Дослідник релігії Бред Оніші: «Багато християнських націоналістів шанують Путіна, бо бачать у ньому лідера, який захищає свою націю»
Бред Оніші виріс у нерелігійній сім’ї в Південній Каліфорнії, але у 14 років навернувся до євангелізму в мегацеркві в рідному місті. У 20 він був одружений і керував молодіжною релігійною групою з двохсот студентів. Після семи років служіння він вирішив здобути ступінь магістра богослов’я в Оксфорді. Незабаром після прибуття в Оксфорд він змінив свої погляди й почав вивчати релігію як дослідник.
Зараз Оніші є ведучим подкасту Straight White American Jesus, викладачем Університету Сан-Франциско та автором книги «Готуючись до війни: екстремістська історія білого християнського націоналізму. Що далі?». В ексклюзивному інтерв’ю для «Детектора медіа» він розповів про те, як християнський націоналізм у США пояснює події, що відбуваються зараз у його країні, та підхід Трампа до російської агресії проти України.
— Для людей по цей бік Атлантики концепція християнського націоналізму та її вплив на сучасну політику США, як внутрішню, так і зовнішню, здається дещо сюрреалістичною. Тож як фахівець у цій галузі чи не могли б ви коротко пояснити цю концепцію для аудиторії, яка, можливо, не дуже добре про неї обізнана, а також пояснити, чому важливо говорити й знати про неї в контексті подій, що відбуваються в Сполучених Штатах?
— Чудове запитання. Християнський націоналізм — це насамперед культурна ідентичність, яку приймають американці. Це спосіб розповісти історію про себе і про нашу країну. Ця історія говорить про те, що ця країна була заснована як християнська нація, і це «місто на пагорбі» (слова Христа з Нагорної проповіді, вжиті в тому значенні, що справжні християни живуть наче на пагорбі — їхні гріхи видні всім і Богу також; пізніше концепцію такого життя застосовували християнські проповідники в Америці — «ДМ»), що означає, що воно обране Богом для того, щоб відігравати особливу роль в історії людства. Християнські націоналісти вважають, що ті, про кого йдеться, є справжніми спадкоємцями бачення заснування Сполучених Штатів. І як такі вони вважають, що християнство повинно займати привілейоване місце у нашій публічній площині, в нашій політиці, економіці та культурі. Християнські націоналісти часто ностальгують за часами, коли, на їхню думку, країна була великою, тобто за часом, коли більше людей були християнами, коли країна була менш різноманітною в релігійному та расовому відношенні та коли християнство було беззаперечним маркером культурної ідентичності, який можна було побачити на публіці з точки зору його впливу на нашу політику.
Вплив християнського націоналізму на сучасну політику США величезний. Люди, які є християнськими націоналістами, підтримували Дональда Трампа протягом останніх трьох виборчих циклів у великій кількості. Насправді християнський націоналізм часто є найкращим предиктором того, чи підтримує хтось Трампа, чи ні. Це означає, що якщо ви ізолюєте всі інші змінні та просто ставите комусь запитання, які ідентифікують його як християнського націоналіста, то це дуже хороший провісник того, що він підтримає Дональда Трампа. Християнський націоналіст скаже, що він вважає, що уряд США повинен оголосити Сполучені Штати християнською нацією. Вони вважають, що державні школи повинні викладати Біблію у своїй навчальній програмі. Вони вважають, що церква повинна мати право вето на політику уряду тощо.
- Читайте також: Що таке християнський націоналізм та як він впливає на політику США
І останнє, що важливо для тих, хто живе по той бік Атлантики, це те, що християнський націоналізм є формою американської винятковості. Це спосіб для людей стверджувати, що Сполучені Штати відрізняються від усіх інших країн, особливо від Європи. Сказати, що Європа — це інше, вона має іншу історію. Але Сполучені Штати були засновані з особливою метою, на відміну від Європи. І наша християнська природа — це те, що нас відрізняє. Європа давно відійшла від Бога, а ми є справжніми спадкоємцями Божого плану для цього світу, і це означає, що ми маємо особливі стосунки з Ізраїлем. Можна ще багато чого сказати, але християнський націоналізм є рушійною силою в нашій політиці. Це один зі способів, завдяки якому Дональд Трамп підтримує свою популярність.
Він наповнив свій кабінет міністрів християнськими націоналістами, включаючи Піта Хегсета (міністра оборони США — «ДМ»), Метью Вітакера (постійного представника США при НАТО — «ДМ»), Крісті Ноем (міністерка внутрішньої безпеки США — «ДМ») і багатьох інших. А спікер палати представників Майк Джонсон є відкритим і радикальним християнським націоналістом найвищого ступеня. Тому, якщо ви хочете зрозуміти американську політику, ви повинні розуміти християнський націоналізм.
— Це дуже гарне пояснення, яке ми намагалися зробити у статті, яку ми підготували для української аудиторії, про те, що це за явище. Але у всіх матеріалах, які ми переглянули з цією метою, ми помітили, що концепція християнського націоналізму в американському випадку не дуже часто згадується в ситуації російської агресії проти України… Чи можемо ми застосувати цю концепцію щодо підходу Трампа до цього питання? Якщо так, то як це здійснюється і як християнський націоналізм у США пов’язаний із підходом Трампа до цього питання?
— Християнські націоналісти — це й прихильники християнської винятковості, але вони водночас є націоналістичними. І що вони скажуть, так це те, що Бог створив світ для різних людей і груп, щоб вони могли формувати спільноти й розвивати свій власний спосіб життя. Отже, коли Бог створив Адама і Єву, і Бог створив увесь світ, він завжди планував, що вони розійдуться по різних куточках світу і створять свої спільноти, і ці спільноти з часом стануть націями. Отже, Божий план для світу полягає в тому, щоб існували окремі нації з кордонами, різними способами життя, різними культурами, різною їжею і всім іншим. Вони скажуть, що одна з проблем Сполучених Штатів полягає в тому, що ми відмовилися від власного способу життя і власної культури, і саме тому ми повинні закрити кордон. Ось чому ми повинні депортувати людей. Ось чому ми повинні забрати країну у тих, хто на неї не заслуговує, чи то іммігранти, чи то мусульмани, чи хто завгодно.
Що стосується Росії, багато християнських націоналістів шанують Володимира Путіна, тому що бачать в ньому лідера, який захищає свій народ. Який нібито є прихильником християнських цінностей і духовної спадщини, і який твердо ізолює свій спосіб життя і свій народ від впливу Європи, глобалістів і тих, хто хотів би змішати й втрутитися в російський спосіб життя. І тому, коли Путін нападає на Україну задля християнського націоналізму, це справа Путіна і частина його стилю ведення світових справ. (І я особисто не згоден з усім цим, не хвилюйтеся, в жодному разі). Тож вони думають, що якщо Путін каже, що Україна є частиною Росії і він хоче забрати її у Європи, глобалістської «ліберастської» Європи, ЄС, який готовий дозволити відкриті кордони й біженців, і щоб геї у ньому були лідерами, і все таке інше, то це не наша справа, як Сполучених Штатів. І ми повинні захищати й звеличувати таких лідерів як Путін, які розвивають цей традиційний спосіб життя і захищають свій народ. Деякі християнські націоналісти навіть кажуть, що вони б хотіли, щоб Путін очолив країну, а не Джо Байден чи Камала Гарріс, тому що він принаймні захищає його народ. Отже, християнські націоналісти дійсно розглядають агресію Путіна проти України як спробу захистити Росію від впливу демонічних і сатанинських сил в ЄС, і саме тому, коли Трамп дружньо ставиться до Путіна, християнські націоналісти підтримують його.
- Читайте також: «Вічне та канонічне». Як імперія привласнила собі українське православ’я
— Коли ми також дивимося на риторику щодо цього конкретного поняття, ми також помічаємо певну, як ми її називаємо, деескалаційну риторику, що означає, що зовнішньополітичний підхід США на зараз зосереджується на припиненні вогню, зупинці насилля тощо. Отже, коли ми говоримо про цей антинасильницький вимір такої риторики, чи пов’язаний він, на вашу думку, також із тенденціями християнського націоналізму? Чи можемо ми також застосувати його до такої американської риторики?
— Ну, я думаю, що риторика деескалації з боку наших лідерів відіграє окрему функцію нашого президента, який не хоче говорити нічого негативного про російського президента і суперечити йому або якось протистояти йому публічно. Заклик до Росії припинити агресію був би згубним для нашого президента з багатьох причин. Тому один зі способів, яким християнські націоналісти можуть виправдати свою риторику, — це сказати: «Послухайте, все, про що ми просимо — це припинити бойові дії. Ми просто хочемо миру. Ми просто хочемо, щоб люди перестали вмирати. Хіба ми просимо занадто багато?». І тоді замість того, щоб подзвонити Путіну і сказати: «Чому б вам просто не припинити бойові дії та вторгнення? Чому б вам не зупинити спробу захопити Україну?», вони викличуть Зеленського в Овальний кабінет і скажуть: «Чому б вам не зупинитися прямо зараз? Ти подякував? У чому проблема?».
- Читайте також: Або США йде, або Зеленський. Американські медіа та російська пропаганда — про зустріч в Овальному кабінеті
Тому я думаю, що це вторинна функція бажання нашого президента бути на боці Путіна і своєрідної підривної риторики, яка зовні закликає до миру, але насправді намагається захистити інтереси російської агресії.
— Ви трохи торкнулися цього в інших своїх відповідях, але я хотів би більше зосередитися на тому, як ще християнський націоналізм зараз відображається у зовнішній політиці США, окрім України, окрім Ізраїлю, про який ви згадали, і, можливо, щодо питання депортації та імміграції. Які ще є сигнали, де ви бачите, що християнський націоналізм присутній у теперішній зовнішній політиці США?
— Я думаю, що найкращий спосіб зрозуміти християнський націоналізм і зовнішню політику в США — це зрозуміти бажання повторити те, що робить Віктор Орбан в Угорщині. Те, що Віктор Орбан говорить в Угорщині, це те, що він хоче протистояти комунізму попередніх десятиліть, звичайно. Але, опираючись комунізму, він не хоче обирати лібералізм і капіталізм, які є панівною моделлю з 1989 року. А отже Орбан обирає угорський націоналізм. Він відмовляється приймати біженців. Він не хоче бачити в країні неугорців. Він хоче, цитую, «захистити угорський спосіб життя і зберегти його недоторканним, без плям, без інфекції». Саме так християнські націоналісти бачать Сполучені Штати.
Обкладинка книги Бреда Оніші «Готуючись до війни: екстремістська історія білого християнського націоналізму. Що далі?»
Вони хочуть створити ситуацію, коли Сполучені Штати будуть вільні від присутності тих, кого вони вважають несправжніми американцями. І з точки зору зовнішньої політики саме тому ми бачимо ізоляціонізм і саме тому ми бачимо протекціонізм. Це тому, що християнські націоналісти бачать у Трампі того, хто скаже світові: «Ми не зацікавлені в тому, щоб вітати вас у нашій країні, і ми не зацікавлені в тому, щоб захищати вас або бути провідною світовою державою, яка допоможе тим, хто протистоїть тоталітаризму, авторитаризму або агресії», як у випадку з Путіним. «Ми не збираємося вас захищати та не збираємося вас вітати. Ми просто збираємося розвивати свій власний спосіб життя, окремий від вас, і ви повинні робити те ж саме і не стояти у нас на шляху. А якщо ви станете на нашому шляху, то ми будемо агресивними або піднімемо для вас тарифи».
- Читайте також: Трамп кліпнув першим. Як США вибираються з тарифної пастки, яку самі створили
В іншому випадку ми просто хочемо ізолюватися і створити свій власний спосіб життя. Ось чому наша зовнішня політика ізоляціонізму є зворотним боком прагнення до масових депортацій. І це, звичайно, дуже нерозумно і дуже недалекоглядно. Така політика не передбачає багато речей, включаючи те, як переплетені глобальні ринки й економіки, як це ставить під загрозу багатьох людей тощо. Але ви можете чітко побачити християнський націоналізм в ізоляціоністській зовнішній політиці уряду Трампа.
— І моє останнє головне питання: що вже реалізовано з порядку денного християнських націоналістів під час другого терміну Трампа? І що ви очікуєте, що буде реалізовано в найближчому майбутньому? Ми також зробили статтю щодо «Проєкту 2025» і пояснили, як він став інструментом зокрема для християнських націоналістів у адміністрації Трампа, для реалізації цих ідей. Тож чи не могли б ви з вашої експертної точки зору розповісти про те, що було реалізовано до цього часу і що ви очікуєте реалізувати в найближчому майбутньому?
— Я думаю, що найкраще розуміти «Проєкт 2025» як політичне бачення американського християнського націоналізму. Він окреслює широке бачення, а також шляхи, якими уряд повинен нав’язати американському народу своє розуміння сім’ї, статі та гендеру, торгівлі, всього, що можна собі уявити. Тому найкращий спосіб зрозуміти, що вже було реалізовано з точки зору порядку денного християнських націоналістів, — це відстежити, які аспекти «Проєкту 2025» були прийняті. І це містить і тарифи, але також те, що уряд Сполучених Штатів заявив, що в країні існує лише дві статі — чоловіча й жіноча, і неможливо ідентифікувати будь-яку іншу стать у вашому паспорті... Це найкращий спосіб зрозуміти християнський націоналізм в політиці Трампа, і я очікую, що все це буде тривати й надалі.
- Читайте також: Насправді у Трампа є план. Що таке «Проєкт 2025», який формує нову американську реальність
Головною фігурою (їх кілька, але є головна), яка має масштабне бачення християнсько-націоналістичного порядку денного, є Рассел Воут з Управління з питань управління та бюджету (OMB). Саме він фактично є головним архітектором реалізації «Проєкту 2025». Звісно, він не єдиний християнський націоналіст — в адміністрації Трампа є ціла група таких людей. Ще один — Джей Ді Венс, дуже консервативний католик, який близький до Кевіна Робертса, очільника Heritage Foundation, що й опублікувала «Проєкт 2025». Джей Ді Венс написав передмову до нової книги Робертса і має з ним як професійні, так і особисті стосунки. Найпростіший спосіб відстежити все це — подивитися, які елементи «Проєкту 2025» уже були втілені адміністрацією Трампа.
І останній коментар, який я зроблю тут, полягає в тому, що за своєю сутністю «Проєкт 2025» — це бачення виконавчої влади, яка не контролюється іншими гілками влади. Бажання полягає в тому, щоб президент, по суті, міг робити все, що йому заманеться, незалежно від того, що скажуть Конгрес або суди. І ідея полягає в тому, що якщо можна позбутися влади адміністративної держави, федеральних агентств, федеральної робочої сили, якщо можна їх прибрати, то можна буде робити все, що завгодно, без перешкод у вигляді демократичних процесів і перевірок. Неважко здогадатися, що «Проєкт 2025» — це м’який переворот для виконавчої влади, яка не підлягає жодному демократичному контролю в уряді Сполучених Штатів. І мета, таким чином, полягає в тому, щоб переконатися, що одна людина, президент, може змінити країну в безпрецедентний спосіб, не маючи спротиву з боку політики, або закону, або рішення суду, або будь-якою іншої перешкоди на його шляху. Християнські націоналісти вірять, що країна знову стане великою, що глибинна держава, бюрократи й ліберали в наших інституціях не зможуть стати на шляху людини, яку вони обрали, і тому «Проєкт 2025» — це про необмежену виконавчу владу.
Фото: bradonishi.com
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.

