В Україні з 1 січня 2025 року діє нова система оцінювання повсякденного функціонування особи. Зокрема, змін зазнали і підходи до встановлення інвалідності. У пресслужбі Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) розповіли, чи завжди після видалення органу встановлюється інвалідність.
Чи встановлюють інвалідність після видалення органу
У МОЗ пояснили, що втрата органу сама по собі не завжди означає значні обмеження у повсякденному житті. Інвалідність встановлюється не за фактом хірургічного втручання, а за рівнем порушень функціонування організму після нього.
«Апендектомія (видалення апендикса) – поширена операція, яка суттєво не впливає на життєдіяльність людини. Після відновлення людина може нормально працювати, займатися повсякденними справами, тому інвалідність у такому випадку не встановлюється», – йдеться у повідомленні.
Але, наприклад, ампутація обох нижніх кінцівок суттєво впливає на здатність людини пересуватися, виконувати повсякденні дії та працювати без сторонньої допомоги.
«У таких випадках інвалідність встановлюється безстроково», – сказали у МОЗ.
У відомстві підкреслили, що якщо після оперативного втручання людина не має значних обмежень у повсякденному функціонуванні, інвалідність їй не встановлюють.
«Якщо ж втрата органу або частини тіла суттєво впливає на можливість самостійного життя, інвалідність може бути встановлена», – резюмували у МОЗ.
Людина, яка проходить оцінювання повсякденного функціонування експертною командою, має право запросити представника. Нагадаємо, хто може ним бути.