Секрет довгожителів: до чого тут стовбурові клітини і як це допоможе попередити Альцгеймера
Секрет довгожителів: до чого тут стовбурові клітини і як це допоможе попередити Альцгеймера

Секрет довгожителів: до чого тут стовбурові клітини і як це допоможе попередити Альцгеймера

Для подальшого вивчення секретів довголіття вчені розробили перепрограмовані стовбурові клітини, отримані з крові цих довгожителів, і мають намір поділитися своїми висновками з широкою науковою спільнотою. Про це повідомляє24 Канал з посиланням на Nature.

Генетичний фактор

Одна з поширених теорій припускає, що люди, які доживають до похилого віку, можуть мати унікальну генетичну структуру, яка забезпечує захист від різних хвороб.

Перевірити цю гіпотезу складно через те, що у світі не так і багато довгожителів і супердовгожителів. Як наслідок, їхні зразки крові та шкіри вважаються дуже цінним ресурсом для наукових досліджень.

Біолог Джорджа Мерфі зі Школи медицини Чобаняна та Аведісяна Бостонського університету та його колеги вирішили створити банк клітин столітніх людей, якими могли б користуватися науковці.

У рамках цієї ініціативи група науковців співпрацювала з доктором Томом Перлзом, провідним геріатром і керівником Новоанглійського дослідження столітніх людей, яке фокусується на людях віком 100 років і старше. Вчені провели оцінку когнітивних і фізичних здібностей учасників, а також взяли у них зразки крові. Результати показали, що багато з цих довгожителів підтримували когнітивне здоров'я та дбали про себе.

Близько у 30 столітніх людей дослідники виділили клітини крові й повернули їх до плюрипотентного стану – з якого вони могли перетворитися на будь-який тип клітин в організмі.

Індуковані плюрипотентні стовбурові клітини (іПСК) демонструють дивовижну здатність втрачати багато ознак старіння під час процесу реверсії, що дозволяє їм повертатися до свого початкового стану без зміни генетичного коду. Ця унікальна властивість відкрила дослідникам цінну інформацію про генетичні фактори, пов'язані зі старінням.

Ознаки старіння

Однією з ознак старіння є те, що клітини втрачають деякі механізми контролю якості, які беруть участь у виробництві білків, що може сприяти виникненню захворювань.

Експерименти вже проводяться. Зокрема, вчені вже виростили нейрони зі столітніх іПСК.

Щоправда, результати ще неопубліковані, та вони доводять, що нейрони, отримані від столітніх людей, були "тихішими" й не залучали механізми контролю в нормальних умовах – порівняно з нейронами молодших людей. Але коли з’являвся стресовий фактор, у довгожителів ефективно запускалися ці процеси, й нейрони швидко відокремлювали погані білки від хороших з більшою інтенсивністю.

Ризики хвороби Альцгеймера

Значним досягненням у дослідженні хвороби Альцгеймера є те, що команда вчених розробила 3D-моделі мозку, використовуючи клітини, отримані від столітніх людей, і порівняла їх з моделями, створеними з клітин, отриманих від людей у віці 60 років.

Доктор Ду Йонг Кім, невролог з Гарвардської медичної школи, підкреслив, що попередні дослідження показали, що клітини мозку столітніх людей мають підвищений рівень генів, пов'язаних із захисними механізмами проти хвороби Альцгеймера.

Дослідницька група має на меті використати ці унікальні клітини для вивчення розвитку інших вікових типів клітин, включаючи клітини печінки, м'язів і кишечника, а також міні-органів, що потенційно відкриває шлях до нових терапевтичних підходів.

Теги за темою
Лікування Профілактика захворювань
Джерело матеріала
loader
loader