НАТО чи армія ЄС: Чи потрібно створювати нову військову силу для Європи
НАТО чи армія ЄС: Чи потрібно створювати нову військову силу для Європи

НАТО чи армія ЄС: Чи потрібно створювати нову військову силу для Європи

Щодо нових безпекових альянсів у Європі, то обговорення створення армії ЄС слід розглядати не тільки в контексті поточної геополітичної ситуації, а й з огляду на минулі інвестиції та заплановані заходи для зміцнення оборони Латвії.

Латвія є членом як НАТО, так і ЄС, і, беручи участь в обох організаціях, ми прагнемо збалансувати ресурси, враховуючи, що збройні сили діють як "єдиний комплект сил". Ми повинні забезпечити ефективність і уникати дублювання.

Нашою безпековою основою є колективна оборона НАТО, тому впровадження стратегії наступальної оборони НАТО в Латвії вже реалізується через збільшену військову присутність НАТО в Балтійських країнах і Польщі, виконуючи функції армії Європейського Союзу.

Читайте також
Китай може отримати все

У 2024 році розмір бойової групи НАТО було підвищено до рівня бригади, і НАТО працює над елементами командування і контролю, готовими до бою, а також над виконуваними планами оборони, які постійно тренуються. Яскравим прикладом є навчання "Steadfast Defender" 2024 року, що мали на меті перевірити плани регіональної оборони, сумісність і боєздатність за участю 90 000 військових з усіх держав-членів НАТО.

Ці інвестиції та навчання не можна недооцінювати. Сили союзників розміщені в Латвії та регулярно беруть участь у спільних військових навчаннях із збройними силами Латвії для посилення сумісності.

Водночас, враховуючи глобальну геополітичну ситуацію, європейські країни повинні залишатися єдиними і прагматичними у зміцненні своїх оборонних можливостей. Це вимагає оцінки вже зробленої роботи для посилення безпеки та зміцнення своєї позиції як регіонального стовпа в межах НАТО.

З точки зору оборонного сектору Латвії, створення єдиної армії ЄС є непотрібним. Процес її створення був би тривалим, а досягнення бажаних результатів неможливе достатньо швидко, щоб задовольнити поточну безпекову та геополітичну ситуацію. Ресурси, доступні на національному та міжнародному рівнях, були б неефективно розподілені між двома окремими напрямами, що робить створення такої армії малоефективним.

Натомість Європі необхідно продовжувати зміцнювати стримування та бойові можливості на східному фланзі ЄС, а також розвивати європейську оборонну промисловість і технологічну базу, використовуючи наявні інструменти та нормативні рамки. Виділення часу та ресурсів на нові формати, що суперечать існуючим структурам, не є найбільш ефективним підходом. Створення армії ЄС — не єдиний спосіб, яким Європа може брати на себе більшу відповідальність за свою безпеку.

Зараз критичний момент для ЄС — Європа повинна продемонструвати свою здатність діяти. Це включає збільшення оборонних бюджетів, стратегічні інвестиції в оборонну промисловість, інтеграцію малих і середніх підприємств у ланцюги постачання, розробку і впровадження нових технологій та інновацій, зменшення бюрократичних бар'єрів, оптимізацію використання ресурсів і покращення готовності до криз.

ЄС має знайти способи фінансувати зростаючі оборонні потреби, зберігаючи фінансову стабільність у Європі.

Для забезпечення миру європейські країни повинні брати на себе більшу відповідальність за свою безпеку. Проте участь Сполучених Штатів у наданні гарантій безпеки залишається також вкрай важливою.

Україна наразі має найбільшу та найдосвідченішу армію в Європі, і Україна дуже добре розуміє російську загрозу. Ми вже можемо багато чому навчитися з досвіду України. У найближчому майбутньому Україна повинна стати набагато тісніше інтегрованою в європейську безпекову архітектуру. Росія не зможе становити значну загрозу іншим країнам Європи, якщо вона не отримає контроль над Україною.

Наразі немає ознак того, що США або інші союзники можуть вивести свої війська з Балтійських країн. Однак останні події підтверджують, що, незалежно від майбутнього рівня підтримки з боку США, Латвія повинна продовжувати зміцнювати спроможності національних збройних сил.

Читайте також
Як Україна може стати ключем до створення нової європейської сфери впливу

Латвія повинна розвивати спроможності в усіх сферах — на землі, на морі, в повітрі, в логістиці та кіберпросторі. Пріоритетами національних збройних сил є повітряна та берегова оборона, збільшення вогневої потужності, придбання бойових машин піхоти, закупівля та виробництво боєприпасів, а також удосконалення систем дронів і контрдронів. Ми несемо відповідальність за захист не лише Латвії, а й кордону ЄС та НАТО.

Рішучість і єдність є вирішальними — це критичний момент для термінового посилення військових спроможностей.

Коментар отримано під час підготовки спецпроєкту LIGA.net "Між Трампом та Кремлем. Як Європа готується зміцнювати оборону без США".

Хочете стати колумністом LIGA.net – пишіть нам на пошту. Але спершу, будь ласка, ознайомтесь із нашими вимогами до колонок.

Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net
Джерело матеріала
loader
loader