Уряд схвалив законопроєкт про ліквідацію МСЕК із 1 січня
Уряд схвалив законопроєкт про ліквідацію МСЕК із 1 січня

Уряд схвалив законопроєкт про ліквідацію МСЕК із 1 січня

Кабмін пропонує Верховній Раді ухвалити закон, який ліквідує застарілу систему медико-соціальної експертизи та створить натомість цифровізовану систему на базі провідних лікарень.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Міністерство охорони здоров'я.

“Ми повністю поділяємо невдоволення застарілою, недружньою до людей і великою мірою корумпованою системою МСЕК. Настав час замінити її новою, що буде базуватися на інших принципах. Людина, яка живе з порушеннями функціональності, повинна отримати від держави підтримку, що дозволить їй нормально жити, працювати і бути повністю інтегрованою в життя суспільства. Це має робитися у зручний для людини і прозорий спосіб. Закріплена у проєкті закону реформа МСЕК — перший і ключовий етап втілення цього бачення”, - сказав міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Замість поняття “медико-соціальна експертиза” законопроєкт вводить термін “оцінювання повсякденного функціонування особи.”

Згідно із законопроєктом, з 1 січня 2025 року замість МСЕКів запрацюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування людини, які складатимуться з практикуючих лікарів. Ці команди працюватимуть у багатопрофільних потужних медичних закладах, де вже працюють мультидисциплінарні реабілітаційні команди.

Ці лікарні оснащені усім необхідним для оцінювання та додаткового обстеження і мають у штаті достатню кількість профільних фахівців, з яких можна буде формувати команди, виходячи з потреб кожного окремого пацієнта. За потреби команда може провести оцінювання не лише очно в закладі, а й заочно, дистанційно чи з виїздом до пацієнта.

Зазначається, що нова система буде цифровізованою. Лікуючий лікар зможе скерувати в електронному вигляді справу для оцінювання, а результати оцінювання автоматично потраплятимуть в Єдину інформаційну систему соціальної сфери для подальших кроків з реабілітації, оцінювання працездатності та, в разі потреби, призначення державних виплат.

"Цифровізація також запобігатиме корупції та іншим зловживанням. Наприклад, лікарі до моменту оцінювання не знатимуть імені пацієнта, а пацієнт — імен лікарів, які оцінюватимуть його функціональність. Це виключить можливість попередніх корупційних домовленостей, зокрема й таких, про які останнім часом стало відомо", - відзначають в МОЗ.

Законопроєкт передбачає ще цілу низку потрібних змін, зокрема: не буде необхідності в лікарсько-консультативних комісіях (ЛКК), направляти на оцінювання зможуть лікуючі лікарі, а військовослужбовців — лікарі ВЛК на підставі чітких критеріїв за допомогою електронної системи. До процесу оцінювання людина зможе залучити свого повноважного представника, наприклад, лікаря, який зможе пояснити справу пацієнта; визначено, які лікарі мають право проводити оцінювання, а які — ні. Також передбачено механізми оскарження рішень команд.

Фінансуватиметься нова система оцінювання через НСЗУ.

Законопроєкт, розроблений МОЗ, закладає основи оцінювання повсякденного функціонування. Подальший шлях пацієнта після проведення медичного оцінювання відбуватиметься відповідно до змін, що будуть впроваджені в соціальній, освітній сферах, сфері зайнятості та передбачатимуть механізми отримання необхідних послуг.

Як повідомляв Укрінформ, 22 жовтня Президент України Володимир Зеленський провів засідання РНБО по ситуації з медико-соціальними експертними комісіями і зловживаннями посадових осіб різних державних органів з отриманням інвалідності.

Рішенням РНБО медико-соціальні експертні комісії будуть ліквідовані з 31 грудня цього року.

Зеленський підписав указ "Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів", яким увів у дію рішення РНБО.

На виконання рішення РНБО МОЗ вирішив ліквідувати Центральну МСЕК до 27 жовтня. За даними МОЗ в Україні наразі є понад 350 МСЕК, у яких працює близько 1200 лікарів.

Функції центральної МСЕК виконуватиме Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності.

29 жовтня Верховна Рада підтримала у в цілому законщодо удосконалення процедур проведення медико-соціальної експертизи.

Теги за темою
Верховна Рада Кабмін Міністерство охорони здоров’я Закон
Джерело матеріала
loader
loader