Народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк розповів про підготовку та схему ліквідації Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Він заявив, що за контролем на реалізацією цього рішення стояв глава офісу президента України Андрій Єрмак.
На своєму Youtube-каналі парламентар зазначив, що рішення про ліквідацію НАБУ та САП намагаються "приписати" чотирьом людям, які були залучені до цього процесу, але вони є лише виконавцями. Мова йде про: голову фракції "Слуги народу" Давида Арахамію (Железняк вказує, що Арахамія хоч і конструював голосування за цей закон, але не сильно був залучений до цього процесу), депутата від "Слуги народу" Максима Бужанського, який подавав правки до законопроєкту №12414 (Железняк наголошує, що Бужанський виконував виключно технічну функцію), Олега Татарова (депутат зазначив, що він був залучений частково до ліквідації САП та НАБУ, але він не був головний "конструктором" цього рішення), генеральний прокурор Руслан Кравченко (парламентар зазначає, що Кравченко був раніше залучений до цього процесу та писав частину тексту законопроєкту, але він також є виконавцем).
Железняк наголосив, що кінцеве рішення приймав президент, але до цього велась робота, аби його "накрутити" на це. За його словами, посадовцем, який "наговорював президенту, приносив різні публікації, говорив, що переговорив з міжнародними партнерами", є Андрій Єрмак.
"За інформацією моїх джерел, Андрій Єрмак дуже довгий час розповідав і президенту і своєму оточенню, що він має вплив на НАБУ. І це було не зовсім так... Він міг злити інформацію щодо людей, які йому не подобаються, але не міг їх зупинити, якщо вони, умовно, переслідують чи розслідують людей, які подобаються Андрію Єрмаку. І ця ситуація так чи інакше почала виходити очевидно з під контролю на двох кейсах. Перший, це пан Кириленко (голова АМКУ), який вже має дві підозри від НАБУ є людиною Єрмака. І друга, найбільша очевидна, ситуація, це була історія з Олексієм Чернишовим", — заявив Железняк.
За словами депутата, пізніше президент почав ставити обʼєктивні запитання і запитуватись, чи немає злої ролі голови його офісу. Потім Єрмак та Зеленський домовились, що новий генпрокурор отримає контроль за НАБУ та САП, щоб зберегти "тих людей, яких треба зберегти".
Железняк розповів, що лакмусовим папірцем для влади стала історія з непризначенням голови БЕБ та обшуками у Віталія Шабуніна. На обидва кейси була слабка реакція ЄС, і у Києві вирішили, що можна проводити більш серйозні речі. Після цього Єрмак почав готувати операцію.
"Нагнітання відбувалося, воно мало перед собою достатньо велике підгрунтя. Відбулися ще активні дії НАБУ щодо розслідування деяких корупціонерів, в тому числі, за моєю інформацією відбувалося і обшуки одного відомого ексзаступника офісу президента, який зараз проживає в Німеччині. І далі відповідно принесли тому ж самому президенту інформацію, що НАБУ ось-ось вже буде вручати підозру і самому Міндічу, який так чи інакше достатньо близька людина до пана президента і навіть є в якомусь в сенсі його партнером" — розповів депутат.
Железняк розповів, що у вечір перед голосуванням Єрмак запевняв, що погодив законопроєкт з американцями, а депутатам усе представили так, ніби республіканці вимагають прийняття закону №12414. Проте після голосування виявилось, що партнери незадоволені, у ЗМІ вийшли критичні публікації, і в країні почались протести.
За словами парламентаря, зараз Єрмак намагається вирішити проблему та скинути її або на парламент, або на свого заступника. Він наголосив, що публічної реакції голови офісу на проблему досі немає. Проте тепер саме він несе відповідальність, щоби максимально швидко усе виправити.
"Від Єрмака прям дзвонили деяким народним депутатам. Він якраз переконував "Батьківщину" голосувати за цю історію. Він гарантував безпеку деяким високим політичним чинам. Тож, це і його була історія", — розповів він.
Чому саме тепер Банкова злетіла з котушок? У чому силовики Зеленського звинуватили НАБУ й САП, щоб прикрити політичну операцію ліквідації незалежності антикорблоку? Відповіді на ці питання шукайте у статті Інни Ведернікової "Облава на НАБУ й САП. Президент Зеленський за крок до авторитаризму".