Національний календар щеплень: які зміни пропонує МОЗ
Національний календар щеплень: які зміни пропонує МОЗ

Національний календар щеплень: які зміни пропонує МОЗ

Національний календар щеплень: які зміни пропонує МОЗ

Нині триває громадське обговорення запропонованих змін. 

Міністерство охорони здоровʼя ініціювало внесення змін до Національного календаря профілактичних щеплень, які почнуть діяти із січня 2026 року. МОЗ представило відповідний проєкт наказу для громадського обговорення.

Зокрема, до Національного календаря профілактичних щеплень буде введено однократну вакцинацію проти вірусу папіломи людини для дівчаток віком 12-13 років. За інформацією Центру громадського здоров'я, понад 95% випадків раку шийки матки спричиняє ВПЛ. У зоні ризику перебувають не лише жінки, оскільки деякі штами вірусу папіломи людини можуть викликати у чоловіків рак анального каналу, статевого члена та горла.

Щеплення від ВПЛ планують зробити обов’язковим та безоплатним. У разі затвердження змін, держава закуповуватиме вакцини за кошти державного бюджету. Щеплення також можна буде отримати за програмою з імунізації від міжнародних організацій.

Зміняться також схеми вакцинації проти вірусного гепатиту В. МОЗ пропонує робити щеплення у 2–4–6–18 місяців. 

"Така схема дозволить використовувати сучасні комбіновані вакцини проти кількох інфекційних захворювань одночасно (АКДП+Hib+ВГВ), що в результаті зменшить кількість ін’єкцій для дитини та кількість візитів до медзакладу", - йдеться в повідомленні.

Будуть також внесені зміни й до схеми щеплення від кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК). Запропоновано проводити щеплення у віці 1 року та 4 років замість 1 та 6 років. Зазначається, що ця схема дасть змогу захистити дітей від спалаху кору в більш ранньому віці та запобігає важкому перебігу хвороби.

МОЗ також пропонує проводити щеплення проти туберкульозу (БЦЖ) через 24 години після народження дитині. Нині його проводять на 3-5 добу. Окрім цього, дітям до 9 місяців  щеплення БЦЖ проводиться без попереднього проведення туберкулінової шкірної проби/тесту вивільнення гамма-інтерферону, якщо відомо про відсутність контакту з людиною, яка хворіє на туберкульоз.

Зауваження та пропозиції у вигляді порівняльної таблиці можна надіслати у письмовому або електронному вигляді на адресу МОЗ: вул. Грушевського, 7, м. Київ, 01601, (e-mail: moz@moz.gov.ua).

 Фахівці Центру громадського здоров'я (ЦГЗ) розповіли, які щеплення повинна мати дитина,яка йде до школи або дитячого садка.

Джерело матеріала
loader
loader