Залужний Валерій Федорович: колишній головнокомандувач ЗСУ
Залужний Валерій Федорович — з липня 2021 по лютий 2024 р. обіймав посаду головкому ЗСУ. Майже два роки проявляв ефективність у командуванні Збройними силами України на фронті проти російських окупантів
Біографія
Валерій Федорович Залужний народився 8 липня 1973 року в місті Новоград-Волинський Житомирської області.
Освіта
Залужний виріс в гарнізоні, мріяв про військову кар'єру з дитинства.
Після закінчення школи №9 рідного Новограда-Волинського в 1989 році Валерій вступив до місцевого машинобудівного технікуму. У 1997 році Залужний закінчив загальновійськовий факультет інституту сухопутних військ міста Одеса.
Через десять років отримав другу вищу військову освіту в стінах Національної Академії оборони. Тут він вивчав бойове застосування механізованих і танкових з'єднань.
Крім того, у Валерія є й цивільний диплом про вищу освіту. У 2020 році він пройшов магістерську програму з міжнародних відносин в Острозькій академії.
Наприкінці 2023 року в Одеській юридичній академії він захистив кандидатську (науковий ступінь доктора філософії) дисертацію з права.
Сім'я
Валерій одружений з Оленою Залужною. Вона працює в «Укргазбанку». У подружжя є дві доньки. Старша продовжила військову династію. Станом на лютий 2020 року вона служила в Київському гарнізоні. Молодша — навчається в Одесі, мріє стати лікарем.
Кар'єра
Після закінчення навчання в Одеському інституті сухопутних сил Залужний пройшов шлях армійського офіцера від командира взводу до командира батальйону.
У 2007 році Валерій був призначений на посаду начальника штабу — першого заступника командира 24-ї окремої механізованої бригади в місті Яворів Львівської області. Потім до 2009 року він очолював цю бригаду. Наступні два роки Валерій був командиром 51-ї окремої механізованої бригади.
Залужний брав участь у бойових діях на Донбасі. За словами самого Валерія, для нього війна почалася в липні 2014 року, коли він був призначений заступником командира сектора «С» у Донецькій області. Він встиг також побувати на чолі майже всіх угрупувань, які там створювалися.
Потім Валерій дослужився до звання начальника штабу Об'єднаних сил. Крім того, в 2018 році Залужний був першим заступником командувача ООС.
Про мобілізованих в перші дні війни командувач зізнавався, що з ними часом було складно. Адже вони були не такими, як він читав в статуті. Але водночас Залужний зазначив, що «саме вони, своїм життям і кров'ю, зробили те, що маємо — ворога зупинили, і зараз ми стоїмо на своїх позиціях ... Це їх заслуга».
З початком бойових дій у Залужного повністю змінилося ставлення до простого солдата.
«Це, мабуть, 2014 рік. Серпень. Потім Дебальцеве. Якось неспокійно було. Відчуття постійної загрози. В душі і в серці... Здавалося, що буде ще гірше, ніж було в 2014-му.
Досить добре закарбувався в пам'яті 25-й батальйон, який я заводив туди, в район Дебальцеве, розставляв на позиції. Перші бої, перші втрати», — згадував Залужний.
Він також в інтерв'ю розповів, що на Донбасі важко було і командирам. «Проводиться певна емоційна закостенілість, не завжди позитивний імунітет. Виконувати бойові завдання і бути батьком солдату не кожен зможе».
Ще в 2017 році він став начальником штабу — першим заступником командувача військами оперативного командування «Захід». На цій посаді Залужний відповідав за бойову підготовку. У тому ж році йому було присвоєно звання генерал-майора.
Під час його перебування на посаді ВСУ звільнили, зокрема, селище Південне у підконтрольній російським гібридним силам Горлівки і просунулися вперед поблизу Волновахи.
Наприкінці 2019 року Валерій прийняв командування Оперативним командуванням «Північ». Коли Залужний очолив ОК «Північ», за словами самого, воно було найкращим в українській армії. Воєначальник назвав ряд причин, які підтверджують його слова. Так, основу цього оперативного командування складають бригади колишнього 8-го армійського корпусу.
З самого початку війни на Донбасі вони були самими боєздатними. Ці бригади мали кращу військову підготовку і прийняли на себе перший удар бойових дій.
27 липня 2021 роки після відставки Руслана Хомчака з поста головнокомандувача ЗСУ президент Зеленський призначив на цю посаду Залужного.
За словами прессекретаря президента Сергія Никифорова, причиною звільнення Хомчака стало те, що між Міністерством оборони та ЗСУ була відсутня синергія.
За інформацією ЗМІ, Хомчак конфліктував з головою Міноборони Андрієм Тараном. Сам Хомчак це заперечував. За даними головного редактора видання «Цензор.нет» Юрія Бутусова, суперечки між Хомчак і Тараном виникали через контракти на Іл-76 і медичні питання. За словами Бутусова, командування СБУ нібито подало проти Тарана п'ять позовів.
Як відзначають журналісти «Радіо Донбас.Реалії», які поспілкувалися з офіцерами головнокомандувача ЗСУ називали одним з найбільш відкритих генералів. За їх словами, Залужний розуміє проблеми солдат і молодших офіцерів і «не вважає, що зірочки на погонах — привід бути пихатим.
З початку повномасштабного російського вторгнення в Україну генерал ефективно очолював українські сили оборони. Завдяки його діям противник не зміг захопити столицю та інші великі міста на кордоні (крім Маріуполя та Херсона). Залужний успішно керував операціями зі звільнення Харківської та Херсонської областей).
Завоював в українському народі загальне кохання та прізвисько "Залізний генерал". Навіть після усунення з посади у Залужного залишився найвищий у країні рівень довіри серед українців.
Журнал "Time" назвав Головкому ВСУ одним із найвпливовіших людей у світі 2022 року. Вже після звільнення з посади голови української армії нагороджено званням "Героя України".
За однією з версій, причиною відставки генерала Залужного в лютому 2024 року був конфлікт з керівництвом країни, яке було невдоволено забуксованим контрнаступом 2023 року і відсутністю військових планів на 2024 рік.
Декларація
Новий головком ВСУ не має власної нерухомості. Його дружині належить три земельних ділянки (0,02; 0,15 і 2,32 га) в селищі Овідіополь Одеської області. Там же у Олени є житловий будинок (62,9 кв.м).
У лютому 2011 року Валерій придбав за 126,8 тисячі гривень автомобіль Chery Tiggo T11 2010 року випуску. Олена Залужна з лютого 2019 року їздить на Nissan Patrol 2005 року випуску. Машина обійшлася їй в 205,5 тисячі гривень.
За 2020 рік генерал-майор ЗСУ заробив в сукупності 570,9 тисячі гривень. Його дружина поповнила сімейний бюджет на 617 тисяч. Грошові активи (банківські рахунки та готівкові кошти) Валерій Залужний в декларації не відобразив.
Після початку повномасштабного вторгнення електронні декларації військовослужбовців залишилися поза загального доступу.