Ми все ще не впевнені, що саме спричиняє хворобу Альцгеймера, але ми знаємо, як виглядають її наслідки, і ми все краще виявляємо її ранні ознаки – включно, можливо, з нашою мовою.
Вчені з Бостонського університету розробили новий алгоритм AI (штучного інтелекту), який аналізує мовлення людей з легкими когнітивними порушеннями (MCI). Він може передбачити прогресування від MCI до хвороби Альцгеймера протягом шести років з точністю 78,5 відсотка.
Дослідження є продовженням попереднього дослідження команди, під час якого вони тренували модель, використовуючи записи голосу понад 1000 осіб, щоб точно виявляти когнітивні порушення.
Їхній новий алгоритм був навчений на транскрибованих аудіозаписах 166 осіб із MCI у віці 63–97 років. Оскільки команда вже знала, хто захворів на хворобу Альцгеймера, можна було використати підхід машинного навчання, щоб знайти ознаки в їхній транскрибованій мові, які пов’язували 90 людей, чиї когнітивні функції знизилися до хвороби Альцгеймера.
Після навчання алгоритм можна застосувати у зворотному напрямку: спробувати передбачити ризик хвороби Альцгеймера на основі розшифровок зразків мови, які він ніколи раніше не обробляв. Інші важливі фактори, включаючи вік і стать, зазначену власними словами, були додані для отримання остаточного прогнозного балу.
«Ви можете думати про оцінку як про ймовірність того, що хтось залишиться стабільним або перейде в деменцію», — каже комп’ютерний науковець Іоанніс Пашалідіс з Бостонського університету.
«Ми хотіли передбачити, що станеться в наступні шість років, і ми виявили, що можемо зробити такий прогноз з відносно високою впевненістю та точністю. Це демонструє силу ШІ».
Враховуючи, що наразі не існує ліків проти хвороби Альцгеймера, ви можете запитати, яка користь від її раннього виявлення, коли кінцевий результат такий самий, але у нас є методи лікування, які можуть певною мірою допомогти впоратися з хворобою Альцгеймера, і їх можна розпочати раніше.
Більше того, раннє виявлення дає нам більше можливостей вивчити хворобу та її прогресування, а потім розробити повністю ефективне лікування. Ті, у кого є ймовірність розвитку хвороби Альцгеймера, можуть брати участь у клінічних випробуваннях достроково.
У цьому підході є багато чого подобатися, якщо його можна розвивати далі. Це такий вид тесту, який можна зробити швидко та недорого, навіть вдома та без спеціального обладнання. Для цього не потрібні жодні ін’єкції чи зразки, лише запис, і в майбутньому його можна навіть запускати через додаток для смартфона.
«Якщо ви можете передбачити, що станеться, у вас є більше можливостей і часу для втручання за допомогою ліків і принаймні спробувати підтримувати стабільність стану та запобігати переходу до більш важких форм деменції», — каже Пашалідіс.
Записи, використані тут, були досить грубими та низької якості. Завдяки чистішим записам і даним точність алгоритму, ймовірно, стане ще кращою. Це може привести до кращого розуміння того, як хвороба Альцгеймера впливає на нас на дуже ранніх стадіях – і чому вона іноді розвивається через MCI, а іноді ні.
«Ми, як і всі, сподіваємося, що лікування Альцгеймера стане доступним», — говорить Пашалідіс. Дослідження опубліковано в Alzheimer’s&Dementia.