26 січня має розпочатися прийом заявок на отримання "паспорта Нової Білорусі".
Цей документ, створений білоруськими опозиційними силами, має стати альтернативним інструментом легалізації для білорусів в Європі.
Запуск паспорта міг би стати проривним проєктом білоруських демократичних сил, збільшивши політичну суб’єктність демократичного руху.
Однак на даному етапі ініціатива стикнулася зі шквалом критики та серйозними проблемами.
Докладніше – в статті Павла Радя та Ярослава Чорногора з Ради зовнішньої політики "Українська призма" Паспорти в обхід Лукашенка.
Чи став успіхом наймасштабніший проєкт білоруської опозиції.
Далі – стислий її виклад.
Вперше проєкт паспорта було презентовано в серпні 2023 року з планом видачі перших паспортів вже на початку 2024 року.
Однак вже на етапі реалізації виникло декілька труднощів.
Спершу сильно змістилися терміни повноцінного запуску проєкту, а влітку 2024 року Павел Латушко, представник Об’єднаного перехідного кабінету (ОПК, протоуряд білоруських демократичних сил) з питань транзиту влади, заявляв про те, що проєкт "підвисає" через відсутність готового екземпляра та через проблеми з визнанням такого документа на рівні держав-членів ЄС.
Згодом виник скандал навколо підрядника.
Як з’ясувалося, литовське підприємство, яке мало займатися друком паспортів, було пов’язане з "гаманцем" Александра Лукашенка Віктором Шевцовим, а за самою компанією тягнувся шлейф корупційної діяльності.
Третім серйозним викликом стала відставка представника з міжнародних справ ОПК Валерія Ковалевського, який був ідейним натхненником проєкту та відповідав за його реалізацію.
Відтак після відставки Ковалевського змінився склад команди, яка працювала над проєктом, а очільником ініціативи був призначений литовець Марус Гуделайтіс.
Початок прийняття заявок на отримання "опозиційного" паспорта збігся з днем "президентських виборів" у Білорусі.
І це явно не випадково, бо запуск паспорта став однією з відповідей демократичного середовища Лукашенку.
"Це не лише символічний, а й реальний сертифікат, хоча він поки що непридатний для міжнародних поїздок.
Звісно, наша мета – щоб цей документ міг замінити паспорт іноземця, використовуватися для подорожей, а також замінити протерміновані паспорти при поданні документів на легалізацію, наприклад.
Протягом цього року ми будемо додавати до паспорта певний функціонал", – запевняє радник Світлани Тихановської Франак Вячорка.
Втім, цей проєкт досі має низку серйозних проблем, які пов’язані з реалістичністю його повноцінного впровадження та політичною волею інших країн.
Найочевиднішим питанням залишається функціонал документа.
Швидше за все, навіть у разі успішного завершення переговорів з іншими країнами можливості власників паспортів у кожній країні відрізнятимуться, а відтак "паспорт Нової Білорусі" не зможе повністю замінити документи державного зразка, монополія на видачу яких залишається в руках режиму Лукашенка.
Проте ще більш нагальним питанням для пересічного білоруса є безпека персональних даних.
Адже режиму Лукашенка раніше неодноразово вдавалося отримати доступ до чутливої інформації.
Від самого початку існувала дуже невелика ймовірність того, що "паспорт Нової Білорусі" одразу ж стане повноцінною заміною для документів офіційного зразка, монополію на які зберігає режим Лукашенка.
Малоймовірно і те, що білоруським демократичним силам вдасться протягом наступних місяців досягнути значного прориву, поки у питаннях документів взаємодія відбувається лише з офіційним Мінськом.
Провал проєкта може поставити під сумнів подальші перспективи білоруської опозиції на чолі зі Світланою Тихановською.
Докладніше – в матеріалі Павла Радя та Ярослава Чорногора Паспорти в обхід Лукашенка.
Чи став успіхом наймасштабніший проєкт білоруської опозиції.