Бондаренко Володимир Володимирович: адвокат, колишній помічник Кличко і кандидат в депутати Київради
Бондаренко Володимир Володимирович — за інформацією ЗМІ, позбувся посади керівника справами КМДА через підозру в «липовому» дипломі.
Біографія
Володимир Володимирович Бондаренко народився 26 січня 1985 року в місті Київ.
Освіта
У Київському університеті імені Бориса Грінченка він отримав диплом за спеціальністю «Вчитель української мови та літератури». Юриспруденцію Володимир вивчав нібито у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.
Сім’я
Володимир одружений на Оксані Бондаренко (1985 р.н.). Вона — артистка балету Київського муніципального театру опери і балету для дітей та юнацтва. У подружжя є донька Анна і син Марк.
Кар'єра
Першим місцем роботи Бондаренка була столична школа №61, де в 2003 році він був прибиральником. Через чотири роки Володимир став помічником Віталія Кличко спочатку у Київраді, а з 2013 — у Верховній Раді.
Бондаренко керував апаратом фракції УДАР в Київраді у 2008 — 2013 роках і Центральній громадській приймальні партії у 2013 — 2014 роках. Він є головою ради громадської організації «УДАР Віталія Кличка».
У 2014 році Володимир спочатку став керуючим справами Київради, а потім керівником апарату Київської міської державної адміністрації. На цій посаді він провів три роки. У 2018 році мер Кличко призначив Бондаренка своїм радником. У тому ж році він отримав адвокатське свідоцтво.
У 2012 році Володимир балотувався під 77-м номером у списку партії УДАР у Верховну Раду. Через вісім років він став кандидатом в депутати Київради по 13-му виборчому округу (10-й у списку). Також Бондаренко був 8-м в загальному партійному списку УДАРу.
Компромат
Журналісти проєкту «Схеми» з'ясували, що диплом Володимира Бондаренка «про вищу юридичну освіту — підроблений».
Представники преси відзначають, що «у серпні 2014-го, після обрання мером Віталія Кличка, без конкурсу і спецперевірки він перевівся з посади помічника народного депутата до столичної адміністрації. Став керівником апарату і одним із головних спікерів міської влади.
Досліджуючи шлях до влади Володимира Бондаренка, журналісти програми «Схеми» виявили білу пляму в його автобіографії. Чиновник не вказує навчальний заклад, де отримав першу вищу освіту. Лише зазначає, що вона юридична і здобута після школи.
Водночас у день призначення Бондаренка керівником апарату новинні агентства розповсюдили інформацію з його сторінки у мережі Facebook, де було зазначено, що чиновник закінчив Львівський національний університет імені Івана Франка. Тепер цієї інформації на його сторінці немає. І коли на запит «Схем» про освіту Володимира Бондаренка ніяк не відреагувала Київська адміністрація, журналісти програми вирішили глибше дослідити біографію керівника апарату.
Юрист ГО «Центр протидії корупції» Ольга Веретільник пояснює: «При призначенні на посаду і в місцевому самоврядуванні, і на державну службу, проводиться спецперевірка. Але є винятки, наприклад, якщо особа переводиться з одного органу в інший – тоді це відбувається рішенням двох керівників: того, звідки людина йде, і того, куди людина приходить».
А оскільки Бондаренко працював помічником Кличка, а потім пішов працювати до того ж Кличка в міську адміністрацію, то і узгоджував це переведення сам Віталій Кличко.
І копію свого диплома Володимир Бондаренко мав передати в особову справу до апарату міської адміністрації. До апарату, який після цього й очолив. І який вперто не надає журналістам інформації про освіту свого очільника. Чому?
І чому зі сторінки чиновника зникла інформація про Львівський університет? У «Схем» з’явилися серйозні підозри, коли до редакції надійшла відповідь із цього навчального закладу: «На підставі архівних документів встановлено, що Бондаренко Володимир Володимирович (26.01.1985 р.н.) не завершував навчання та не отримував диплом у Львівському національному університеті імені Івана Франка»
А згодом з’ясувалося, що освітою Володимира Бондаренка вже зацікавилися і в Національній поліції. Після звернення народного депутата Юрія Левченка відкрили кримінальне провадження. За інформацією депутата, Володимир Бондаренко подав до КМДА підроблений диплом того ж Львівського університету.
«Я зробив звернення в поліцію і прокуратуру. Прокуратура відповіла, що вона переслала в поліцію, а поліція от мені відповіла, що так, кримінальна справа, власне кажучи, відкрита, і це вказує, на мою думку, що на 99,9% так воно і є, що це сфальшований диплом», – зазначає депутат.
Володимир Бондаренко запрошує знімальну групу програми до кабінету і розповідає про свій життєвий шлях. Зокрема і про те, чому не проходив спецперевірки, коли прийшов на роботу в адміністрацію, яка передбачає перевірку і відомостей про освіту: «Я йшов переведенням із Верховної Ради України. Був помічником-консультантом народного депутата».
На цьому конструктивна розмова і закінчується. Бо мова заходить про кар’єрні стрибки Володимира Бондаренка від посади прибиральника до помічника народного депутата та заступника мера. Чиновник просто тікає з кабінету після запитань про диплом.
Мер Києва Віталій Кличко у коментарі «Схемам» заявив, що про провадження Нацполіції знає, але докази Володимира Бондаренка йому здалися переконливими: «Наскільки я знаю, він отримував освіту в місті Києві. Я запитав його, і він сказав, що він навчався у Києві, а не у Львові. Я повірив йому на слово».
Прессекретарка мера Оксана Зинов'єва пообіцяла посприяти програмі в отриманні інформації щодо документів про вищу освіту Володимира Бондаренка.
Натомість наступного дня після цієї обіцянки від мерії надійшли не копії дипломів, а повідомлення, що для опрацювання запиту потрібно ще додаткових 20 днів.
«Схеми» звернулися до Київського національного університету імені Тараса Шевченка, де чиновник отримав диплом спеціаліста в Інституті післядипломної освіти після отримання першого – «засекреченого» київською владою диплома бакалавра.
Ось вона – копія диплому бакалавра, виданого начебто Львівським університетом імені Івана Франка. Університетом, з якого прийшла чітка і однозначна відповідь: Володимир Бондаренко не отримував там документа про вищу освіту.
Тим часом у КНУ імені Шевченка пояснюють: на момент вступу діяла інша процедура подання документів. І перевіряти копії бакалаврських дипломів не мали права.
«Bін вступав у 2009 році. Тоді не було повноцінної єдиної державної електронної бази з питань освіти, і тому будь-який університет був зобов’язаний приймати нотаріально засвідчену копію, коли пред’являється оригінал. Перевіряти ми навіть не мали права», – пояснює проректор з науково-педагогічної роботи КНУ імені Шевченка Володимир Бугров.
«Радіо Свобода» відзначала, що після сюжету «Схем» Бондаренко позбувся своєї посади.
«22 серпня керівник апарату КМДА подав заяву про звільнення, я її підписав. Розслідування стосовно нього триває, і тепер – слово за правоохоронцями. Для мене ця ситуація дуже неприємна. Але, однозначно, закону повинні дотримуватися всі, як і всі повинні нести відповідальність за його порушення», – цитує Кличка пресслужба мера Києва.
У КМДА додали, що у червні Бондаренка відсторонили від виконання посадових обов’язків на час проведення розслідування.
Сьогодні прокуратура Києва повідомила підозру Бондаренку через підробку диплома про вищу освіту. За даними силовиків, його допитали у статусі підозрюваного, але від надання свідчень Бондаренко відмовився».
Пізніше «журналісти зафіксували, що Володимир Бондаренко продовжив користуватися «Тойотою», яка належить Київській міській раді, приїжджає до мерії Києва та отримав понад двадцять тисяч гривень надбавки за інтенсивність праці й виконання важливої роботи, коли був офіційно відсторонений від роботи.
«Схеми» публікують документи за підписом Віталія Кличка, згідно з якими, Володимир Бондаренко отримав право представляти інтереси всієї Київради у найвищих судових інстанціях, вже після звільнення з Київської міської ради.
Декларація
В останній раз Володимир Бондаренко подавав електронну декларацію про свої доходи у вересні 2017 року.
Ексчиновник КМДА орендував в столиці квартиру (45,8 кв. м). У столиці в його дружини у спільній власності була ще одна квартира (82.4 кв. м). Автомобілів на той момент у подружжя не було.
Заробітна плата Володимира за вісім місяців 2017 року склала 210 тис., його дружини — 55,7 тис.