Президент Володимир Зеленський 2 вересня провів зустріч з керівництвом Верховної Ради, Кабінету міністрів, а також правоохоронних органів.
Нарада тривала дещо більше 40 хвилин, і за її підсумками всі присутні отримали від глави держави низку доручень.
На їх виконання президент відвів конкретні терміни, і враховуючи те, що майже всі вони вже закінчилися, ми вирішили розповісти, як прем'єр, міністри профільних відомств, силовики і керівництво парламенту впоралися (або не впоралися) зі своїми завданнями.
До 15 вересня внести до Верховної Ради проект державного бюджету на 2020 рік.
Відповідальні: прем'єр Олексій Гончарук і міністр фінансів Оксана Маркарова.
День у день.
15 вересня в Раді під № 2000 зареєстрували проект держбюджету-2020.
Через п'ять днів, 20 вересня, Маркарова представила документ у парламенті.
Скасувати мораторій на продаж землі до грудня 2019 року.
Зокрема, Кабмін мав до 1 жовтня внести на розгляд парламенту законопроект "Про ринок земель сільськогосподарського призначення", який передбачає скасування мораторію.
Відповідальні: Гончарук і міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов.
Ухвалити відповідний закон і скасувати мораторій Рада повинна була до 1 грудня.
Відповідальні: голова парламенту Дмитро Разумков, голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія, голова комітету з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський.
Уряд подав до Ради відповідний законопроект 25 вересня.
У першому читанні 13 листопада парламент ухвалив альтернативний законопроект № 2178-10, який не отримав підтримку низки фракцій.
28 грудня профільний комітет завершив розгляд всіх правок і рекомендував депутатам прийняти законопроект у другому читанні.
Підсумкову версію законопроекту про землю можна прочитати за посиланням.
За словами першого віце-спікера Ради Руслана Стефанчука, парламент розгляне документ у другому читанні на наступній сесії, яка почнеться 4 лютого.
Аналогічні терміни озвучила заступник голови фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук.
У будь-якому випадку у визначений президентом дедлайн депутати не вклалися.
Верховна Рада 13 листопада.
Слуга народу.
ins{.
Запустити процес "масштабної приватизації".
Завдання для депутатів – до 1 жовтня ухвалити законопроект про скасування переліку об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації.
Відповідальні: Разумков та Арахамія.
Завдання для міністрів – підготувати список стратегічних підприємств, які не будуть приватизовані.
Відповідальні: Гончарук та Милованов.
На один день пізніше зазначеного терміну, 2 жовтня, Рада скасувала перелік заборонених до приватизації державних компаній, ухваливши законопроект № 1054-1 у цілому з подальшим техніко-юридичним доопрацюванням.
9 жовтня проект схвалив Разумков, а потім - підписав Зеленський.
Перелік стратегічних підприємств, які не підлягають приватизації, Кабмін затвердив на засіданні 15 січня 2020 року.
Повний список тут.
"Мала приватизація".
До 1 грудня 2019 року уряду було доручено передати Фонду державного майна не менше 500 підприємств для малої приватизації через аукціонну систему "Pro.
Як розповів Гончарук 27 грудня, Кабмін передав на приватизацію 530 державних підприємств на загальну вартість понад 12 млрд грн.
Прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
Укрядовий портал.
За його словами, за майже 4 місяці на приватизацію було передано більше державних об'єктів, ніж за всі 28 років незалежності.
Початок аукціонів прем'єр анонсував на 2020-й рік.
Забезпечити ухвалення закону про Службу фінансових розслідувань (СФР) до 1 грудня 2019 року.
Відповідальні: Разумков, Арахамія і депутат Данило Гетманцев.
Відомство фінансових розслідувань хотіли створити ще в минулому Кабміні, але історія так і не отримала продовження.
2 жовтня 2019 року Рада прийняла за основу законопроект №1208-2 про Бюро фінансових розслідувань, але 17 січня 2020 року за рекомендацією комітету з питань податкової політики відхилила його.
Зі слів голови комітету Ради з правоохоронної діяльності Дениса Монастирського випливає, що Зеленський у лютому має намір подати до парламенту свій законопроект про Бюро фінрозслідувань.
Стимулювання інвестицій.
Завдання для Ради: до 1 жовтня 2019 року прийняти закон про концесії, а до 1 січня 2020 року – закон про стимулювання інвестиційної діяльності та посилення захисту іноземних інвестицій.
Тільки одне з цих завдань нардепи виконали, і то дещо не вклавшись у строки – 3 жовтня Верховна Рада ухвалила закон про концесії, який дозволяє державі надавати інвестору нематеріальну допомогу.
Парламент підтримав цей законопроект за основу 13 вересня.
ins{.
До 1 січня 2020 року Рада повинна була забезпечити доопрацювання та прийняття Трудового кодексу.
Законопроект "Про працю" було внесено до парламенту напередодні нового року, його ініціатором є Кабмін.
Текст документа, який повинен замінити чинний ще з радянських часів Трудовий кодекс, з'явився на сайті Ради на початку січня.
Тут ми пишемо, які зміни чекають на українців після його ухвалення.
Міністерству енергетики було відведено термін до 1 січня 2020 року, щоб підготувати лоти для проведення конкурсів на отримання спеціальних дозволів на видобування нафти і природного газу.
До моменту, як президент віддав відповідне доручення міністерству, на цю тему нічого не було чути.
Детінізація економіки.
Зеленський доручив міністрам до 1 жовтня 2019 року підготувати і внести до Ради проекти законів про легалізацію грального бізнесу та видобутку бурштину, а депутатам – схвалити їх до 1 грудня 2019 року.
З невеликим запізненням, але уряд вніс до Ради три законопроекти, присвячені врегулюванню порядку видобутку бурштину в Україні, а через понад місяць, 19 грудня, депутати у другому читанні та в цілому ухвалили законопроект № 2240.
16 січня парламент підтримав проект легалізації грального бізнесу.
Доручення Кабміну.
До кінця 2019 року підготувати план реструктуризації "Укрзалізниці".
Відповідальний: міністр інфраструктури Владислав Криклій.
Як писало в кінці грудня "Слово і діло", завдання президента в компанії виконали частково.
Там нібито повідомили, що план вже є, але його ще не представили.
Додамо, що заявивши про співпрацю компанії з національним оператором залізниць Німеччини Deutsche Bahn, прем'єр Гончарук пояснив: "Цей альянс - це логічне продовження плану реструктуризації "Укрзалізниці", який анонсував президент Зеленський у вересні 2019 року".
До 1 січня 2020 року провести пілотні конкурси з передачі в концесію усіх морських портів "Ольвія" та "Херсон".
Завдання президента було виконано повністю, хоч і пізніше позначеного дедлайну.
Конкурс на концесію порту "Ольвія" виграла катарська компанія QTerminals, а Херсонський морський торговельний порт передали в концесію "Рисоїл-Херсон".
Відомо, що також планується передача інвесторам портів "Маріуполь", "Бердянськ", "Чорноморець" та частини Одеського цього року.
Прес-служба президента України.
ins{.
Децентралізація влади.
Президент серед іншого вимагає невідкладного завершення процесу децентралізації, в тому числі внесення змін до Конституції, передачу реальної влади, фінансів і ресурсів на місця.
У середині грудня минулого року Зеленський вніс до Ради законопроект про зміни до Конституції щодо децентралізації влади.
Документ передбачає утворення громад, а також запровадження інституту префектів, разом з тим проект № 2598 не містить згадки про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей.
18 грудня комітет Ради з питань правової політики рекомендував депутатам направити президентський законопроект про децентралізацію у Конституційний суд.
Згідно з процедурою, це перший крок до ухвалення змін до Основного закону.
16 січня Зеленський відкликав проект закону про децентралізацію, його відправили на доопрацювання.
"Три місяці тому я зустрічався з керівниками НАБУ і САП.
Хотів би почути від них про результати спільної роботи в переслідуванні топ-корупціонерів", - зазначив у вересні Зеленський.
Таким чином, президент чекає звіту директора Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Артема Ситника і керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Назара Холодницького.
Останнім часом Ситник і Холодницький не розповідали про гучні розслідування, тим паче ті, які стосується кейсів топ-корупціонерів.
Просто відзначимо, що ніякого звіту президент так і не отримав.
Силовики повинні були підготувати доповідь про вбивство 5-річного хлопчика в Переяслав-Хмельницькому, пожежу в одеському таборі "Вікторія", яка забрала життя трьох дівчаток, і пожежу в готелі "Токіо Стар", жертвами якої стали 16 осіб.
Повідомлення, що стосуються вищезазначених трагедій, з'являлися на сайтах різних правоохоронних органів, також про нові деталі повідомляли ЗМІ, посилаючись на свої джерела.
Якщо доповіді, які зажадав президент, і було підготовлено, то в інформаційному просторі вони не з'являлися.
До 1 грудня минулого року повинна була запуститися робота Державної митної служби.
Офіційно нова Державна митна служба почала функціонувати з тижневим запізненням – з початку доби неділі, 8 грудня.
ins{.
Зеленський доручив ухвалити концепцію реформування Служби безпеки України, виклавши цілісне бачення спецслужби за всіма напрямами та перспектив розвитку, прийняти закон про внесення змін до закону України "ПРО СБУ".
А також, прийняти закон про охорону секретної інформації, максимально враховуючи прохання іноземних партнерів, не заважаючи виконанню завдань, покладених на СБУ.
Відразу зазначимо, що про реформу СБУ говорять вже не перший рік, за цим посиланням описується довгий шлях "змін" у відомстві.
З останнього з цієї теми: Зеленський у Давосі на Всесвітньому економічному форумі анонсував перезапуск СБУ.