Орбан Віктор: Прем'єр-міністр Угорщини і глава партії "Фідес"
Орбан Віктор — починав політичну кар'єру як демократ, противник радянських військ в Угорщині, а потім скотився в авторитаризм і став "троянським конем Путіна в Європі"
Біографія
Віктор Орбан народився 31 травня 1963 року в місті Секешфехервар, Угорщина.
Освіта
Після отримання атестата зрілості в 1981 році Віктор відправився служити в армію. Потім він вступив на юридичний факультет Університету Етвеша Лоранда в Будапешті. Написав дисертацію про польський рух "Солідарність". В кінці 1980-х років Орбан отримав стипендію Фонду Сороса, за якою відправився до Великобританії. В Оксфорді він вивчав історію англійської ліберальної філософії.
Сім’я
Батько Віктора був агроінженером, пропагандистом соціалістичної робітничої партії. Після краху соціалістичної системи пристосувався до нових реалій та став підприємцем, сколотивши багатомільйонні статки. Мати політика працювала логопедом.
У 1986 році Віктор одружився зі своєю однокурсницею Аніко Леваї. З 2010 року вона є членом редакції гастрономічного журналу Magyar Konyha. З 1989 по 2004 рік у подружжя народилося п'ятеро дітей: чотири дочки та син.
Гаспар — єдиний син Віктора до 2014 року був футболістом. Виступав на позиції півзахисника. Особливих успіхів не домігся і через травму у 22 роки завершив кар'єру. Грав за другу команду "Відеотона", провів три матчі за клуб "Академія Ференца Пушкаша".
Після цього Орбан-молодший виїхав до Уганди, де зайнявся благодійністю. У 2019 році перебрався на Туманний Альбіон, щоб вступити до військової академії в Сандхерсті. Навчання оплачувалося з бюджету угорського оборонного відомства.
Кар'єра
Після закінчення університету з 1987 по 1989 рік Віктор був співробітником Міністерства сільського господарства та продовольства. Молодий випускник юрфаку працював стажистом-соціологом в Інституті підготовки управлінських кадрів.
У 1989 році Орбан прославився на всю країну. На церемонії перепоховання тіла експрем'єр-міністра Імре Надя молодий чоловік виголосив полум'яну промову, в якій закликав до проведення вільних виборів і виведення радянської армії з країни.
Роком раніше Віктор став одним з творців партії Фідес ("Союз молодих демократів"). У 1990 році він вперше був обраний депутатом Національних Зборів (парламенту). Потім протягом наступних шістнадцяти років Орбан ще чотири рази обирався на парламентських виборах.
До 1993 року партія управлялася колегіальним органом, але потім Віктор став її одноосібним керівником, перетворивши з ліберальної в правоцентристську, а потім і в консервативну. У 1995 році до абревіатури Fidesz додалося MPP (Угорська Громадянська партія).
Влітку 1998 року Фідес перемогла на виборах, а її 35-річний лідер зміг сформувати свій перший уряд. За чотири роки прем'єрства Орбан домігся скорочення держборгу на 6% (до 55 %). Його уряд запровадив сімейні податкові пільги, студентські кредити, підтримував молодь у придбанні житла. Саме при Орбані Угорщина стала членом Північноатлантичного Альянсу. Також він запустив процес посилення влади глави Кабінету міністрів.
Попри це через чотири роки Віктор і його політисила програли чергові вибори та пішли в опозицію на цілих вісім років. У 2002 році Фідес влилася в консервативну Європейську народну партію, а сам Орбан став одним з десяти заступників глави політсили.
У квітні 2010 року після того, як Фідес набрала більш ніж половину голосів виборців (52,7%), новий парламент очікувано обрав Орбана на посаду Прем'єр-міністра. Після цього ще тричі Фідес перемагали на виборах, а Віктор затверджувався в кріслі очільника уряду.
Друге пришестя на політичний Олімп Орбана ознаменувалося обмеженням свободи преси, підривом незалежності судової системи та багатопартійної демократії, відкатом від демократії. Навесні 2019 року Фідес була виключена з Європейської народної партії.
На 2023 рік Віктор керує урядом найдовше в Європі — 13 років.
Крім політики й влади ще однією пристрастю Віктора є футбол. Він з дитинства захоплювався цим видом спорту і навіть грав на скромний клуб "Фельчут". Вже ставши високопоставленим політиком він спонсорував рідну команду і перейменував її в "Академія Ференца Пушкаша (названа на честь найвідомішого угорського футболіста). У 1983 році Віктор зіграв невелику роль футболіста в угорському серіалі.
Орбан настільки любить футбол, що навіть засідання уряду переносяться через тренування самого Орбана або важливий матч. Першою поїздкою у якості голови уряду було відвідування в Парижі фіналу чемпіонату світу.
Компромат
Viktátor — поєднання слів Viktor і dictator. Так називають Орбана політичні опоненти, а також ряд західноєвропейських і американських ЗМІ через його автократичний, диктаторський метод управління.
Журналісти відзначали, що в країні проходять вільні, але нечесні вибори. Опозиції не дають місця в державних ЗМІ, незалежні теле- і радіостанції ліквідовані. Так, під час передвиборчої кампанії 2022 року опонент чинного глави Кабінету міністрів отримав лише п'ять хвилин ефірного часу на держканалах.
Уряд Орбана часто звинувачують у корупції. Відзначається, що його зять, батько, однокурсник та інші наближені дуже швидко стали найбагатшими людьми Угорщини. Оточення Орбана порівнювати з оточенням Путіна з тією лише різницею, що перші отримують дотації з Євросоюзу.
Після поразки на парламентських виборах 2002 року Орбан зажадав перерахунку голосів, але нарвався на критику міжнародних спостерігачів. Його розкритикували за те, що державне телебачення явно підігравало "Фідес" під час передвиборчої кампанії.
У 2015 році в розпал міграційної кризи європейські країни звинуватили Угорщину в жорстокому поводженні з мігрантами, відправленні багатьох з них в Західну Європу, щоб викликати симпатії ультраправих в країнах Західної Європи.
Кабінет Орбана став першим в Угорщині, який визнав, що країна частково несе відповідальність за Голокост, і принесло за це вибачення. Проте Віктор назвав Міклоша Хорті, угорського соратника Гітлера, який керував країною за часів Другої світової війни, «видатним державним діячем».
У лютому 2019 року Міжнародний комітет Освенцима звинуватив Віктора в тому, що він спотворює політику пам'яті про Голокост. За інформацією фахівців угорський голова уряду намагається приховати з національної свідомості причетність його країни до переслідування і депортації угорських євреїв в нацистські табори смерті.
Також у 2019 році уряд Орбана розпочав кампанію проти Університету Центральної Європи (CEU), який заснував Джордж Сорос. Глава угорського уряду звинуватив мільярдера-філантропа в спробі підірвати європейську культуру і національну ідентичність Угорщини, і зажадав закрити університет.
Цей крок викликав критику з боку західних урядів та правозахисників, які вважали, що Орбан обмежує свободу академічної думки та порушує права університету. Слід зазначити, що він сам в молодості був стипендіатом Фонду Сороса.
Влітку 2022 року Віктор потрапив у расистський скандал. Він заявив, що угорці не змішана раса, і не хочуть нею ставати. Пізніше Прем'єр уточнив, що мав на увазі культурний аспект.
Ще в середині 2010-х років Віктор зблизився з президентом Росії Володимиром Путіним, зокрема, для забезпечення угорців низькими цінами на енергоносії. Ця залежність зробила Орбана провідником російської політики в Європі.
У 2022 році після нападу Росії на Україну всі країни Європейського Союзу так чи інакше стали допомагати останній. Лише Угорщина Орбана постійно ставить палиці в колеса загальноєвропейським рішенням. За його словами, це Захід винен у тому, що Путін напав на Україну.
Угорський прем'єр проти політики російських санкцій, передачі Україні фінансової та військової допомоги. Крім того, Будапешт постійно заявляє про нібито утиск прав закарпатських угорців у найзахіднішому регіоні України.
Через політику "російського троянського коня в Європі" в Угорщини погіршилися відносини з її сусідами. Польський колега Орбана Матеуш Моравецький заявив, що шляхи їх країн розійшлися, а глава словацького МЗС Растислав Качер по-російськи послав Віктора "слідом за російським кораблем".
Декларація
За даними угорської преси, у 2023 році зарплата Орбан повинна зрости з 4,8 мільйона форинтів (12 154 євро) до 5,7 млн форинтів (14 293 євро). При цьому, влітку 2022 року його оклад становив 2,8 млн форинтів (7 380 доларів). Зарплата Прем'єр-міністра в десять разів перевищує середню по Угорщині та більш ніж у двадцять разів перевищує мінімальну заробітну плату в країні.