Хто із пенсіонерів отримає більше грошей у травні: ключові новації
Хто із пенсіонерів отримає більше грошей у травні: ключові новації

Хто із пенсіонерів отримає більше грошей у травні: ключові новації

Експерт з пенсійних питань Сергій Коробкін підбив підсумки пенсійних змін за квітень 2025 року, поділившись ключовими новинами щодо перерахунку виплат, нового законодавства та актуальної статистики.

Як передає "Хвиля", про це він повідомив в ефірі "На пенсії".

З 1 квітня 2025 року відбувся автоматичний перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам. Виплати були перераховані тим, хто після призначення чи попереднього перерахунку продовжив працювати і на 1 березня 2025 року мав 24 місяці страхового стажу. Також перерахунок стосувався осіб, які відпрацювали менше 2 років, але з моменту призначення пенсії минуло 2 роки.

"Далеко не всім зробили цей перерахунок, і ті, кому навіть зробили, можуть його не відчути", — зазначив експерт.

Новий закон про пенсії прокурорів

У квітні Верховна Рада ухвалила новий закон про пенсійне забезпечення прокурорів. За словами Коробкіна, інформація про скасування чи зменшення спеціальних пенсій для прокурорів не відповідає дійсності.

Надбавки до пенсії / Фото: Freepik
Надбавки до пенсії / Фото: Freepik

"Більшість пенсійних пільг для них залишається. Просто вони перенесені до іншого закону. Більше того, прокурорам цей закон повертає індексацію, якої у них не було", — сказав він.

Єдина суттєва зміна стосується обмеження на отримання пенсії за вислугу років діючими прокурорами, проте подібні обмеження частково існували і раніше.

Статистика Пенсійного фонду

Пенсійний фонд оприлюднив нову статистику за квітень. Середній розмір пенсії в Україні на 1 квітня 2025 року становить 6341 грн, що на 10% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року (5743 грн).

"Понад половина українців отримують пенсії менше навіть за 5 000 грн. Водночас кожен сьомий пенсіонер вже отримує пенсію понад 10 000 грн", — зазначив експерт.

Регіональна диференціація пенсій залишається суттєвою:

  • Найвищі пенсії: Київ (8700+ грн), Донецька область (7814 грн), Луганська область (7314 грн)
  • Найнижчі пенсії: Тернопільська область (4931 грн), Чернівецька область (5100 грн), Закарпатська область (5175 грн)

За останні три роки кількість пенсіонерів в Україні зменшилася на 510 000 осіб. Наразі пенсію отримують понад 10,3 млн громадян. Однак порівняно з квітнем 2024 року спостерігається приріст — кількість пенсіонерів зросла на 176 000 осіб.

Індексація пенсій в Україні / Фото: Freepik

Збільшилася також кількість отримувачів виплат по інвалідності — за рік на 83 000, досягнувши понад 1,5 млн осіб.

Продовження доплат від ООН

Міністерство соцполітики повідомило про продовження додаткових виплат від ООН для пенсіонерів, осіб без права на пенсію та людей з інвалідністю до кінця травня 2025 року.

Для отримання допомоги необхідно одночасно відповідати трьом критеріям:

  • Проживання на територіях активних або потенційних бойових дій
  • Низький рівень доходів
  • Відсутність грошової допомоги від інших міжнародних організацій

Розмір допомоги визначається як різниця між пенсією/соціальною виплатою та сумою 3250 грн. Програма охоплює 9 областей України.

Зарахування стажу за час перебування в полоні

Важливим нововведенням стало вдосконалення механізму зарахування до страхового стажу часу перебування в полоні. За словами Коробкіна, за осіб, щодо яких встановлено факт перебування в полоні, сплачуватимуться страхові внески.

Закон, ухвалений наприкінці березня, набуде чинності з 2026 року. Сплата внесків здійснюватиметься Пенсійним фондом за рахунок державного бюджету. Важливо, що це стосується як військових, так і цивільних осіб.

"Держава сплатить внески не лише за весь час у полоні, а ще й упродовж 6 місяців після звільнення людини", — підкреслив експерт.

Нагадаємо, стало відомо, хто з українців отримає одразу 10 виплат при виході на пенсію у 2025 році.

Джерело матеріала
loader