Які наслідки рекордного падіння акцій російського газового гіганта "Газпрому"
Які наслідки рекордного падіння акцій російського газового гіганта "Газпрому"

Які наслідки рекордного падіння акцій російського газового гіганта "Газпрому"

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин в етері 24 Каналу розповів, що китайцям цей газ не потрібний, а умовою для подальшого будівництва другої черги газопроводу Пекін визначив продаж для нього Росією газу по її внутрішній ціні. Для країни-агресорки це катастрофічно невигідно.

Чому "Газпром" втратив ринок збуту

Основним ринком для "Газпрому", як пояснив Пендзин, завжди був європейський, ще з часів СРСР. Зі 180 мільярдів метрів кубічних газу, який Росія відправляла в Європу, сьогодні загальний обсяг споживання ЄС скоротився до 30 мільярдів.

З них орієнтовно 10 – 12 мільярдів – це той обсяг газу, який досі надходить через газотранспортну систему через Україну. Ще 15 – 18 мільярдів транспортується через "Південний потік". З 37% європейського ринку "Газпром" спустився до 7%.

"Ні в одному з 15 пакетів санкцій немає обмеження щодо природного газу. Чому ж так різко російський газовий гігант "Газпром" втратив ринок? Причина проста – це його маркетингова політика, яка у 2022 році спровокувала підвищення ціни на газ на європейському ринку до 2000 євро за 1000 метрів кубічних", – наголосив Пендзин.

Сьогодні адекватна ціна, за якою Європа купує газ, становить орієнтовно 350 – 400 євро за 1000 метрів кубічних. У 2022 році, шляхом різкого зменшення Росією постачання газу в Європу, ціна зросла до 2000 євро. Європейцям стало економічно вигідно переходити на скраплений газ.

Європа оперативно знайшла альтернативу

Практично в усіх великих портах ЄС з'явилися плавучі термінали, Польща змогла добудувати свій стаціонарний термінал для приймання американського скрапленого газу. В Норвегії розконсервували європейські родовища газу. Склалася ситуація, при якій Європа дуже швидко знайшла альтернативне рішення.

"У 2023 – 2024 році по суті залишилося 2 країни на європейському континенті, які ще брали газ з трубопроводів (не говорячи про Туреччину) – це Словаччина, яка й досі "сидить" на російській трубі, та Австрія, яка знайшлавже альтернативу. Поки що єдина країна, яка лобіює продовження постачання газу, не російського, умовно – азербайджанського, це Словаччина", – розповів Пендзин.

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу підкреслив, що український "Нафтогаз" з "Газпромом" у 2025 році точно не буде продовжувати контракт на транзит газу через Україну.

Невтішні перспективи для "Газпрому"

Протягом 2 років у "Газпромі" фіксуються величезні збитки. За 2023 рік – це 7 трильйонів російських рублів. Для того, аби перекривати збитки, сьогодні ця компанія активно продає свою нерухомість у Москві.

Це класичний приклад того, як велика російська компанія через політику власного керівництва дійшла до стану повного банкрутства,
– зазначив Пендзин.

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу нагадав, що в Європу надходили потоки з Уренгойських покладів газу, взаємодії між ними й тими покладами, які забезпечує "Сила Сибіру" – немає. В Росії досі 40% населених пунктів залишаються не газифіковані.

Пендзин підсумував, що газ в Росії видобувався для експорту і забезпечення валютних надходжень до російського державного бюджету. Зараз росіяни заморожують ці поклади та вимушені консервувати газові обсяги, бо вже немає споживача, який їх купував би. Подальша доля "Газпрому" – банкрутство.

Теги за темою
Росія Китай газ
Джерело матеріала
loader
loader