Гравітаційний ефект Місяця спричинить пришвидшення обертання Землі 9 і 22 липня, а також 5 серпня 2025 року – кожен з цих днів триватиме на 1,3-1,5 мс менше звичних 24 годин, повідомляє LiveScience. Учені пояснюють це зміною положення супутника щодо земної осі, що впливатиме на швидкість на суто науковому рівні та залишиться непомітним для пересічної людини.
На тривалість доби впливають також інші чинники – зміщення маси на планеті, рухи води, сезонні процеси, геофізичні події, наприклад, землетруси, і навіть танення льодовиків, збільшили тривалість дня в середньому на 1,33 мс за останнє десятиліття. Поодинокі катаклізми також можуть вносити невеликі корективи: наприклад, японський землетрус 2011 року скоротив день на 1,8 мксек; сезонні зміни маси поверхні під час росту листя теж впливають на швидкість обертання. За словами геофізика Річарда Холма з Ліверпульського університету, вплив змін сезонної маси особливо помітний у літній період, коли рослинність у північній півкулі переміщує масу далі від осі обертання.
Загалом, дні на Землі з часом стають довшими – близько мільярда років тому доба тривала лише 19 годин, але Місяць поступово віддаляється від планети, і гравітаційний вплив зменшується. Водночас останні десятиліття демонструють нові тенденції: у 2020 році вчені зафіксували, що Земля обертається швидше, ніж будь-коли з моменту початку вимірювань у 1970-х. Найкоротший день за всю історію спостережень був п’ятого липня 2024 року, коли тривалість доби була на 1,66 мілісекунди меншою за норму.
Попри всі ці зміни, годинники на Землі не змінюються – вони фіксують сталу добу в 86 400 секунд. Тільки якщо розбіжність між астрономічним часом і Всесвітнім координованим часом (UTC) перевищує 0,9 секунди, Міжнародна служба обертання Землі (IERS) може додати або відняти “високосну секунду”, щоб синхронізувати системи.
Нові дані з Центру космічних польотів NASA та дослідників з університетів США і Великої Британії свідчать про ймовірний зв’язок між рівнем кисню в атмосфері та динамікою магнітного поля Землі. Аналіз геологічних порід показав, що великі зміни в магнітосфері супроводжувалися підвищенням кисню. Хоча пряма залежність між атмосферою й магнітосферою поки не доведена, науковці вважають, що це відкриття може стати ключем до вивчення умов, необхідних для виникнення життя на інших планетах.