Арахамія Давид Георгійович: голова найбільшої фракції в парламенті
Арахамія Давид Георгійович – український політик, голова фракції “Слуга народу”, колишній бізнесмен, волонтер, багатодітний батько.
Біографія
Давид Арахамія народився 23 травня 1979 року в місті Сочі (Російська Федерація). Відомий також під псевдонімом Девід Браун.
Сім’я
Після народження Давида його батьки переїхали в Гагру (Республіка Абхазія, Грузія). Звідти їм довелося втікати від російсько-грузинської війни. Тоді Давиду було 12 років. Родині довелося поневірятися: спершу поїхали в Латвію, потім у російську Пемзу. Зрештою осіли в українському Миколаєві.
Батько Арахамії – вчитель, мати – косметолог.
Особисте життя
Давид Арахамія двічі одружений. Нинішню його дружину звуть Вікторія. Крім цього, він багатодітний батько: подружжя виховує шістьох дітей.
З першою дружиною Давид розлучився, через те, що багато працював, стосунки сильно погіршились. Однак із першою дружиною Арахамія зберіг дружні стосунки, вона спілкується з його новою обраницею Вікторією. Жінки з дітьми навіть разом їздять відпочивати.
Освіта
Школу Давид Арахамія закінчував уже в Миколаєві. Вищу освіту здобув у Європейському університеті (магістерський ступінь). Вивчав економіку. Пройшов програму Professional Management в Open University London.
Кар’єра
Спершу Давид Арахамія почав працювати в консалтинговій компанії, а згодом заснував свій бізнес.
Бізнес
У 2002 році Давид Арахамія заснував власну компанію, яка належала до сфери ІТ – TemplateMonster. Компанія займалася розробкою сайтів. Уже в 21-річному віці Арахамія завдяки бізнесу міг дозволити собі купити квартиру.
Компанію Арахамія продав у 2013 році за 100 мільйонів доларів. До цього вона була представлена у низці країн. Сам Давид деякий час жив і працював у Сполучених штатах Америки.
Волонтерство та громадська діяльність
Коли в Україні почався Майдан, Давид Арахамія продав весь бізнес у США і повернувся на Батьківщину. Тут він став активним учасником протестів у Миколаєві, а згодом волонтером.
У 2014 році Давид Арахамія працював над сайтом зі збору коштів для екіпірування десантників (79-а бригада). Згодом це переросли в ініціативу “Народний проєкт”, яка стосувалася волонтерської діяльності.
Наприкінці літа 2014 року Давид Арахамія отримав посаду в Миколаївській обласній державній адміністрації – став радником голови з питань волонтерської діяльності. Згодом працював у Міністерстві оборони України: спершу уповноваженим міністра з питань закупівель, далі радником очільника Міноборони й головою Ради волонтерів при міністерстві.
Є одним із засновників Асоціації народних волонтерів України. Був куратором так званого “волонтерського десанту”.
У 2019 році став членом наглядової ради концерну “Укроборонпром”. Призначений президентом Володимиром Зеленським.
Давид Арахамія – співзасновник компаній «МВА-Центр» та «Українське агентство експорту та інвестицій», громадської організації «Міжнародний центр стратегій безпеки та оборони».
Політика
У політику Давид Арахамія прийшов в 2019 році, коли став народним депутатом від партії “Слуга народу”. Більше того, він очолив пропрезидентську фракцію, яка стала найбільшою, в парламенті. Арахамія – голова Миколаївської обласної організації партії.
У Верховній Раді Давид Арахамія очолює підкомітет з питань нагляду за діяльністю державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, правоохоронних органів, правоохоронних органів спеціального призначення та розвідувальних органів (входить у Комітет з питань нацбезпеки, оборони та розвідки).
Також очолює депутатську групу зі зв’язків з США.
Компромат
Заява про воду в Крим
У 2020 році в ефірі телеканалу “Прямий” Давид Арахамія заявив, що відновлення подачі води в Крим можливе. Після цього Арахамія нарвався на суспільну критику та викликав обурення українського та кримсько-татарського політикуму. Зокрема представники Меджлісу кримських татар назвали це “здачею народу”.
Згодом Арахамія вибачився за свої слова й пояснив, що мав на увазі. Він підкреслив, що погодився б на компроміс щодо Криму, якби Росія відвела війська з Донбасу. Політик наголосив, що висловив свою особисту думку, однак офіційно питання у фракції в такому ключі не обговорювалося.
“Корабельна сосна”
Влітку 2020 року Давид Арахамія разом з іншим членом фракції Олександром Корнієнком втрапив у сексистський скандал. І хоч сам Арахамія нічого не говорив, а тільки кивав співрозмовникові Корнієнку, його критикували не менше.
Політики обговорювали зовнішність своєї колеги Ірини Аллахвердієвої. Олександр Корнієнко відзначив, що вона “баба робоча, як корабельна сосна”. Додав також, що пані Ірина красуня. Давид Арахамія кивав колезі на знак згоди. Ситуація потрапила на відео. Політики не думали, що камери вже пишуть.
Давид Арахамія заявив, що був на той момент дуже втомлений і “просто хотів зникнути з того місця”, говорити колезі, що так говорити про жінок не можна, у нього не було сил, говорить депутат.
Порушення дрес-коду
У Верховній Раді Давид Арахамія зарекомендував себе як порушник дрес-коду. Це стосується в основному його взуття. Давид не любить носити туфлі, а надає перевагу кросівкам. Їх він взуває і парламент.
Сам Арахамія коментує, що в Раді колеги навіть дали йому прізвисько “кросівки”, бо жодного разу не бачили його в туфлях. Арахамія має велику колекцію кросівок: 40-45 пар.
Загалом Арахамія у “Слузі народу” славиться вільним стилем гардеробу.
Скандал через паркування
Навесні 2021 року Давид Арахамія порушив правила паркування, лишивши свою автівку на зебрі. Через це він отримав штраф від патрульних. Арахамія свій вчинок пояснив. Його він виправдав негодою, мовляв, у всьому винен сніг, бо через нього депутат не побачив дорожньої розмітки.
Арахамія підкреслює, що штраф сплатив, а патрульним навіть подякував. Також він скаржиться, що в містах просто не створені умови для нормального паркування. Фото Арахамії, який став “героєм парковки”, розмістили в соцмережах. Машину політика зафіксували прямісінько на світлофорі біля Офісу Президента.
Конфлікт із Анною Скороход
На одному із сесійних засідань Давид Арахамія та його колега по фракції Анна Скороход висунули один одному взаємні звинувачення.
Арахамія звинуватив Скороход у тому, що вона неодноразово пропонувала іншим депутатам грошову винагороду за певні дії. Це стало його відповіддю на емоційну промову Скороход, яка заявила, що її чоловіка затримали за її політичну позицію. Арахамія збирався ініціювати виключення колеги із фракції.
Давид Арахамія та детектор брехні
У 2019 році Давид Арахамія разом із іншими членами фракції “Слуга народу” пройшов тест на поліграфі. Політиків запідозрили в умисному блокуванні антикорупційного закону та отриманні за це попередньо хабарів.
Щодо Арахамії, щоправда, звинувачення в корумпованості не лунали. Він навіть не був членом комітету з питань фінансів, членів якого перевіряли. Арахамія як лідер фракції вирішив показати приклад, якщо вже в “Слузі народу” виникли певні тертя.
Крім цього, Арахамія отримував повістку з НАБУ. Він мав свідчити за фактами хабарництва своїх колег.
Скандал через елітну подорож
Навесні 2021 року Давид Арахамія здійснив елітний вояж на Мальдівські острови. Парламентар відзначив, що поїздка “коштувала копійки”, тому він свою відпустку не декларував.
Фото з відпочинку Арахамії опублікував політолог Андрій Смолій. Як він зазначив, «доки країна поступово знов занурюється в «червоні зони», а скандалів стає все більше», Арахамія «відривається» на дорогих курортах. Голова фракції “Слуга народу” відпочивав в одному з найдорожчих готелів Amary Havodes на острові Тінадхоо. Однак сам Арахамія заявив, що за готель віддав смішну суму – трохи більше двох тисяч гривень.
Арахамія та Іванісов
Інтелектуальний локдаун
давид Арахамія був підданий жорсткій критиці після своєї заяви про “інтелектуальний локдаун”. Багато хто не зрозумів значення такого карантину. З’явилося багато жартів з різними назвами для локдауну в Україні.
Глава фракції Слуга народу Давид Арахамія пояснив концепцію інтелектуального локдауну: регіони будуть виходити з жорстких обмежень залежно від рівня захворюваності коронавірусом на місцях.
Арахамія про скорочення армії
Скандальною також стала заява Давида Арахамії про скорочення солдатів в українській армії. Однак парламентар всі звинувачення спростував, підкресливши, що його слова вирвали з контексту.
Статки
Згідно з декларацією за 2020 рік, Давид Георгійович Арахамія отримав за рік у парламенті зарплату в розмірі майже 160 тисяч гривень. Підприємницька діяльність принесла йому більш ніж 4.5 мільйона гривень. 870 тисяч гривень політик отримав від відчуження майна.
У політика є заощадження: майже 650 тисяч гривень та 26 тисяч доларів на банківських рахунках. Готівкою Арахамія має 650 тисяч доларів, 100 тисяч євро. Спільно з дружиною він має ще 2 мільйони гривень, 250 тисяч доларів та 100 тисяч євро.
Арахамія декларує дві квартири, два нежитлові приміщення, дачний будинок та чотири земельні ділянки. На дружину зареєстровано ще три квартири, будинок та земельну ділянку.