Гаджети та додатки, що дозволяють контролювати рівень активності протягом дня, не лише допомагають підтримувати здоровий спосіб життя, а й здатні погіршити психічний стан людини. Як технології для піклування про себе шкодять здоров’ю, з’ясували вчені з Бельгії.
Браслети, які відстежують активність людини та вимірюють показники самопочуття (наприклад, частоту серцевих скорочень), для багатьох стали невід’ємною частиною життя. У дослідженні МДПУ відсоток тих, хто використовує трекери здоров’я, досяг 75%, а частка тих, хто робить це більше двох років, була трохи менше половини.
Фахівці з Льєжського університету в Бельгії вивчили, як фітнес-браслети та додатки-трекери впливають на життя користувачів, та виявили не лише позитивний, а й негативний вплив на самопочуття. Результати дослідження опублікував Journal of Consumer Affairs.
Автори наукової статті провели 30 глибинних інтерв’ю з людьми, які застосовують браслети та додатки, що вимірюють рівень активності протягом дня та оцінюють стан здоров’я. Респонденти, за власними словами, використовували ці інструменти з різними цілями: щоб схуднути, підвищити працездатність, почати вести здоровий спосіб життя і дотримуватися його.
Розрізнялися як цілі, а й «траєкторії залученості», у яких опинялися учасники дослідження. У когось рівень залучення спочатку підвищувався, а потім стабілізувався, у когось починав знижуватися, коли проходив початковий інтерес, а хтось ставав одержимим і витрачав на аналіз власного стану та досягнення переважних показників занадто багато часу та сил.
«Траєкторія», за якої використання трекерів здоров’я ставало нав’язливим, у результаті погіршувала самопочуття людей. Такий ефект був пов’язаний у тому числі зі стресом, який виникав у користувачів, коли ті надмірно серйозно ставилися до показань трекерів, забуваючи про можливі похибки, і прагнули якнайшвидше досягти тієї чи іншої мети, пов’язаної зі здоров’ям та фізичною активністю.
«Оскільки профілактичні медичні технології стають все більш інтегрованими в наше повсякденне життя, вкрай важливо розуміти фактори, які призводять до надмірної залученості та поганого самопочуття, щоб розробники додатків для здоров’я могли зменшити ці ризики», — підсумували автори наукової статті.