Нейробіолог Джозеф Джебеллі стверджує, що не коефіцієнт інтелекту, а здатність залишатися наодинці з собою є спільною рисою багатьох видатних мислителів. Самотність активує в мозку “мережу за замовчуванням” – механізм, відповідальний за обробку емоцій, креативність та внутрішню концентрацію, передає CNBC.
Дослідник переконаний, що саме у стані відключення від зовнішніх стимулів мозок починає глибше аналізувати інформацію та створювати нові синаптичні зв’язки. Такий стан сприяє творчому мисленню, рефлексії й здатності до самостійного прийняття рішень. Його спостереження базуються на нейронаукових дослідженнях та прикладах із життя відомих інтелектуалів.
Самотність – риса, що притаманна багатьом успішним особистостям. Зокрема, Білл Гейтс на ранніх етапах розвитку Microsoft дотримувався звички влаштовувати “тиждень роздумів” двічі на рік, усамітнюючись у дерев’яній хатині з книгами, без жодних контактів з родиною чи співробітниками. За даними The Wall Street Journal, саме під час одного з таких періодів у 1995 році народилася ідея браузера Internet Explorer.
Ще одним прикладом ефективного мислення у тиші є Леонардо да Вінчі. Як зазначають біографи, часто годинами дивився на “Таємну вечерю”, перш ніж додати черговий штрих до нової роботи.
Визначеної норми самотності не існує. Загалом вона сприятлива для мозку, особливо якщо людині дійсно потрібно побути наодинці й вона має таку можливість.
П’ять способів, як використати самотність на користь мозку, за порадами Джозефа Джебеллі:
- Просто йдіть – заплануйте подорож наодинці з собою або ретрит.
На початку може бути складно прийняти таке рішення, але усвідомлення того, що нове середовище сприяє самоаналізу й виходу з ментальної рутини, може допомогти зробити перший крок. Завдяки такій активності ви розширите сприйняття, зміните фокус уваги та створите нові когнітивні асоціації.
- Почніть з малого – 10 хвилин тиші на день у затишному місці.
Дана техніка запустить процес відновлення уваги та внутрішнього фокуса. Нейробіолог рекомендує знайти спокійне місце, усунути відволікальні фактори та просто дозволити думкам текти вільно.
- Будьте вибіркові в спілкуванні – мінімізуйте контакти з токсичними чи виснажливими людьми.
Це зменшує стрес і покращує якість соціальних зв’язків. На думку Джебеллі, спілкування з такими людьми може підвищити рівень стресу, зокрема гормону кортизолу, що в довгостроковій перспективі шкодить ментальному здоров’ю.
- Рефлексуйте – використовуйте час на самоті для роздумів або ведення щоденника.
Приділіть частину часу на самоті тому, щоб переосмислити свої емоції та досвід. Це може бути як спокійне обдумування, так і запис думок на папері. Така рефлексія допомагає краще розуміти себе й покращити емоційний інтелект.
- Практикуйте самостійну активність – обирайте заняття, які потребують концентрації.
Вчений радить практикувати такі види самостійної діяльності як прогулянки, йога, малювання або ручна праця. Вони, за його словами, сприяють усвідомленості та стабілізації емоційного стану.
Джебеллі отримав PhD з нейробіології в University College London, працював науковцем у Вашингтонському університеті та є автором книжок In Pursuit of Memory: The Fight Against Alzheimer’s (“У гонитві за пам’яттю”) і The Brain at Rest: How the Art and Science of Doing Nothing Can Improve Your Life (“Мозок у стані спокою”). Його праці доводять, що важливішою за інтелектуальні тести є здатність створити умови для ментального відновлення й внутрішнього зростання.
Міжнародне дослідження за участі майже 6000 респондентів з 13 країн виявило шість рис, які роблять людину “крутою” в очах інших. Автори дослідження відзначають, що ці риси сприймаються як привабливі незалежно від культурного контексту. Учасники також розрізняли “крутість” і “хорошість” – останню асоціюють здебільшого з відповідальністю та дотриманням соціальних норм.