Ющенко Віктор Андрійович: третій президент України
Ющенко Віктор Андрійович — президент України протягом 2005-2010 років, лідер Помаранчевої революції, колишній голова партії “Наша Україна”, голова наглядової ради банку “Альпарі”, бджоляр.
Біографія
Віктор Андрійович Ющенко народився 23 лютого 1954 року в селі Хоружівка Сумської області (Недригайлівський район).
Сім’я
Батьки Ющенка працювали вчителями у звичайній школі. Батько — Андрій Андрійович був учасником війни 1941-1945 років. Значився полоненим табору Освенцим. Після війни викладав англійську мову.
За свідченнями очевидців, він співпрацював з українськими націоналістами. Надавав грошову допомогу і постачав інформацію. Матір, Варвара Тимофіївна, працювала вчителькою фізики і математики. У Ющенка є старший брат Петро, також відомий політик.
Особисте життя
Перша дружина Віктора Ющенка — Світлана Колесник. Подружжя розлучилося в 1997 році. Від першого шлюбу в Ющенка є двоє дітей: Віталіна та Андрій. Після того, як розлучився з першою дружиною, Віктор Ющенко уклав шлюб із Катериною Чумаченко, з якою зустрічався з 1993 року.
Кетрін Клер Чумаченко мала американське громадянство, від якого відмовилась у 2007 році. Преса та громадськість неодноразово висувала звинувачення про співпрацю Чумаченко з американською владою, а також закидали підозри у шпигунстві. У другому шлюбі в Ющенка народилося троє дітей: доньки Софія та Христина, син Тарас.
У Віктора Ющенка є четверо онуків.
Освіта
Віктор Ющенко навчався у Тернополі, в інституті економіки. Спеціальність — бухгалтер, спеціалізація — сільське господарство.
Через 9 років після завершення навчання в інституті Ющенко навчався в аспірантурі Українського економічного науково-дослідного інституту. Він вивчав організацію аграрної галузі народного господарювання. Став автором дисертації про розвиток грошового попиту і пропозиції й успішно захистив її. Ющенку присвоєно наукові звання: кандидат економічних наук, академік Академії економічних наук, академік Української академії кібернетики.
Кар’єра
З 1975 року Ющенко працював бухгалтером у колгоспі. Вже через рік він перевівся на аналогічну посаду в одне з відділень Держбанку. У 23 роки вступив до комуністичної партії. З 1985 року Ющенко працював у відділі Держбанку, який займався кредитуванням сільськогосподарських об’єктів. З 1987 року вже працює в Києві.
На момент проголошення незалежності України Віктор Ющенко вже був досвідченим працівником банківської сфери. Саме його призначили заступником голови правління банку України, який також був пов’язаний з аграрно-промисловою діяльністю. 6 років поспіль Ющенко працював головою українського Нацбанку. У грудні 1999 Ющенко став прем’єр-міністром і пробув на цій посаді півтора року.
Помаранчева революція
Під час президентських виборів 2004 року, які проводилися з жовтня по грудень і були дуже напруженими, Віктор Ющенко висунув свою кандидатуру. Його активно підтримувала Юлія Тимошенко.
Це був час серйозного протистояння між двома кандидатами в президенти: Віктором Ющенком і Віктором Януковичем. Обидва кандидати інкримінували один одному фальсифікацію при підрахунку голосів.
У Києві проходили акції протесту, які тривали більш ніж місяць і отримали назву Помаранчева революція. В країні настала політична криза, тому Верховний суд ухвалив рішення провести вибори повторно. Віктор Ющенко був обраний президентом.
До цього періоду відносять гучний скандал про нібито отруєння Віктора Ющенка діоксином, яке могло статися під час вечері 5 вересня 2004 року.
Ющенко стверджує, що політичні опоненти хотіли вивести його з боротьби за президентське крісло.
Після отруєння з обличчям Ющенка відбулися помітні зовнішні зміни: з’явився набряк шкірних покривів, нариви і нерівності. Їх досі можна розрізнити на фото.
Опоненти Ющенка стверджують, що хвороба була сфальсифікована для того, щоб створити емоційні переваги у вигляді співчуття громадян і вплинути на результати виборів.
За даними соцопитування 2009 року, Ющенка визнали лідером антипатій українців, більшість громадян висловлювали щодо нього недовіру і негатив.
Вибори 2010 року
На президентських виборах у 2010 році Віктор Ющенко не зміг отримати перемогу. Він набрав 5,45 % голосів виборців. Президентом став Віктор Янукович. У 2013 році Ющенка виключили з партії “Наша Україна” за недостатню роботу на боці опозиції та за підтримку Віктора Януковича.
Ющенко після президентського терміну зайнявся питаннями культури. Так, у квітні 2011 року став співголовою Ради з питань розвитку “Мистецького арсеналу” — національного культурно-мистецького та музейного комплексу. Крім цього, у Мін’юсті зареєстрували ГО “Стратегічні ініціативи” — інститут президента Віктора Ющенка. Ця організація створювалася, щоб у рамках її діяльності можна було обговорювати актуальні для України проблеми.
Завершення активної громадсько-політичної діяльності
Після завершення активної політичної діяльності Віктор Ющенко захопився бджільництвом, у 2015 році представляв Україну на з’їзді бджолярів у Польщі.
З 2016 року Ющенко займається розведенням оленів і відновленням етнографічного музею в селищі Безрадичі, де він зараз живе в своєму маєтку. У Безрадичах у Ющенка також є ферма та вітряк.
З травня 2018 року Віктор Ющенко — голова наглядової ради банку “Альпарі”. Це один із найменших банків, зареєстрованих в Україні. Також Ющенко значиться серед співробітників Національного педуніверситету Драгоманова. Він почесний професор та член опікунської ради.
Компромат
Що говорять про Ющенка односельці
На батьківщині Ющенка в селі Хоружівка Сумської області колишнього президента не завжди згадують добрими словами. Він обіцяв п’ять мільйонів робочих місць, а на біржах досі тисячі безробітних. У Хоружівці за ініціативою Ющенка було встановлено копію київського меморіалу «Дівчинка з колосками», присвяченого пам’яті українців, загиблих від голоду в 1932-33 роках.
Односельці Віктора Ющенка згадують, як їх залучили до робіт зі встановлення пам’ятника, але оплату їхньої праці не було здійснено в повному обсязі. Цей красномовний факт говорить сам за себе. Люди, які звернулися за належною їм сумою, пішли ні з чим. Їм пояснили, що монумент вони встановлювали для себе. У Хоружівці за час президентства Ющенка було поновлено дороги і проведено газ. Але, знов-таки, це було зроблено зусиллями сільських жителів, зокрема й матеріальними. Усім, хто хотів, щоб у них в будинку був газ, довелося заплатити по дванадцять тисяч гривень.
“Найдорожчий” президент
У 2017 році Вікторові Ющенку була виплачена сума на утримання розміром 336 тисяч гривень.
Платники податків України віддають 28 тисяч гривень щомісяця, щоб компенсувати довічне утримання колишнього президента.
Пенсійний фонд відмовився коментувати, скільки грошей виплачується іншим експрезидентам країни за минулі роки, оскільки це закрита інформація. Але журналістам вдалося з’ясувати, що за 2017 рік ніхто з колишніх глав держави не отримав грошей на утримання, тим паче довічне. Пільги, компенсації та інші дотації колишнім президентам так само призначені не були.
Засоби масової інформації назвали Віктора Ющенка найдорожчим президентом у буквальному сенсі. Він користується найбільшою кількістю пільг, які, до речі, отримав за указом 2010 року, завізованим особисто Віктором Януковичем. Указ тривалий час був засекреченим, але навіть коли інформацію було оприлюднено, привілеїв Ющенка ніхто не скасував.
Справа Межигір’я і Віктор Ющенко
Статки
Оскільки Віктор Ющенко давно відійшов від політики, він не декларував свої доходи. Найвідоміша декларація, яку опублікував Віктор Ющенко, датована 2009 роком. У зв’язку з дією закону про боротьбу з корупцією, Ющенко дав відомості про своє майно, цінні папери та оприлюднив одержаний прибуток.
Сума доходів, отриманих протягом року, становила на той момент понад мільйон гривень, а заробітна плата – півмільйона гривень.
Ющенко заявив, що прибутків від бізнесу і підприємництва за рік у нього не було, також він не продавав цінні папери і не отримував матеріальних надходжень у вигляді гонорарів, відшкодувань та інших виплат.
За утримання майна, яким володіє Ющенко на українській території, було заплачено 117 тисяч гривень. За нерухомість членів сім’ї – 131 тисяча гривень. І на утримання квартир за кордоном 120 тисяч гривень.
Площа землі, якою володів (чи володіє) Ющенко, становить 131 тисячу квадратних метрів, плюс 1634 квадратних метри земельної власності у членів сім’ї колишнього президента. Крім того, у володінні Віктора Ющенка значилися житловий будинок 657 квадратів і квартира в 372 квадратних метри. На членів сім’ї записана квартира в 300 квадратів. З транспорту був задекларований автомобіль ЗАЗ і мотоцикл “Харлей Девідсон”. Іншими транспортними засобами ні сам Ющенко, ні члени його сім’ї за документами не володіли.
Що ж до цінних паперів колишнього президента, банківських вкладів та грошових коштів, які перебувають у фінансових установах, загальна сума становить понад три мільйони гривень. А також два з половиною мільйони грошових коштів на ім’я членів сім’ї.
Посилання
Сторінка Віктора Ющенка в мережі Фейсбук