У неділю, 12 червня, у Києво-Печерській лаврі вперше в історії відбувся заупокійний молебень за одного з головних меценатів монастиря, гетьмана Івана Мазепу. Про це повідомляє «Укрінформ».
Молебень відбувся у церкві Всіх Святих з нагоди 325-річчя її освячення. Молитву очолив виконувач обов'язків намісника Свято-Успенської Києво-Печерської лаври ПЦУ архимандрит Авраамій.
Авраамій назвав молебень за Мазепу історичною подією для Лаври. «Це започаткує традицію, коли у повсякденних лаврських молитвах звучатимуть імена ктиторів (меценатів, — ДМ.), котрі вклалися в розбудову Лаври», — сказав він.
Ректор Православного вільного університету отець Георгій Коваленко розповів, що церква Всіх Святих побудована у 1698 році коштом гетьмана Мазепи. А вже у 1708 році російська церква наклала на Мазепу анафему, тож з того часу молитва за благодійника в стінах російських церков не звучала. Утім, окрім РПЦ, церковне прокляття Мазепи не визнав ніхто.
«Мазепу відспівували священники Константинопольської церкви в Бендерах (Молдова — ДМ.), де його і поховали. Українці молилися за Мазепу на початку 20 ст. Зокрема, на Софійській площі відбувалося вшанування пам'яті гетьмана. Українці в тодішній Польщі, у Польській православній церкві, у 1933 році також правили панахиду. Помини Мазепи відбувалися й до незалежності України — одразу коли відродилася Українська автокефальна православна церква, і далі, під час Незалежності», — розповів священник.
Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко повідомив, що за ініціативи МКІП та за підтримки ЮНЕСКО в Україні у церкві розпочнуть реставраційні роботи, аби «зберегти безцінний внесок гетьмана Мазепи в історію українського народу».
10 березня Національний заповідник «Києво-Печерська лавра» повідомив монастирю УПЦ МП, що з 29 березня 2023 року розриває договір про безоплатне користування культовими будівлями та іншим майном на території заповідника, що є власністю держави.
Однак УПЦ МП відмовилася покинути всі приміщення Києво-Печерської лаври, заявивши, що юридичних підстав для виселення нібито немає.
Кабінет міністрів 30 березня визнав нечинним розпорядження від 2013 року про передачу майна Києво-Печерської лаври в безоплатне користування Українській православній церкві Московського патріархату і повернув Лавру в управління державі.
Фото: «Укрінформ»