20 мільярдів у тінь: як "Укргідроенерго" фінансувала фірми зі скандальним минулим
Про це пише сайт УНІАН, публікуємо текст без правок і коментарів.
Керівництво "Укргідроенерго" за часів Ігоря Сироти системно передавало мільярдні контракти на захист гідроелектростанцій компаніям зі скандальним минулим, які не мали жодного досвіду у відповідних роботах. Політичний експерт Катерина Одарченко фіксує, що з 2022 року підприємство витратило майже 20 мільярдів гривень на будівельні підряди, без відкритих торгів, із прихованими кошторисами та без належного контролю з боку громадськості.
Як стверджується в матеріалі Катерини Одарченко, одна з таких компаній — житомирська ПП "Елітбуд-1" — раніше займалася скромними роботами на кшталт прочищення труб у дитсадках, а нині отримала від "Укргідроенерго" контракт на 4,19 млрд грн на будівництво захисту Дністровської ГАЕС. Засновники фірми пов’язані з угрупованням "Чепчики"(брати Черпіцькі), а сама компанія фігурує у низці кримінальних справ. "Матеріали, які постачає для "Укргідроенерго" ця компанія, значно дорожчі за ринкові. Хоча всі матеріали вони добувають або купують у Житомирській області, і собівартість у них має бути значно меншою", — зазначає Катерина Одарченко.
Ще одним підрядником стала компанія ТОВ "СК "Адамант", яка раніше входила до орбіти екснардепа Максима Микитася. За словами журналістів, ця структура отримала контракт вартістю 4,36 млрд грн без жодного конкурсу, хоча фігурує у щонайменше 42 кримінальних провадженнях. Угоду було підписано без відкритих торгів, і деталі контракту приховали, посилаючись на воєнний стан.
Серед стабільних підрядників також називають компанії "Укрсталь Конструкція" та "Глобал Солюшнс". Перша, яка належить олігарху Віталію Гайдуку, отримувала державні кошти на роботи на Кременчуцькій, Київській ГЕС і ГАЕС. Друга, "Глобал Солюшнс", яка з’явилась лише у 2021 році, у 2024 вже виконувала підряд на 394 млн грн. Директор компанії Юрій Руссу колись балотувався від "Опоблоку".
"Співзасновниця Катерина Кудренко пов’язана із проєктами, що мали великі замовлення від столичного КП "ГІОЦ", який контролювався зятем лідера ОПЗЖ Юрія Бойка Сергієм Горовим. Таким чином, попри короткий строк існування, "Глобал Солюшнс" швидко стала частиною "великої гри" на багатомільйонних державних контрактах", - зазначається в матеріалі.
У Катерини Одарченко виникає питання, чи отримає після звільнення Ігоря Сироти, який очолював компанію 15 років, оцінку діяльність посадовців "Укргідроенерго" і чи повернуть державі мільярди, які, за словами журналістів, "пішли в пісок разом з "липовими" фірмами".
"Чи звернуть увагу профільні контролюючі органи на факти відвертої корупції, яких було чимало знайдено журналістами-розслідувачами? І нарешті – чи відбудеться якісна зміна керівництва "Укргідроенерго", яке перекреслить давню традицію розкрадання коштів в цій ключовій для держави енергокомпанії? Або ж кадрові зміни матимуть на меті банально відвести увагу від старої корупційної системи в УГЕ, а ми просто побачимо "фунтів", які і надалі прикриватимуть "розпил" тендерних мільярдів", - наголошуєКатерина Одарченко.

