Вчені нарешті з'ясували, чому жінки живуть довше за чоловіків
Вчені нарешті з'ясували, чому жінки живуть довше за чоловіків

Вчені нарешті з'ясували, чому жінки живуть довше за чоловіків

Японські вчені розкрили вічну таємницю, чому жінки живуть довше чоловіків. Завдяки останньому дослідженню, з’ясувалося, що основна причина може зводитися до найменших і найбільших клітин тіла: сперматозоїдів і яйцеклітин, які є ключовими для репродукції людини.

Вчені вперше на хребетних показали, що клітини, які розвиваються в яйцеклітини у самок і сперматозоїди у самців, викликають статеві відмінності в тривалості життя. А видалення клітин призводить до того, що тварини мають однакову тривалість життя, пише The Guardian.

Експерименти проводилися на маленьких бірюзових морських рибах, прісноводних видах, які досягають статевої зрілості протягом двох тижнів і живуть кілька місяців, але дослідники підозрюють, що подібний біологічний механізм може впливати на різницю в тривалості життя людей та інших видів.

Вчені нарешті з'ясували, чому жінки живуть довше за чоловіків

"Процес старіння морських риб подібний до людського, тому я не думаю, що у людей це відбувається якось інакше. То ж це дослідження може стати сходинкою до розуміння контролю над старінням у людей", – говорить професор Тору Ішітані, старший автор дослідження в Університеті Осаки.

У середньому по всьому світу жінки живуть приблизно на 5% довше за чоловіків. Численні чинники сприяють розбіжності: молоді чоловіки частіше гинуть внаслідок нещасних випадків і через самогубство, а жінки часто ведуть більш здоровий спосіб життя. Але відмінність спостерігається і в інших видів: самки людиноподібних мавп і мавп старого світу живуть довше, ніж їхні самці.

Ішітані сказав, що наявність сперми або яйцеклітин є однією з найбільш очевидних відмінностей між чоловіками та жінками, тому має сенс дослідити, чи впливають вони на тривалість життя. У серії експериментів його команда показала, що припинення виробництва статевих клітин, які розвиваються в сперматозоїди або яйцеклітини, призвело до довшого життя самців і самиць, які померли молодшими, ніж зазвичай, по суті скорочуючи розрив у тривалості життя.

"Ми очікували, що видалення зародкових клітин подовжить тривалість життя як чоловіків, так і самок, але це продовжує життя лише чоловіків і скорочує тривалість життя жінок. Це було неочікувано, але ми зрозуміли, що це відкриття може пролити світло на статеві відмінності в тривалості життя", – прокоментував Ішітані.

У статті для Science Advances, дослідники описують, як блокування сперматозоїдів і виробництва яєць мало наслідки для риб. Гормональні зміни у самок стимулювали ріст шляхом підтримки здорових тканин, а зниження естрогену підвищувало ризик серцево-судинних захворювань. Самці ж виробляли більше вітаміну D у своїй печінці, що потенційно пояснює їх краще здоров’я кісток, м’язів і шкіри.

"Тут видалення сперматозоїдів або клітин-попередників яйцеклітин призвело до скорочення тривалості життя самок, але у чоловіків воно подовжилося, як і зростання, ймовірно, завдяки механізму, пов’язаному з підвищеною активністю вітаміну D. Очевидно, що сигнали цих клітин, які модулюють тривалість життя, відрізняються між статями в цих риб, і, цілком ймовірно, в інших тварин також", – вважає автор дослідження.

Раніше OBOZ.UA розповідав, що вчені пояснили, чому дні почали тягнутися довше, ніж раніше.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader