Міністерство оборони Чехії посилило співпрацю з Генеральним штабом Збройних сил України ще до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у рамках цієї співпраці приїздив до Праги у січні та лютому 2022 року: з чеськими колегами він обговорював озброєння, яке Чехія могла би передати Україні у разі початку великої війни.
Першу РСЗВ Чехія передала Україні вже на четвертий день повномасштабної агресії Росії – тоді, коли більшість західних країн ще вважали, що подібні поставки неможливі. Про це розповів уповноважений чеського уряду з питань відновлення України Томаш Копечний в інтерв'ю Радіо Свобода.
На момент початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Копечний обіймав посаду заступника міністра оборони Чехії. Тож він безпосередньо причетний до того, що ця держава розпочала допомагати нашій країні з перших днів. Зокрема, вже на четвертий день великої війни в Україну було доправлено чеську РСЗВ.
"До речі, її оплатив уряд Чеської Республіки. У перші дні більшість країн казали, що неможливо доставити ніякої зброї, бо росіяни розбомблять колони ракетами. Найкращим прикладом було показати їм, що це виходить з нашого заводу і на четвертий день вона вже використовується проти окупантів, проти агресорів... Мені було прикро бачити, як інші європейські країни та інші західні країни вагаються і думають лише про те, як надати Україні, скажімо, зброю для ведення "партизанської війни", в той час як Україна потребувала важкої техніки всіх видів, від артилерії до основних бойових танків, БМП, гаубиць", – наголосив Копечний.
Наступну РСЗВ Чехія відправила на шостий день великої війни. Її оплатили громадяни країни, що долучилися до збору коштів.
"І завдяки цим двом джерелам (бюджетним коштам та краудфандингу. – Ред.) ми змогли доставити багато, багато танків, багато гаубиць, багато БМП, багато РСЗВ, багато стрілецької зброї, багато бронежилетів", – додав ексзаступник чеського міністра оборони
За його словами, активізація контактів між МО Чехії та українським Генштабом відбулася у грудні 2021-го. А у січні та лютому 2022-го до Праги особисто приїздив Залужний.
"Те, що ми обговорювали, було фактично переліком обладнання, яке можна було б поставити безкоштовно, тому що воно перебувало у військових запасах чеської армії", – пояснив Копечний.
Він додав, що вважає цю взаємодію поштовхом до створення через кілька місяців після початку вторгнення РФ міжнародного об'єднання для координації поставок озброєння Україні у форматі "Рамштайн".
Нагадаємо, наприкінці грудня 2023 року глава МЗС Чехії Ян Ліпавський наголосив, що Європа має допомогти Україні, щоб тримати Росію якнайдалі від своїх кордонів. На його переконання, допомога українській державі не лише озброєнням, а й фінансова, гуманітарна, політична та моральна йде на користь європейській безпеці.
А президент країни Петр Павел присоромивлідерів західних держав, що розпочали говорити про "втому від війни". Він наголосив, що право на таку втому мають ті, хто перебуває під бомбардуваннями та щодня втрачає співвітчизників.
Тим часом Росія звинуватила Україну в обстрілі Бєлгорода 29 грудня реактивними снарядами Vampire чеського виробництва і вимагала присутності Чехіїна засіданні Ради безпеки ООН про обстріл цього російського міста. Ліпавський поставив окупантів на місце, заявивши, що "Чехія не буде прислуговуватиме отруєній брехнею пропаганді агресора. Коли Росія захоче обговорити у Радбезі відведення своїх окупаційних військ, ми радо прийдемо на засідання".
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!