Хоч президент Володимир Зеленський залишається популярним у США, рівень його підтримки серед американців за два роки значно знизився. У Штатах все більше переважає думка, що скептицизм щодо Зеленського випливає з росту невдоволення та сумнівів через керівника його офісу Андрія Єрмака, пише у своїй колонці для "Української правди" ексрадник Дональда Трампа (2016, 2020) та Джей Ді Венса (2022) Стів Кортес.
"Хоча Єрмак ще не дуже відомий у Сполучених Штатах, для тих, хто добре знає масштаб його влади й тактику, ризики для репутації зростають — як для самого Зеленського, так і для України в цілому", — пише Кортес.
За його словами, нещодавня стаття Politico під назвою "З Вашингтона досить Андрія Єрмака" з не менш різким підзаголовком "Головний помічник президента України затримує реалізацію планів Києва щодо співпраці з американськими урядовцями" викликала глибоке здивування у тих, хто працює на найвищих щаблях медіа й політики у США. Причина у тому, що Politico в цілому дуже позитивно висвітлює діяльність Зеленського. Цим медіа володіє німецька компанія, і воно "майже завжди є надзвичайно надійним інструментом зв'язків з громадськістю американської правлячої еліти, тобто підтримує корпоративні інтереси, а також нібито мудру зовнішню політику Вашингтона".
Кортес пише, що Politico системно просуває все більшу залученість Штатів у російсько-українській війні. І те, що це "упереджене" медіа так відкрито виступило проти Єрмака, якого вважають "співпрезидентом" Зеленського, стало дивовижним для виборців, які поділяють принцип "Америка перш за все" Трампа і Венса.
Ексрадник Трампа вказує, що найбільш проблематичним питанням щодо Єрмака є постійні, обґрунтовані твердження про системну корупцію, яка, за словами Кортеса, постійно оточує главу ОП. Він навів приклад, коли правоохоронці розслідували корупцію віцепрем’єра Олексія Чернишова, мали достовірні докази його збитків державі на млрд гривень та рекомендували усунути його з посади на час слідства, а Єрмак "відмовився звільнити цього скандального чиновника, який продовжує працювати під тінню підозри".
"В американців подібні заголовки викликають обурення. Попри те, що Сполучені Штати мають найбагатшу й найбільшу економіку у світі, державний борг там досяг рівня справжньої кризи", — зазначив Кортес.
За його словами, зараз більшість представників робітничого класу Америки не можуть оплатити свої особисті рахунки, і ідея надсилати величезні суми коштів і техніки у далеку Україну не знаходить серед них широкої підтримки, особливо якщо отримувачів допомоги підозрюють у корупції. Окрім цього, пише Кортес, Єрмак також "став вирішальним чинником у звільненні героїчного генерала, який очолював оборону України з 2022 по 2024 рік, – генерала Валерія Залужного". За словами автора колонки, глава президентського офісу "відсторонив людину, яка користувалася надзвичайною повагою і яку настільки впевнено вважали не пов’язаною з корупцією, що генерал Залужний мав неймовірний рівень підтримки у 92%".
Кортес, посилаючись на опитування громадської думки початку 2025 року, продовжує, що на тлі багатьох підозр щодо Єрмака Залужний "упевнено випереджає Зеленського у потенційній президентській гонці". І задається питанням, як Америці довіряти уряду, який "звільняє Залужного, але залишає Чернишова". Стосовно підтримки України серед американських партій Кортес пише, що демократи в основному підтримують майже необмежену допомогу, а республіканці дотримуються обережнішої політики та закликають Вашингтон зосередитися на внутрішніх проблемах. Водночас Єрмак обʼєднує обидві партії, які зазвичай ворогують.
"У дивному сенсі, я думаю, ми, американці, повинні подякувати Андрію за те, що він забезпечив нам необхідні моменти єдності! Бо маємо винятковий випадок двопартійної згоди: нашу глибоку недовіру і неприязнь до цього корумпованого персонажа – Єрмака", — вказує він.
Кортес зазначає, що питання оборони України стає більш гострішим на тлі посилення атак як з боку Москви, так і з боку Києва. Через це "добропорядні громадяни України" заслуговують на лідерів, які зможуть забезпечити повноцінну американську фінансову та військову підтримку, а також активно шукатимуть мирне рішення, на яке погодяться як Україна, так і Росія.
Водночас Штати, за словами Кортеса, можуть залишатися найважливішим і найнадійнішим союзником України лише тоді, коли український уряд "буде гідним довіри, прозорим і переконливим". Він пише, що жертви українців надихнули весь світ, і вони щодня ризикують життям у героїчній боротьбі за свою країну.
"Внесок Америки також є вагомим, особливо у фінансовій сфері та в обміні розвідданими. Мужні українці, озброєні американською зброєю і підкріплені безпрецедентними розвідувальними та технологічними можливостями США, зуміли дати відсіч значно більшій армії та державі. Щоб це партнерство продовжувалося, системна корупція просто не може тривати, а такі ненадійні маніпулятори за лаштунками, як Андрій Єрмак, не повинні залишатися на вершинах української влади", — резюмував Кортес.
Нагадаємо, це вже четверта критична публікація стосовно Єрмака. Раніше з подібними тезами виходили дві статті у Politico, а також про роль керівника ОП в українській політиці писали в The Economist. Співрозмовники вказують, що зараз в офісі Зеленського у пріоритетному порядку зайняті пошуком джерел та замовника матеріалів.