Кабінет Міністрів ухвалив рішення про розширення державної програми «Доступні ліки», доповнивши її новими позиціями для пацієнтів з онкологією та вагітних жінок. Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я України та Національній службі здоров’я.
Починаючи з серпня 2025 року, у межах програми будуть доступні медикаменти, що допомагають у лікуванні анемії у вагітних. Зокрема, йдеться про двовалентне залізо, яке надаватиметься у вигляді таблеток, сиропів та розчинів, а також про фолієву кислоту в таблетованій формі.
Також уряд включив до списку нові препарати, призначені для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями та порушеннями кровообігу мозку. До переліку увійшли, зокрема:
- Індапамід і торасемід, які допомагають регулювати артеріальний тиск і зменшують набряки;
- Метилдопа – засіб, який застосовується при лікуванні гіпертонії.
Наступний етап розширення програми заплановано на жовтень 2025 року. Відтоді пацієнти, які борються з онкологічними хворобами, зможуть отримувати безкоштовні препарати для гормональної терапії при раку молочної залози. Зокрема, до програми будуть включені тамоксифен, летрозол і екземестен.
МОЗ також повідомило, що у держбюджеті на 2025 рік передбачено безпрецедентну суму – 6 мільярдів гривень – для реалізації програми «Доступні ліки». Цього ресурсу має вистачити, щоб забезпечити лікування більш ніж пів мільйона громадян.
Програма реімбурсації була запущена у квітні 2017 року з метою зробити базові ліки більш доступними для українців та зменшити витрати на лікування. У 2019-му її адміністрування передали до Національної служби здоров’я України, яка компенсує аптекам вартість препаратів, відпущених за рецептом.
На старті програма охоплювала лікування трьох основних захворювань: серцево-судинної патології, діабету другого типу та бронхіальної астми. Наразі перелік лікарських засобів, що входять до реєстру, налічує понад 600 найменувань.
Раніше повідомлялося про те, що у стаціонарах пацієнти часто купують ліки за власні кошти. Чому так відбувається - читайте у статті Алли Котляр "Сім років НСЗУ: чому українці досі платять за «безоплатне»"