Трамп збирається представити свою дорожню карту розвитку штучного інтелекту
Трамп збирається представити свою дорожню карту розвитку штучного інтелекту

Трамп збирається представити свою дорожню карту розвитку штучного інтелекту

Дональд Трамп представить свій довгоочікуваний План дій щодо штучного інтелекту на заході у Вашингтоні, округ Колумбія, в середу, організованому інсайдерами Кремнієвої долини, — це його перша велика промова щодо штучного інтелекту з моменту його другого вступу на посаду в січні.

План дій щодо штучного інтелекту має забезпечити дорожню карту стратегій, пріоритетів та занепокоєнь адміністрації Трампа щодо штучного інтелекту — ймовірно, технології, яка визначатиме термін 47-го президента.

Цей план фактично замінює виконавчий указ Байдена про штучний інтелект , стратегію попередньої адміністрації щодо штучного інтелекту, яка зосереджувалася на зобов'язанні компаній, що займаються штучним інтелектом, подавати звіти про безпеку та захист, а також намагалася обмежити расову чи іншу дискримінаційну упередженість у передових моделях штучного інтелекту. Трамп скасував указ Байдена протягом кількох днів після своєї інавгурації , стверджуючи, що його вимоги можуть бути обтяжливими для компаній, що займаються штучним інтелектом, і можуть перешкоджати американським інноваціям.

Протягом перших шести місяців свого перебування на посаді адміністрація Трампа широко заохочувала зусилля щодо прискорення розвитку та розповсюдження американських технологій штучного інтелекту. Трамп допоміг OpenAI, Oracle та SoftBank оголосити про свій багатомільярдний проект центру обробки даних Stargate , а президент зняв обмеження на продаж Nvidia своїх чипів штучного інтелекту по всьому світу.

Водночас, Девід Сакс, цар штучного інтелекту Трампа, вступив у суперечку з технологічними компаніями щодо «прокинутого» штучного інтелекту , стверджуючи, що OpenAI, Anthropic та Google нібито прищеплюють ліві цінності своїм чат-ботам на базі штучного інтелекту та цензурують консервативні погляди.

Дехто вже критикує план дій Трампа щодо штучного інтелекту, нібито ставлячи корпоративні інтереси вище за суспільні. У вівторок група з понад 90 організацій, включаючи некомерційні організації, що займаються трудовими відносинами, екологічною справедливістю та захистом прав споживачів, опублікувала відкритого листа під назвою «Народний план дій щодо штучного інтелекту» . У ньому пропонується низка політик щодо штучного інтелекту, які, як стверджується, ставлять інтереси американських громадян на перше місце та суперечать тому, що, як очікується, оголосить Трамп.

«Ми не можемо дозволити лобістам великих технологічних та нафтових компаній писати правила для штучного інтелекту та нашої економіки за рахунок нашої свободи та рівності, добробуту працівників та сімей», – йдеться у заяві групи для TechCrunch, де визнаються енергетичні потреби центрів обробки даних зі штучним інтелектом у Кремнієвій долині.

План дій Трампа щодо штучного інтелекту має більш чітко просувати порядок денний його адміністрації, але як саме, поки що незрозуміло. Очікується, що Трамп поділиться більш детальною інформацією про план на саміті «Перемога в перегонах штучного інтелекту» , заході, організованому Форумом Гілл-енд-Веллі та подкастом All In, який Сакс є співведучим, коли не працює урядовцем або венчурним капіталістом.

Ось що нам відомо про План дій щодо штучного інтелекту наразі.

Прискорення американського штучного інтелекту

Згідно зі звітом журналу Time , очікується, що стратегія Трампа щодо штучного інтелекту зосередиться на трьох стовпах — інфраструктурі, інноваціях та глобальному впливі.

Щодо інфраструктури, адміністрація Трампа, як повідомляється, планує переглянути правила видачі дозволів, щоб пришвидшити розвиток центрів обробки даних зі штучним інтелектом. Це має допомогти компаніям, що займаються штучним інтелектом, задовольнити зростаючі потреби в енергії для навчання та обслуговування своїх моделей штучного інтелекту. Однак широко очікується, що зростання кількості центрів обробки даних зі штучним інтелектом, які споживають величезну кількість енергії та води з сусідніх громад , може призвести до дефіциту енергії до кінця десятиліття, якщо не відбудеться швидкого зростання виробництва енергії.

За даними видання Time, інфраструктурний напрямок президента також має включати план модернізації американської електромережі та додавання нових джерел енергії для живлення цих центрів обробки даних.

Щодо інновацій, за повідомленнями, Трамп планує використати свій План дій щодо штучного інтелекту, щоб пожвавити дискусію щодо блокування законів штатів про штучний інтелект (хоча федеральна пропозиція з цього питання минулого місяця була переважною більшістю провалена ). Це є частиною зусиль щодо зменшення бар'єрів для інновацій американських компаній, що займаються штучним інтелектом, але зрештою може перешкодити законодавцям прийняти суттєві стандарти безпеки для компаній, що займаються штучним інтелектом.

Що стосується глобального впливу, очікується, що Трамп запропонує стратегію для просування впровадження американських моделей та чіпів штучного інтелекту не лише в США, а й у всьому світі. Федеральні чиновники були налякані зростанням популярності DeepSeek, а інші китайські лабораторії штучного інтелекту, такі як Qwen та Moonshot AI, з того часу стали гідними конкурентами OpenAI. Трамп хоче, щоб американські технології стали світовим стандартом.

За даними The Washington Post, для досягнення своїх цілей адміністрація Трампа також має підписати в середу низку виконавчих указів, пов'язаних зі штучним інтелектом . Деякі з цих указів відкривають шлях для швидшого будівництва центрів обробки даних, тоді як інші заохочують експорт американських технологій.

Боротьба з «прокинутим» ШІ

Як повідомляла Wall Street Journal раніше цього тижня, один із виконавчих указів, який Трамп має підписати в середу, передбачає жорсткіші заходи щодо «прокинутих» моделей штучного інтелекту . Указ вимагає від компаній-розробників штучного інтелекту з федеральними контрактами, включаючи OpenAI, xAI, Google та Anthropic, забезпечити нейтральне та неупереджене формулювання своїх моделей штучного інтелекту.

Репресії проти «прокинутого» штучного інтелекту знаменують собою чергову атаку Республіканської партії на історично ліву громадськість Кремнієвої долини. У минулі роки Республіканська партія розслідувала діяльність компаній соціальних мереж за ймовірну зміну їхніх алгоритмів для цензурування консервативних голосів. Марк Цукерберг з Meta нещодавно погодився з цими звинуваченнями та переглянув модерацію контенту у Facebook та Instagram , щоб представити більше голосів.

Ключове питання, що виникає навколо цього виконавчого указу, полягає в тому, хто визначає, чи є моделі ШІ нейтральними чи упередженими, і як вони це визначають. Трамп давно заявляв, що він є прихильником свободи слова, тому виконавчий указ, що встановлює правила щодо того, що модель ШІ може і не може говорити, може здатися нелогічним. Тим не менш, суддя Флориди нещодавно постановив, що чат-боти зі ШІ не захищені Першою поправкою .

У світлі цих репресій, OpenAI та інші лабораторії штучного інтелекту намагалися зробити так, щоб їхні чат-боти на основі штучного інтелекту представляли більше точок зору . Ці компанії знаходяться в незручному становищі, коли їм вдається генерувати відповіді на основі штучного інтелекту, які задовольнять усіх, водночас не поширюючи екстремістські погляди чи дезінформацію.

Ілон Маск, колись найбільший фінансовий спонсор Трампа, чиї стосунки з президентом нещодавно зіпсувалися, прямо започаткував xAI для розробки «анти-прокинутого» чат-бота на базі штучного інтелекту, Grok, та боротьби з ChatGPT. Однак зусилля xAI зі створення такого чат-бота пройшли не дуже добре. В останні тижні xAI була змушена неодноразово вибачатися, коли її чат-бот на базі штучного інтелекту вдавався до антисемітських тирад та консультувався з особистою думкою Маска щодо гострих питань.

Чого хочуть Кремнієва долина та великі технологічні компанії

У квітні Білий дім оголосив, що отримав понад 10 000 публічних коментарів від компаній, місцевих органів влади та некомерційних організацій щодо Плану дій Трампа щодо штучного інтелекту.

OpenAI, Google, Meta та Amazon ефективно скористалися можливістю, щоб подати списки побажань щодо дружньої політики щодо штучного інтелекту, яку, на їхню думку, хотіла б бачити в адміністрації Трампа.

Багато провідних розробників моделей штучного інтелекту в Америці звернулися до Трампа з проханням використати свій план дій щодо ШІ, щоб гарантувати, що навчання моделей великих мов програмування на матеріалах, захищених авторським правом, буде добросовісним використанням і тому має бути дозволено. 

Такий захист може принести значну користь цим компаніям, оскільки багато з них беруть участь в активних судових процесах з власниками авторських прав з музичної, кіно-, новинної та книжкової індустрії. Ці видавці звинувачують компанії, що займаються штучним інтелектом, у незаконному навчанні на їхніх творах, захищених авторським правом, створювати моделі штучного інтелекту, що потенційно знецінює їхні медіафайли в цьому процесі.

Тим часом Meta попросила Трампа захистити відкриті моделі штучного інтелекту, які можна вільно завантажити онлайн. Відкрито випускаючи свої моделі Llama, Meta змогла підірвати ціну закритих пропозицій OpenAI та Google . Однак Anthropic висловила занепокоєння щодо того, чи можуть відкриті моделі штучного інтелекту розкрити потужні технології зловмисникам, зокрема Китаю.

Інші зацікавлені групи, зокрема некомерційні організації, такі як Інститут майбутнього життя, використали період коментування, щоб звернутися до адміністрації Трампа з проханням збільшити інвестиції в дослідження штучного інтелекту поза межами комерційних структур. Це прохання пролунало в той час, коли адміністрація Трампа та Міністерство економічних наук США скоротили фінансування американських університетів , багато з яких були центрами наукових проривів в останні десятиліття.

Здається малоймовірним, що план дій Трампа щодо штучного інтелекту міститиме ті ж стандарти звітності про безпеку та захист, які прагнула запровадити адміністрація Байдена. Однак опитування показують, що більшість американців хочуть, щоб компанії, що займаються штучним інтелектом, дотримувалися стандартів безпеки .

Кілька законодавців штатів просувають законопроекти, які б створили обов'язкові звіти про безпеку , але вони можуть зіткнутися з опором адміністрації Трампа та законодавців-республіканців, якщо вони суперечитимуть Плану дій Трампа щодо штучного інтелекту.

Джерело матеріала
loader
loader