Касаційний суд Франції скасував ордер на арешт Башара Асада
Касаційний суд Франції скасував ордер на арешт Башара Асада

Касаційний суд Франції скасував ордер на арешт Башара Асада

Касаційний суд Франції у п’ятницю скасував французький ордер на арешт колишнього президента Сирії Башара Асада.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Le Monde.

«Жоден виняток не може скасувати особистий імунітет глави держави», - ідеться в рішенні суду, який таким чином скасував ордер, виданий слідчими суддями Парижа, на арешт колишнього президента Сирії Башара Асада за смертоносні хімічні атаки в 2013 році.

«Однак, оскільки Башар Асад був повалений у грудні 2024 року, і більше не є президентом, нові ордери на арешт можуть бути видані за воєнні злочини та злочини проти людяності», - заявив президент найвищого суду Франції Крістоф Сулар на публічному слуханні. Він додав, що судове розслідування проти Асада також може продовжуватися.

У листопаді 2023 року два спеціалізовані слідчі судді Парижа видали ордер на арешт за співучасть у злочинах проти людяності та воєнних злочинах Асада, зокрема за хімічні атаки, які приписують сирійському уряду в 2013 році. Ці атаки відбулися між 4 і 5 серпня 2013 року в Адрі і Думі (450 осіб були поранені) і 21 серпня - в Східній Гуті, де, за даними американської розвідки, від газу зарин загинуло понад 1400 осіб.

Касаційний суд не підтримав позицію генерального прокурора Ремі Хейца, який запропонував залишити в силі ордер на арешт Башара Асада, скасувавши особистий імунітет, яким він користувався, оскільки Франція більше не вважає його "законним чинним главою держави з 2012 року у зв'язку з масовими злочинами, скоєними сирійською владою".

Цей аргумент не переконав суддів. Вони вперше визнали виняток з функціонального імунітету, яким користуються високопосадовці іноземних держав, якщо їх переслідують за воєнні злочини і злочини проти людяності. Таким чином, обвинувальний акт щодо співучасті Адіба Маялеха, колишнього голови Центрального банку Сирії та колишнього міністра економіки, був підтверджений.

Тим часом, повідомляє видання, триває юридична полеміка, як та хто саме повноважний судити Асада. Так Міжнародний кримінальний суд не має юрисдикції щодо міжнародних злочинів, скоєних у Сирії, оскільки країна не ратифікувала Римський договір, який його заснував.

Режим Башара Асада був повалений у грудні 2024 року. Сам він знайшов притулок у Росії.

Як повідомлялось, тимчасовий президент Сирії Ахмед аль-Шараа заявив, що Кремль відхилив запит сирійської влади видати експрезидента Башара Асада в обмін на присутність російських військ у країні.

Теги за темою
Франція Суд
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader