Яка когорта стоїть за спиною народних депутатів Верховної Ради - ЧЕСНО
Яка когорта стоїть за спиною народних депутатів Верховної Ради - ЧЕСНО

Яка когорта стоїть за спиною народних депутатів Верховної Ради - ЧЕСНО

Яка когорта стоїть за спиною народних депутатів Верховної Ради - ЧЕСНО

Чи може депутат Верховної Ради обійтися без помічників?

Рух ЧЕСНО проаналізував дані помічників депутатів ВР ІХ скликання під час повномасштабної війни Росії проти України, а також  та з’ясував,  хто ці помічники, які нардепи працюють самі та що змінилося за три роки порівняно із попереднім подібним аналізом.

Перед повномасштабним вторгненням Росії в Україну у Верховній Раді працював 421 нардеп, у яких було понад 4000 помічників. Зараз депутатів поменшало на 20 людей, а кількість помічників виросла до майже 4450. Більшість помічників працює на громадських засадах, менша частина — за трудовими договорами, повідомляє ЧЕСНО.

Віднедавна кожен народний депутат отримав можливість забронювати двох своїх помічників, які працюють за трудовим договором на повну ставку. Помічники можуть безперешкодно відвідувати закриту для більшості Верховну Раду та інші урядові будівлі. Часто не гроші та робота в парламенті, а саме такі привілеї помічника нардепа мотивують займатися цією роботою.

Скільки помічників у депутатів

Нині у Верховній Раді працює 401 народний депутат. Кожен із них має право найняти собі помічників-консультантів. У одного нардепа може бути максимум 31 помічник, вони можуть працювати за трудовим договором (отримувати за свою роботу гроші) або на громадських засадах.

Помічники депутата, особливо ті, що працюють платно, допомагають йому готувати законопроєкти, організовують проведення звітів і зустрічей із виборцями, виконують доручення нардепа у взаєминах із виборцями, а також з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, ЗМІ, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями тощо. 

Наразі у Верховній Раді працює в рази більше помічників, ніж народних депутатів — 4449. Переважна більшість із них — 3295 — на громадських засадах, 1087 — за строковим трудовим договором на постійній основі, 67 — теж за строковим трудовим договором, але суміщають це з іншою роботою.

Якби усі помічники народних депутатів пішли на один концерт у Палаці спорту, пише ЧЕСНО, вони б зайняли понад половину місць на трибуні. Помічників від фракції “Слуги народу” довелося б розподілити на декілька секторів, бо їх найбільше — 2380, а найменше місця зайняли б помічники від позафракційних нардепів — їх лише 178. 

В середньому в одного народного депутата 11 помічників. Серед фракцій найбільше помічників на одного нардепа припадає у “Батьківщині” — 16, у “Європейській солідарності” — 12, 10 у “Слузі народу” та 9 у “Голосі”. 

Серед депутатських груп за кількістю помічників на одного нардепа лідирує “За майбутнє” — 15 помічників, потім іде “Відновлення України” з “Довірою” — 13, по 12 помічників має “Платформа за життя та мир”.

Позафракційні парламентарі мають в середньому по вісім помічників. 

У кого найбільше помічників?

Наразі семеро нардепів мають по 31 помічнику. Четверо з них є представниками “Слуги народу”, троє — колишні депутати нині забороненої ОПЗЖ.

До цього списку входить нардеп Георгій Мазурашу, який повідомив, що вийшов із лав партії “Слуга народу”, але залишиться у складі парламентської фракції. Журналісти з “Радіо Свобода” виявили, що Мазурашу призначив свого рідного брата помічником народного депутата на громадських засадах, що є ознакою кумівства. Сам нардеп виправдовувався, що призначення родича помічником не на зарплату не є кумівством. Зараз у списку помічників нардепа немає людей із прізвищем Мазурашу.

Максимальна кількість помічників теж у “слуги” — Сергія Гривка, який на момент свого обрання був безробітним. Під час своєї роботи у парламенті він пропонував запровадити велогенерацію для ув’язнених, ввести “податок на бездітність” для всіх громадян 21–58 років, хто має менше трьох дітей, створити державний реєстр астрологів, тарологів, нумерологів та інших експертів езотеричної сфери та організувати освіту для них. Крім того, нардеп був серед ініціаторів законопроєкту, який дозволяв бойовим командирам вбивати військовослужбовців для припинення порушення.

У депутатській групі “За майбутнє” 31 помічника має мажоритарник Олександр Герега, власник гіпермаркетів “Епіцентр К” та “Нова лінія”. Цей нардеп-прогульник пропустив 40% голосувань від початку 2022 року до травня 2023 року. За даними журналістів “Радіо Свобода”, після 2014 року Герега продовжував вести свій бізнес в анексованому Росією Криму і мав фірму в Московській області. Крім того, вже під час повномасштабного вторгнення росії в Україну журналісти виявили, що Герега має зв’язки зі своїм перереєстрованим під російське законодавство бізнесом на Донеччині. 

У колеги Гереги по депутатській групі Віктора М’ялика також 31 помічник. Нардеп працює у комітеті з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, на засідання якого якось підключився з перукарні. 

Наприкінці 2022 року він проголосував за містобудівну реформу, яка впроваджувалася в інтересах забудовників і нівелювала вплив громадян на відбудову України. До слова, правоохоронці підозрювали М’ялика в ухиленні від сплати податків на суму понад 97 млн гривень. За даними слідства, політик почав зводити житлові будинки у 2012 році — ще до того, як офіційно почав підприємницьку діяльність. Нардеп виграв суд і його виправдали. Згідно з декларацією М’ялика за 2019 рік, він володів понад 150 квартирами, десятками нежитлових приміщень, паркомісць та гаражів.

Нардеп від депутатської групи “Відновлення України” Олександр Фельдман має 31 помічника, але рідко з’являється в парламенті. Рух ЧЕСНО виявив, що від початку 2022 року до травня 2023 року Фельдман пропустив 68% голосувань.

Також Фельдман став одним із нардепів, які звернулись до Конституційного суду, щоб там перевірили на відповідність Конституції низки положень антикорупційного законодавства. У результаті Конституційний суд оприлюднив скандальне рішення, згідно з яким скасовується відповідальність за недостовірне декларування та саме електронне декларування.

Разом із Фельдманом це подання до Конституційного суду подавав Віктор Чорний від депутатської групи “Платформа за життя та мир”. Він має найбільше помічників у своїй депутатській групі — 29.

За інформацією Bihus.info, Чорний отримав звання кандидата наук, хоча його кандидатська дисертація має посилання на його ж матеріали з науково-практичної конференції, де його не було ні фізично, ні в офіційному збірнику. Дисертація містить довідку про практичне впровадження ідей Чорного з підробленим підписом. Має того ж автора у метаданих файлу, що й Ілля Кива (Dovgal).

Саме Віктор Чорний у 2020 році разом із Сергієм Ларіним “винайшов” цілий механізм, що дозволяє кнопкодавити, не натискаючи на чужу кнопку пальцем.

У фракції “Батьківщини” найбільше помічників у Валерія Дубіля — 30. Політик також не часто приходить у парламент. Дубіль пропустив 54% голосувань від початку 2022 року до травня 2023 року.

У фракції “Європейської солідарності” лідирує за кількістю помічників Михайло Бондар. Нардепу допомагають 28 людей. У депутатській групі “Довіра” 27 помічників має Роберт Горват, який підтримав скандальну містобудівну реформу. За цю реформу також проголосував Віктор Бондар, який серед безпартійних нардепів має найбільше помічників — 18. У “Голосі” лідеркою є Соломія Бобровська — 19 помічників.

У кого найменше помічників

Однак не всі народні депутати мають помічників. Від початку роботи парламенту цього скликання ЧЕСНО писав, що серед парламентарів є одинаки. Серед таких нардепів був представник “Слуги народу” Андрій Мотовиловець. Він казав, що не хоче витрачати бюджетні кошти на оплату роботи, яку він може робити сам, але тепер, вочевидь, має іншу думку. У Мотовиловця працюють два помічники, один з яких — за трудовим договором.

Ще у нардепів є практика, коли вони співпрацюють з юристами на волонтерських засадах, але не наймають їх помічниками, бо деякі юристи не хочуть афішувати свої зв’язки з політиками. За словами нардепа від “Голосу” Андрія Осадчука, він співпрацює з деякими юристами на волонтерських засадах.

Під час попереднього аналізу помічників нардепів ЧЕСНО виявив, що не мали помічників у 2021 році лише двоє: п’ятий президент України, чинний депутат із фракції “Європейської солідарності” Петро Порошенко та його колега по фракції Мустафа Джемілєв.

Зараз одинаком є лише Порошенко, а у Джемілєва вже працює 26 помічників. 

Шестеро нардепів працюють лише з одним помічником. До цього списку входить одіозний мажоритарник Олександр Дубінський, якого підозрюють у державній зраді та участі у злочинній організації. За матеріалами слідства, він входив до складу злочинної організації, яку сформувало головне управління генштабу збройних сил Росії, та поширював фейки про вище військово-політичне керівництво України.

Інтереси Дубінського в суді представляє Клим Братківський, який критикував рішення РНБО щодо закриття проросійських каналів 112, ZIK, NewsOne. Одночасно з цим Братківський працює помічником Дубінського на громадських засадах. Співпраця адвоката з Дубінським досить давня — Братківський представляв його інтереси, коли проти нього позивалися Уляна Супрун та Сергій Стерненко.

Одна помічниця у ще одного одіозного мажоритарника з Харкова Олександра Куницького — це колишній автоблогер, який став відомим через свої відео, де показував свавілля патрульних поліцейських. За даними журналістів “Радіо Свобода”, Куницький постачав зарядні станції в тимчасово окупований Крим. Ці станції активно використовувала окупаційна влада для демонстрації розвитку Криму

Допомагає Куницькому в роботі Марина Хромих. Людина з таким самим прізвищем, ім’ям та по батькові працювала в Головному управлінні ДФС у Харківській області. У липні минулого року вона звільнилася з посади головного державного ревізора-інспектора.

У “слуги” Маргарити Шол, яка працює головою підкомітету з питань розвитку базових галузей в агропромисловому комплексі, також одна помічниця за трудовим договором — Тетяна Іванівна Лазарь. За даними системи YouControl, Тетяна Лазарь або ж її повна тезка є керівницею низки аграрних підприємств, які, однак, перебувають у стані припинення діяльності. 

У липні 2024 року ZN,UA публікувало інфографіку та цифри, пов'язані з помічниками депутатів. Вони досить суттєво змінилися, якщо порівняти з нинішнім дослідженням.

Зокрема, на той момент більшість помічників-консультантів депутатів Верховної Ради у парламенті поточного скликання виконували свою роботу на громадських засадах. Таких помічників налічувалося наразі 4355 осіб. Ці 72% помічників працювали без оплати своєї праці з бюджету. 1672 осіб або 28% консультантів-помічників депутатів мали трудові відносини з державою і постійно отримували зарплатню. Про це розповіли експерти аналітичної платформи YouControl у дослідженні, присвяченому роботі помічників депутатів українського парламенту. Як зазначається у звіті, на одного народного депутата припадає приблизно 15 помічників-консультантів. Загалом налічується понад 6000 нинішніх та колишніх помічників народних депутатів поточного скликання. Але пройшло усього декілька місяців, і все змінилося.

Джерело матеріала
loader