Хвороба показала зуби: підтвердилися перші випадки смерті від загадкової лихоманки Оропуш
Хвороба показала зуби: підтвердилися перші випадки смерті від загадкової лихоманки Оропуш

Хвороба показала зуби: підтвердилися перші випадки смерті від загадкової лихоманки Оропуш

Ця лихоманка вже давно насторожувала вчених по всьому світу через свою невивченість і потенційну летальність. Тепер найгірші побоювання науки підтвердилися і хвороба вже забрала кілька життів.

Міністерство охорони здоров'я підтвердило в четвер факт двох смертей від лихоманки Оропуш у Бразилії, а щодо третього випадку триває розслідування. За словами представників міністерства, досі у світовій науковій літературі не було повідомлень про випадки смерті від цього захворювання. Однак останні події відкрили нову сторінку тепер уже смертельної хвороби, докопатися до витоків якої ще належить науковій спільноті, пише Agência Brasil.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Лихоманка Оропуш викликається вірусом OROV, що передається комарами, і проявляється симптомами, схожими на лихоманку денге. Цього року в Бразилії вже зареєстровано 7 236 випадків захворювання, що на 766,6% більше, ніж у 2023 р. Два підтверджених випадки смерті спочатку зареєстрував Департамент охорони здоров'я штату Баія (SES-BA), але тільки нещодавно їх підтвердило федеральне міністерство.

Важливо Люди в Індії помирають від вірусу Чандіпура, від якого немає вакцини: що про нього відомо

Жертви, обидві жінки віком 21 і 24 років, не були вагітними і не мали будь-яких захворювань. Перша жила у Валенсі і померла 27 березня, а друга, з Камаму, померла 10 травня в Ітабуні. У SES-BA зазначили, що в обох жінок спостерігалися такі симптоми, як лихоманка, головний біль, ретроорбітальний біль, міалгія, нудота, блювання, діарея, біль у нижніх кінцівках і слабкість. Їхній стан незабаром погіршився, і з'явилися такі серйозні ускладнення, як червоні та пурпурові плями на тілі, носові, ясенні та вагінальні кровотечі, сонливість та гіпотонія, що призвела до сильної кровотечі з різким падінням гемоглобіну та тромбоцитів.

Третій випадок смерті, щодо якого наразі триває розслідування згідно з інформацією на державному ресурсі, пов'язаний із 59-річним чоловіком з Апукарани, штат Парана, який заразився вірусом у Санта-Катарині. Департамент охорони здоров'я штату Парана спільно з міністерством проводить аналіз цього випадку. За даними Управління медичного нагляду штату Санта-Катаріна, чоловік подорожував до Санта-Катаріни, де, як припускають, і заразився вірусом.

Передбачуваний четвертий випадок смерті в Мараньяні був виключений Міністерством охорони здоров'я. Урядовий орган наголосив на важливості постійного моніторингу випадків захворювання на лихоманку Оропуш і потенційних смертей через Національний арбовірусний кабінет, підтримуючи постійний зв'язок із департаментами охорони здоров'я штатів і муніципалітетів.

Лихоманка Оропуш — це інфекція, яку спричиняє вірус Orthobunyavirus oropoucheense, що здебільшого передається комаром Culicoides paraenses, відомим як маруїм, або кусюча мошкара, у регіоні Амазонки. У лісових районах вірус можуть поширювати й інші комахи, такі як Coquilletti diavenezuelensis і Aedes serratus. У міських районах як переносник може виступати комар Culex quinquefasciatus.

Як і у випадку з денге, коли цьогоріч було зареєстровано рекордні випадки захворювання і смертності, у Бразилії стався сплеск захворюваності на лихоманку Оропуш. Міністерство охорони здоров'я підтвердило 7 236 випадків захворювання, що на 766,6% більше порівняно з 835 випадками у 2023 році. За даними на кінець червня, 60,1% випадків припадає на осіб віком від 20 до 49 років, при цьому на Північний регіон, зокрема Амазонію, припадає 78,4% випадків зараження. Місцева передача інфекції була також зареєстрована в декількох штатах за межами Амазонії.

Симптоми лихоманки Оропуш, аналогічні денге і чикунгуньї, тривають від двох до семи днів
Фото: Getty Images

Підвищення ефективності виявлення сприяло зростанню кількості зареєстрованих випадків. У 2023 році Міністерство охорони здоров'я зробило діагностичні тести доступними в усій країні, що призвело до збільшення кількості виявлених випадків уже за межами північних районів. Міністерство охорони здоров'я також випустило попередження для вагітних жінок після того, як Інститут Евандро Чагаса (ІЕЧ) виявив чотири випадки мікроцефалії у новонароджених, пов'язаних із материнською інфекцією вірусу Оропуш. Інститут виявив антитіла до вірусу OROV у чотирьох новонароджених із мікроцефалією і знайшов генетичний матеріал вірусу в різних тканинах плода, який помер на 30 тижні вагітності.

Ще шість випадків вертикальної передачі (від матері до плоду) перебувають на стадії розслідування, зокрема три в Пернамбуку, один у Баїї і два в Акко. Два випадки призвели до смерті плода, один — до мимовільного аборту і три — до вроджених аномалій, таких як мікроцефалія.

Міністерство охорони здоров'я рекомендувало посилити моніторинг перебігу вагітності та здоров'я новонароджених у жінок із підозрою на арбовірусну інфекцію під час вагітності. Ці заходи включають збір зразків на маркери інфекції OROV у випадках викидня, смерті плода і вроджених неврологічних вад розвитку. Вагітним жінкам рекомендується уникати районів із високою активністю комарів, використовувати дрібнопористі сітки на вікнах і дверях, носити захисний одяг, використовувати засоби від комах, підтримувати чистоту в житлових приміщеннях і дотримуватися рекомендацій місцевих органів охорони здоров'я.

Симптоми лихоманки Оропуш, аналогічні денге і чикунгуньї, тривають від двох до семи днів і включають в себе:

  • раптове підвищення температури
  • інтенсивний головний біль
  • біль у спині та попереку
  • біль у суглобах
  • кашель
  • запаморочення
  • біль за очима
  • шкірний висип
  • озноб
  • фотофобію
  • нудоту
  • блювоту

Специфічного лікування лихоманки Оропуш не існує. Медична допомога наразі спрямована лише на полегшення симптомів, поки імунна система пацієнта бореться з інфекцією.

В останнє десятиліття у світі спостерігається значне зростання вірусних лихоманок, таких як денге, чикунгунья і Зіка, на що вплинули такі фактори, як зміна клімату, урбанізація і підвищена мобільність людей. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) уже повідомляла про різке зростання кількості випадків захворювання денге, яке оцінюють у 390 мільйонів випадків на рік. Тільки 2020 року у світі було зареєстровано понад 5,2 мільйона випадків захворювання, що було найвищим показником за всю історію.

Ця тенденція до зростання частково пояснюється розширенням географічного ареалу комарів Aedes, які переносять віруси денге, чикунгунья, Зіка, а тепер і Оропуш. Зміни погодних умов, такі як підвищення температури та збільшення кількості опадів, створюють сприятливі умови для розмноження цих комарів, прискорюючи поширення цих захворювань.

Крім кліматичних факторів, швидкому поширенню арбовірусів сприяють глобальні подорожі та торгівля. Наприклад, спалах вірусу Зіка у 2015-2016 роках охопив 87 країн, викликавши широке занепокоєння наукового світу через його зв'язок із тяжкими вродженими дефектами, такими як мікроцефалія. Економічні наслідки таких спалахів також не менш значні для багатьох країн: тільки вартість боротьби з денге в Північній і Південній Америці оцінюють у 8,9 мільярда доларів на рік. Системи охорони здоров'я в усьому світі зазнають дедалі більшого тиску в плані розроблення та впровадження ефективних заходів спостереження, профілактики та контролю, щоб впоратися зі зростаючою присутністю цих вірусних інфекцій.

Розширення діагностичних можливостей, кампанії з інформування населення, розробка вакцин і противірусних препаратів є найважливішими пріоритетами глобальної медицини для пом'якшення наслідків цих захворювань для всього людства.

Раніше Фокус писав про те, що пташиний грип уже далеко не тільки пташиний. Він дістався до норок і морських левів.

Також Фокус писав про те, звідки останнім часом з'являється стільки вірусів. Наразі налічується близько 1,67 мільйона вірусів, що заражають ссавців і птахів, які ще належить ідентифікувати. Вважається, що до 827 000 з них здатні заразити людину.

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо ви відчуваєте проблеми, зверніться до фахівця.

Теги за темою
Здоров'я Медицина наука
Джерело матеріала
loader