Про те, яке житло в Україні хочуть знести та чому, 24 Канал розповідає з посиланням на відповідний законопроєкт.
Комплексна реконструкція кварталів зі застарілим житлом
В Україні є багато старих забудов, які з'явилися в середині минулого століття або навіть до 1919 року. Деякі з так званих "хрущовок" та панельних будинків перебувають в аварійному стані. А це означає, що є небезпека для життя і здоров'я мешканців.
У вересні 2022 року народні депутати проголосували в першому читанні за законопроєкт "Про здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду".
Мета законопроєкту – запровадити механізм знесення старих аварійних будинків, на місці яких потенційно побудують сучасні багатоповерхівки. Автори ініціативи в пояснювальній записці зазначали, що станом на 2019 рік в Україні було понад 30 тисяч застарілих будинків.
"Хрущовок" і панельних споруд було стільки:
- побудовані до 1919 року – 7 646 (58 визнали аварійними);
- побудовані в період 1920 – 1953 років – 9 693 (45 визнали аварійними);
- збудовані в період 1954 – 1969 років – 7 192 (40 визнали аварійними);
- побудовані в період 1970 – 1989 років – 5 364 (24 визнали аварійними);
- збудовані в період 1990 – 2010 років – 785.
Продовження експлуатації таких будинків несе в собі не тільки некомфортне існування мешканців таких об'єктів, а й пряму загрозу для їх життєвого середовища. Саме такі квартали є об'єктом реконструкції та інвестування,
– наголошували автори законопроєкту.
В Україні можуть знести "хрущовки" / golos.ua
Чого очікувати українцям
У 2024 році тему знесення "хрущовок" можуть знову внести на порядок денний. Очільниця комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк заявила Мінфіну, що друге читання і голосування за ухвалення в цілому може відбутися ще до кінця цього року.
У проєкті прописано, що застарілі будинки можуть бути або реконструйовані й модернізовані, що передбачає заміну комунікацій, вікон, інженерного обладнання, утеплення фасадів, пристосування потреб людей з інвалідністю, або знесені з подальшим будівництвом на цьому місці нових об'єктів. Рішення прийматиметься окремо щодо кожного будинку.
Щоб рішення щодо будівлі ухвалили, необхідна згода 75% його мешканців. Людей повинні тимчасово переселити, надати нову квартиру, рівнозначну попередній, або ж компенсувати вартість помешкань.
Ба більше – у законопроєкті прописана можливість примусового відчуження земельних ділянок у рамках реконструкції мікрорайонів – у випадку "суспільної необхідності". Якщо ж власники ділянок будуть проти, то справа піде у суд.
Знести можуть десятки тисяч будинків / bf-logistic.ua
Чому розглядають варіант знесення старих будинків
Розглядають можливість знесення застарілих будинків не лише через те, що вони можуть створювати загрози для людей. А ще й тому, що застарілий фонд втрачає свою ліквідність. Адже власникам стає щоразу важче продавати "хрущовки" і панельні будинки, бо попит на них мінімальний.
Оглядачка ринку нерухомості в коментарі Вікторія Берещак у коментарі Новини.LIVE пояснила, що квартири у дуже старих приміщеннях, особливо панельного типу, належать до списку неліквідних лотів. Їх майже не купують, хіба що продавець запропонує вигідну ціну.