Павел Петр: Президент Чеської Республіки та екскерівник Військового комітету НАТО
Павел Петр — перший військовий з постсоціалістичного блоку, який займав провідну посаду в НАТО, у 2023 році переміг на президентських виборах у Чехії
Біографія
Петр Павел народився 1 листопада 1961 року в місті Плана, Чехословаччина (зараз Чехія).
Освіта
Павел після отримання атестата зрілості пішов по стопах батька і став військовим. У віці вісімнадцяти років Петр закінчив військове училище Яна Жижки в місті Опава. Потім переїхав до міста Вишків, де став курсантом університету сухопутних сил. У 1983 році він отримав тут диплом військового інженера.
В кінці 1980 — початку 1990-х Павел навчався військовій справі у військовій академії імені Антоніна Запотоцького в місті Брно. Добре знання англійської мови допомогло молодому чеському офіцеру пройти стажування у військових вишах Великобританії та США. У престижному King's College London Петр вивчав Міжнародні відносини.
Крім чеської та англійської він володіє французькою та російською мовами.
Сім’я
Батько — Йозеф Павел був солдатом Чехословацької народної армії та членом комуністичної партії Чехословаччини. В армії відповідав за радіотехнічну розвідку, включаючи перехоплення та аналіз повідомлень армій НАТО. Закінчив кар'єру незабаром після Оксамитової революції у званні полковника. Мати — Марія Мойжишова, економіст за освітою. Батьки розлучилися, коли Петр був ще дитиною.
З 1986 по 2001 рік Павел був одружений з Ханною Павловою. У 1990 році у пари народився син Ян, через три роки Петр-молодший. Після розлучення з першою дружиною Петр-старший одружився у 2004 році на Єві Зеленій. Вона теж військовослужбовець. Має звання полковника і є депутатом муніципальної ради села Черноучек. У неї є дочка від першого шлюбу.
Кар'єра
З 1983 по 2018 рік Павел служив в армії. Починав військову кар'єру в парашутно-десантних військах, пізніше перейшов у розвідку.
У 1993 році брав участь у миротворчій місії в колишній Югославії. На початку року загін полковника Павела врятував 50 французьких солдатів, які опинилися заблокованими між сербськими та хорватськими воюючими сторонами. Деякий час Петр був військовим аташе в Бельгії. З 1997 по 1999 рік командував бригадою спецназу.
Потім три роки обіймав посаду ад'ютанта (заступника) директора з операцій в командуванні об'єднаних сил НАТО. У грудні 2002 року отримав перше генеральне звання. З 2003 по 2005 рік — заступник командувача об'єднаними силами.
Протягом року був заступником директора Департаменту з операцій Міністерства оборони Чехії. З 2007 по 2009 — заступник військового представника при Євросоюзі.
У 2011 році Павел став заступником, а у 2012 — начальником Генштабу Чехії. Цей пост Петр займав до 2015 року. У тому ж році він був обраний на посаду голови військового комітету НАТО, тобто на другу за значущістю посаду в структурах Альянсу (після Генерального секретаря). Термін повноважень Павела на цій посаді закінчився у 2018 році. Після цього він пішов у відставку зі збройних сил у званні генерала армії.
Під час пандемії коронавірусу Петр ініціював рух, який збирав кошти на боротьбу з Covid-19. Зумів зібрати мільйон крон. У ряді інтерв'ю заявляв, що далекий від політики, але не виключав, що може поборотися за президентське крісло.
Влітку 2022 року Петр офіційно заявив про свій намір взяти участь у президентських виборах як незалежний кандидат. Transparency International оцінювала передвиборчу кампанію Павела, як одну з найбільш прозорих. Також він вважався найчеснішим за кількістю дезінформації, а безпосередньо перед голосуванням його сайт зазнав хакерської атаки з Росії.
У першому турі Петр набрав 35,4% і вийшов у другій разом з колишнім Прем'єр-міністром Чехії Андрієм Бабішем. У другому турі більшість виборців (58,32%) віддали свої голоси за генерала. Павел повинен вступити на посаду 9 березня 2023 року, після закінчення терміну повноважень попереднього Президента Мілоша Земана.
Ще під час роботи в НАТО Павел називав Росію головною загрозою Альянсу через її наполегливу тенденцію до перегляду кордонів, відсутність прозорості держави та впливу на громадську думку в країнах НАТО за допомогою дезінформації.
Петр активно підтримує Україну в її боротьбі проти російських загарбників. В одному з інтерв'ю він зазначив, що країни НАТО повинні передати нашій країні всі види озброєння, крім ядерного. За його словами, поразка України у війні може стати поразкою і всього західного світу.
Компромат
У майже бездоганній кар'єрі генерала Павела є один негативний момент. У 1985 році, щоб стати офіцером, йому довелося вступити в чехословацьку комуністичну партію. Це використовували опоненти Петра під час передвиборчої кампанії. Його навіть безпідставно звинувачували в роботі на чехословацьку таємну поліцію.
Сам же Павел заявив, що в молодості зробив помилку, за яку розплачується понад тридцять років. Як це не парадоксально, членство в компартії допомогло зробити позитивний вплив на передвиборчу кампанію, зміцнивши його імідж як «свого».
Декларація
Приблизно з 2012 року Павел живе зі своєю дружиною в селі Черноучек на північному заході Чехії. В одному з передвиборчих роликів він показав власний мотоцикл Jawa 350/634. Петр також володіє автомобілем BMW M2 та мотоциклом BMW R 1250.
Зарплата президента Чехії становить 341 200 крон (трохи більше ніж 15 000 доларів) на місяць.