Марк Цукерберг: засновник соціальної мережі Facebook
Марк Цукерберг – програміст, бізнесмен, доларовий мільярдер та благодійник, який відзначається скромним життям. Людина року-2010, одна з найбагатших людей світу.
Біографія
Марк Еліот Цукерберг народився 14 травня 1984 року в місті Вайт-Плейнс (штат Нью-Йорк, США).
Сім’я
Марк народився у єврейській родині. Його батько, Едвард Цукерберг – стоматолог. Мати, Карен – психіатр. Марк Цукерберг має трьох сестер Ренді, Донну та Аріель. У родині він єдиний син.
Особисте життя
Марк Цукерберг одружений із Прісциллою Чан з 2012 року. Пара познайомилася в 2002 році на студентській вечірці в Гарварді. Стосунки Марка та Прісцилли на деякий час переривалися, але згодом, коли дівчина закінчила Гарвард та отримала ступінь доктора медицини, Цукерберг зробив їй пропозицію.
Марк Цукерберг – скромний мільярдер. Так, він і про своє весілля не поширювався. Усі гості їхали на вечірку з нагоди отримання Прісциллою наукового ступеня. Однак вони були дуже здивовані, опинившись на весільній церемонії, яка пройшла на задньому дворі будинку молодят в Пало-Альто. Згодом Марк додав лише кілька світлин у соціальні мережі та змінив статус на “Одружений”.
Марк Цукерберг та Прісцилла Чан мають двох дітей: доньок Макс та Август. Із дітьми у пари не все складалося гладко – Прісцилла тричі не могла виносити дитину й потрапляла в лікарню. Макс з’явилася на світ у 2015 році. А в 2017 році народилася її сестра Август.
З появою дітей Марк Цукерберг придбав власний будинок: маєток із сімома кімнатами в серці Силіконової Долини – неподалік штаб-квартири Facebook.
Засновник мережі Facebook страждає на дейтеранопію: не всі кольори розпізнає однаково. Цікаво, що саме основний колір Facebook – синій – Марк розпізнає гірше за інші.
У повсякденному житті мільярдер надає перевагу простоті й мінімалізму. Вдягається без особливої розкоші, якщо це не стосується світських раутів. Марк, будучи доларовим мільярдером, водить простеньке авто – Volkswagen Golf.
Освіта
Марк Цукерберг мав незакінчену вищу освіту до 2017 року. Спершу він навчався у престижному пансіоні Phillips Exseter Academy, де поглиблено вивчав програмування та грецьку мову. Дипломна робота Марка в пансіоні вразила не тільки тамтешніх викладачів, Цукербергом зацікавилися навіть у компанії Microsoft. Юний Марк створив програму Synapse, яка розпізнавала музичні смаки користувачів та формувала списки відтворення.
Марк Цукерберг вступив у Гарвард у 2002 році. Юнак пішов на факультет психології, але паралельно відвідував курси програмування, створюючи все нові й нові розробки. Гарвард він покинув на другому курсі.
Тільки в 2017 році всесвітньо відомий засновник Facebook отримав диплом та вчений ступінь.
Кар’єра
Юнацькі роки і програмування
Звертати увагу на здібності Марка Цукерберга до програмування почали ще в дитинстві. Отримавши свій перший комп’ютер в 10 років та вивчивши основи програмування, Марк створив програму ZuckNet для родини – рідні хлопця мали змогу спілкуватися в локальній мережі.
Після створення Марком програми Synapse йому запропонували співпрацю в Microsoft, однак він відмовився. Крім цього, йому пропонували викупити програму за 2 мільйони доларів. Гроші Марка теж не зацікавили.
Будучи студентом Гарварда, Марк Цукерберг створив університетську стрічку новин CourseMatch, а також запропонував створити студентську базу даних із фотографіями. Юнакові відмовили. Але ідея стала важливою для створення в майбутньому соціальної мережі Facebook .
Створення Facebook
Соціальну мережу Facebook Марк Цукерберг разом із однодумцями Крісом Х’юзом та Дастіном Московіцем почав створювати в 2004 році. Прототипами мережі стали ранні розробки Цукерберга CourseMatch та Facematch.
Перша версія Facebook, звичайно, дуже відрізнялася від тієї, яку ми використовуємо сьогодні. Однак соціальна мережа швидко завоювала популярність: буквально за кілька днів до Facebook долучилися студенти Нью-Йорка, Массачусетса й Бостона.
З фінансуванням сайту на перших порах допомагав студент бразильського походження Едуардо Саверин.
Коли Facebook став стрімко розвиватися, Марк Цукерберг переїхав разом із “офісом” у Пало-Альто – центр Кремнієвої долини. Компанію Facebook Цукерберг зареєстрував як юридичну особу, а сам став гендиректором у Facebook Inc. Тривалий час у назві соцмережі був присутній артикль The Facebook, у 2005 році Марк його прибрав.
Аудиторія сайту зростала в геометричній прогресії. У 2007 році Марк Цукерберг продав частину акцій (близько півтора процента) Microsoft, отримавши за це 240 мільйонів доларів. На той момент Марк уже був фінансово незалежним бізнесменом.
Зі збільшенням масштабів компанії Facebook Inc. виникла необхідність у заснуванні штаб-квартири. Її Цукерберг створив у Дубліні.
Після особистого знайомства з Юрієм Мільнером Марк Цукерберг продав майже 2% акцій Facebook холдингу Mail.ru Group, відомому в Росії. Інші великі корпорації теж стали купувати акції Facebook .
Завдяки своєму дітищу Марк Цукерберг у 2010 році став людиною року за версією Times.
Марк Цукерберг у Росії
У 2012 році засновник Facebook здійснив поїздку у Росію. Там він зустрівся з прем’єром Дмитром Медведєвим, провів кілька лекцій та конференцій, а також взяв участь у програмі “Вечірній Ургант”.
Марк Цукерберг – філантроп
Благодійність – один із напрямів діяльності Марка Цукерберга. Він, як і співзасновник компанії Microsoft Білл Гейтс, підписав так звану “клятву дарування”. Спершу цю угоду уклали Білл Гейтс з дружиною та інвестор Уоррен Баффет, згодом до ініціативи долучився і Марк Цукерберг.
Це означає, що бізнесмен погоджується передати на благодійність більше частину своїх статків.
Крім цього, Марк разом із дружиною заснував організацію “Ініціатива Чан-Цукерберга”. Подружжя підтримує фінансово різні технологічні проєкти, які, на їхнє переконання, роблять світ кращим.
Значні кошти Марк Цукерберг направив на боротьбу із всесвітньою пандемією коронавірусу (2020-2021 роки).
Компромат
Юнацькі витівки
Марк Цукерберг з дитинства відзначав, що має хакерські здібності. Будучи гарвардським студентом, хлопець зламав базу даних університету. Сталося це після того, як керівництво відмовило Марку в створенні бази з фотографіями, як в іншіх університетах Америки. Тоді Цукерберг створив Facematch – власний сайт, на якому розміщував фото студентів парами, пропонуючи голосувати за кращі.
В Гарварді розгорівся скандал, однак ресурс став популярним серед студентів. Більшість стала на захист ідеї Марка Цукерберга.
Судові позови
Марк Цукерберг спростовував звинувачення в тому, що взяв ідею братів для створення соціальної мережі. Програміст підкреслив, що ідеї братів на той момент вже не були новими, а перша соціальна мережа classmates.com була створена ще в 1995 році.
Витік даних користувачів
Однак сам Цукерберг неодноразово наголошував, що Facebook – безпечна соціальна мережа, якою він сам користується. Правда, у 2011 році сторінку Марка зламав невідомий хакер.
Після витоку стали відомі номери телефонів користувачів, повні імена, адреси електронної пошти, дати народження, деякі факти біографії. Номер телефона самого Марка Цукерберга теж опинився у відкритому доступі.
Статки
У 2010 році Марк Цукерберг став наймолодшим мільярдером в історії. Тоді його статки оцінювали в 4 мільярди. Згодом статки зростали, хоча офіційно Марк заробляв всього 1 долар заробітної плати.
У 2014 році статки Цукерберга становили близько 34 мільярдів, через чотири роки він вже мав 70 мільярдів.
У 2020 році Марк Цукерберг увійшов в трійку найбагатших людей планети зі статками в майже 102 мільярди доларів. Через рік засновник Facebook опустився на п’яту сходинку в рейтингу найбагатших, поступившись Бернару Арно, Біллу Гейтсу, Джефу Безосу та Ілону Маску.
Хоч Марк Цукерберг – доларовий мільярдер, однак він надає перевагу скромному стилю життя. Він їздить на простій автівці Volkswagen Golf. З народженням доньок Марк подумав про власний дім, хоч до цього орендував житло. на покупку дому Цукерберг потратив 7 мільйонів доларів. А щоб життя було безпечнішим, Марк також викупив сусідні особняки. В будинку сім кімнат. Прислуги у домі мінімум. А роль дворецького виконує створена Цукербергом електронна програма з голосом актора Моргана Фрімена.