Чи буде український канал у Польщі, як впливає християнський націоналізм на політику США та про що бреше Панченко в Х
Середа, 23 квітня 2025 року
Новини і дайджест матеріалів «Детектора медіа»
Привіт. На зв’язку команда «Детектора медіа», яка продовжує працювати попри всі складнощі.
Чи чекають українські канали на польському ринку?
На початку повномасштабного вторгнення запит на інформацію про події в Україні був високий, і водночас деякі європейські регулятори заборонили своїм провайдерам транслювати російські пропагандистські канали. Такі рішення вже прийняли Польща, Естонія, Латвія, Литва, Румунія, Греція, Молдова, Велика Британія, Словаччина й Канада. Деякі з цих держав заборонили всі російські канали, інші — лише декілька.
Це створило умови, за яких ці місця зайняли українські мовники. Не стала винятком і Польща. Але вже згодом більшість із них вийшла з мереж, оскільки для трансляції за кордоном потрібно мати права на контент на певні території. Наприклад, на початку великої війни у польських мережах виходило Суспільне. І хоча згодом ситуація змінилася, велика аудиторія (за офіційними даними в Польщі зараз живе 1,55 мільйона українців) цікавить українських мовників, які виходять на цей ринок.
За інформацією кількох джерел «Детектора медіа», наміри запустити спільний канал для Польщі українські медіагрупи обговорюють уже близько року. Чи будуть ці плани реалізовані, а також які особливості польського ринку та чи можлива українська експансія на ньому — розбиралася Наталія Данькова. Читайте матеріал за посиланням.
Релігія + політика = Білий дім
Християнський націоналізм є рушійною силою в американській політиці, вважає дослідник релігії Бред Оніші. Це один зі способів, завдяки якому Дональд Трамп підтримує свою популярність.
Він наповнив свій кабінет міністрів християнськими націоналістами, включаючи Піта Геґсета (міністра оборони США. — «ДМ»), Метью Вітакера (постійного представника США при НАТО. — «ДМ»), Крісті Ноем (міністерку внутрішньої безпеки США. — «ДМ») і багатьох інших. А спікер палати представників Майк Джонсон є відкритим християнським націоналістом найвищого ступеня. Тому, якщо ви хочете зрозуміти американську політику, ви повинні розуміти християнський націоналізм.
Артур Колдомасов поговорив з Бредом Оніші про влив християнського націоналізму на сучасну Америку. Читайте ексклюзивне інтерв’ю його дослідника «Детектору медіа».
Серійні виробники
Зараз на ринку існують десятки продакшенів, які мають замовлення від телеканалів на зйомку серіалів і проєктів. До повномасштабної війни гравців було більше. З наступом Росії багато хто припинив свою роботу, але вже за кілька місяців частина розважальних каналів (СТБ, ТЕТ, «2+2» й інші), які на початку війни транслювали марафон, відновили власне мовлення, а у 2023 році стало відновлюватися виробництво. Також відновили панельні дослідження, почали запускати прем’єрні сезони, знімати серіали та брендові шоу, а держава влаштувала пітчинг серіалів. А ще з’явилися нові розважальні мовники («1+1 Україна», ICTV2, «Ми — Україна+»), які теж потребують контенту.
Хто виробляє зараз для всіх цих каналів контент, як в умовах обмежених бюджетів працюють продакшени і скільки їх зараз на ринку — читайте в матеріалі Наталії Данькової.
Що там у марафоні?
Ключові зовнішньополітичні теми звітних днів продовжували «генеруватися» у Вашингтоні, головно різними неоднозначними заявами президента США Трампа і частково членів його команди, які переважно стосувалися переговорів щодо російсько-української війни.
Уже традиційно експертиза всіх цих заяв і подій на Першому каналі Суспільного була значно системнішою і ґрунтовнішою за телемарафон. Крім широкого кола якісних експертів Перший канал Суспільного залучає до обговорення чутливих для України зовнішньополітичних тем політиків із різних таборів. А тим часом у телемарафоні дедалі більше в ефірі в якості «експертів» у міжнародній тематиці виступають співробітники Офісу президента — заступники й радники його голови. Щоб не бути голослівними: за три дні в ефірі марафону представники ОП говорили сукупно 2,5 години. Також значно наростив свою присутність в ефірі Серій Лещенко — його протягом березня запрошували коментувати різні події 18 разів (тобто, грубо кажучи, частіше, ніж раз на день у середньому). Про що говорили в марафоні та ефірі Першого каналу Суспільного 13–15 квітня, а про що не говорили зовсім — читайте в щотижневому моніторингу від «Детектора медіа»
Панченко в Х
Ведуча каналів Медведчука Діана Панченко, яка на початку війни писала патріотичні пости про Україну та страждання, які принесла Росія українцям, потім потерла їх та втекла в Донецьк і далі. Тепер вона просуває тези російської пропаганди, особливо нічого не вигадуючи, а йдучи за кремлівською методичкою: «братовбивча війна», «людолови з ТЦК» і так далі. Але особлива фіксація в Панченко на президенті Зеленському — він винен (судячи з її постів) буквально в усьому. Лєна Чиченіна вивчила ікс (твітер) пропагандистки (співчуваємо Лєні) та написала про свої враження від цього брехливого, але популярного — якщо судити за переглядами — ресурсу. Читайте матеріал за посиланням.
Наразі це все.
Дякуємо, що дочитали цей лист до кінця.
Більше текстів наших авторів у різних форматах ви можете читати у фейсбуці, інстаграмі, телеграмі, вотсапі, вайбері, іксі (твітері) та на сайті «Детектор медіа». Весь зворотний зв’язок також пишіть сюди — нам на пошту. А ще всією командою ми будемо вдячні, якщо порекомендуєте підписатися на цю розсилку вашим колегам та друзям і задонатите нам та іншим якісним медіа, які зараз потребують підтримки.
До зустрічі. Переможемо!
Ваша команда «ДМ»
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.
Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.

