Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 7—9 квітня 2025 року — резюме
Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та — для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій / депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. Повний огляд звітних днів читайте тут.
Вступ
7—9 квітня на фронті найвищою була інтенсивність боїв на Покровському напрямку, активними були також Лиманський, Курський і Торецький. Телемарафон зосереджував основну увагу на Покровському і на Харківському напрямках, іншим активним напрямкам приділили дуже мало уваги. В ефірі Першого каналу Суспільного основну увагу приділили Лиманському, Покровському, Харківському і Курському напрямкам.
У звітні дні була жалоба і поховання загиблих від ворожого ракетного удару по Кривому Рогу 4 квітня, з масштабних за наслідками ворожих атак по цивільних у ці дні був масований удар «шахедами» по Дніпру 9 квітня. Перший канал Суспільного був оперативнішим за телемарафон у висвітленні цієї події.
У зовнішньополітичній тематиці важливими були перші наслідки і реакції світу на запровадження США імпортних тарифів і реакції на взяття в полон китайських військових, які воювали проти України. Репортажне висвітлення цих подій було приблизно однаковим, а експертиза Першого каналу Суспільного була відчутно якіснішою і глибшою за таку в телемарафоні.
Була одна важлива подія внутрішньополітичної тематики — відставка секретаря Київради. У телемарафоні цю тему висвітлювали вкрай незбалансовано й однобічно, на відміну від Першого каналу Суспільного.
У звітні дні в телемарафоні, як і зазвичай, найбільше було грубих порушень стандартів достовірності й відокремлення фактів від думок. Були також грубі порушення стандарту балансу думок. В ефірах Першого каналу Суспільного в ці дні було найбільше порушень стандарту повноти інформації.
Протягом тижня 7—13 квітня у гостьових студіях телемарафону традиційно було повне домінування гостей-нардепів від «Слуги народу». Представників «Європейської солідарності» в телемарафон традиційно не запрошували. В ефірах Першого каналу Суспільного представлення владної і опозиційних фракцій парламенту як завжди було збалансованим.
7—9 квітня в телемарафоні прояви політичного піару були в ефірах всіх учасників марафону, дві третини їх були в ефірі каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару в ці дні не було.
1. Висвітлення основних тем тижня
СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:
У звітні дні, за інформацією Генштабу, загальна інтенсивність боїв була високою (до 161 боєзіткнення на добу). В усі три дні найвищою була інтенсивність на Покровському напрямку (до 58 боєзіткнень). Крім того, активними були Лиманський (до 27), Курський (до 25) і Торецький (до 23 боєзіткнень за добу). Більш ніж десять боєзіткнень за добу було ще на Новопавлівському напрямку (до 13). На всіх інших напрямках кількість боєзіткнень не перевищувала десяти за добу.
У телемарафоні в ці дні редакції сукупно найбільшу увагу приділяли Покровському напрямку (було 7 обговорень з гостями, 3 репортажних сюжети і 2 прямих ввімкнення) і чомусь Харківському (8 обговорень з гостями і 2 репортажні сюжети). Іншим активним напрямкам телемарафонці чомусь у ці дні приділили значно менше уваги, зокрема Лиманському (3 обговорення в студії і 2 сюжети), Курському (3 обговорення), Торецькому (2 обговорення), Новопавлівському (одне обговорення). Найбільше уваги фронту в ці дні приділяли канали «1+1» і ICTV з СТБ.
Обговорювати ситуацію на фронті в гості учасники телемарафону найчастіше в ці дні кликали військових-фронтовиків (14 разів) і речників різних підрозділів Сил оборони (13 разів), експертів запрошували лише 6 разів. Натомість у звітні дні в телемарафоні було доволі багато фронтових репортажів. Об’єднана редакція ICTV з СТБ зробила 3 репортажних сюжети і одне пряме ввімкнення, канал «1+1» — 2 сюжети і одне ввімкнення. Ще по одному репортажному сюжету зробили канали «Рада» і «Ми — Україна».
В ефірі Першого каналу Суспільного найбільше уваги в ці дні приділили Лиманському напрямку (ситуацію там обговорювали з 10 гостями), Покровському (7 обговорень з гостями), Харківському (6 обговорень) і Курському (5 обговорень). Ситуацію на Торецькому і Новопавлівському напрямках обговорювали в 4 гостьових студіях. У гості найчастіше кликали речників різних підрозділів Сил оборони (12 разів), експертів запрошували 9 разів, військових-фронтовиків — 5 разів. Зробили один фронтовий репортажний сюжет.
ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ ТА СВІТОВА ПОЛІТИКА:
У зовнішньополітичній тематиці у звітні дні продовжувалися розвитки двох американських або навіть трампівських треків (як це полюбляють казати журналісти телемарафону). Надзвичайно активно розвивалася тема різноманітних наслідків запровадження Трампом імпортних тарифів, де окрему нішу займали реакції найпотужніших гравців — ЄС і Китаю. І продовжувалися відгомони «мирних переговорів» адміністрації Трампа щодо врегулювання російсько-української війни.
Тематику тарифної політики Трампа Перший канал Суспільного висвітлював набагато ретельніше за телемарафон, з залученням широкого кола експертів, з обговоренням різних аспектів. Тему «переговорів» і телемарафон, і Перший канал Суспільного висвітлювали у ці дні побіжно.
Окремою надважливою зовнішньополітичною темою цих днів були реакції різних гравців на взяття українськими військовими в полон громадян Китаю, що воювали на боці Росії. Цю тему Перший канал Суспільного також висвітлював набагато повніше і різнобічніше, ніж телемарафон. У телемарафоні частина учасників взагалі приділяла всім згаданим темам мінімум уваги.
І були ще дві події, які мали важливе значення для України: США оголосили про виведення своїх військових з ключового хабу допомоги Україні в Польщі, а президент Зеленський призначив нового представника в ООН і нових послів у низці країн, у тому числі надзвичайно важливих для України, зокрема в Китаї. На ці події телемарафонці майже не звернули уваги, в кращому разі просто коротко про них повідомляли в новинах, натомість Перший канал Суспільного робив їх експертне обговорення.
НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:
7 квітня була жалоба, траурні заходи і поховання загиблих у Кривому Розі внаслідок ракетної атаки ворога 4 квітня. З ворожих атак по цивільних найгіршою за наслідками була масована атака «шахедів» по Дніпру 9 квітня з 15 пораненими. Обидві теми Перший канал Суспільного висвітлював і повніше, і оперативніше за телемарафон. Серед учасників телемарафону досить оперативно працював лише телеканал «1+1».
ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА:
У звітні дні була лише одна важлива внутрішньополітична подія — відставка секретаря Київради Володимира Бондаренка. В ефірі телемарафону, зокрема в ефірах «Інтера» і «Ми — Україна» тему висвітлювали лише в гостьових студіях і вкрай однобічно і незбалансовано, слово надали речнику Київської МВА і депутатці Київради від «Слуги народу», слова представникам Кличка не надавали. Перший канал Суспільного навпаки ретельно відстежував тему репортажно, при цьому збалансовано. Але чомусь тему взагалі не обговорювали в гостьовій студії.
ІНШІ ПОДІЇ ТА ТЕМИ:
Було дві важливих теми. Подорожчання на 17% великоднього кошика в ефірі телемарафону помітили лише на каналі «Рада», інші учасники марафону певно вирішили, що 17% для гаманця пересічного українця — це небагато. В ефірі Першого каналу Суспільного темі приділили більше уваги.
Друга тема — поліція Харківщини повідомила про деталі непересічної кримінальної справи проти агента Росії, який вчинив убивство військового, невдалий замах на голову РДА і планував замах на голову ОВА. Тут так само Перший канал Суспільного був і оперативнішим і набагато більш докладним у висвітленні теми, порівняно з телемарафоном.
Теми й події, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного
- Міноборони підготувало законопроєкт про демобілізацію, але Генштаб його не підтримує (7 квітня).
- Зеленський підписав закон, що обмежує можливість повертати незаконно відчужені землі (7 квітня).
- На родичів полонених з Оленівки подали до суду через перекриття ними дорожнього руху в центрі Києва (8 квітня).
- Ексочільник ДФС Насіров мобілізувався з лави підсудних до ЗСУ (9 квітня).
Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:
- Німецькі ЗМІ виявили підозрілу інтернет-активність Росії перед резонансним терактом у Німеччині (7 квітня).
- Мінкульт не бере на себе відповідальність за евакуацію прифронтових музеїв (7 квітня).
- nbsp; 79% прихильників Республіканської партії в США виступають проти допомоги Україні (7 квітня).
- КМІС: половина громадян вважає, що ситуація з корупцією в Україні погіршилася (7 квітня).
- Заступника міністра освіти і голову фракції «Слуга народу» в Київраді Андрія Вітренка звинуватили в плагіаті в дисертації (8 квітня).
- До конкурсу на посаду голови Суспільного допустити чотирьох претендентів, у тому числі Ткаченка (8 квітня).
- Ексначштабу «Азову» Кротевич заявив, що Сирський має піти з посади (9 квітня).
- Європа закликає США не зменшувати військову присутність на континенті занадто різко (9 квітня).
- ДБР провело обшуки в оселі соратника Кличка (9 квітня).
2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 7—9 квітня
Згадано лише найбільш грубі порушення стандартів лише в матеріалах по основних темах.
Телемарафон:
В ефірах каналу «1+1» стандарт достовірності найбільше грубо порушували, вживаючи суто абстрактні псевдопосилання. Найбільше грубих порушень стандарту точності були невідповідностями між картинкою і текстом у БЗ і прямих ввімкненнях. Більшістю грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок були суто емоційні оцінки журналістів у новинах. Стандарт повноти грубо порушували зокрема і відсутністю належних бекграундів. Найбільше грубих порушень стандарту доступності подачі інформації було пов’язано з використанням неадаптованої мапи Deep State.
В ефірах каналів ICTV та СТБ стандарт достовірності найбільше грубо порушували узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності порушували повною невідповідністю картинки й тексту в численних БЗ і в прямих ввімкненнях. Стандарт відокремлення фактів від думок грубо порушували найбільше суто емоційними оцінками журналістів у новинах. Утім чимало було й суто суб’єктивних «експертних» міркувань журналістів.
В ефірах каналу «Інтер» грубих порушень стандарту достовірності у звітні дні було небагато. Найбільше грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок було пов’язано з використанням журналістами емоційних оцінок і образності в новинах і в новинних елементах гостьових студій. Було надзвичайно грубе порушення стандарту балансу думок у гостьовій студії. Стандарт доступності подачі інформації часто порушували використанням англійських жаргонізмів.
В ефірах каналу «Рада» більшістию порушень стандарту достовірності були узагальнені розмиті псевдопосилання на джерела фактичної інформації. Стандарт точності порушували невідповідністю картинки й тексту в БЗ. Найбільше порушень стандарту відокремлення фактів від думок були суто емоційними оцінками журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Більшістю порушень стандарту повноти інформації були недостатні представлення гостей-експертів. З порушень стандарту доступності подачі інформації найбільше було використань англійських жаргонізмів. Були також порушення стандарту оперативності.
В ефірах каналу «Ми — Україна» найбільше грубих порушень стандарту достовірності було узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності найчастіше порушували невідповідністю картинки й тексту в БЗ і сюжетах. Були й фактичні помилки. Найбільше стандарт відокремлення фактів від думок порушували суто емоційними оцінками журналістів у новинах. Стандарт повноти інформації найчастіше грубо порушували недостатнім представленням гостей-експертів. А ще — на відео в БЗ і сюжетах ніде не було інтершуму. Було надзвичайно грубе порушення стандарту балансу думок у гостьовій студії.
Перший канал Суспільного
Стандарт достовірності порушували нечасто, але найбільше — узагальненими розмитими псевдопосиланнями на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності найчастіше порушували невідповідним «ілюструванням» картинкою розмов із гостями. Стандарт відокремлення фактів від думок найчастіше порушували вживанням журналістами зайвих у новинах маркерів авторизації і маркерів посилення уваги. Стандарт повноти інформації найчастіше порушували недостатнім представленням гостей-експертів. Було і порушення стандарту оперативності.
3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 7—13 квітня
Телемарафон:
Протягом звітного тижня народних депутатів у телемарафон запрошували 20 разів (попереднього тижня було 19 запрошень). Як і завжди, в ефірі телемарафону домінували представники фракції владної партії «Слуга народу», вони отримали 16 запрошень, а це 80% від усіх «депутатських» студій тижня.
Крім «слуг» в ефірі телемарафону, а точніше — каналу «Рада», двічі гостювали представники «Батьківщини» (традиційно це були Михайло Цимбалюк і Сергій Євтушок) і представниця депутатської групи «За майбутнє» (теж традиційна Ірина Констанкевич). В ефірі каналів ICTV та СТБ одного разу побувала представниця фракції «Голосу» (це Таміла Ташева). В ефірах всіх інших каналів були лише представники владної фракції. Представників фракції «Європейської солідарності» у телемарафоні протягом звітного тижня не було. Теж традиційно.
Найчастіше гостем-депутатом цього тижня був представник «Слуги народу» Єгор Чернєв, радше як заступник голови Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони і розвідки або ж як голова української делегації в ПА НАТО. Він гостював у телемарафоні чотири рази, на чотирьох різних каналах. Двічі в ефірах побували «слуги» Євгенія Кравчук, Марія Мезенцева-Федоренко й Олексій Леонов. Двоє останніх по разу були в ефірі каналу «Ми — Україна», який чомусь полюбляє цих депутатів більше за інших уже давно. Всі інші депутати були гостями телемарафону по одному разу.
Офіс президента на звітному тижні потужно представляв радник керівника ОП Михайло Подоляк — 4 ефіри, по разу на всіх каналах крім «Інтера», сумарно ж був у телемарафоні 1 годину і 20 хвилин. Точно набагато більше за будь-кого з депутатів. Ще двічі від Офісу в ефір телемарафону кликали іншого радника Сергія Лещенка (в ефірах «Інтера» і «Ради», сумарно 25 хвилин ефіру). Обидва виступали в якості експертів із зовнішньої політики.
В ефірах каналів «Рада» і «Ми — Україна» по разу гостювала ще одна представниця «Слуги народу», щоправда, з Київради — Лілія Пашинна. На «Раді» вона промотувала Конгрес місцевих та регіональних влад при президентові. А на каналі «Ми — Україна» критикувала Кличка, Бондаренка, фракції «УДАРу» і «ЄС» в Київраді, а ще промотувала голову своєї фракції Андрія Вітренка на посаду секретаря Київради.
Перший канал Суспільного:
В ефірі Суспільного протягом звітного тижня побувало 20 народних депутатів (попереднього тижня було 21). Найчастіше в ефірі каналу були представники фракції владної партії «Слуга народу» (10 разів). З опозиційних фракцій найчастіше в ефір кликали представників «Голосу» і «Європейської солідарності» (по 4 рази), представників «Батьківщини» запрошували двічі. Слід також згадати, що 8 квітня в пару до «слуги» Сергія Нагорняка «збиралися долучити Олексія Кучеренка (фракція «Батьківщини»), в останній момент він не зміг долучитися до ефіру». А 9 квітня до дискусійної студії з Ніною Южаніною та Михайлом Цимбалюком «запрошували і представників фракції “Слуга народу”, однак вони не змогли долучитися до ефіру» (де обговорювали питання про можливість підвищення пенсій). Тож представництва «Батьківщини» і «Слуги народу» в ефірах каналу могли бути більшими.
Тричі в ефірі каналу побувала Ніна Южаніна з «Європейської солідарності», по два рази — представники «Слуги народу» Олександр Федієнко і Сергій Демченко. Всі інші нардепи гостювали на каналі по одному разу.
4. Прояви політичного піару в телемарафоні 7—9 квітня
Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 27 проявів політичного піару. З них дві третини (18) були в ефірах телеканалу «Рада». По 3 прояви було в ефірах каналів ICTV з СТБ і каналу «Ми — Україна». Двічі були прояви на «1+1» і одного разу — на «Інтері».
Найбільшим бенефіціаром позитивного піару були президент Володимир Зеленський (9 позитивних згадок на трьох каналах) і керівник Офісу президента Андрій Єрмак (8 згадок на двох каналах). Фігурантами негативного піару були вже екссекретар Київради Володимир Бондаренко, київський міський голова Віталій Кличко, КМДА і фракції «УДАРу» і «Європейської солідарності» в Київраді.
В ефірі Першого каналу Суспільного у звітні дні проявів політичного піару не було.
5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 7—9 квітня
Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував. Як і завжди, ефіри «Інтера» і «Ради» вели токсичні ведучі цих каналів.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Ff9c7120e-1543-4f6f-8bd0-ecaf64718807.png)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F5b59e532-1580-4551-82b6-832ac732b4ae.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fff589e68-8b1b-44e1-b805-b6861250239c.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fce8c56e2-6f15-4e5d-bb52-cb1cf27ca258.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F7067fb3e-f502-4a79-9811-261a16ecf16a.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F177ef87a-a5b7-420b-af8f-86cf01dfa686.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F1ee8a6d2-4986-456f-b4a6-2ff3e10d95d5.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F331071bf-9dbf-433a-a63c-0c2833bed58a.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F6dc620fc-989e-4801-a8d5-2c4b9efaa2d0.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F74322d65-6e10-4f6d-a496-3ed2d2807988.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fc4cdb3c8-bb26-4d55-a69e-1100b9739fcc.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F04bff1df-50dd-4fd3-8f08-1bbe9134ef58.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F70ab4283-9c78-47f1-8729-761105d7afe0.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F1b254f68-5f15-46d0-816e-54c36aaf2309.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fd1b88985-fa86-4ba2-96f6-847708690d39.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F06fea818-71e0-437b-9b58-e4f5ab800622.jpeg)
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2Fff4c9e33-f556-40f9-ab76-392d1b5135f5.jpeg)

