Докладну програму ефірів на 24 та 25 серпня публікує корпоративний сайт Суспільного.
На Першому каналі Суспільного мовлення відбудуться премʼєри двох документальних проєктів.
У суботу, 24 серпня, дивіться о 21:00 двосерійний документальний проєкт «Будапешт. Бомба під Незалежність», який розповідає про історію підписання у 1994 році Будапештського меморандуму про ядерне роззброєння України.
У неділю, 25 серпня, о 22:00 — премʼєра першої серії нового документального проєкту «Без вас». Це історії людей з різних громад, які на власні очі побачили та пережили жахіття, що принесли на їхню землю росіяни.
На телеканалі Суспільне Культура 24 серпня з 13:15 дивіться усі 7 серій документального серіалу «Колапс. Як українці зруйнували Імперію зла» — про історичну роль українського народу у припиненні існування Радянського Союзу.
Крім того, у суботу о 19:45 та у неділю о 18:00 на Суспільне Культура вийде український художній фільм «Захар Беркут» (2019), екранізація однойменної повісті Івана Франка.
Також дивіться на каналі Суспільне Культура дві концертні програми 24 серпня:
- о 14:35 — святковий концерт до Дня Незалежності «Єдина Україна», де прозвучать патріотичні пісні знаних українських артистів. Серед них: Павло Зібров, квартет «Гетьман», Іво Бобул, Тетяна Піскарьова, Михайло Грицкан, Ніна Мирвода, Андрій Князь та інші. Ведучі — народний артист України Анатолій Гнатюк та ведуча й організаторка концертів Ірина Коваленко.
- о 22:10 — виступ поета Сергія Жадана із великою програмою «Усі вірші».
24 серпня випуски новин виходитимуть на Першому каналі Суспільного Мовлення та місцевих каналах (Суспільне Київ, Суспільне Львів, Суспільне Житомир тощо) щогодини з 8:00 до 20:00.
Ведучі Суспільне Новини Людмила Павленко, Роман Сухан, Андрій Погорілий та кореспонденти Суспільного розкажуть, як Україна відзначає третій День Незалежності після початку широкомасштабного вторгнення. Зокрема в ефірі розповідатимуть про: Революцію на граніті, Помаранчеву революцію; перший візит Папи Римського в Україну; як в 90-х Україна позбулася усієї важкої стратегічної авіації; про захоплення росіянами острова Тузла та молодіжні протести на захист української мови на Європейській площі в Києві. Суспільне розкаже й про День відновлення незалежності України, а протягом дня кореспонденти мовитимуть наживо з різних регіонів України.
О 20:00 на глядачів Суспільного чекатиме особливий підсумковий випуск новин, який проведуть ведучі Суспільне Новини В'ячеслав Афутін та Майя Підгородецька.
Також у випусках теленовин вийде цикл матеріалів про ключові події та особистостей десятиліть Незалежності, а на ютуб-каналі Суспільне Новини — спецвипуск проєкту «Думка» про сприйняття української ідентичності у різних поколінь. Крім цього, національна інформаційна мережа Суспільного до Дня Незалежності зібрала сімейні фотографії українців, які асоціюються з різними подіями в Україні останніх 33 років. Вони будуть опубліковані на цифрових платформах Суспільне Новини.
З 8:00 до 20:00 дивіться на Першому та місцевих каналах спеціальний ефір інформаційного проєкту «Суспільне. Студія». Заплановані виїзні студії у знакових місцях Києва, Львова та Ужгорода, ввімкнення топових гостей: військових, олімпійських чемпіонів, політиків, дипломатів, волонтерів, акторів та співаків.
У проєкті «Суспільне. Студія» команда покаже історії людей з усіх без винятку регіонів України, на подвигах і буденній праці яких тримається наша Незалежність. Це люди різного віку й професій: ровесник незалежної України, який боронить рідну землю на фронті; поштарка, яка працює під обстрілами; хірург, який щоденно рятує поранених; голова прифронтової громади, яка розвиває свій край; чи дружина полеглого героя, яка відновлює родинний бізнес.
Також команда записала інтервʼю з президентом України 2005–2010 років Віктором Ющенком. Розмову провів Анатолій Єрема.
Команда Суспільне Суми відзняла проєкт «Указ №453. Історія непокори». У стрічці — про один із перших публічних демократичних проявів у незалежній Україні — студентську Революцію на траві, яка завершилася скасуванням президентом Кучмою його указу про об'єднання трьох вишів міста: Сумського державного університету, Сумського державного педагогічного університету ім. Макаренка та Сумського національного аграрного університету. Своїми історіями тогочасних подій діляться учасники протестів: студенти, викладачі, активісти, які в серпні 2004 року відстоювали свої права. Переглянути проєкт у диджиталі можна на ютуб-каналі Суспільне Суми, невдовзі фільм вийде і на місцевих телеканалах.
Команда Суспільне Миколаїв підготувала документальний спецпроєкт-ретроспективу «Незалежність 33. Миколаївщина». Переглянути стрічку можна 24 серпня на ютуб-каналі мовника, текстова версія — у циклі статей на сайті Суспільне Новини. Автори проєкту, заснованого на архівних матеріалах, показали унікальність краю, розповіли, що́ Миколаївщина дала Україні та які місцеві події вплинули на сучасну українську історію.
15 років тому, 22 серпня 2009 року, у Батурині на Чернігівщині урочисто відкрили відреставрований палац гетьмана Кирила Розумовського. В Україні це єдиний збережений та відроджений гетьманський палац. Команда Суспільне Чернігів підготувала спеціальний репортаж у межах проєкту «Важлива розмова», де показує, в якому стані пам’ятка була раніше, як її реставрували, та який вигляд палац має зараз. Дивіться проєкт 22 серпня о 18:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів.
«Працею гартую Незалежність» — такою назвою об’єднані п`ять історій від представників різних ремесел — і давніх, і сучасних. Над проєктом працювала команда Суспільне Тернопіль. Короткі відео дивіться на ютуб-каналі філії.
Тільки завдяки нашій різноманітності та взаємній підтримці ми створюємо сильну і незалежну Україну. Що означає Незалежність і чому незалежність країни починається з кожної людини? Команда департаменту з питань розмаїття, інклюзії та рівних можливостей Суспільного зібрала коментарі з цього приводу від представників різних національних спільнот України. Вони вийдуть 24 серпня на сторінках Суспільного Мовлення й Суспільне Культура у соцмережах.
Новий випуск проєкту «На власні очі», який вийде на ютуб-каналі Суспільне Ужгород 24 серпня, — про значення незалежності України для Німеччини. Дивіться думки про незалежність мера Бамберга, голови благодійного фонду «Звʼязки із німцями за кордоном», голови громадської організації «Німецька молодь Закарпаття» та вимушеної переселенки з України.
Історію про підприємницю та військову Збройних сил України, яка служить у Військово-морських силах України, дивіться у День Незалежності на ютуб-каналі Суспільне Одеса. Олена Грекова — етнічна болгарка з Одеської області, яка залишила успішну підприємницьку діяльність заради того, щоб виборювати незалежність країни.
В ефірі Українського Радіо 23 серпня, о 10:07 напередодні Дня Незалежності і в День Державного прапора України — спеціальний святковий випуск програми Романа Коляди «Амбасадори». В студії — амбасадор борщу та української національної кухні Євген Клопотенко.
У проєкті до Дня Незалежності 24 серпня об 11:07 і о 16:07 з ведучими Романом Колядою й Іриною Ждановою говоритимуть, що таке усвідомлення незалежності, коли приходить усвідомлення, що незалежність треба захищати. Серед інших своїми думками про це з авторами поділяться:
- Пауль Пшенічка, вчитель фізики й астрономії Чернівецького ліцею №1, переможець національної премії Global Teacher Prize Ukraine (2017 року), один із засновників методу проєктно-орієнтованого навчання у школах;
- Віталій Пчолкін, керівник всеукраїнського об’єднання осіб з інвалідністю «Група активної реабілітації»;
- Олесь Доній, учасник Революції на граніті, голова «Центру досліджень політичних цінностей»;
- Михайло Писанець, ветеран, підприємець, керівник ветеранських проєктів у ГО «Центр зайнятості вільних людей»;
- Євген Федосєєнко, ветеран;
- Олександр Лобов, спеціаліст з протимінної діяльності Програми розвитку ООН в Україні.
О 13:35 Роман Коляда підготував програму на тему: «Що їсти… на День Незалежності? Ми знаємо і борщ, і вареники, і сирник… і тисячі інших страв. Але яка може бути головною стравою національного свята, як індичка на День подяки чи паска на Великдень?».
О 17:07 і о 22:07 на хвилях Українського Радіо стартує другий сезон проєкту «Батьки засновники» Наталії Соколенко і Сергія Стуканова. Сезон відкриває програма про Тараса Шевченка за участі Оксани Забужко — письменниці, публіцистки, філософині й авторки легендарної монографії «Шевченків міф України». 24 серпня дивіться цей випуск на ютуб-каналі Українського Радіо.
З 18-ї до 19-ї години гостем студії Українського Радіо буде доктор філософських наук, професор Євген Бистрицький. Ведучий Владислав Красніцький разом з гостем програми кинуть філософський погляд на історичний шлях України за 33 роки незалежності.
На Радіо Культура 24 серпня:
- о 8:00 у програмі «Година класики» слухачі й слухачки почують запис виступу «Ukrainian Freedom Orchestra», зроблений у Варшавській національній опері, саме цим концертом починалося світове турне оркестру 2023 року. Цей художній колектив зібрала Кері-Лінн Вілсон — канадсько-американська диригентка з українським корінням. Оркестр має в складі винятково українських музикантів. Візитівкою оркестру є «Дев'ята симфонія» Людвіга ван Бетховена, в якій «Оду до радості» українські оперні зірки виконали в українському перекладі Миколи Лукаша. Цей твір почують і слухачі Радіо Культура. Ведуча — Наталка Писанка.
- О 12:00 у програмі «Музичні історії» ведуча Світлана Галась розповість, як народжувалися музичні символи української Незалежності. Звучать знакові записи з фондів радіо.
- О 13:00 та о 14:00 у програмі «Година класики» слухачі й слухачки почують ексклюзивні записи колективів Збройних сил України та добірку творів на поезію Тараса Шевченка. Ведуча Наталія Попудрібко.
- О 10:00 та о 17:00 у програмі «Вікенд на Радіо Культура» ведуча Наталя Грабченко в прямому ефірі поспілкується з очевидцями проголошення Незалежності. Народний депутат України кількох скликань Ярослав Кендзьор розповість про таємниці свого відеоархіву, де зафіксовано перебіг історичного дня 24 серпня 1991 року. Із заслуженим юристом України й одним зі співавторів Акта проголошення незалежності Сергієм Головатим поговоримо про те, як саме складався Акт проголошення незалежності України.
- О 21:00 в програмі «Вистава без антракту» прозвучить радіоверсія вистави Миколи Куліша «Маклена Граса» Луганського академічного обласного українського музично-драматичного театру. Цей запис має свою драматичну історію: на час створення радіоверсії частина колективу театру вже залишила окупований Луганськ і переїхала до міста Сєверодонецьк. Нині театр грає на сцені Сумського драматичного театру.
Протягом дня в ефірі Радіо Культура звучатиме поезія Тараса Шевченка «Мені однаково, чи буду…» у виконанні Юрія Прохаська, «Новий закон Архімеда («Не руш моїх кіл…»)» Оксани Забужко в авторському виконанні та вірш «Він в ЗСУ» Максима Кривцова в авторському виконанні.
В українській культурі безліч символів, зокрема музичних, тож і на Майдані Незалежності, і в бомбосховищі українці й українки співають, щоб знайти сили у найтемніший час. Протягом дня 24 серпня слухайте на Радіо Культура знакові композиції, що стали символами України, найголовнішою музикою в історії нашого народу, його духу і прагнень у проєкті «Музичні символи української державності».
На Радіо Промінь:
- 24 серпня стартує проєкт «Музика нашої Незалежності». Кожна пісня — це відлуння наших дій, мрій і зусиль. Як звучатиме Незалежність в майбутньому, залежить від нас, бо Незалежність — у діях кожного.
- Впродовж усього святкового дня звучатимуть найвизначніші українські треки періоду незалежної України, створені з 1991 і до сьогодні. Музичні маркери, за якими можна простежити шлях нашої країни й розвиток рідної музики. Від пісень гурту «Брати Гадюкіни», «Скрябіна», Ірини Білик, «Океану Ельзи» до сучасних «Бумбокса», Монатика, Кozak System.
- Перед кожною піснею звучатиме ідентифікатор і коротка історія треку, яка є містком між сучасним слухачем та музикою певного часу. Серед виконавців першої десятки плейлиста — «Скрябін», Ірина Білик, Тарас Чубай і «Плач Єремії», «Океан Ельзи», «Друга Ріка», «Таліта Кум», KOZAK SYSTEM, «Бумбокс», Pianoboy, Jamala, «Тартак», SHUMEI, «Антитіла», KAZKA, «ТНМК», «Крихітка», Yurcash.
Саме в День Незалежності Радіоточка відзначає свій перший рік роботи: вона розпочала мовлення у 2023 році. Цьогоріч на хвилях Радіоточки — культові пісні, що стали частиною нашої культури та ідентичності. Кожна пісня — це вже історія, кожна нота — це щемкі спогади, а кожне слово — надія на краще майбутнє. Українці по всьому світу мають доступ онлайн до безлічі українських пісень минулих десятиліть, різних музичних напрямів та жанрів на сайті Українського Радіо та у застосунку Суспільне Радіо. Понад тисячу пісень з архівів Суспільного, які записувалися у Будинку звукозапису Українського Радіо виконавцями 60–70-х років, звучать в ефірі. Радіослухачі можуть почути великий пласт української музики, яка замовчувалася в радянські часи й не доходила до слухача.
Святковий випуск «Слей шоу» до Дня Незалежності з ведучою Марією Тучкою — з гостями: Володимир Кохан, ютуб-проєкт «Хащі» та Олеся Котубей-Геруцька, авторка проєкту «Прощавай, імперіє!» на ютуб-каналі Суспільне Культура. З гостями й глядачами пригадаємо шлях до відновлення Незалежності, поговоримо про вчора, сьогодні і про завтра.
22 серпня на ютуб-каналі Суспільне Культура вийде випуск «Прощавай, імперіє!» з Ярославом Грицаком, Меланією Подоляк, Даркою Гірною та Олегом Новіковим про те, як дискусії та сварки можуть обʼєднувати й розділяти українців, і проаналізуємо, до чого тут вплив російської імперії.
Запис трансляції «Деколонізаторок» за 20 серпня з Валентиною Сотниковою та Маріам Найєм вже доступна для перегляду на ютуб-каналі Суспільне Культура. У випуску про незалежність — відповідали на запитання глядачів та зачитували й обговорювали найцікавіші коментарі.
До Дня Незалежності диджитал-команда Суспільного оформлює для соцмереж цитати громадських та культурних діячів. На каналі «До речі» у мережі «Тік-ток» — дивіться відео про книжки про незалежність та історію України, а також як українці відзначають День Незалежності.
Крім цього, дивіться на платформах Суспільного у диджиталі двосерійний фільм «Тисячолітня війна», а наприкінці цього тижня вийде випуск «Artилерії» на ютуб-каналі Суспільне Культура про історію української важкої музики та як на неї вплинула війна.
На платформі унікальних архівних відео та аудіо Суспільне Медіатека — десятки записів, пов’язаних із проголошенням, святкуванням та ставленням українців до Незалежності у різні роки. На платформі вже доступні такі матеріали:
- Телевізійна трансляція доленосного засідання Верховної ради 24 серпня 1991 року Частина 1 та Частина 2.
- Святкування першої річниці незалежності на Софійській площі у 1992 році.
- Випуск телевізійних новин до 5-ї річниці незалежності України у 1996-му році.
- Одіозні особи на параді до Дня Незалежності у 1999 році.
Фото: Суспільне
Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.
Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».