Завод на Дніпропетровщині, який потрапив у скандал з виробництвом неякісних боєприпасів, продовжить постачання для ЗСУ. Таку заяву зробив на брифінгу 2 травня керівник Агенції оборонних закупівель Арсен Жумаділов.
Як пояснив Жумаділов, підприємство не є ключовим постачальником і не впливає критично на загальні обсяги поставок.
За його словами, нині агенція закуповує 120-мм міни щонайменше у чотирьох виробників. Водночас завод, на якому виявили порушення, не є ані найбільшим, ані основним постачальником. Затримання керівництва не призвело до зупинки виробництва, а процеси на підприємстві вже перебудовано. Партії з рекламаціями відкликано, претензій до нової продукції немає.
Жумаділов підкреслив, що АОЗ працює з усіма ключовими українськими виробниками і не має підстав припиняти контракти лише через неякісні партії. На його думку, це може спричинити закриття підприємства, що зашкодить обороноздатності країни. Він додав, що у випадках без серйозних підстав для закриття має проводитися робота над помилками, а не повне припинення контрактування.
Торік у листопаді Міноборони проводило розслідування причин нештатного спрацювання 120-мм мін. Як раніше повідомляла прокуратура, у 2024 році завод на Дніпропетровщині уклав з АОЗ договір на понад 11 млрд грн. За цим контрактом підприємство мало постачати великі партії 120-мм мінометних пострілів. Однак експертиза встановила, що під час виробництва використовувалася суміш порохів, один з яких не призначений для цієї зброї, що призвело до нестабільної роботи заряду. Крім того, у боєприпасах були виявлені дефектні капсулі-запалювачі, що викликало осічки.За даними ЗМІ, з фронту було відкликано понад 100 тисяч боєприпасів. Журналісти пов’язують ситуацію з приховуванням проблем на виробництві військовими представництвами Міноборони.
29 квітня Офіс генпрокурора повідомив про підозри чотирьом фігурантам справи: генеральному директору заводу, його першому заступнику, чинному начальнику групи контролю якості та екскерівнику військового представництва. Їм інкримінують перешкоджання діяльності ЗСУ, що призвело до тяжких наслідків.
Нагадаємо, на початку листопада 2024 року ЗМІ опублікували відео, на якому військовий розповідає про проблеми з мінами. При цьому медіа писали, що проблема стосувалася різних ділянок фронту і тисяч мін. Згодом стало відомо, що Міноборони розпорядилося забрати з фронту всі неякісні мінні постріли українського виробництва, які або не долітали до ворога, або не вибухали взагалі. За даними ZN.UA, йдеться про відкликання щонайменше 100 тисяч мін, чого вистачило б на пів року економного витрачання.
При чому скарги на міни почали з’являтися на початку листопада. І лише 21 листопада Міноборони нарешті скликало велику нараду з цього приводу за участі представників офісу президента. Під час наради, з виступів представників МОУ та Мінстратегпрому, і стало відомо, що у міністерстві відсутня система контролю якості перед постачанням продукції до ЗСУ.