/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Fcb34782b4c7f22b087557002c30542fa.jpg)
Урожай під загрозою: як заморозки вплинуть на фрукти та ягоди
Українцям розповіли, як вплинуть заморозки на врожай фруктів та ягід.
Як передає "Хвиля", про це повідомляють експерти EastFruit.
У ніч з 27 на 28 квітня 2025 року українські садівники зіткнулися з серйозними труднощами через весняні заморозки. Це вже третя хвиля похолодання цієї весни, але на відміну від попередніх, вона зачепила навіть пізніші й холодостійкі сади, включно з яблуневими та грушевими.
Цікаво, що температурні показники значно відрізнялися не лише між регіонами, а й у межах однієї місцевості. У садах, розташованих у низинах, температура іноді опускалася до -5...-6 градусів, що могло критично пошкодити сади, які цвіли у цей період. При цьому буквально на сусідніх пагорбах температура могла бути на 3–4 градуси вищою, що суттєво знижувало ризик ушкодження врожаю.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2Fc0c0ddd55b9426e0ee59a371062af18d.jpg)
Вінницька область, яку вважають центром садівництва України, повідомляє про найбільшу кількість проблем з можливими втратами врожаю. Схожа ситуація спостерігається і в садівників сусідньої Молдови.
Втім, більшість фермерів оцінюють втрати для яблуневих та грушевих садів як мінімальні, хоча певні негативні наслідки все ж очікуються. Основний вплив заморозків, імовірно, позначиться на якісних характеристиках фруктів і їх здатності до тривалого зберігання.
Кісточкові культури, які вже відцвіли й утворили зав’язь, ймовірно, пережили цю хвилю холодів без значних втрат. У той же час рослини, що перебували у фазі цвітіння, можуть зазнати додаткових втрат. Також зафіксовано пошкодження на плантаціях садової суниці.
Садівники попереджають, що похолодання можуть продовжитися — загроза заморозків зберігається по всій Україні щонайменше до 17 травня. За прогнозами Укргідрометцентру, у травні 2025 року можливі короткочасні похолодання, які можуть погіршити й без того напружену ситуацію, особливо в центральних та західних регіонах країни.
Через нещодавні хвилі заморозків очікується суттєве зниження виробництва кісточкових фруктів в Україні (черешні, персики, нектарини, абрикоси). Ймовірно, основну частину споживання цих фруктів покриє імпорт із південних країн ЄС, Туреччини та Центральної Азії.
Також прогнозується зменшення врожаю літніх сортів малини. Лохина, за попередніми даними, не постраждала від заморозків. Щодо яблук, наразі немає ознак значного зниження врожайності, проте точні оцінки будуть можливі лише у другій половині травня.
За інформацією Міністерства аграрної політики України, у 2024 році лише 20% садівницьких господарств мали доступ до сучасних технологій захисту від заморозків. На думку авторів, реальний показник значно нижчий, що робить галузь особливо вразливою до кліматичних змін.
Нагадаємо, українців знову вразили ціни на яблука і виноград.
