Вірус папіломи людини: як уберегтися
Вірус папіломи людини: як уберегтися

Вірус папіломи людини: як уберегтися

Вірус папіломи людини: як уберегтися

Рекомендації дали експерти.

Кожного року близько 13 мільйонів людей, зокрема, підлітки, інфікуються вірусом папіломи людини (ВПЛ). Однією з основних причин розвитку багатьох видів онкологічних станів, зокрема раку шийки матки, є ВПЛ. Експерти з Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) та ЮНІСЕФ розповіли, як захиститися від ВПЛ та коли треба вакцинуватися.

Як відбувається інфікування ВПЛ

ВПЛ – це надзвичайно поширений вірус, який може спричинити розвиток різних видів раку в жінок і чоловіків. 

Існує понад 200 штамів вірусу, але найбільшу загрозу для людини становлять так звані високоонкогенні штами, особливо типи 16 і 18.

«Більшість людей інфікуються ВПЛ після початку статевого життя. Для передачі вірусу не обов'язковий секс із проникненням, достатньо генітального контакту. Симптоми можуть виникнути навіть через багато років після контакту з інфікованою людиною, тому не завжди можна визначити, коли саме сталося зараження. Також можлива передача ВПЛ від матері до дитини під час пологів», – йдеться у повідомленні.

Як захиститися від ВПЛ

Експерти пояснили, що найкращим способом профілактики ВПЛ є вакцинація.

«Рекомендований вік для щеплення — 9-14 років, проте зробити його можна й пізніше. Вакцинація здатна запобігти до 90% випадків раку шийки матки. Вона також захищає і хлопців, і дівчат від інших ВПЛ-асоційованих онкозахворювань, зокрема ротової порожнини, горла, органів аногенітальної ділянки, а також кондилом», – йдеться у повідомленні.

Також знизити ризик інфікування ВПЛ допоможуть:

  • регулярні обстеження в гінеколога (для жінок віком від 21 до 65 років);
  • правильне використання латексних презервативів.

Вакцина проти ВПЛ: як вона діє

Щеплення проти ВПЛ допомагає організму виробити антитіла, які розпізнають вірус при зараженні й блокують його.

«Медикаментозного лікування ВПЛ не існує, тому профілактика — єдиний ефективний захист», – пояснили експерти.

В Україні вакцину проти ВПЛ поки що не введено до Національного календаря профілактичних щеплень. Але можна вакцинуватися або власним коштом, або в межах місцевих програм: деякі міста та громади періодично закуповують вакцину або ж отримують її як гуманітарну допомогу для щеплення дівчат 9-14 років, інколи — з гендер-нейтральним підходом.

Хлопці, старші дівчата та дорослі можуть вакцинуватися у приватних закладах власним коштом або придбавши цю вакцину в аптеці.

Які вакцини проти ВПЛ є в Україні

В Україні доступні такі вакцини проти ВПЛ:

  • «Церварикс» (виробник GlaxoSmithKline, Бельгія): від двох найбільш онкогенних типів ВПЛ — 16 та 18;
  • «Гардасил» (виробник Merck, США): крім 16 та 18, захищає ще від типів 6 та 11, які є найпоширенішою причиною виникнення аногенітальних кондилом (бородавок);
  • Нещодавно зареєстрували вакцину «Гардасил 9», яка захищає від дев’яти типів ВПЛ: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 та 58.

Чи можуть бути побічні ефекти після вакцинації проти ВПЛ

Експерти підкреслили, що вакцина пройшла ретельні клінічні дослідження. З 2006 по 2023 роки щеплення отримали понад 270 мільйонів людей у всьому світі.

Побічні ефекти вакцини проти ВПЛ є легкими та загальними для багатьох вакцин, як-от проти дифтерії та правця.

«Після вакцинації людина може відчувати болючість, почервоніння або припухлість у місці введення вакцини (плече), лихоманку, запаморочення, нудоту, головний біль, втому, біль у м’язах або суглобах», – йдеться у повідомленні.

Чому треба вакцинуватися проти ВПЛ у віці 9-14 років

Вакцинуватися проти ВПЛ найдієвіше у віці від 9 до 14 років, оскільки:

  • Імунітет формується до контакту з вірусом. Вакцина запобігає зараженню, але не лікує вже наявну інфекцію. Тому її важливо вводити до початку статевого життя.
  • Вища імунна відповідь у дітей та підлітків. Це означає кращий і триваліший захист.
  • Підвищена вразливість у підлітковому віці. У дівчат до 18 років шийка матки має зону трансформації епітелію, яка є особливо чутливою до вірусу папіломи людини.

Так, для отримання рекомендацій щодо щеплення потрібно звернутися до свого сімейного лікаря або педіатра.

«Медичний фахівець складе індивідуальний графік вакцинації та дасть відповіді на всі запитання», – йдеться у повідомленні.

Раніше фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, які щеплення повинна мати дитина, яка йде до школи або дитячого садка.

Важливо! Ця публікація заснована на останніх та актуальних наукових дослідженнях у сфері медицини та має виключно загальноінформаційний характер. Публікація не може бути підставою для встановлення будь-яких діагнозів. Якщо ви захворіли або потребуєте діагнозу, зверніться до лікаря!

Джерело матеріала
loader
loader