Значно дорожче, ніж очікувалося: на аукціоні продали найбільший у світі камінь з Марса
Значно дорожче, ніж очікувалося: на аукціоні продали найбільший у світі камінь з Марса

Значно дорожче, ніж очікувалося: на аукціоні продали найбільший у світі камінь з Марса

Значно дорожче, ніж очікувалося: на аукціоні продали найбільший у світі камінь з Марса

Камінь вагою 24,67 кг став найдорожчим марсіанським зразком, що коли-небудь потрапляв на аукціон.

На аукціоні Sotheby’s у Нью-Йорку продали найбільший відомий марсіанський метеорит на Землі – NWA 16788. Анонімний покупець придбав його за майже 5,3 мільйона доларів США, враховуючи збори та податки, повідомляє ScienceAlert

Зразок вагою 24,67 кг виявлений у листопаді 2023 року в регіоні Агадес у Нігері. За оцінками експертів, він на 70% більший за будь-який інший знайдений метеорит марсіанського походження. Загалом на Землі виявлено близько 400 марсіанських метеоритів, більшість із яких мають значно менші розміри.

Значно дорожче, ніж очікувалося: на аукціоні продали найбільший у світі камінь з Марса - Фото 1

Перед аукціоном наукову цінність метеорита оцінювали в межах 2-4 мільйонів доларів, однак остаточна сума продажу сягнула 5,296 мільйона. Ймовірною причиною такого зростання вартості стали винятковий стан збереження та унікальне походження зразка.

За словами фахівців з Sotheby’s, NWA 16788 майже не зазнав земного вивітрювання, що означає: його фізико-хімічні властивості залишилися практично незмінними з моменту падіння в Сахарі.

“NWA 16788 – це відкриття надзвичайного значення. Найбільший марсіанський метеорит, коли-небудь знайдений на Землі, і найцінніший у своєму роді, коли-небудь запропонований на аукціоні”, – прокоментувала Кассандра Хаттон, віце-голова відділу науки та природничої історії Sotheby’s. За її словами, масивний червонуватий камінь з характерною склоподібною корою – це “знахідка, що трапляється раз на покоління”.

Аналіз зразка показав, що метеорит, ймовірно, було викинуто з поверхні Марса внаслідок потужного зіткнення з астероїдом. Висока температура при зіткненні частково перетворила його структуру на скло. У процесі входження в атмосферу Землі на його поверхні утворилась темна плавлена кора – характерна ознака проходження через атмосферу.

Попри наукову цінність, продаж такого зразка приватному власнику викликав суперечки. Професор палеонтології та еволюції Единбурзького університету Стів Брусатт у коментарі CNN зазначив, що “було б шкода, якби він просто зник у приватній колекції. Такий камінь має бути в музеї, доступний для досліджень і громадськості”.

Втім, інші експерти закликають до зваженого підходу. Джулія Картрайт, планетологиня з Університету Лестера, наголосила, що ринок метеоритів і наука перебувають у “симбіотичних відносинах”: “Без колекціонерів ми б не мали стільки зразків. А без зразків – не було б знань”.

Картрайт також зауважила, що науковий інтерес до NWA 16788 не зникне. Контрольний зразок метеорита вже зберігається в китайській обсерваторії Фіолетової гори.

“Можливо, новий власник сам буде зацікавлений у дослідженнях. Тож ми ще зможемо отримати чимало нової інформації”, – додала палеонтологиня.

Нещодавно вчені презентували результати дослідження метеоритів Ksar Ghilane 022 та NWA 15915, знайдених у Північній Африці, які можуть бути першими підтвердженими уламками поверхні Меркурія. Мінералогічний аналіз показав збіг із даними орбітальної місії NASA Messenger: у зразках виявлено олівін, піроксен та рідкісний ольдгаміт – характерні для кори Меркурія речовини. Їхній вік становить 4,528 млрд років, що робить їх одними з найдавніших порід Сонячної системи.

Джерело матеріала
loader
loader