Наприкінці серпня на склад логістичного партнера Медичних закупівель України (МЗУ) було поставлено 35 тисяч доз (флаконів) вакцини для профілактики сказу на суму понад 18 млн грн.
За умовами договору, загальна вартість закупівлі склала 30,3 млн грн за 58 тисяч доз, поставка яких буде розбита на дві партії:
- Перша партія у кількості 35 тисяч доз вже прибула на склад МЗУ і буде розвезена найближчим часом у всі регіони України.
- Друга — буде поставлена на склад до кінця року у кількості 23 тисяч доз на суму понад 12 млн грн.
Зберігання такої вакцини потребує підтримки температурного режиму у діапазоні +2 °C - +8 °C.
Сказ — це гостра вірусна інфекція, яка вражає як тварин, так і людей. Хвороба проявляється запаленням головного мозку (енцефалітом) та серйозним ураженням центральної нервової системи, що може призвести до смерті.
За даними Міністерства охорони здоровʼя України, випадки сказу серед тварин зростають у зв'язку з війною. У свою чергу, це підвищує ризики збільшення випадків зараження сказу серед людей.
Тож з метою запобігання летальних наслідків надзвичайно важливо своєчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.
Зокрема, у системі охорони здоров’я на рівні медзакладів кожної області визначені центри антирабічної допомоги: вони забезпечені вакцинами, лікарі центрів надають медичну допомогу пацієнтам, які звертаються в разі укусів, подряпин, ослинень тваринами; проводять первинну обробку; призначають та проводять курс антирабічних щеплень в разі необхідності.
Щоб дізнатись, де у Вашій області чи місці перебування працюють центри антирабічної допомоги потрібно звернутись до контакт-центру МОЗ за номером 0 800 60 20 19.
Людина може заразитися сказом через:
- Укус або подряпину від зараженої тварини: найпоширеніший спосіб передачі вірусу. Вірус знаходиться в слині тварини і потрапляє в організм через відкриті рани.
- Контакт зі слиною зараженої тварини: якщо слина зараженої тварини потрапляє на пошкоджену шкіру або слизові оболонки (наприклад, в очі, ніс, рот).
- Контакт з тканинами або екскрементами зараженої тварини: у рідкісних випадках вірус може передаватися через контакт з органами або рідинами померлої тварини, яка була заражена.
- Непрямий контакт: зараження через предмети, забруднені слиною зараженої тварини (наприклад, їжа або вода, що контактували з слиною).
Нерідко випадки інфікування пов’язані з тваринами, які оточують нас щодня, такі як собаки і коти. Особлива небезпека присутня, якщо мова про безпритульних тварин.
МЗУ закликають українців бути обережними під час контакту з незнайомими тваринами, а також робити профілактичні щеплення своїм домашнім улюбленцям.