Приблизно 90% серотоніну міститься в клітинах, що вистилають шлунково-кишковий тракт, звідки він потрапляє в кровотік і поглинається тромбоцитами. Лише близько 10% цієї речовини синтезується в головному мозок, повідомляє 24 Канал з посиланням на Cleveland Clinic.
Не лише гормон щастя
Існує думка, що високий рівень серотоніну завжди супроводжується відчуттям щастя, тоді як його брак призводить до депресії. Проте це спрощення.
Серотонін дійсно впливає на наш настрій, але його рівень не є єдиним фактором, що визначає стан щастя. На це відчуття також впливають інші нейромедіатори, гормони, індивідуальні особливості та життєві обставини.
Серотонін бере участь як у формуванні позитивних, так і негативних емоцій. Він виконує важливу роль у навчанні на основі негативного досвіду (аверсивного навчання), допомагаючи контролювати поведінку у складних ситуаціях і пристосовуватися до стресу. Серотонін можна вважати гормоном стабільності; він створює відчуття врівноваженості та спокійного щастя, регулюючи настрій без різких емоційних сплесків.
Брак та надлишок серотоніну
Багато серотоніну = багато щастя? Надмірна кількість серотоніну може бути небезпечною для здоров’я. Серотоніновий синдром найчастіше виникає, коли одночасно використовуються кілька препаратів, що підвищують рівень цієї речовини в організмі. Це може статися, наприклад, при поєднанні триптанів (ліків проти мігрені) з антидепресантами.
Мало серотоніну = мало щастя? Немає доказів того, що тільки низький рівень серотоніну є основною причиною депресії. Це розлад має складну природу і пов’язаний із нейропластичністю, генетичними факторами, стресом та взаємодією багатьох інших нейромедіаторів.