Крихітні та моторні: вчені створили рослинних мікророботів для лікування хвороб
Крихітні та моторні: вчені створили рослинних мікророботів для лікування хвороб

Крихітні та моторні: вчені створили рослинних мікророботів для лікування хвороб

Крихітні роботи здатні безпечно проникати у важкодоступні місця організму і доставляти потрібні ліки точно до вогнища захворювання.

У медичній практиці часто трапляються ситуації, коли лікування не гарантує успіх через складність доставки ліків і ризики проникнення в певні ділянки тіла для лікування. Нещодавно вчені створили крихітного помічника, який міг би переміщатися по нашому тілу і допомагати у вирішенні медичних завдань, доставляючи потрібні ліки точно за призначенням з легкістю, пише New Atlas.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!

Традиційно більшість мікророботів були жорсткими і це становило певні проблеми при їх застосуванні. Вони полягали в тому, що вони можуть пошкодити чутливі тканини організму, якщо їх використовувати всередині нашого тіла. Однак новий вид роботів, відомий як м'який мікроробот, набагато більш доброзичливий до тканин нашого тіла. Це пов'язано з тим, що вони можуть плавно переміщатися системами нашого організму, адаптуючись і змінюючи форму в міру необхідності. Однак проблема полягала в тому, щоб створити таких роботів так, щоб захисні системи нашого організму не сприймали їх як загрозу і не атакували при першому виявленні.

Щоб втілити цю мрію в реальність, дослідники використовували гідрогель на рослинній основі. Гідрогель — це особливий вид гелю на водній основі, виготовлений із рослин. Унікальність цього гідрогелю полягає в тому, що він може змінювати свою форму у відповідь на вплив різних хімічних речовин. І що найцікавіше: роботи, створені з цього матеріалу, можуть самостійно відновлювати свою форму в разі пошкоджень.

Що ж вміють ці крихітні роботи? Команда розробила два типи роботів, довжина кожного з яких не перевищує ширини нігтя на мізинці. Перший робот може піднімати, переміщати і кидати м'які предмети, відчуваючи зміни кислотності навколишнього середовища. Другий робот, керований дистанційно за допомогою магнітного поля, може переносити легкі предмети лабіринтом. Після проходження лабіринту під дією кислоти робот розкривається і звільняє свій вантаж.

Один із мікророботів, розроблених ученими, доставляє вантаж лабіринтом

Уявіть собі майбутнє, де такі роботи можуть використовуватися в частинах нашого тіла з різним рівнем кислотності, наприклад, у сечовому міхурі. Практичне застосування цьому не складно уявити. Вони можуть допомогти в проведенні біопсії або навіть доставляти терапевтичні препарати до певних клітин і тканин.

Крім цього дослідження, існує ширший рух із пошуку альтернатив матеріалам, які традиційно отримують із тварин, що використовуються в наукових цілях. Інша група фахівців з Університету Нового Південного Уельсу розробила гідрогель, який за відчуттями нагадує людську тканину і має властивості самовідновлення, але при цьому не використовує ніяких продуктів тваринного походження. Це важливо, оскільки використання матеріалів тваринного походження може викликати небажані реакції під час потрапляння в організм людини.

Наразі дослідники з Ватерлоо зосереджені на тому, щоб зробити своїх крихітних роботів ще кращими і меншими. Вони працюють над підвищенням міцності матеріалу, щоб він міг витримувати більшу вагу, і прагнуть зробити роботів ще більш мініатюрними, в перспективі досягаючи розміру наночастинок. Це може відкрити шлях до їх використання в більш спеціалізованих медичних процедурах і діагностиці.

Схоже, що ми є свідками початку ери, коли матеріали рослинного походження можуть здійснити революцію в підході до медичного лікування і процедур, зробивши їх ефективнішими і безпечнішими для всіх нас.

Раніше Фокус писав про те, що вчені створили робота-самогубцю, який зникає в калюжі слизу. Дослідники хочуть створити роботів, які самі могли б закінчувати своє життя після виконання завдання. Перший крок уже зроблено.

Також Фокус писав про робота з особливими кінцівками, який зможе вивчити печери на Марсі. Багато місць на Марсі, цікавих для вчених, важкодоступні для звичайних марсоходів. Тому новий робот може вирішити цю проблему.

Теги за темою
дослідження Медицина наука
Джерело матеріала
loader
loader