3 травня - яке сьогодні свято, що не можна робити, все про цей день
3 травня у світі відзначають Всесвітній День свободи преси, День Сонця та Міжнародний день дикої коали. Віряни вшановують пам’ять святого преподобного Теодосія Печерського. До Нового року залишилося 242 дні.
Яке сьогодні церковне свято
Сьогодні, 3 травня, віряни вшановують пам’ять святого преподобного Теодосія Печерського. Один із найвизначніших святців у християнському світі та засновник монастирської традиції на Русі. Його життя стало яскравим прикладом духовного зростання, відданості Богові та служіння людям. Він народився в кінці XI століття в родині благочестивих батьків і в юному віці вирушив до Києва, аби стати ченцем.
Теодосій приєднався до монастиря на горі Печерськ, заснованого святим Антонієм Печерським, який став для нього духовним наставником. Його глибока молитва, смиренність та любов до ближніх швидко сприяли його популярності серед братії. Теодосій став настоятелем монастиря після смерті святого Антонія і розвинув монастирське життя, яке стало центром духовного і культурного життя Київської Русі.
Під його керівництвом Печерський монастир значно процвітав. Теодосій не лише забезпечував його необхідними ресурсами, а й укріплював духовні традиції, вводячи строгі правила для ченців. Його практики аскези, посту та молитви стали основою чернечого життя, яке він бачив як шлях до глибокої єдності з Богом.
Святий Теодосій був відомий своєю мудрістю та глибокими проповідями, які сприяли духовному розвитку людей. Він багато уваги приділяв не тільки духовній освіті, а й культурному розвитку, сприяючи становленню монастирів як центрів науки і мистецтва на Русі.
Теодосій став символом духовної сили і аскетизму, і його вплив на християнську Русь був надзвичайно значущим. Його смерть 1074 року не стала кінцем його великої справи, бо його спадщина живе донині, а його приклад надихає численні покоління вірян.
Що не можна робити 3 травня
- Не можна голосно святкувати, веселитися — день має бути присвячений молитві та роздумам, а не веселощам.
- Забороняється важко працювати — рекомендується утримуватись від важкої фізичної праці або будь-яких зайвих фізичних зусиль.
- Не слід пити алкоголь — це час для молитви.
Народні прикмети і традиції на 3 травня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день. Наприклад, ясна та тепла погода на 3 травня — до гарного літа; холодний вітер 3 травня — до дощового літа; дощ 3 травня — буде дощове літо; туман вранці — до теплої і сонячної погоди влітку; захід сонця червоний — до вітряної погоди.
В народі 3 травня носило назву Федір Пустельник. Це свято пов’язане з вшануванням святого Федора Пустельника, одного з великих християнських подвижників, який прославився своєю аскезою, молитвою і відокремленим життям у пустелі.
Як назвати дитину, яка народилася 3 травня
Сьогодні іменини святкують Тимофій та Петро. Талісманом людини, народженої 3 травня, є соколине око. Цей камінь є одним із природних дорогоцінних каменів. З давніх-давен вважалося, що соколине око здатне посилювати інтуїцію і внутрішнє сприйняття людини.
Історичні події 3 травня
1481 — найбільший із трьох землетрусів стався на острові Родос і спричинив приблизно 30 000 жертв.
1568 — розгнівані жорстоким наступом іспанських військ на форт Керолайн, французькі війська спалюють форт Сан-Матео та вбивають сотні іспанців.
1616 — Луденський договір завершує громадянську війну у Франції.
1715 — повне сонячне затемнення видно в Північній Європі та Північній Азії, як передбачав Едмонд Галлей з точністю до чотирьох хвилин.
1783 — російська імператриця Катерина II заборонила указом селянам Лівобережної України та Слобожанщини переселятися з місць останньої ревізії: відбулось закріпачення селян.
1791 — Надзвичайний Сейм Речі Посполитої прийняв Конституцію 3 травня — другу конституцію в Європі (після Конституції Пилипа Орлика 1710-го року) і третю у світі (після Конституції США). У Польщі цей день відзначається як національне свято.
1808 — Фінська війна: Швеція втрачає фортецю Свеаборг.
1815 — Неаполітанська війна: Йоахім Мюрат, король Неаполя, зазнав поразки від австрійців у битві при Толентіно, вирішальній битві війни.
1841 — Нова Зеландія оголошена британською колонією.
1880 — відкрито перший в Україні львівський кінний трамвай.
1991 — у столиці Намібії підписана «Віндхукська декларація», що закликає уряди держав всього світу забезпечувати свободу преси і її демократичний характер. За рішенням ЮНЕСКО визначений як Всесвітній день свободи преси.
1995 — указом Президента Л.Кучми встановлено перший після 1991 року орден України — Богдана Хмельницького.
2004 — протестантські церкви, що існували в Нідерландах протягом сотень років роздільно, об'єдналися в Протестантську церкву Нідерландів.
2014 — створено добровольчий батальйон «Айдар».
