Білл Гейтс
Білл Гейтс
218

Білл Гейтс

Білл Гейтс: співзасновник Microsoft, філантроп та меценат

Білл Гейтс - Фото 1

Білл Гейтс – один із найбагатших бізнесменів планети, мільярдер, який разом з Полом Алленом заснував всесвітньо відому компанію Microsoft, а нині віддає більшу частину своїх статків на благодійність.

  1. Біографія
  2. Сім’я
  3. Освіта
  4. Кар’єра
  5. Компромат та чутки
  6. Статки
  7. Посилання

Біографія

Білл Гейтс (повне ім’я – Вільям Генрі Гейтс ІІІ) народився 28 жовтня 1955 року в Сіетлі (США).

Сім’я

Білл Гейтс народився у забезпеченій родині. Його батько, Вільям Генрі Гейтс ІІ, був корпоративним адвокатом. Мати, Мері Максвелл Гейтс – членкинею ради директорів компаній, серед яких First Interstate Bank та Pacific Northwest Bell. Також вона входила в національні ради US West та United Way.

Білл Гейтс - Фото 2

Білл Гейтс має двох сестер: Крісті й Ліббі.

Дід Білла був віцепризедентом Національного банку, а прадід – мером і сенатором. 

Особисте життя

Гейтс одружений, має трьох дітей. Дружина Білла – Мелінда Френч. Пара узаконила стосунки в 1994 році. Мелінда тривалий час працювала в компанії “Майкрософт” у Нью-Йорку. Вперше майбутні чоловік та дружина побачилися в 1987 році на одному з брифінгів компанії. Починалося все як службовий роман, проте він затягнувся на роки.

Білл Гейтс - Фото 3

Весілля

Білл та Мелінда одружилися на Гаваях (острів Ланаї) на полі для гольфу. Пара уникала публічності: весілля хотіли зіграти тихо, без непрошених гостей. Тому Білл Гейтс, який на той час вже багато років керував компанією “Майкрософт”, викупив усі номери в готелях довкола, а в повітрі курсували гелікоптери, щоб слідкувати за ситуацією.

На церемонії, яка тривала всього 15 хвилин, було 200 гостей. Вона обійшлася Біллу Гейтсу в мільйон доларів.

Білл Гейтс - Фото 4

Дружина Мелінда після весілля покинула компанію, аби присвятити себе родині та спільним благодійним проєктам. Вийшло так, що вона стала не тільки супутницею життя Білла Гейтса, а й бізнес-партнером. Подружжя має спільний благодійний фонд – Фонд Білла й Мелінди Гейтсів.

Діти

Донька Дженніфер Катарін народилася 1996 року, син Рорі Джон – 1999 року, і ще одна донька – Фібі Адель – 2002 року.

Білл Гейтс - Фото 5

Гейтси проживають у великому маєтку неподалік Сіетла (місто Медіна) на березі озера Вашингтон. Площа маєтку складає 6100 метрів квадратних. Там є 18-метровий басейн, величезний спортзал та їдальня на 93 квадрати. Вартість маєтку оцінюють у 125 мільйонів доларів.

Білл Гейтс - Фото 6

Освіта

Білл Гейтс навчався в елітній школі Лейксайд. Уже там він почав цікавитися програмуванням. Закінчив школу в 1973 році.

Вступив до Гарвардського коледжу, де вивчав математику, інформатику та готувався до юридичного факультету. Паралельно Гейтс писав різноманітні програми, проводив багато часу за комп’ютерами, оскільки там мав до них доступ. Коледж Білл покинув через два роки. 

Диплом Гарварду він отримав аж через більш ніж 30 років. У 2007 році Гейтс був удостоєний звання доктора наук.

Білл Гейтс - Фото 7

Кар’єра 

Можна сказати, що свій кар’єрний шлях Білл Гейтс розпочав ще в дитинстві. Свою першу програму він написав у восьмому класі: хрестики-нулики. У школі помітили здібності Білла та навіть відпускали його програмувати з уроків. 

Будучи учнем Лейксайдської школи, Білл Гейтс працював на Computer Center Corporation, яка запропонувала йому та ще трьом учням (серед яких співзасновник “Майкрософт” Пол Аллен) знаходити помилки в програмному забезпеченні компанії. В обмін на це юнаки отримували комп’ютерний час. На таких умовах Гейтс працював аж до 1970 року – тоді компанія збанкрутувала.

Білл Гейтс - Фото 8

Згодом Білла та його “колег” найняла Information Sciences, Inc. Вони писали зарплатні програми, також отримуючи за це комп’ютерний час та навіть відсотки від продажів. Для своєї школи Білл Гейтс написав особливу програму складання розкладів. 

У 17-річному віці Білл Гейтс разом із Полом Алленом заснували своє перше підприємство –  Traf-O-Data. Займалися виробленням лічильників трафіку.

У 1973 році Гейтс працював у Палаті представників США пажем.

Навчаючись в Гарварді, приєднався до компанії Ганівел, де працював і Пол Аллен. Білл мав намір розпочати власний бізнес з виготовлення програмного забезпечення разом із Полом, тому покинув навчання. Рішення було обдуманим.

Білл Гейтс - Фото 9

Компанія Microsoft

Діяльність Microsoft починалася зі співпраці з компанією Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS), де Білл Гейтс та Пол Аллен разом працювали в Альбукерке. Там вони влаштували свій перший офіс, а свою співпрацю назвали "Micro-Soft” (1975 рік). Через рік хлопці прибрали дефіс із назви, і вона стала такою, як ми знаємо її зараз.

Білл Гейтс - Фото 10

Програмне забезпечення, яке розробляли Гейтс та Аллен було дуже популярним. Його почали поширювати, без плати за старання хлопцям. Через це Білл Гейтс написав відкритого листа, в якому звернувся до всіх, хто користується розробкою, з вимогою оплати. 

У 1976 році Microsoft відділилася від MITS. Компанія Гейтса переїхала у штата Вашингтон (Белв’ю). Згодом компанія розпочала співпрацю з  IBM, що допомогло Microsoft  вийти на новий рівень та стати важливим гравцем у комп’ютерному бізнесі.

Білл Гейтс - Фото 11

У 1985 році вийшла перша роздрібна версія Microsoft Windows. Білл Гейтс у компанії виконував роль менеджера та директора. Хоч перші п’ять років він теж писав код, однак до розробників себе не зараховував. У 2000 році він облишив роль виконавчого директора, створивши для себе посаду головного архітектора компанії.

Повністю покинув пост голови Microsoft  Білл Гейтс у 2014 році. Він залишився технічним радником, а виконавчим директором став Сатья Наделла.

Білл Гейтс – філантроп

Благодійність – один з напрямів діяльності бізнесмена. У 2006 році він дещо відійшов від справ у Microsoft, делегувавши частину своїх обов’язків, щоб зайнятися філантропією.

Білл Гейтс - Фото 12

У 1994 році Білл Гейтс використав частину своїх акцій у компанії для створення “William H. Gates Foundation”. Через шість років він разом із дружиною об’єднав три сімейні фонди, додавши до них п’ять мільярдів доларів, заснував Фонд Білла та Мелінди Гейтсів. Ця благодійна організація стала однією з наймасштабніших в історії. У 2013 році її активи становили майже 35 мільярдів доларів.

Білл Гейтс - Фото 13

Крім цього, подружжя Гейтсів підписало угоду з інвестором Ворреном Баффетом, яку назвали “клятва дарування”. Згідно з нею, Гейтси та Баффет зобов’язалися віддати щонайменше половину своїх статків на благодійність. Подружжя Гейтсів згодом запланувало, що на благодійність перейде 95% їхніх статків.

Білл Гейтс неодноразово робив і особисті пожертвування. Він підтримував освітні заклади. 20 мільйонів було надано Массачусетському технологічному інституту, 6 мільйонів – Стенфорду. Також Гейтс підтримав Гарвардську школу інженерії.

У 2017 році він збирався пожертвувати 50 мільйонів доларів фонду Dementia Discovery Fund, який допомагав у пошуках ліків від хвороби Альцгеймера. Білл та Мелінда Гейтс збираються залишити своїм дітям у спадок по 10 мільйонів доларів, решта піде на благодійність. Якщо все буде дійсно так, то подружжя роздасть близько 99,96% свого капіталу.

Білл Гейтс - Фото 14

Благодійні матчі

Крім звичних пожертвувань, Білл Гейтс також проводив благодійні матчі. він грав у теніс з різними відомими суперниками: Роджером Федерером, Джоном Ізнером, Майклом МакКріді, Джеком Соком та саванною Гуртхрі. 

Таким чином вдалося зібрати чимало коштів для дітей Африки.

Білл Гейтс і Україна

Проєкти Білла Гейтса не оминули й Україну. Крім того, що українці так само, як і решта світу, використовують програмне забезпечення від Microsoft, їх також торкнулася програма Бібліоміст. Так, у 2009 році Фондом Білла та Мелінди Гейтсів було ініційовано встановлення Інтернету в тисячі українських бібліотек.

Білл Гейтс: книги

Співзасновник Microsoft є автором кількох книг, серед яких “Дорога в майбутнє” (1996 рік), “Бізнес зі швидкістю думки” (1999 рік). Остання увійшла до списку бестселерів “Нью-Йорк Таймс”.

Білл Гейтс у 2021 році видав книгу  “Як відвернути кліматичну катастрофу. Де ми зараз і що нам робити далі”. Гейтс переконаний, що кількість викидів вуглекислого газу може призвести до катастрофи, в рази більшої від коронавірусної пандемії.

Білл Гейтс - Фото 15

Найбагатша людина світу

Білл Гейтс багато років поспіль вважався найбагатшою людиною світу. У 2017 році його обійшов засновник “Амазон” Джеф Безос, який і в 2021 році зайняв першу сходинку в рейтингу найбагатших (за версією Forbes).

У 2021 році Білл Гейтс посів четверту сходинку в рейтингу найбагатших. Його випередили Джеф Безос, Ілон Маск та Бернар Арно.

Білл Гейтс - Фото 16

Компромат та чутки

Дитячі пустощі

У дитинстві Білл Гейтс намагався отримати якнайбільше комп’ютерного часу, тому разом із друзями зламав програму в  Computer Center Corporation. Про витівку дізналися, хлопцям заборонили користуватися комп’ютерами ціле літо.

Білл Гейтс - Фото 17

Репутація Гейтса

Білл гейтс отримав репутацію людини, яка тримається осторонь від інших. Люди, яким доводилося стикатися з бізнесменом, зазначали, що до нього важко додзвонитися, а сам він рідко передзвонює.

Про Білла Гейтса також говорять, що він дуже заповзятий. Директор однією з компаній якось показав Біллу гру, в яку вигравав у керівника Microsoft майже весь час. Коли чоловіки зустрілися наступного разу, Гейтс вигравав всі рази або зводив гру до нічиєї. “Він вивчав гру, поки не розв'язав її. Оце суперник”.

Білл Гейтс - Фото 18

Позови проти Microsoft

Компанію Microsoft на чолі з Біллом Гейтсом критикували за бізнес-практики, які не дозволяють розвиватися конкуренції. Через це мали місце численні судові позови. 

У 1998 році було розпочато справу США проти Microsoft. Білл Гейтс визнав свою вину та заявив, що має сплатити штраф, яким би він не був.

Резонансною також стала справа Європейського Союзу проти Microsoft. Компанію Гейтса звинувачували в зловживанні домінуючим становием на ринку. Компанію зобов’язали виплатити майже 500 мільйонів євро штрафу. Крім того, в 2003 році Microsoft була зобов’язана випустити нову версію Windows, але без Windows Media Player, щоб інші компанії могли заповнити цю нішу своїми продуктами.

Білл Гейтс - Фото 19

Гейт збирається охолодити планету

У 2021 році Білл Гейтс фінансував проєкт, який займається “затемненням сонця” з метою охолодження планети. У цього проєкту є чимало противників. 

Статки

Статки Білла Гейтса в 2021 році оцінили в 124 мільярди доларів. Він зайняв четверте місце у списку найбагатших людей планети.

Посилання

Білл Гейтс у Фейсбук

Твіттер Білла Гейтса

Інстаграм та Ютуб Білла Гейтса

Відео

Згадки про персону