Асоціація правників України заявила, що зміни до законодавства щодо САП та НАБУ, які містяться в ухвленому напередодні законі №12414, значно послаблюють незалежність антикорупційних органів України. Крім того, вони загрожують прагненням України вступити до ЄС, а також порушують принцип верховенства права та законності, зокрема, через порушення регламенту Верховної Ради.
«АПУ наголошує, що такі зміни, по-перше, суттєво обмежують функціональну незалежність антикорупційних органів, а по-друге — значно посилюють вплив Генерального прокурора, надаючи йому виключні повноваження в справах щодо керівництва держави та топ-чиновників», – йдеться у заяві АПУ.
В Асоціації також підкреслили, що незалежність антикорупційних органів – це ключова вимога міжнародних партнерів України. Крім того, це умов для надання Українській державі фінансової підтримки. В АПУ наголосили, що забезпечення такої підтримки було передбачене, зокрема, в рамках:
- візової лібералізації з Євросоюзом;
- програм Міжнародного валютного фонду
- Меморандуму про економічну та фінансову політику від 24.03.2023.
«На важливості збереження реформ також неодноразово наголошували ЄС, МВФ, посли G7 та інші партнери. Більше того, такий Закон може створити перешкоди для приєднання України до ЄС, адже порушує засади верховенства права, що є фундаментальною складовою євроінтеграційного процесу», – йдеться у заяві.
З огляду на вищесказане, Асоціація правників України закликала
- Верховну Раду — ініціювати невідкладний перегляд положень Закону, які підривають незалежність НАБУ та САП;
- міжнародних партнерів — надалі моніторити й сприяти дотриманню принципів незалежності антикорупційної системи України;
- професійну правничу спільноту та громадськість — об’єднати зусилля у публічному обговоренні та напрацюванні змін, що відповідатимуть міжнародним стандартам правової держави.
22 липня Верховної Ради 263 голосами ухвалили законопроєкт, окремі правки якого ліквідовують незалежності НАБУ та САП. Президент Володимир Зеленський підписав скандальний документ того ж дня. Ба більше, у виданні ВРУ «Голос Україн» закон з’явився одразу після підписання його президентом, і, відповідно, 23 липня вже набув чинності.
Відтепер керівник Офісу генпрокурора матиме безперешкодний доступ до всіх матеріалів кримінальних проваджень. Він буде уповноважений вилучати будь-яку справу від НАБУ чи САП і передавати її іншому слідчому органу, висувати підозри високопосадовцям та вирішувати питання про закриття справ стосовно найвищих посадових осіб.
У Центрі протидії корупції зазначили, що ліквідація незалежності НАБУ та САП фактично призведе до узурпації генпрокурором Русланом Кравченком функціонального контролю над ними. Водночас як розповіло джерело ZN.UA, рішення знищити незалежність антикорупційних органів безумовновплине на результат щорічного оцінювання прогресу України, який Єврокомісія проводитиме наприкінці жовтня.
Чому саме тепер Банкова злетіла з котушок? У чому силовики Зеленського звинуватили НАБУ й САП, щоб прикрити політичну операцію ліквідації незалежності антикорблоку? Як ручний парламент реалізував сценарій влади, який давно розроблявся на Банковій? І чи є ще в Зеленського шанс відмотати назад це чорне для України кіно? Відповіді на ці питання шукайте у статті Інни Ведернікової «Облава на НАБУ й САП. Президент Зеленський за крок до авторитаризму».