Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 13—15 квітня 2025 року
Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону.
Вступ
У цьому звіті проаналізовано висвітлення основної тематики 13—15 квітня. У ці три дні найвищою інтенсивність боїв була знову на Покровському напрямку, активними були також Торецький, Лиманський і Курський. Телемарафон зосереджував основну увагу на Торецькому і чомусь на Харківському та Краматорському напрямках, іншим активним напрямкам приділили менше уваги. В ефірі Першого каналу Суспільного основну увагу приділили Покровському, Торецькому і Краматорському напрямкам.
13 квітня ворог ударив балістикою по Сумах із надзвичайно великою кількістю загиблих і поранених. Перший канал Суспільного частково був оперативнішим за телемарафон у висвітленні цієї події.
У зовнішньополітичній тематиці була значна кількість суперечливих заяв президента США Трампа про російсько-українську війну і зокрема про російський теракт у Сумах. Експертний розгляд цих заяв в ефірі Першого каналу Суспільного був відчутно якіснішим і глибшим за такий у телемарафоні.
Показовою була і відмінність у висвітленні внутрішньополітичної теми — звинувачень на адресу голови Сумської ОВА та погодження Кабміном його звільнення. У телемарафоні цю тему більшість каналів не висвітлювали взагалі, а інші — висвітлювали вкрай незбалансовано й однобічно, на відміну від Першого каналу Суспільного.
У звітні дні в телемарафоні, як і зазвичай, найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. Були також грубі порушення стандарту балансу думок. Крім того, були й порушення етичних норм журналістики. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було найбільше порушень стандарту відокремлення фактів від думок. І було порушення етичних норм.
Протягом тижня 14—20 квітня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» та «Голосу» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.
13—15 квітня в телемарафоні прояви політичного піару були в ефірах більшості учасників марафону, майже дві третини їх були в ефірі каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного був один прояв політичного піару.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
У звітні дні, за інформацією Генштабу, загальна інтенсивність боїв була різною (від 99 боєзіткнень за добу 14 квітня до 158 боєзіткнень 13 квітня). Як і раніше, найвищою в ці дні була інтенсивність боїв на Покровському напрямку (до 54 боєзіткнень за добу). Іншими активними напрямками були Торецький, Лиманський (до 21 боєзіткнення за добу на кожному) і Курський (до 19). По 10—12 боєзіткнень на добу було на Новопавлівському напрямку, 11 боєзіткнень було на Гуляйпільському напрямку 13 квітня (у два інших дні там боєзіткнень не було). На всіх інших напрямках фронту кількість боєзіткнень була меншою за 5 боєзіткнень за добу.
У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділили Торецькому напрямку (3 репортажних сюжети й 8 студійних обговорень), другим за увагою чомусь був Харківський напрямок, де в ці дні інтенсивність боїв не перевищувала 3 боєзіткнень на добу (один репортаж і 6 обговорень). На третьому місці був Краматорський напрямок (репортаж, пряме ввімкнення і 4 студійних обговорення). І лише на четвертому — найінтенсивніший Покровський напрямок (репортаж і 4 обговорення) і Лиманський (5 обговорень). Подіям на Курщині приділили мінімум уваги. Найбільше уваги фронту в ці дні приділяли канали ICTV з СТБ.
Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали речників різних підрозділів Сил оборони (13 разів) і військових-фронтовиків (12 разів), експертів запрошували лише 4 рази. Об’єднана редакція ICTV з СТБ зробила у ці дні 4 репортажних сюжети й одне пряме ввімкнення з фронту, канал «1+1» — 2 сюжети, канал «Інтер» — один сюжет. Інші канали фронтових репортажів не робили.
В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському, Торецькому і Краматорському напрямкам (по 7 обговорень у студії). Ситуацію на Лиманському і Харківському напрямках обговорювали з 6 гостями. З найактивніших напрямків мало уваги приділили Курському (обговорювали лише з двома гостями). У гості найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (13 разів), експертів і військових-фронтовиків запрошували по 7 разів. Фронтових репортажів у ці дні не робили.
Телемарафон:
13 квітня
У нічному слоті телеканалу «Ми — Україна» з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком обговорювали ситуацію на Лиманському, Торецькому, Покровському, Краматорському і Курському напрямках, також ситуацію на прикордонні Сумщини. З речником Української добровольчої армії «Південь» Сергієм Братчуком говорили про Харківський напрямок і про Сумщину.
У ранковому ефірі каналів ICTV та СТБ у новинах, крім коротких повідомлень, були два якісних фронтових репортажі Олега Корнієнка, Олексія Євченка, Захара Комаха про бойову роботу десантників 25-ї бригади на Покровському напрямку і про роботу бойових медиків бригади «Рубіж». У розмовній студії говорили з речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем про Торецький, Краматорський і Сіверський напрямки, з командиром бойової групи спецпризначення окремого загону НГУ «Тайфун» на позивний «Ларі» — про Покровський, із командиром роти спецпризначення 71-ї окремої єгерської бригади ДШВ Юрієм Крохіним — про Новопавлівський.
У денному і вечірньому ефірі каналу «Інтер» у новинах були лише короткі повідомлення. У гостьових студіях із пресофіцером бригади НГУ «Рубіж» Максимом Тараном говорили про Лиманський і Куп’янський напрямки, з командиром 49-го окремого штурмового батальйону Євгеном Скориною — про Торецький. З воєнним оглядачем Денисом Поповичем говорили про ситуацію на прикордонні Сумщини, про Куп’янський, Сіверський, Торецький і Оріхівський напрямки.
У тижневику каналу «1+1» був якісний спецрепортаж Андрія Цаплієнка, Іллі Шинкаренка, Артема Обловатного і Сергія Перфілова про ситуацію на фронті на прикордонні Сумщини, на Харківщині і на Торецькому напрямку.
14 квітня
У ранковому ефірі каналу «Рада» у випусках новин знову про фронт не згадували, крім зведення від речника Генштабу Андрія Ковальова о 8-й. У гостьовій студії говорили з командиром підрозділу «Terra» 3-ї ОШБР Миколою Волоховим і з командиром батальйону 154-ї ОМБР Олександром Задорожним про Харківський напрямок, а з командиром роти БПЛА 102-ї бригади ТРО на позивний «Крук» — про Оріхівський.
У денному ефірі «1+1» у новинах, крім коротких фронтових зведень, був якісний фронтовий репортаж Юлії Кирієнко, Олександра Шияна й Олега Мостового про бої танкістів 117-ї бригади за Торецьк. У гостьовій студії з воєнним експертом Олександром Мусієнком говорили про ймовірний великий наступ ворога, а з керівницею відділення комунікацій 14-ї ОМБР Надією Замригою — про ситуацію на Куп’янському напрямку.
У вечірньому ефірі ICTV та СТБ у новинах, крім коротких зведень, був якісний фронтовий репортаж Костянтина Мельникова, Дмитра Матвієнка і Юрія Остапчука про бойову роботу дронарів 24-ї бригади під Часовим Яром і репортаж про бойову роботу артилеристів 120-ї бригади ТРО на Оріхівському напрямку. Було також пряме ввімкнення воєнкора з Донеччини (без деталізації). У ввімкненні як і завжди, воєнкор замість розповідати про події там, де він реально перебуває і бачив на власні очі, переповідав інформацію з інтернету про різні напрямки фронту. В розмовній студії говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим про Покровський, Куп’янський, Лиманський і Торецький напрямки, а зі старшим офіцером відділення комунікацій 71-ї ОАМБР Віктором Корягіним — про Сіверський, із заступником командира 3-ї ОШБР Родіоном Кудряшовим — про Куп’янський, із пресофіцером 24-ї бригади Іваном Петричаком — про Краматорський, а зі старшим аналітиком фонду «Повернись живим» Миколою Бєлєсковим говорили про прикордоння Сумщини та про ймовірний наступ ворога.
15 квітня
У перших чотирьох випусках новин у ранковому ефірі каналу «Інтер» про фронт не згадували, аж о 8-й було зведення від речника Ковальова. Далі в новинах був фронтовий репортаж про бої штурмового батальйону «Карпатська Січ» поблизу Торецька. У гостьовій студії був традиційний огляд подій на різних ділянках фронту і говорили з командиром групи «Terra» 3-ї ОШБР Миколою Волоховим про Харківський напрямок.
У денному ефірі каналу «Рада» в новинах були лише короткі повідомлення на мапі. В гостьовій студії говорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим про Покровський, Лиманський і Курський напрямки. З заступником командира батальйону 42-ї ОМБР Святославом Лесюком і з пресофіцером Луганського прикордонного загону бригади «Помста» Віктором Пономарьовим говорили про Торецький.
У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» в новинах, крім коротких повідомлень, був оглядовий сюжет ситуації на різних ділянках фронту. В гостьовій студії говорили з речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем про Торецький і Краматорський напрямки. Про Харківський говорили з пресофіцером бригади «Форпост» на позивний «Чорнило» і з офіцером 57-ї ОМПБР на позивний «Історик». Крім того, з офіцером підрозділу ГУР «Артан» на позивний «Фаворит» говорили про Оріхівський напрямок, а з заступником командира застави прикордонної комендатури «Шквал» Олександром Кириліним — про Лиманський.
Перший канал Суспільного:
13 квітня
У новинах були лише короткі повідомлення, переважно усно на адаптованій мапі Deep State. У гостьових студіях з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим обговорили ситуацію на Покровському, Торецькому, Лиманському, Краматорському, Новопавлівському і Куп’янському напрямках. З бійцем 68-ї окремої єгерської бригади на позивний «Гусь» говорили про Покровський напрямок, з начальником відділення комунікацій 60-ї ОМБР Максимом Білоусовим — про Лиманський, з головним сержантом батальйону 93-ї ОМБР Андрієм Шаповаловим — про Краматорський. З речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем говорили про Торецький, Краматорський і Сіверський напрямки, з офіцером відділення планування бригади «Хартія» Олексієм Розумним — про Харківський, а з начальником служби зв’язків із громадськістю 117-ї окремої бригади ТРО Дмитром Лантушенком — про ситуацію на прикордонні Сумщини. З експертами обговорювали ситуацію на фронті за тиждень — з заступником начальника Генштабу в 2006—2010 роках Ігорем Романенком, а з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком говорили про ситуацію на Харківському, Куп’янському, Лиманському, Курському і Покровському напрямках, і про новий наступ ворога.
14 квітня
В новинах були короткі повідомлення. У розмовних студіях обговорили з речником ОСУВ «Хортиця» Віктором Трегубовим поточну ситуацію на Покровському, Торецькому, Лиманському, Харківському і Краматорському напрямках, а з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним — ситуацію на Оріхівському, Гуляйпільському і Придніпровському. Про Покровський напрямок говорили з керівником пресслужби 14-ї бригади НГУ Миколою Ковалем, про Лиманський — з пресофіцеркою 66-ї ОМБР Анастасією Блищик, про Харківський — з заступником командира батальйону 58-ї ОМПБР Максимом Комаренком. З помічником начальника прикордонного загону «Сталевий кордон» Іваном Шевцовим говорили про прикордоння Сумщини. З експертами обговорювали ситуацію на різних напрямках фронту: з полковником запасу Сергієм Грабським — на Харківському, Торецькому, Покровському і Лиманському, а також про прикордоння Сумщини, з воєнним оглядачем Денисом Поповичем — про ситуацію на Покровському, Оріхівському, Торецькому, Краматорському і Новопавлівському напрямках фронту, з головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 років Миколою Маломужем говорили про Оріхівський напрямок.
15 квітня
У новинах були лише короткі повідомлення. В гостьових студіях говорили з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним про Оріхівський, Гуляйпільський і Придніпровський напрямки, з речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем — про Торецький, Краматорський і Сіверський. Про ситуацію на Краматорському напрямку говорили з пресофіцером 24-ї ОМБР Олегом Петрасюком і з головним сержантом батальйону 93-ї ОМБР Андрієм Шаповалом. З військовослужбовцем 31-ї ОМБР Євгеном Кравченком говорили про Новопавлівський напрямок, з начальником служби інформації та комунікацій 15-ї бригади НГУ Віталієм Міловідовим — про Куп’янський, з начальником групи взаємодії зі ЗМІ бригади «Гарт» Олександром Даниленком — про Харківський. Зі співзасновником проєкту Deep State Русланом Микулою обговорювали ситуацію на Новопавлівському, Торецькому, Покровському і Курському напрямках.
ІНШІ ПОДІЇ НА ФРОНТІ Й У ТИЛУ ВОРОГА
15 квітня
- Генштаб: Сили оборони уразили ракетну бригаду Росії, яка вдарила по Сумах у Вербну неділю
Телемарафон
У денному ефірі каналу «Рада» повідомляли усно. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» робили БЗ і обговорили подію з воєнним оглядачем Денисом Поповичем.
Перший канал Суспільного
Повідомляли усно, з гостями подію не обговорювали.
НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:
Найгіршим за наслідками у ці дні був подвійний ракетний удар ворога балістикою по середмістю Сум 13 квітня, внаслідок чого загинуло 35 людей, ще 125 були поранені. В цілому в телемарафоні саму атаку і подальші її наслідки висвітлювали доволі повно і доволі оперативно, хоча сама подія припала на ефірний блок каналів ICTV та СТБ, у яких немає власних кореспондентів у Сумах. Тож для організації прямого ввімкнення колеги з «Кордон Медіа» знадобився час.
Перейняв естафету в неділю канал «Інтер», де якісно репортажно відпрацювали власні кореспонденти в Сумах. Перебіг рятувально-аварійних робіт, стан поранених канали телемарафону висвітлювали якісно наступного дня прямими ввімкненнями відряджених до Сум власних кореспондентів. Фактичну сторону подій загалом якісно обговорювали в гостьових студіях, експертних оцінок було мало. На каналі «Рада» чомусь вирішили обговорювати ці події з народними депутатами, що виглядало доволі дивно.
Перший канал Суспільного в день самої події був, звісно ж, оперативнішим за телемарафон завдяки роботі власних кореспондентів у Сумах. Але по неділях на Суспільному є великий блок, який заповнюється документалками (починається після випуску новин о 12-й і триває до 16:30, там є лише короткий випуск новин о 15-й). Це був саме той випадок, коли редакції слід би було відмовитися від усталеного плану ефіру, а перейти на повноцінне інформаційне мовлення і присвятити його повністю висвітленню подій в Сумах, де саме відбувалися рятувально-аварійні роботи. Редакція цього не зробила, тож важливий проміжок часу розвиток подій залишався без якісного висвітлення.
13 квітня
- 34 людини загинуло, 117 поранено* внаслідок ворожого удару балістичними ракетами по середмістю Сум
* дані на вечір 13 квітня
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналів ICTV та СТБ о 10:30 повідомляли про два потужні вибухи в Сумах. У випуску об 11-й давали інформацію усно з посиланням на в.о. міського голови Сум Артема Кобзаря, об 11:30 давали фото, опубліковані міською владою, а об 11:40 дали відео і звернення голови Сумської ОВА Володимира Артюха. У розмовній студії говорили з речником ДСНС Сумщини Олегом Стрілкою і з головою Сумської ОВА Володимиром Артюхом. Пряме ввімкнення з місця влучання кореспондентки «Кордон медіа» зробили о 13-й. Далі оновлювали дані протягом ефіру і зробили оглядовий сюжет.
Телеканал «Інтер» починав свій денно-вечірній слот прямим ввімкненням власної кореспондентки Юлії Зайцевої, згодом вона ж з оператором Олександром Перелісом зробили якісний репортажний сюжет. У гостьових студіях говорили з речником ДСНС Сумщини Олегом Стрілкою, в.о. міського голови Сум Артемом Кобзарем і з воєнним оглядачем Денисом Поповичем.
У тижневику «1+1» «ТСН. Тиждень» був репортажний сюжет власної кореспондентки.
Перший канал Суспільного:
Про два вибухи з посиланням на власних кореспондентів повідомили о 10:22 в гостьовій студії. Об 11-й про велику кількість загиблих повідомляли з посиланням на в.о. міського голови Кобзаря. Перше пряме ввімкнення власної кореспондентки Катерини Гладенко з місця влучання зробили об 11:26. Згодом оновлювали інформацію про загиблих і поранених і робили ще три прямих ввімкнення власної кореспондентки з синхронами очевидців і волонтерів. О 18-й був якісний репортажний сюжет Ганни Книш, Валерії Зарудної, Олега Вороненка і Євгена Адросімова. У гостьовій студії говорили з заступником голови Сумської райради Володимиром Біцаком і обговорювали подію з експертами — президентом Української авіаційної асоціації пілотів і власників літаків Геннадієм Хазаном і головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком.
14 квітня
- Кількість загиблих від ракетного удару ворога по Сумах зросла до 35, поранених — до 119, тривали рятувально-аварійні роботи
Телемарафон:
Протягом ранкового ефіру канал «Рада» робив чотири прямих ввімкнення власної кореспондентки з місця події. У гостьовій студії говорили з міністром внутрішніх справ Ігорем Клименком з місця події, з речником ДСНС Сумщини Олегом Стрілкою і з ректором Відкритого православного університету Георгієм Коваленком, а також з керівником безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком. Дивними, як на мене, були обговорення події з народними депутатами — Михайлом Ананченком від «Слуги народу» і позафракційною Оксаною Савчук. В якості «експерта» був також у гостьовій студії радник керівника Офісу президента Сергій Лещенко.
У денному ефірі каналу «1+1» робили два прямих ввімкнення власної кореспондентки з місця події. У гостьовій студії говорили з в.о. міського голови Сум Артемом Кобзарем, очевидцем ракетної атаки й волонтером «Іскри добра» Олегом Бібіковим, волонтером БФ «Жито сіємо добро» Федором Зайцевським, з хлопцем, який рятував пасажирів автобуса, Кирилом Ілляшенком. З міністром охорони здоров’я Віктором Ляшком говорили про стан поранених. Обговорили також цю атаку ворога з воєнним експертом Олександром Мусієнком.
У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ був якісний репортаж Марії Малевської та Олександра Бринзи і якісне пряме ввімкнення Марії Малевської з місця події. У розмовній студії говорили з заступником Сумського міського голови Станіславом Поляковим.
Перший канал Суспільного:
В ефірі каналу протягом дня робили чотири прямих ввімкнення власних кореспонденток з місця аварійно-рятувальних робіт, у підсумку зробили репортажний сюжет. У гостьовій студії говорили з речником ДСНС Сумщини Олегом Стрілкою, в.о. міського голови Сум Артемом Кобзарем, заступником голови Сумської райради Володимиром Біцаком, очільником ВР «Добробат» у Сумській області Олексієм Клюєвим. Обговорювали різні аспекти події з експертами: полковником запасу Сергієм Грабським про можливі впливи на переговорний процес, президентом Української авіаційної асоціації пілотів і власників літаків Геннадієм Хазаном, правозахисницею Олександрою Дворецькою про визначення міжнародним правом подібних злочинів, директором Центру досліджень воєнних злочинів при Інституті держави і права НАНУ Миколою Сірим.
- 8 поранених в Одесі внаслідок ворожої атаки безпілотниками, ворожий дрон влучив у лікарню
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Рада» було БЗ. У денному ефірі каналу «1+1» робили пряме ввімкнення кореспондентки каналу з місця влучання і згодом репортажний сюжет. У вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ був репортажний сюжет власної кореспондентки.
Перший канал Суспільного:
Перше пряме ввімкнення з місця влучання дрона з синхронами місцевих жителів робили о 8-й ранку, згодом зробили ще одне пряме ввімкнення з синхроном речниці ДСНС Одещини Марини Аверіної, на вечір зробили репортажний сюжет. У гостьовій студії говорили з депутатом Одеської міськради Сергієм Сізоненком.
15 квітня
- Кількість поранених у Сумах зросла до 125, відбулися перші поховання загиблих
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Інтер» був якісний репортажний сюжет Юлії Зайцевої та Олександра Переліса про ліквідацію наслідків і про стан поранених. Робили також пряме ввімкнення Юлії Зайцевої. У денному ефірі каналу «Рада» був репортажний сюжет. У гостьовій студії тему обговорювали з першим заступником голови Сумської міськради Артемом Кузнецовим і чомусь із народним депутатом з групи «Довіра» Павлом Бакунцем. У вечірньому ефірі «Ми — Україна» в підсумковому випуску новин зробили репортаж про стан поранених. У розмовній студії говорили з речником ДСНС Сумщини Олегом Стрілкою.
Перший канал Суспільного:
Протягом дня оновлювали дані про загиблих і поранених у формі коротких повідомлень і БЗ. Зробили сюжети про Кирила Ілляшенка, який рятував людей з охопленого полум’ям автобуса, і про порятунок поранених у Сумах співробітниками кафе. У гостьовій студії тему не обговорювали.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:
Ключові зовнішньополітичні теми звітних днів продовжували «генеруватися» у Вашингтоні, головно різними неоднозначними заявами президента США Трампа і частково — членами його команди. Основною тематикою заяв були, як і раніше, переговори щодо російсько-української війни. Окремо важливими були реакції на російський теракт у Сумах 13 квітня. Продовжували розвиватися і події навколо тарифної політики Трампа.
Вже традиційно експертиза всіх цих заяв і подій на Першому каналі Суспільного була значно системнішою і ґрунтовнішою за телемарафон. Крім широкого кола якісних експертів Перший канал Суспільного залучає до обговорення чутливих для України зовнішньополітичних тем і політиків із різних таборів. А тим часом телемарафону дедалі більше в ефірі в якості «експертів» у міжнародній тематиці виступають співробітники Офісу президента — заступники й радники його голови. І не лише в ефірі каналу «Рада». Крім того що компетентність заступників і радників як експертів викликає питання, слід також пам’ятати, що їхні «експертні» коментарі завжди є політично заангажованими.
13 квітня
- Трамп про переговори щодо миру в Україні: «або діяти, або замовкнути»
Телемарафон:
У ранково-денному ефірі каналів ICTV та СТБ давали синхрон Трампа і зробили оглядовий сюжет. У гостьовій студії обговорювали тему з політологом, експертом-міжнародником Максимом Несвітайловим.
У денно-вечірньому ефірі каналу «Інтер» робили пряме ввімкнення власного кореспондента з Вашингтона. Обговорювали з експертом-міжнародником Богданом Ференсом, політологом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Дмитром Левусем і колишнім директором Радбезу США з європейських справ Александром Віндманом (у програмі Дмитра Анопченка «Червоні лінії»).
Перший канал Суспільного:
Зранку подавали синхрон Трампа. Обговорювали тематику мирних переговорів з українськими й американським експертами: політологом Олегом Саакяном, послом України у Хорватії у 2010—2017 роках Олександром Левченком, професором Мангеттенського університету Ігорем Айзенбергом і з заступником директора Аналітичного центру «Політика» Артемом Бронжуковим.
- Спецпредставник Келлог заявив, що удар Росії по Сумах «переходить межу прийнятного»
Телемарафон:
У вечірньому ефірі «Інтера» цитували Келлога, робили пряме ввімкнення власного кореспондента з Вашингтона. Обговорили тему з політологом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Дмитром Левусем.
Перший канал Суспільного:
Цитували Келлога. Обговорювали з професором Мангеттенського університету Ігорем Айзенбергом і з заступником директора аналітичного центру «Політика» Артемом Бронжуковим.
- Розвиток теми з тарифами Трампа, зокрема падіння світових цін на нафту
Телемарафон:
У нічному ефірі каналу «Ми — Україна» був оглядовий сюжет власного кореспондента каналу у Вашингтоні. В студії тематику обговорювали з кандидатом політичних наук Юрієм Олійником і з головним консультантом Національного інституту стратегічних досліджень Іваном Усом. У ранково-денному ефірі каналів ICTV та СТБ тему обговорили з керівницею санкційного напрямку Київської школи економіки Юлією Павицькою (переважно про ціни на нафту). У денно-вечірньому ефірі «Інтера» зробили оглядовий сюжет про падіння цін на нафту. В гостьовій студії тематику обговорили з політологом аналітичного центру «Об’єднана Україна» Дмитром Левусем і з керівником аналітичного напрямку мережі «АНТС» Іллею Несходовським. У тижневику каналу «1+1» власна кореспондентка каналу у Вашингтоні зробила оглядовий сюжет.
Перший канал Суспільного:
Тематику обговорювали з експертами: завідувачкою програм славістики в Університеті Вашингтона і журналісткою Анною Бродскі-Кроткіною і з заступником директора Аналітичного центру «Політика» Артемом Бронжуковим. І обговорювали з політикинею — народною депутаткою від фракції «Голосу» Галиною Васильченко (запрошений нардеп від «Слуги народу» Олександр Ковальчук не зміг доєднатися до цієї розмови).
14 квітня
- Заяви Трампа стосовно України: звинуватив у війні Зеленського, Байдена і Путіна; сказав, що це «війна Байдена, а не його»; розкритикував пропозицію Зеленського купити «Патріоти»; назвав російський удар по Сумах «помилкою»
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Рада» давали синхрон президента Зеленського на СBS. Цитували Трампа про «помилку». Обговорювали тематику з політологами Олегом Лісним і Володимиром Фесенком, кандидатом юридичних наук Геннадієм Дубовим. І ще говорили з радником керівника Офісу президента Сергієм Лещенком (в якості «експерта»). У денному ефірі каналу «1+1» був оглядовий сюжет всіх реакцій світу на теракт у Сумах, давали синхрон Зеленського. Поговорили про це з політологом Максимом Несвітайловим. У вечірньому ефірі ICTV та СТБ також був оглядовий сюжет про світові реакції на Суми. В розмовній студії тематику обговорили з директоркою програми безпекових студій Ради зовнішньої політики «Українська призма» Ганною Шелест.
Перший канал Суспільного:
Давали синхрон президента Зеленського на СBS і синхрони Трампа про «помилку» і про «винуватців війни». Тематику докладно обговорювали з експертами: кандидатом політичних наук Богданом Ференсом, керівником Центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеславом Потапенком, кандидаткою політичних наук Марією Гелетій, аналітиком Ради зовнішньої політики «Українська призма» Євгеном Костогризовим, міністром закордонних справ у 2007—2009 роках Володимиром Огризком і з головою Центру політичних студій «Доктрина» Ярославом Божком.
- Мерц заявив, що завжди підтримував передачу ракет Taurus Україні
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Рада» і у вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ цитували Мерца на архівному відео. З експертами тему не обговорювали. У денному ефірі «1+1» про це взагалі не повідомляли.
Перший канал Суспільного:
Повідомляли усно. Обговорювали з експертами: воєнним оглядачем Денисом Поповичем, президентом Української авіаційної асоціації пілотів і власників літаків Геннадієм Хазаном і з головою Служби зовнішньої розвідки у 2005—2010 років Миколою Маломужем.
15 квітня
- Трамп не вводитиме додаткових санкцій проти Росії за удар по Сумах. США заблокували заяву G7 із засудженням Росії за удар по Сумах
Телемарафон:
У ранковому блоці каналу «Інтер» про ці реакції докладно розповідав у оглядовому сюжеті власкор каналу у Вашингтоні. В гостьовій студії обговорювали з кандидатом політичних наук Олексієм Буряченком і з політологом Максимом Несвітайловим. У денному ефірі каналу «Рада» повідомляли усно. Обговорювали з заступником керівника Офісу президента Ігорем Брусилом. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» повідомляли усно, а обговорювали з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком.
Перший канал Суспільного:
Про реакції та блокування заяви G7 повідомляли усно. Обговорювали тему з експертами: аналітиком програми «Північна Америка» Центру «Українська призма» Євгеном Костогризовим, головою Всеукраїнської ГО «Україна в НАТО», членом Атлантичної ради Юрієм Романюком і з керівником Секретаріату Радбезу ООН у 2009—2016 роках Олександром Мацукою.
- Радник Трампа Віткофф каже, що ключ до мирної угоди обертається навколо «п’яти територій». Зеленський прокоментував цю заяву. Радники підштовхують Трампа бути жорсткішим щодо Кремля, але він слухає Віткоффа
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Інтер» про це йшлося в оглядовому сюжеті власкора каналу в США. Обговорювали тематику з кандидатом політичних наук Олексієм Буряченком і з політологом Максимом Несвітайловим. У денному ефірі каналу «Рада» обговорювали це з керівним партнером Національної антикризової групи Тарасом Загороднім. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» обговорювали тематику з радником керівника Офісу президента Михайлом Подоляком і з політологом Володимиром Фесенком.
Перший канал Суспільного:
В ефірі каналу повідомляли про це усно. В гостьових студіях обговорювали з широким колом експертів: головою Інституту американістики Владиславом Фарапоновим, аналітиком програми «Північна Америка» Центру «Українська призма» Євгеном Костогризовим, головою Всеукраїнської ГО «Україна в НАТО», членом Атлантичної ради Юрієм Романюком, політологом, експертом зі стратегічних комунікацій Юрієм Богдановим, виконавчим директором Інституту трансформації Північної Євразії Володимиром Горбачем і керівником Секретаріату Радбезу ООН у 2009—2016 роках Олександром Мацукою.
- Законодавці США представили законопроєкт про підтримку України та про санкції проти Росії
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Інтер» повідомляли про це усно. В студії з гостями не обговорювали. У денному ефірі каналу «Рада» обговорили подію з уповноваженим президента з питань санкційної політики Владиславом Власюком. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» про це не повідомляли.
Перший канал Суспільного:
Повідомляли усно. Обговорили з головою Інституту американістики Владиславом Фарапоновим.
- Візит генсека НАТО Марка Рютте разом із президентом Зеленським в Одесу
Телемарафон:
У денному ефірі каналу «Рада» зробили БЗ. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» робили пряме ввімкнення з Одеси власної кореспондентки та давали її ексклюзивне інтерв’ю з Марком Рютте. В гостьовій студії обговорили подію з радником керівника ОП Михайлом Подоляком і з кандидатом політичних наук Богданом Ференсом.
Перший канал Суспільного:
Робили БЗ і давали синхрони Зеленського і Рютте зі спільної пресконференції. Обговорили подію з головою Всеукраїнської ГО «Україна в НАТО», членом Атлантичної ради Юрієм Романюком.
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
У внутрішній політиці в ці дні була лише одна важлива тема — звинувачення голови Сумської ОВА Володимира Артюха в організації нагородження військових у точці, яку згодом атакувала ворожа балістика, спростування від Артюха і наступне урядове погодження на його звільнення з посади голови ОВА. Традиційно подібні внутрішньополітичні теми повно і максимально досяжно збалансовано (принаймні телефонним коментарем Артюха) висвітлював Перший канал Суспільного. Крім того, організував і експертне обговорення — з юридичної та з політичної точок зору. В телемарафоні зав’язку теми 13 квітня взагалі не помітили, розвиток теми у наступні дні послідовно повністю ігнорували канали «Рада», ICTV з СТБ і «Інтер». Натомість канал «1+1» 14 квітня тему подавав, але вкрай незбалансовано, самому обвинуваченому Артюху слова не надали.
14 квітня
- Голова Сумської ОВА визнав нагородження військових у центрі Сум, але не назвав ініціатора події
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Рада» і у вечірньому ефірі каналів ICTV та СТБ цієї теми (зав’язка якої була напередодні ввечері й висвітлювалася лише Суспільним, але не телемарафоном) узагалі не торкалися. У денному ефірі каналу «1+1» цитували народну депутатку Мар’яну Безуглу і мера Конотопа Артема Семініхіна зі звинуваченнями. Не забули згадати й про те, що керівник Офісу президента Андрій Єрмак «закликав не піаритися на трагедії». А от самому обвинуваченому Артюху слова не надали.
Перший канал Суспільного:
Давали ексклюзивний телефонний коментар Володимира Артюха Суспільному (звинувачення від мера Конотопа давали ще напередодні). В гостьовій студії обговорили цю тему з секретарем Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони і розвідки Романом Костенком і з директором Центру досліджень воєнних злочинів при Інституті держави і права НАНУ Миколою Сірим.
15 квітня
- Уряд погодив звільнення голови Сумської ОВА Артюха і висунув кандидатуру наступника
Телемарафон:
У ранковому ефірі каналу «Інтер» тему ніяк не згадували. У денному ефірі каналу «Рада» про це погодження уряду не повідомили, тему не згадували. У вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» повідомили про урядове погодження у формі БЗ. З гостями тему не обговорювали.
Перший канал Суспільного:
Повідомляли новину усно на фото. В гостьовій студії обговорювали тему з кандидатом юридичних наук Геннадієм Дубовим і з виконавчою директоркою «Кордон медіа» Оленою Яциною з Сум, яка додала більше бекграундів. Ведучий також казав: «Наші колеги і зараз намагаються отримати коментар від пана Артюха … нам не вдавалося жодного разу повноцінно його запросити, ми запрошували, однак він ні разу не долучився до наших ефірів».
ІНШІ ПОДІЇ ТА ТЕМИ:
15 квітня
- Нацгвардія створила два корпуси, їх очолили «Редіс» і «Корнет»
Телемарафон:
У ранковому ефірі «Інтера» й у вечірньому ефірі каналу «Ми — Україна» про це не згадували. У вечірньому ефірі «Ради» було БЗ на архіві.
Перший канал Суспільного:
Повідомляли усно, а в гостьовій студії обговорили з засновником БО «Реактивна пошта» Павлом Нарожним.
Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного
13 квітня
- Мер Конотопа звинуватив голову Сумської ОВА в тому, що в середмісті Сум той організував нагородження військових 117-ї бригади ТРО, що й могло стати ціллю ракетного удару ворога (на Суспільному говорили з міським головою Конотопа Артемом Семеніхіним, «ми також звернулися до керівника Сумської ОВА Володимира Артюха. Поки що ми не отримали жодної відповіді». У телемарафоні в цей день тему не згадували, втім почали говорити про неї наступного дня, коли вже стало відомо про рішення влади щодо звільнення Артюха).
- Акція родичів військовополонених у Києві (робили пряме ввімкнення з акції з синхронами її учасників).
14 квітня
- CBS оцінило втрати України в війні до 100 тисяч військових (обговорювали з воєнним оглядачем Денисом Поповичем).
- Reuters: ЄС може повернутися до закупівель російського газу (обговорювали тему з засновницею і директоркою ГО «Razom We Stand» Світланою Романко і з економістом, керівником аналітичного напряму мережі «АНТС» Іллею Несходовським).
- Ексведучий NewsOne Макс Назаров, якого підозрюють у виправдовуванні збройної агресії Росії, вийшов із СІЗО під заставу (робили БЗ).
15 квітня
- Болгарія не продаватиме Україні реактори для ХАЕС (обговорили в студії з першим заступником голови Комітету ВР з питань енергетики Олексієм Кучеренком. Казали: «і ми також намагаємося зв’язатися з представниками інших фракцій», але до кінця ефіру (новина з’явилася надвечір) більше до теми не поверталися, лише наступного дня).
- Хода в Києві на підтримку військовополонених з Маріупольського гарнізону (робили БЗ з синхронами учасників ходи).
- Чернотицький вдруге став головою правління Суспільного (робили БЗ з синхроном, але в студії подію не обговорювали).
- Генштаб скоротив до місяця базову загальну військову підготовку для частини військовослужбовців (обговорили з речником ОТУВ «Луганськ» Дмитром Запорожцем і з головою Ради резервістів Сухопутних військ Іваном Тимочком).
Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
15 квітня
- ВАКС обрав запобіжний захід експосадовцю Міноборони Хмельницькому, якого підозрюють у справі про «яйця по 17 гривень».
- СБУ проводить обшуки у «головного кремлівського лобіста» УПЦ МП.
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 13—15 квітня
Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.
Телемарафон:
«1+1»
Достовірність:
Було одне узагальнене розмите псевдопосилання «розповідають очевидці». Найбільше грубих порушень стандарту було пов’язано з використанням суто абстрактних псевдопосилань: «відомо», «на цю мить відомо», «стало відомо», «знаємо», «я чула», «за останньою інформацією», «за повідомленнями» (невідомо чиїми). Значну частину фактів наводили взагалі без будь-яких посилань на джерела, особливо ж в матеріалах про наслідки ворожих атак по Сумах і Одесі. І було одне узагальнене розмите псевдопосилання на авторство суб’єктивної думки «на думку західних аналітиків».
Точність:
Традиційно випадковим відео боїв «перекривали» всі фронтові зведення. Геть не до ладу «перекривали» пряме ввімкнення з Сум. У репортажах із Сум кореспондентка казала про влучання і пожежу тролейбуса. Але це був автобус. Про тролейбус казала і ведуча новин, причому в двох різних БЗ у межах одного випуску ведуча говорила то про тролейбус, то про автобус. Традиційно раніше відзняті відео, якими «перекривали» всі прямі ввімкнення, і раніше відзняті синхрони, які вставляли у ввімкнення, були титровані «наживо». Так, титр «наживо» був навіть і на нічному відео, яким було «перекрито» пряме ввімкнення з Одеси о 14-й.
Відокремлення фактів від думок:
Надзвичайно великою була кількість грубих порушень стандарту, пов’язаних з використанням журналістами в новинах суб’єктивних емоційних оцінок: «найгарячішим залишаться», «шалені втрати», «російські терористи скаженіють», «схоже на місто-привид», «спопелили вщент», «це жахливо», «ця жахлива атака», «на місці трагедії», «трагічної події», «серед жертв трагедії», «цинічного військового злочину», «цинічно тероризує», «підступний повторний», «обурена диким масштабом російського воєнного злочину», «цифри, на жаль, явно не остаточні», «на щастя, загрози здоров’ю немає», «на щастя, ніхто з пацієнтів не постраждав», «дивом лишилася неушкодженою», «дивом встиг врятуватися», «дивом змогли вибратися», «потрапив у скандал», «гостра реакція», «епічна сварка», «гучною заявою». Траплялися зайві у новинах маркери авторизації: «хочу сказати», «одразу зауважу». Було і одне безпідставне узагальнення: «героїчним вчинком здивував всю Україну».
Повнота інформації:
Не досить було представляти Олександра Мусієнка лише «військовим експертом», а Максима Несвітайлова — лише «політологом». Не титрували ні датою, ні як архівне бекграундове відео моменту ракетної атаки в Сумах.
Баланс думок:
Повідомляли про звинувачення від нардепки Безуглої та мера Конотопа на адресу голови Сумської ОВА Артюха в тому, що він організував нагородження військових, куди нібито й цілив ворог. Самому Артюху слова у відповідь не надали.
Доступність подачі інформації:
Навіщось показували скриншот фейсбук-сторінки Борислава Берези.
Оперативність:
Навіщось у денних випусках новин 14 квітня повторювали сюжети, в тому числі й суто репортажні, з тижневика за 13 квітня.
ICTV та СТБ
Достовірність:
Показували відео з ворожих телеграм-каналів і «посилалися» «телеграм-каналами ширяться кадри». Чотири рази робили узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактів: «повідомляє місцева влада», «такі оновлені дані тамтешніх медиків», «за даними волонтерів», «повідомляють “Фактам” місцеві жителі». Двічі робили суто абстрактні псевдопосилання: «стало відомо», «також відомо». Велику кількість фактичної інформації кореспондент у прямому ввімкненні давав без посилань на джерела. Найбільше ж було узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «США заявляють», «зауважили «азовці», «хлопці зізнаються», «на думку експертів», «експерти застерігають», «експерти у реалістичність таких планів не вірять», «на думку аналітиків», «аналітики переконані», «журналісти нагадують».
Точність:
Випадковим архівним відео «перекривали» фронтові зведення. Абичим «перекривали» БЗ і оглядові сюжети. Геть недоладно «перекривали» БЗ і реальним відео. наприклад, говорили про загиблих, а показували, як прибирають биті шибки. Ведуча новин продовжує стверджувати про «1146 день війни». Війни, яка триває вже 11 років. Водночас далі у тому ж випуску новин вона ж каже «за ці 11 років війна сильно змінилась».
Відокремлення фактів від думок:
Надзвичайно багато було в ці дні суто емоційних оцінок журналістів у новинах: «найгарячіший напрямок», «найгарячішою ділянкою фронту», «у найгарячіших точках», «росіяни вгатили», «невпинно гатить артилерія», «гатитимуть по окупантах», «легендарної 24-ки», «було б ще пекельнішим», «Вербну неділю в Сумах росіяни перетворили на криваву», «невимовно боляче за Суми», «на цих страшних кадрах», «кривавого російського удару», «жахливі події», «цю моторошну тему», «на місці страшного балістичного удару», «на місці трагедії», «на тлі масштабних трагедій», «такі масові трагедії», «кривавий теракт», «цинічний російський злочин», «цинічні удари», «шокували світ», «смертоносне залізо», «вгатили помилково», «ледве стримує емоції», «на жаль, ці страшні цифри можуть ще змінитися», «російські покидьки вдарили», «потужна вбивча сила», «на щастя, тут всі цілі», «не соромиться у висловах», «знову дивує і шокує», «американський бізнес уже б’є на сполох», «так туманно у своїй манері президент Дональд Трамп відповів», «тиждень потрясінь». Були й більш складні міркування, теж емоційні: «У вірян Вербна неділя, але не для росіян, там давно бога немає». «Всупереч всім законам ведення війни і здоровому глузду продовжує свою загарбницьку ходу». «Та всі ці світлі і мирні, надійні наміри забризкали кров’ю». «Все Путіну дозволено, світ усе ковтає». «Хочеться тільки розуміти, скільки ще світ спостерігатиме, як нас вбивають». Траплялися маркери авторизації і посилення уваги: «я думаю», «повернусь трохи згодом», «доповню», «і тут уже самі додумайте», «до речі».
Повнота інформації:
У підводці ведуча визначила місце прямого ввімкнення воєнкора як «на Донеччині». Не досить було Максима Несвітайлова представляти лише «політологом, експертом-міжнародником». Не титрували ні датою, ні як архівне бекграундове відео ракетної атаки по Сумах і бекграундове відео зустрічі Віткоффа з Путним.
«Інтер»
Достовірність:
Найбільше грубих порушень були суто абстрактними псевдопосиланнями: «відомо», «вже відомо», «на тепер відомо», «попередньо», «за останніми даними», «є інформація». Без посилань наводили факти в огляді подій на фронті, зокрема без посилання на Сирського дали наведену ним статистику знищеної ворожої автомобільної техніки. Тричі робили узагальнені розмиті псевдо на авторство суб’єктивних думок: «військові кажуть», «воїни розповідають», «західні ж експерти вбачають».
Точність:
Абичим архівним «перекривали» оглядові сюжети. І абичим архівним «ілюстрували» розмови з гостями, зокрема випадковим відео боїв «ілюстрували» розмови з військовими. Показували в тому числі й зимове відео. Випадковим відео ілюстрували фронтові зведення. Ну, наприклад, ведуча говорила про ситуацію на Торецькому і Краматорському напрямках, а перекривали це відео з телеграм-каналу 3-ї ОШБР, яка нині воює на Харківщині.
Відокремлення фактів від думок:
Надзвичайно багато грубих порушень стандарту були суто емоційними оцінками журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій: «найгарячішим залишається», «у вогняній пастці», «весна у Торецьку мертва», «Торецьк мов привид», «влаштовують окупантам справжнє пекло», «влаштувавши загарбникам гаряче прийняття», «знищили колону бронесараїв», «додали один раритет у музей брухту», «на жаль, у Росії «гарматного м’яса» вдосталь», «героїчний спротив», «яскраво запалав», «блискуче відпрацювали», «де сталася трагедія», «на місці трагедії», «жахливого російського удару», «жодні кадри не передають того жаху, що там панує», «на жаль, ці цифри не остаточні», «наробили стільки галасу у соцмережах», «досить різка фраза і фраза неоднозначна», «все більше показує розчарування», «не менш стривожена», «випромінює оптимізм», «стрімко дешевшає», «стрімко вичерпуються», «скорочення, на жаль, відчує і Україна».
Дуже багато було в ці дні і різного виду суб’єктивних міркувань — «експертних» висновків, припущень тощо: «Дуже стримана офіційна риторика, це треба розуміти, це не тому, що нам не співчувають, тут дійсно не хочуть зірвати великий план». «І поки в Кремлі намагаються зберігати спокій, економічний стан РФ дає чимало приводів для тривоги». «Бачимо, що це скоріше бажане, яке в Москві видають за дійне, і схоже ідея контингенту на українській території як засобу стримування Москву турбує і вимоги щодо неї висуваються, але Кремль поки що не хоче діяти публічно». «Очевидно, що бюджет воєнної машини Кремля є недоторканним, а отже в тамтешньому уряді шукатимуть, що б іще скоротити на додачу до соціалки і медицини». «Але фінансовий сектор країни-терористки західні танкери не врятують, якщо світові ціни на «чорне золото» залишаться низькими, адже Кремль опиниться затиснутим між власними воєнними амбіціями і економічною реальністю». Були й маркери авторизації та посилення уваги: «хочу сказати», «скажу», «що важливо розуміти», «зверніть увагу», «також варто звернути увагу», «ну що ж каже саме за себе».
Повнота інформації:
Не досить було Дениса Поповича представляти лише «військовим оглядачем», а Максима Несвітайлова — лише «політологом, експертом-міжнародником». Богдана Ференса ведуча представляла як «засновника СД платформи». Це воно за таке з — ото «СД»? Бо це одночасно порушує два стандарти — і повноти, і доступності.
Доступність подачі інформації:
Навіщось показували динамічний скриншот зі сторінки президента Макрона в соцмережі, ще й маркером щось там виділяли — в мікроскопічному тексті. Навіщось показували скриншоти зі сторінок держсекретаря Рубіо, глави європейської дипломатії Каллас, посолки ЄС в Україні Матернової в соцмережах. Бісерним шрифтом і англійською. А ще і ведучі, і репортери постійно вживали слово «меседж».
Етичні порушення:
Показали шокове (по звуку) відео поліцейських перших хвилин після удару ракети по Сумах. По відео шокові елементи заблюрили, але шоковим був і звук.
«Рада»
Достовірність:
Були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації: «як пишуть західні видання», «військові підтверджують», «наші військові пишуть», «від місцевих ми дізналися». Найбільше грубих порушень були суто абстрактними псевдопосиланнями: «натепер відомо», «за попередніми даними», «за попередньою інформацією», «закликають» (невідомо хто), «нам повідомили» (невідомо хто), «нам розповіли» (невідомо хто), «ми дізналися» (невідомо звідки). Чимало фактів по Сумах подавали без посилань на джерела. Було й одне узагальнене розмите псевдопосилання на авторство суб’єктивної думки: «сумчани вже нарекли».
Точність:
Невідповідно «перекривали» різні БЗ, як архівами, так і актуальним відео.
Відокремлення фактів від думок:
Найбільше грубих порушень були суто емоційними оцінками журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій: «на місці трагедії», «про трагедію», «місце страшної трагедії», «жахливий терористичний удар», «жахливий варварський удар», «цієї страшної атаки», «страшної недільної російської атаки», «ворожого залізяччя», «катастрофічна нестача». Було чимало неавторизованих суджень ведучих гостьової студії. Траплялися і безпідставні узагальнення: «із юним героєм, ім’я якого вже знає весь світ», «про юного Кирила Ілляшенка сьогодні знає весь світ».
Повнота інформації:
Не досить було Олега Лісного і Володимира Фесенка представляти лише «політологами». Не титрували ні датою, ні як архівне бекграундове відео з Сум. Без інтершуму було відео в усіх БЗ.
Доступність подачі інформації:
Навіщось показували скриншоти зі сторінок фон дер Ляєн, Стармера, Макрона, Туска, Шольца, Фредеріксен, Каллас. Ведуча постійно вживала слово «дедлайн».
«Ми — Україна»
Достовірність:
Показували відео з ворожих телеграм-каналів. Двічі робили суто абстрактні псевдопосилання: «як ми чули», «раніше лунала інформація». Без посилань повідомляли про кількість поранених у лікарнях Сум. Найбільше було узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок: «експерти прогнозують», «ЗСУ кажуть», «кажуть медики», «сумчани встигли охрестити».
Точність:
Якісь занадто невідповідні були тексти і відео в різних БЗ. Наприклад, розповідали про звільнення голови Сумської ОВА Артюха і про призначення на його місце генерала Григорова, а показували при цьому якусь поранену жінку в лікарняному ліжку. У гостьовій після опівночі 13 квітня ведуча стверджувала, що «95 бойових зіткнень зафіксував Генштаб за минулу добу». Це дані не за добу, а зі зведення Генштабу о 22-й за 12 квітня, тобто дані були від початку доби до 22-ї години, а не за всю добу. Кореспондентка казала, що в голові Кирила Ілляшенка «застрягли 3 уламки, яких не дістати». Сам Кирило казав, що один з цих трьох уламків лікарі дістали, а два залишилося.
Відокремлення фактів від думок:
Найбільше було суто емоційних оцінок журналістів у новинах: «найгарячішим залишається», «нищівних ударів», «колись квітуче місто росіяни перетворили на місто-привид», «найзапекліші бої», «друга армія світу ганьбиться», «такі трагедії», «на превеликий жаль», «захоплений тарифною війною», «стрімко падають униз», «світові біржі наче на американських гірках», «вийшли вони до журналістів у гарному гуморі», «справді був вражений», «сягнула апогею». Було кілька маркерів авторизації й посилення уваги: «спершу зауважу», «важливо відзначити», «цікаву деталь зазначу», «це цікаво». Було одне безпідставне узагальнення: «Але звичайні американці переймаються не індексами на Вол-стріт, а можливим дефіцитом товарів на полицях магазинів».
Повнота інформації:
Не досить було Дениса Поповича представляти лише «військовим оглядачем», а Володимира Фесенка — лише «політологом». Всі БЗ були без інтершуму.
Доступність подачі інформації:
У сюжеті було: «аби гаджети встигли доїхати до Штатів».
Перший канал Суспільного
Достовірність:
Усі грубі порушення стандарту були суто абстрактними псевдопосиланнями: «знаємо», «також знаємо», «наразі відомо», «вже відомо», «стало відомо від джерел Суспільного».
Точність:
Ведучий у випуску новин 15 квітня о 7-й ранку стверджував, що «за даними Генштабу, 82 боєзіткнення зафіксовано на лінії фронту за минулу добу». Це насправді дані ГШ зі зведення на 22:00 14 квітня, а отже — це дані не за добу, а з початку доби до 22-ї години. Дані за попередню добу Генштаб щоразу подає у зведенні о 8-й ранку.
Відокремлення фактів від думок:
Було кілька емоційних оцінок журналістів у новинах: «понівечена операційна», «понівеченого автобуса», «після трагічних подій», «до трагедії». А найбільше було, переважно у прямих ввімкненнях, зайвих для новин маркерів авторизації та маркерів посилення уваги: «зазначу», «мушу зазначити», «мушу сказати», «також додам», «маю сказати», «хочу нагадати», «додам», «також скажу», «до речі».
Повнота інформації:
Запитували речника 24-ї ОМБР про «зону вашої відповідальності», не сказавши, про який саме напрямок фронту йдеться. Говорили з військовослужбовцем 31-ї ОМБР про «зону відповідальності бригади», не сказавши, про який напрямок фронту йдеться. Сам гість географію не згадував, тож довго говорили про бої невідомо де. Геть недоречно було представляти Олексія Кучеренка «народним депутатом від фракції «Батьківщина» в розмові про те, що Болгарія не продаватиме Україні реактори для ХАЕС. Контекстуально правильно було представляти його як першого заступника голови Комітету ВР з питань енергетики та ЖКП. Не досить було Олега Саакяна представляти лише «політологом».
Доступність подачі інформації:
Давали скриншот зі сторінки в Х Кіта Келлога, при цьому набрали цитату шрифтом, здається навіть дрібнішим за шрифт на скриншоті. Невже в редакції вважають, що це можна прочитати з екрана телевізора?
Навіщось показували скриншот із вебсторінки парламенту.
Етичні порушення:
14 квітня у випусках новин показували викладене поліцією шокове відео перших хвилин після ракетного удару по Сумах. Попри те, що по картинці шокові елементи, як це належить, заблюрили, шоковим залишався звуковий ряд, особливо ж крики маленької пораненої дівчинки і її мами. До відома редакції, жодного виправдання не дають у таких випадках слова ведучих у підводці, що «наступне відео має чутливий характер».
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 14—20 квітня
Депутати у телемарафоні:
Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 15 разів (попереднього тижня було 20 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону домінували представники владної фракції партії «Слуга народу», вони отримали 9 запрошень, а це 60% від усіх «депутатських» студій тижня, а з урахуванням делегованого «Слугою народу» на посаду першого заступника голови ВР Корнієнка — майже 67%.
Крім «слуг» в ефірі каналу «Рада» і телемарафоні гостювали один представник «Батьківщини» (традиційно це був Михайло Цимбалюк), представник депутатської групи «Довіра» (теж традиційний Павло Бакунець) і одна позафракційна депутатка (звісно ж, Оксана Савчук). Понад те, в ефірі «Ради» чи не вперше була представниця фракції «Голосу» без бекграундів співпраці з владою (Олександра Устінова, бо минулого кварталу таки двічі в ефірі «Ради» була представниця «Голосу» Таміла Ташева, яка до депутатства не один рік працювала представницею президента в АР Крим). В ефірі «1+1» був уже згаданий позафракційний перший віцеспікер, а в ефірі ICTV з СТБ була формально позафракційна (делегована «Батьківщиною») віцеспікерка Олена Кондратюк. Представників опозиційних фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» цього тижня в телемарафон не запрошували.
За персоналіями картина виглядала так:
Двічі в ефірі телемарафону побували нардепи від «Слуги народу» Марія Мезенцева-Федоренко й Олексій Леонов (до речі, по одному разу — в ефірах каналу «Ми — Україна», який чомусь хронічно саме цим двом «слугам» віддає значну перевагу в запрошеннях). Усі інші нардепи гостювали в телемарафоні по одному разу. На каналі «1+1» з’явилася стійка тенденція — майже щоп’ятниці у великих півторагодинних експертних студіях реальних експертів «доповнюють» ще й нардепами (теж наче в ролі «експертів»). Причому цими нардепами щонайменше починаючи з 28 лютого чотири рази був перший віцеспікер парламенту Олександр Корнієнко, двічі — нардеп від «Слуги народу» Єгор Чернєв.
Офіс президента на звітному тижні тричі в телемарафоні представляв радник керівника ОП Сергій Лещенко (двічі на «Раді» і раз на «Інтері»), двічі був інший радник керівника ОП Михайло Подоляк (на «Раді» і на «Ми — Україна»), двічі був у марафоні уповноважений президента з питань санкційної політики Владислав Власюк (на «Інтері» і на «Раді»). По одному разу гостювали в телемарафоні, по-перше, сам керівник ОП Андрій Єрмак (на «Інтері») і його численні заступники: Ігор Брусило, Віктор Микита й Ірина Верещук (всі — в ефірі «Ради»). В ефірі «Ми — Україна» була ще одна радниця того ж таки керівника ОП Дар’я Зарівна. Сумарно ж у гостьовому ефірі телемарафону Офіс був представлений більш як 2,5 години. І ще одна така була цікавинка: 14 квітня в нічному слоті «Інтера» був повтор програми «Newsмейкер» із радником Лещенком аж за 27 березня! Причому це був, здається, вже четвертий повтор саме цієї програми, саме з цим радником того-таки керівника ОП. Дуже цінна програма вийшла (якщо виходити з її численних повторів).
Депутати на Першому каналі Суспільного:
В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побувало 26 народних депутатів (попереднього тижня було 21). Найчастіше в ефірі каналу були представники владної фракції партії «Слуга народу» (11 разів). З опозиційних фракцій найчастіше в ефір кликали представників «Голосу» (7 разів) і «Європейської солідарності» (6 разів), представників «Батьківщини» запрошували тричі.
Персонально список гостей-депутатів в ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:
Двічі в ефірі каналу побували нардепи Богдан Кицак і Сергій Нагорняк від «Слуги народу», Наталія Піпа від «Голосу», Олег Синютка від «Європейської солідарності» і Олексій Кучеренко від «Батьківщини». Всі інші нардепи гостювали на каналі по одному разу.
4. Прояви політичного піару в телемарафоні 13—15 квітня
Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 11 проявів політичного піару. По каналах картина була такою:
Фігурантами позитивного політичного піару були:
Негативного піару в ці дні не було.
Опис проявів на каналах:
«1+1» (проявів не було)
ICTV та СТБ (2 прояви)
14 квітня
- Двічі був «паркет» (раз у формі БЗ, а раз зробили сюжет) про зустріч у Львові віцеспікерки парламенту Олени Кондратюк з головою Федеральної ради Австрії.
«Інтер» (проявів не було)
«Рада» (7 проявів)
15 квітня
- Цитували допис керівника Офісу президента Андрія Єрмака з подякою духовному пастирю Трампа.
- І ще один його допис з закликом до країн «Великої сімки» посилити тиск на Росію. Все добре, але пан Єрмак не вповноважений українським суспільством на зовнішньополітичні заяви.
- Тричі був традиційний «паркет» з засідання уряду з синхроном прем’єра Дениса Шмигаля про те, як взимку вистояла енергетика.
- І ще один «паркет» звідти ж з синхроном Шмигаля про те, над чим працює уряд з приводу реєстру збитків.
- Ще один «паркет» був про те, про що «наголосив» міністр національної єдності Олексій Чернишов. Чесно кажучи, і близько ніякої новини він не «наголосив». Банальні міркування про патріотизм і винятковість українців.
«Ми — Україна» (2 прояви)
15 квітня
- Був такий самий як на «Раді» «паркет» про те, про що «наголосив» міністр національної єдності Олексій Чернишов.
- nbsp; Був класичний «паркет» про координаційну нараду і зустріч з підприємцями, які провів президент Володимир Зеленський у Одесі.
В ефірі Першого каналу Суспільного
15 квітня
І знов, незрозуміло з якого дива, давали «паркетний» матеріал про засідання Кабміну з синхроном прем’єра Дениса Шмигаля. Подібне стається з періодичністю через тиждень. У мене склалося таке враження, що якась із випускових груп каналу не розуміє, що це не є новиною, а в подібній формі виглядає піарівським проявом.
5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 13—15 квітня
Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував.
Як і завжди, ефіри каналу «Рада» 14 і 15 квітня вели всі троє токсичних ведучих каналу — Тетяна Гончарова, Максим Зборовський і Назар Довгий, які раніше працювали на проросійських каналах Медведчука.
РЕЗЮМЕ
13—15 квітня найінтенсивніші бої були на Покровському напрямку, активними були також Торецький, Лиманський і Курський. У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділяли Торецькому і чомусь Харківському та Краматорському напрямкам. Іншим активним напрямкам, зокрема і найактивнішому Покровському, телемарафонці в ці дні приділили значно менше уваги. Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали речників різних підрозділів Сил оборони. Було багато фронтових репортажів, найбільше — в ефірах каналів ICTV з СТБ і «1+1».
В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Покровському, Торецькому і Краматорському напрямкам, з найактивніших мало уваги приділили Курському. У гості найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони, фронтових репортажів у ці дні не робили.
Найгіршим за наслідками у ці дні був подвійний ракетний удар ворога балістикою по середмістю Сум 13 квітня, внаслідок чого загинуло 35 людей, ще 125 були поранені. В цілому в телемарафоні саму атаку і подальші її наслідки висвітлювали доволі повно і доволі оперативно. Перший канал Суспільного в день самої події частково був оперативнішим за телемарафон завдяки роботі власних кореспондентів у Сумах. Але провалили середину дня, не змінивши усталений ефірний план задля висвітлення непересічної події.
У зовнішньополітичній тематиці у звітні дні головними були суперечливі заяви президента США Трампа щодо російсько-української війни, зокрема й щодо реакції на російський теракт у Сумах. Експертні обговорення цих заяв на Першому каналі Суспільного були більш різнобічними за телемарафон, з залученням широкого кола експертів, з обговоренням різних аспектів. У телемарафоні дедалі частіше експертну думку заміняють «експертизою» представників Офісу президента.
З внутрішньополітичних подій найважливішими були звинувачення голови Сумської ОВА і подальше погодження Кабміном його звільнення. У телемарафоні цю тему більшість каналів не висвітлювали взагалі, а інші — висвітлювали вкрай незбалансовано й однобічно, на відміну від Першого каналу Суспільного.
Серед тем, які телемарафон у ці дні не згадував взагалі, але про них говорили на Суспільному, були такі:
- CBS оцінило втрати України в війні до 100 тисяч військових (14 квітня).
- Reuters: ЄС може повернутися до закупівель російського газу (14 квітня).
- Ексведучий NewsOne Макс Назаров, якого підозрюють у виправдовуванні збройної агресії РФ, вийшов із СІЗО під заставу (14 квітня).
- Болгарія не продаватиме Україні реактори для ХАЕС (15 квітня)
- Генштаб скоротив до місяця базову загальну військову підготовку для частини військовослужбовців (15 квітня).
Тем, які не висвітлювалися ні телемарафоном, ні Першим каналом Суспільного, було цього разу небагато:
- ВАКС обрав запобіжний захід експосадовцю Міноборони Хмельницькому, якого підозрюють у справі про «яйця по 17 гривень» (15 квітня).
- СБУ проводить обшуки у «головного кремлівського лобіста» УПЦ МП (15 квітня).
У звітні дні в телемарафоні, як і зазвичай, найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. Були також грубі порушення стандарту балансу думок. Крім того, були і порушення етичних норм журналістики. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було найбільше порушень стандарту відокремлення фактів від думок. І було порушення етичних норм.
Протягом тижня 14—20 квітня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» й «Голосу» в телемарафон не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної та опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.
13—15 квітня в телемарафоні прояви політичного піару були в ефірах більшості учасників марафону, майже дві третини їх були в ефірі каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного був один прояв політичного піару.
Наративів російської пропаганди в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного в звітні дні не було. Ефіри «Інтера» і «Ради» вели токсичні ведучі цих каналів.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F2ab17afc-93cb-4497-bf68-66a187e12f11.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Ff9c7120e-1543-4f6f-8bd0-ecaf64718807.png)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F5b59e532-1580-4551-82b6-832ac732b4ae.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F3dfb1715-d433-468a-95e2-a2937f61b0a4.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F299b0fd4-5a65-4f9f-8afc-5216347d1936.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F24c86485-70d2-4ba0-b041-3c8cfb6f501d.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F6dc620fc-989e-4801-a8d5-2c4b9efaa2d0.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fcc9cac72-bec9-438f-b336-a9e2fdbaa52e.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Ff35097e1-68ed-496f-b26c-29713ac12cc4.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fd1b88985-fa86-4ba2-96f6-847708690d39.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fd490e649-540a-4a02-9cbe-e8e85615515d.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F1fcc3f03-d438-4dde-ae0d-f463d55d964e.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Facc27f79-4f8a-4d26-8834-bad0e692f1d7.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fa29f7ed3-5b2b-44eb-a0d0-d717917dbfad.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fce8c56e2-6f15-4e5d-bb52-cb1cf27ca258.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F93755bf8-75b9-4c8c-8125-284ec10adef8.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F87a373e4-f595-48c3-bf04-df795f2f3917.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fe77d723c-4689-44b9-acb1-f90e273ea159.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fe8476779-e9cc-4663-a90f-2888e85d0f0b.png)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F3306f592-a255-479b-b341-f15f408a0353.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F89fd5879-1d54-49b4-bd42-f71cfeedbd35.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fdcb0bf6e-18dd-4ac8-9aa5-024d274693f6.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fdfd17f0f-c57b-4c02-b5e6-2ab2d761ac2d.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fadfb449e-9186-42fd-a2a6-d57355b12c2a.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F0651590d-40bf-46f0-bfab-b76b406eb317.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Ffaa24d7b-e5bc-4f79-9aff-cdd7c1f9542e.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F3c531cd9-4c93-466e-80eb-8cf47c2e1802.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F2a556555-a355-4809-8ec3-8d6c1bc99508.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F9434f844-9942-49ec-b8ee-4204714a1171.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F2d29ccfa-a7e1-4944-b3c2-a3dc583f92d2.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F06fea818-71e0-437b-9b58-e4f5ab800622.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fda96d06b-7e51-4976-9d80-423644554fe7.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fff4c9e33-f556-40f9-ab76-392d1b5135f5.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F5f437a2e-8ec4-451d-87a4-4d47fffe320a.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F46993e35-afdb-41e0-8876-3c366df17b6d.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F33872b50-fd75-42fc-8452-8fe208c066bd.jpeg)

