сльози і біль в очах кожного», «приголомшені горем», «згорьовані і розбиті», «гатила по регіону», «візит потрійної важливості», «спалахнув такий скандал».

Були також міркування журналістів: «і тут максимально цікавий момент», «а тут маємо бути обережними в оцінках». «Але що очевидно — процес гальмує Москва, м’яко, ненав’язливо, щоб не розлютити Трампа». «І саме тому від американського президента, який щодо українського врегулювання завжди намагався випромінювати оптимізм, зараз звучать незадоволені нотки».

Повнота інформації:

Не досить було Максима Джигуна представляти лише «політологом».

Баланс думок:

Про відставку Бондаренка з посади секретаря Київради, побіжно про рішення, що розширюють повноваження міського голови Києва, говорили лише з речником Київської МВА Євгеном Ієвлєвим. Друга сторона конфлікту представлена не була.

Доступність подачі інформації:

Ведучий казав «зміна дедлайнів». Кореспондент казав «топ-чиновників», «дедлайни зсуваються», «зриває Трампу дедлайни».

«Рада»

Достовірність:

З грубих порушень стандарту найбільше було узагальнених розмитих псевдопосилань на джерела фактичної інформації: «за словами місцевих чиновників», «за даними поліцейських», «деякі ЗМІ поширили інформацію», «написали західні ЗМІ», «за даними ЗМІ», «кажуть лікарі». Було одне абстрактне псевдо: «є повідомлення». Без посилань наводили статистику ВПО у Львівській області. Кілька разів робили узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «у Пекіні заявили», «на Росії коментують», «кажуть його мешканці», «додають експерти».

Точність:

Абичим архівним «перекривали» будь-які БЗ.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше було суто емоційних оцінок журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій: «лишається найгарячішим на фронті», «в найгарячіших точках», «ці жахіття», «у страшному холодному підвалі», «один з понівечених будинків», «перетворив російський танк на купу палаючого брухту», «показали майстерну роботу», «він обурений», «це обурило Трампа», «тут навіть не мріють». Було багато неавторизованих міркувань ведучих гостьових студій. І одне безпідставне узагальнення: «ці кадри знає весь світ».

Повнота інформації:

Не досить було Дениса Сігая представляти  лише  «міжнародним оглядачем», Володимира Фесенка «політологом». Не досить було Олександра Мусієнка «військовослужбовцем сил ТРО», та й недоречно. Бо це аж ніяк не описує його експертну компетентність. У всіх БЗ на відео не було інтершуму.

Доступність подачі інформації:

Ведучий гостьової студії постійно (і в тему, і не в тему) вживав мовний покруч «кейси». Незрозумілий для багатьох глядачів. Також казав: «який є фідбек від людей». Ведуча новин казала: «у межах ініціативи президента України Володимира Зеленського «Bring kids back away» та завдяки наполегливій роботі «Save Ukraine». Забагато англійської без перекладу. А як розуміти глядачам, які англійської не знають?

Оперативність:

З кандидатом політичних наук Станіславом Желіховським і з радником керівника ОП Сергієм Лещенком обговорювали підсумки поїздки спецпосланця Путіна Дмітрієва  до США (це вже на четверту добу після тієї поїздки).

«Ми — Україна»

Достовірність:

Двічі були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «багато інформацій, які зараз лунають у ЗМІ», «інформацію, що вже лунає в ЗМІ». Двічі робили суто абстрактні псевдопосилання: «знаємо», «прогнозують» (невідомо хто). Найбільше було узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «в Китаї закликали», «військові кажуть», «кажуть військові», «експерти нагадують».

Точність:

Випадковим відео бойових дій «перекривали» фронтовий огляд. Та й взагалі абичим архівним «перекривали» численні БЗ. У сюжеті про затриманого агента РФ авторка стверджувала, що «затриманий здійснив замахи на двох очільників військових адміністрацій, зокрема і керівника області Олега Синєгубова». З оприлюдненої на пресконференції інформації слідства, підозрюваний здійснив невдалий замах на голову Дергачівської МВА В’ячеслава Задоренка, а на Синєгубова лише готував (а не «здійснив») замах. Там же було сказано, що «пан В’ячеслав вчасно помітив закладку» вибухівки під авто. В ефірі Першого каналу Суспільного В’ячеслав Задоренко розповів, що вибухівку він помітив лише на третій день після її закладки, а не спрацювала вона лише через розряджений акумулятор. Тож слово «вчасно» тут геть не відповідає дійсності.

Відокремлення фактів від думок:

Найбільше було суто емоційних оцінок журналістів у новинах: «на одній із найгарячіших ділянок», «найгарячішим залишається», «російське залізяччя», «ефектно, з феєрверками зустрічають», «перебувають ледь не в панічному стані», «головна інтрига «Рамштайну», «про це яскраво свідчать», «тут шоковані російськими атаками». Був маркер авторизації і маркер посилення уваги в новинах: «почну певно з цікавого», «це правда». Було одне «експертне» журналістське міркування в новинах: «Чи підуть на це світові лідери? Теж питання. Багато що залежатиме від позиції тієї ж Піднебесної…».

Повнота інформації:

Ведуча запитувала у військового 5-ї ОШБР про «оперативну обстановку на вашому відтинку фронту». Невідомо якому. Вже десь наприкінці розмови військовий побіжно згадав Часів Яр. А до того говорили про ситуацію невідомо де.

Не досить було Олега Лісного і Петра Олещука представляти лише «політологами», а Олександра Сіренка — лише  «експертом нафторинку». У представленні Григорія Кукурузи як «економіста «Ukraine Economic Outlook» слід було пояснювати, що воно за «Outlook», бо більшості глядачів ця назва, ще й англійською, ні про що не говорить. Не титрували ні датою, ні як архівне бекграундове відео презентації Трампом тарифної політики. Так само бекграундове відео колишньої зустрічі Трампа з Сі Цзіньпінем. У всіх БЗ і сюжетах відео було без інтершуму.

Баланс думок:

Відставку секретаря Київради Бондаренка висвітлювали без жодного (навіть формального) дотримання стандарту балансу думок. Дали трибуну депутатці Київради від «Слуги народу» Лілії Пашинній. Ведучі ніяк не реагували на її однобічні критику і звинувачення на адресу Бондаренка, міського голови Кличка, на фракції «УДАР» і «Європейська солідарність» у Київраді. І заодно заявила, що її однопартієць Андрій Вітренко є найкращою кандидатурою на вакантну посаду секретаря Київради.

Доступність подачі інформації:

Навіщось давали скриншот із телеграм-сторінки Центру протидії дезінформації.

Перший канал Суспільного

Достовірність:

Було одне суто абстрактне псевдопосилання: «уже відомо». Без посилань повідомляли про стан поранених у лікарнях Кривого Рогу. Тричі робили узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок: «військовослужбовці розповідають», «депутати зазначають», «аналітики попереджають».

Точність:

У БЗ про засідання Радбезу ООН геть невідповідно давали відео: ведучий говорив про заступника генсека ООН Тома Флетчера, а показували росіянина Василя Небензю. Невідповідно «ілюстрували» пряме ввімкнення з Харкова. Абичим архівним «ілюстрували» розмови з гостями. У прямих ввімкненнях з Київради кореспондентка неодноразово помилково називала депутатів міськради «нардепами».

Відокремлення фактів від думок:

Було кілька емоційних оцінок журналістів у новинах: «на місці трагедії», «після трагедії», «не стримували свої емоції, сльози», «понівечені газові комунікації». Найбільше ж було (у прямих ввімкненнях) зайвих у новинах маркерів авторизації і маркерів посилення уваги: «додам», «скажу», «до речі», «найцікавіше стало відомо», «цікавий момент», «цікава деталь».

Повнота інформації:

Не досить було Давида Шарпа представляти лише «військовим оглядачем». Ну вже хоча би сказали, що він з Ізраїлю. Не досить було Анатолія Максимова представляти «оглядачем-міжнародником». І категорично неправильно в представленні Іллі Пономарьова обмежуватися тим, що він був «депутатом Держдуми Російської Федерації у 2007-2016 роках». Без згадки про його послідовну опозиційність режиму Путіна. Або ж того факту, що він був єдиним депутатом Держдуми, який у 2014-му голосував проти анексії Росією українського Криму.

Оперативність:

Навіщось весь ранок і день у новинах повторювали репортаж з Придніпровського напрямку, який вперше показали ще напередодні о 12-й дня.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 7—13 квітня

Депутати у телемарафоні:

Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 20 разів (попереднього тижня було 19 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», вони отримали 16 запрошень, а це 80% від усіх «депутатських» студій тижня.

Крім «слуг» в ефірі телемарафону, а точніше — каналу «Рада», двічі гостювали представники «Батьківщини» (традиційно це були Михайло Цимбалюк і Сергій Євтушок) і представниця депутатської групи «За майбутнє» (теж традиційна Ірина Констанкевич). В ефірі каналів ICTV та СТБ одного разу побувала представниця фракції «Голос» (це Таміла Ташева). В ефірах всіх інших каналів були лише представники владної фракції. Представників фракції «Європейська солідарність» у телемарафоні протягом звітного тижня не було. Теж традиційно.

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 квітня 2025 року - Фото 1

За персоналіями картина виглядала так:

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 квітня 2025 року - Фото 2

Як бачимо, найпопулярнішим гостем-депутатом цього тижня був представник «Слуги народу» Єгор Чернєв, радше як заступник голови Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони і розвідки або ж як голова української делегації в ПА НАТО. Він гостював у телемарафоні чотири рази, на чотирьох різних каналах.

Двічі в ефірах побували «слуги» Євгенія Кравчук, Марія Мезенцева-Федоренко і Олексій Леонов. Двоє останніх по разу були в ефірі каналу «Ми — Україна», який чомусь полюбляє цих депутатів більше за інших уже давно. Всі інші депутати були гостями телемарафону по одному разу.

Офіс президента на звітному тижні потужно представляв радник керівника ОП Михайло Подоляк — 4 ефіри, по разу на всіх каналах крім «Інтера», сумарно ж був у телемарафоні 1 годину і 20 хвилин. Точно набагато більше за будь-кого з депутатів. Ще двічі від Офісу в ефір телемарафону кликали іншого радника Сергія Лещенка (в ефірах «Інтера» і «Ради», сумарно 25 хвилин ефіру). Обидва виступали в якості експертів із зовнішньої політики.

В ефірах каналів «Рада» і «Ми — Україна» по разу гостювала ще одна представниця «Слуги народу», щоправда, з Київради — Лілія Пашинна. На «Раді» вона промотувала Конгрес місцевих та регіональних влад при президентові. А на каналі «Ми — Україна» критикувала Кличка, Бондаренка, фракції «УДАР» і «ЄС» в Київраді, а ще промотувала голову своєї фракції Андрія Вітренка на посаду секретаря Київради.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побували 21 народний депутат (попереднього тижня було так само 21). Найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції партії «Слуга народу» (10 разів). З опозиційних фракцій найчастіше в ефір кликали представників «Голосу» (5 разів) і «Європейської солідарності» (4 рази), представників «Батьківщини» запрошували двічі. Слід також згадати, що 8 квітня в пару до «слуги» Сергія Нагорняка «збиралися долучити Олексія Кучеренка (фракція «Батьківщини»), в останній момент він не зміг долучитися до ефіру». 9 квітня до дискусійної студії з Ніною Южаніної і Михайлом Цимбалюком «запрошували і представників фракції “Слуги народу”, однак вони не змогли долучитися до ефіру» (де обговорювали питання про можливість підвищення пенсій). А 13 квітня в дискусійну студію з Галиною Васильченко з «Голосу» «також ми запрошували Олександра Ковальчука з фракції “Слуги народу”, на жаль, він в дорозі і не зможе доєднатись». Тож представництва «Батьківщини» і «Слуги народу» в ефірах каналу могли бути більшими.

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 квітня 2025 року - Фото 3

Персонально список гостей-депутатів в ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 квітня 2025 року - Фото 4

Тричі в ефірі каналу побувала Ніна Южаніна з «Європейської солідарності», по два рази — представники «Слуги народу» Олександр Федієнко і Сергій Демченко. Всі інші нардепи гостювали на каналі по одному разу.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 7—9 квітня

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 27 проявів політичного піару. По каналах картина була такою:

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 квітня 2025 року - Фото 5

Фігурантами позитивного піару були:

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 квітня 2025 року - Фото 6

Фігурантами негативного піару були:

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 квітня 2025 року - Фото 7

Опис проявів на каналах:

«1+1» (2 прояви):

9 квітня

  • Двічі був «паркет» про участь президента Володимира Зеленського і віцепрем’єра Михайла Федорова в презентації освітнього застосунку «Мрія».

ICTV та СТБ (3 прояви):

7 квітня

  • Цілий сюжет зробили про студентський конкурс есеїв про штучний інтелект, а все чому? Бо ж там був керівник Офісу президента Андрій Єрмак, який чимало чого «заявив» і «зауважив». А ще там був віцепрем’єр Михайло Федоров.
  • Двічі показували сюжет про приїзд Віктора Пінчука до центру Recovery в Тернополі. Знову ж таки з неодноразовою згадкою про те, що мережу цих центрів «заснували Віктор та Олена Пінчуки», з оцінками на кшталт «приклад успішного партнерства», «облаштований за світовими стандартами» і з чотирма (!) синхронами Пінчука, останній з яких був цілою промовою з політичною оцінкою «мирних ініціатив» США і тривав цілих 3,5 хвилини. Погодьтесь, якось аж занадто для сюжету в новинах, не кажучи вже про те, що це абсолютно не стосувалося заявленої теми сюжету. Подібна форма надання політичної трибуни пану Пінчука в новинах холдингу того ж таки пана Пінчука виникає вже не вперше.

«Інтер» (один прояв):

8 квітня

  • Була незбалансована й однобічна критика секретаря (на момент ефіру він ще був секретарем) Київради Володимира Бондаренка речником Київської МВА Євгеном Ієвлєвим. Зі зручними запитаннями ведучого і без жодної спроби ведучого дотримати балансу думок.

«Рада» (18 проявів):

7 квітня

  • Тричі був сюжет про поїздку на Львівщину «з ревізією» парламентської ТСК з питань захисту прав ВПО. Було 4 синхрони членів ТСК. І всі 4, звісно ж, були депутатами від «Слуги народу» — Олександр Ткаченко, Олег Арсенюк, Владлен Неклюдов, Павло Фролов і Павло Павліш. Таке враження, що в ТСК представників інших фракцій нема. Але ж є там і представництво «Батьківщини», і «Європейської солідарності». Втім, нардепи-«слуги» в синхронах жорстко критикували місцеву владу і були надзвичайно співчутливі до переселенців. Класика жанру.
  • Оце так «новина»! «Якісну медицину, освіту, підтримку ветеранів та бізнесу можна отримати завдяки ефективному використанню регіонами коштів із держбюджету. Про це під час засідання конгресу місцевих і регіональних влад при президентові України заявив керівник Офісу президента Андрій Єрмак». І ще на цьому засіданні обрали «очільницю офісу конгресу», нею стала Лілія Пашинна (це депутатка Київради від «Слуги народу»).

8 квітня

  • Двічі був «паркет» про виступ першого віцеспікера ВР Олександра Корнієнка на асамблеї міжпарламентського союзу в Ташкенті.
  • Був «паркет» про що «наголосив» віцепрем’єр і міністр національної єдності Олексій Чернишов з синхроном Чернишова про «постійний діалог» з партнерами.
  • Був «паркет» з засідання Кабміну з синхроном прем’єра Дениса Шмигаля. З формулюваннями «Кабінет міністрів знову зменшує кількість абсурдної бюрократії».

9 квітня

  • Двічі був «паркетний» матеріал про пресконференцію міністра енергетики Германа Галущенка.
  • З’явилася нова форма піарівських матеріалів: з посиланням на керівника Офісу президента Андрія Єрмака повідомляти про повернення українських дітей. Пишуться ці матеріали за єдиним шаблоном: наводяться зворушливі історії дітей, а наприкінці обов’язково додається: «Андрій Єрмак зауважив, що повернення відбулося у межах ініціативи президента України Володимира Зеленського Bring kids back away та завдяки наполегливій роботі Save Ukraine». Тричі такий матеріал у блоці «Ради» був 8 квітня і тричі 9 квітня.
  • Двічі було «паркетне» БЗ з синхроном прем’єра Дениса Шмигаля з пресконференції в Брюсселі.

«Ми — Україна» (3 прояви):

8 квітня

  • Давали «паркетний» матеріал з синхроном з виступу Зеленського на презентації шкільного застосунку «Мрія».
  • Однобічна і незбалансована критика і звинувачення на адресу вже екссекретаря Київради Володимира Бондаренка, міського голови Києва Віталія Кличка, фракцій «УДАРу» та «Європейської солідарності» у Київраді, які висловила гостя ефіру — депутатка Київради від «Слуги народу» Лілія Пашинна. Ведучі грали роль статистів, які ставили гості зручні запитання і жодним чином не подбали про баланс думок. У цій же розмові гостя також промотувала депутата Київради від «Слуги народу» Андрія Вітренка як кращого кандидата на вакантну посаду секретаря міськради.
  • Був «паркет» (БЗ з синхроном) про що «наголосив» віцепрем’єр і міністр національної єдності Олексій Чернишов: про те, що він «постійно в діалозі», і що «українці прагнуть і мріють повернутися додому».

В ефірі Першого каналу Суспільного у звітні дні проявів політичного піару не було.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 7—9 квітня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував.

Як і завжди, ефіри вели токсичні ведучі каналів:

Анастасія Даугуле на «Інтері» (8 квітня), яка раніше вела концерти до 9 травня;

Тетяна Гончарова (8 квітня), Максим Зборовський (7 і 8 квітня) і Назар Довгий (7, 8 і 9 квітня) на «Раді», які раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.

РЕЗЮМЕ

7—9 квітня найінтенсивніші бої були на Покровському напрямку, активними були також Лиманський, Курський і Торецький. У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділяли Покровському напрямку і чомусь Харківському. Іншим активним напрямкам телемарафонці в ці дні приділили значно менше уваги. Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків. Було багато фронтових репортажів, найбільше — в ефірах каналів ICTV з СТБ і «1+1».

В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Лиманському, Покровському і теж Харківському напрямкам. Курському і Торецькому приділили менше уваги. У гості найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони. Зробили лише один фронтовий репортаж.

У зовнішньополітичній тематиці у звітні дні головними були наслідки введення Трампом імпортних тарифів і зовнішньополітичні реакції на взяття українськими військовими в полон китайських бійців, що воювали за Росію на території України. Обидві тематики Перший канал Суспільного висвітлював набагато ретельніше за телемарафон, з залученням широкого кола експертів, з обговоренням різних аспектів.

7 квітня була жалоба, траурні заходи і поховання загиблих у Кривому Розі внаслідок ракетної атаки ворога 4 квітня. З ворожих атак по цивільних найгіршою за наслідками була масована атака «шахедів» по Дніпру 9 квітня з 15 пораненими. Обидві теми Перший канал Суспільного висвітлював і повніше, і оперативніше за телемарафон.

Була одна важлива внутрішньополітична подія — відставка секретаря Київради на тлі корупційного розслідування. У телемарафоні цю тему висвітлювали вкрай незбалансовано і однобічно, на відміну від Першого каналу Суспільного.

Серед тем, які телемарафон у ці дні не згадував взагалі, але про них говорили на Суспільному, були такі:

  • Міноборони підготувало законопроєкт про демобілізацію, але Генштаб його не підтримує (7 квітня).
  • Зеленський підписав закон, що обмежує можливість повертати незаконно відчужені землі (7 квітня).
  • На родичів полонених з Оленівки подали до суду через перекриття ними дорожнього руху в центрі Києва (8 квітня).
  • Ексочільник ДФС Насіров мобілізувався з лави підсудних до ЗСУ (9 квітня).

Серед тем, які не висвітлювалися ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного, були зокрема такі:

  • Мінкульт не бере на себе відповідальність за евакуацію прифронтових музеїв (7 квітня).
  • КМІС: половина громадян вважає, що ситуація з корупцією в Україні погіршилася (7 квітня).
  • Заступника міністра освіти й голову фракції «Слуги народу» в Київраді Андрія Вітренка звинуватили в плагіаті в дисертації (8 квітня).
  • До конкурсу на посаду голови Суспільного допустити чотирьох претендентів, у тому числі Ткаченка (8 квітня).
  • Ексначштабу «Азову» Кротевич заявив, що Сирський має піти з посади (9 квітня).

У звітні дні в телемарафоні, як і зазвичай, найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. Були також грубі порушення стандарту балансу думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було найбільше порушень стандарту повноти інформації.

Протягом тижня 7—13 квітня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу» — 80%. Представників «Європейської солідарності» в телемарафон традиційно не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної і опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.

7—9 квітня в телемарафоні прояви політичного піару були в ефірах всіх учасників марафону, дві третини їх були в ефірі каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.

Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного в звітні дні не було. Ефіри «Інтера» й «Ради» вели токсичні ведучі цих каналів.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
Згадувані персони
Володимир Зеленський
Володимир Зеленський
Політик
405 згадок
Андрій Єрмак
Андрій Єрмак
Чиновник, Діяч культури
109 згадок
Скотт Бессент
Скотт Бессент
Політик, Бізнесмен
34 згадки
Андрій Сибіга
Андрій Сибіга
Політик
29 згадок
Олександр Мусієнко
Олександр Мусієнко
Блогер і експерт
21 згадка
Михайло Подоляк
Михайло Подоляк
Блогер і експерт
12 згадок
Теммі Брюс
Теммі Брюс
Чиновник, Знаменитість
10 згадок
Михайло Федоров
Михайло Федоров
Політик, Блогер і експерт
7 згадок
Дональд Туск
Дональд Туск
Політик
6 згадок
Петро Олещук
Петро Олещук
Блогер і експерт
5 згадок
Іван Ступак
Іван Ступак
Політик
4 згадки
Олександр Ткаченко
Олександр Ткаченко
Діяч культури, Бізнесмен
3 згадки
Олександр Ткаченко
Олександр Ткаченко
Політик
3 згадки
Володимир Фесенко
Володимир Фесенко
Блогер і експерт
3 згадки
Михайло Гончар
Михайло Гончар
Блогер і експерт
2 згадки
Олексій Кучеренко
Олексій Кучеренко
Політик, Силовий блок
2 згадки
Микола Маломуж
Микола Маломуж
Блогер і експерт
2 згадки
Володимир Бондаренко
Володимир Бондаренко
Політик
1 згадка
Володимир Бондаренко
Володимир Бондаренко
Чиновник
1 згадка
Володимир Бондаренко
Володимир Бондаренко
Чиновник
1 згадка
Володимир Бондаренко
Володимир Бондаренко
Політик
1 згадка
Сергій Лещенко
Сергій Лещенко
Політик, Блогер і експерт
1 згадка
Олександр Федієнко
Олександр Федієнко
Політик, Блогер і експерт
1 згадка
Олексій Чернишов
Олексій Чернишов
Політик, Чиновник, Бізнесмен
1 згадка
Ірина Антонюк
Ірина Антонюк
Політик
Галина Васильченко
Галина Васильченко
Політик
Олександр Вілкул
Олександр Вілкул
Політик
Андрій Вітренко
Андрій Вітренко
Політик
Сергій Демченко
Сергій Демченко
Політик
Сергій Євтушок
Сергій Євтушок
Політик, Чиновник
Андрій Ковальов
Андрій Ковальов
Діяч культури
Олександр Ковальчук
Олександр Ковальчук
Політик
Ірина Констанкевич
Ірина Констанкевич
Політик
Олександр Корнієнко
Олександр Корнієнко
Політик, Блогер і експерт
Олексій Леонов
Олексій Леонов
Політик
Сергій Нагорняк
Сергій Нагорняк
Політик, Бізнесмен
Василь Небензя
Василь Небензя
Чиновник
Павло Павліш
Павло Павліш
Політик
Віктор Пінчук
Віктор Пінчук
Політик, Громадській діяч, Бізнесмен
Олена Пінчук
Олена Пінчук
Громадській діяч
Ірина Фріз
Ірина Фріз
Політик, Чиновник
Олег Шамшур
Олег Шамшур
Політик, Чиновник
Віктор Шлінчак
Віктор Шлінчак
Блогер і експерт
loader
loader